z het lremuescli I noodig zyn te zeggen dat de paragrèlrs de electrick vloey-.tof moetende aflcyden of liever aentrekkenmen zorg moet d-argon, om overal waer de zelve gevestigd zyn, de veld-a rbcydcrs te waerschouwen van dc zelve geduerendc onweders niet aeu le raekcn. Bulscamp, 3 October <815. Aen Mynheer den Uytgever van Advertentie-Bladetc. Mynheer, Zaterdag lest naer de stad komende otn eenigte afl'airenszoo hebik, in den vetten Os zyndeuw nieuw Advcrtenlie-Blad in myn handen genomen, en niet veel genoegen doorlezen en doirsnoflelt maer het meerstc dat my bcliaegde was den artykel van dien schaeper van mynheer De Cae, die zyn to3 jacrigen Jubilé cedaen heeft, waer iu gy met reden wedcilegd den slegteu naetn die men aen onze pay geeft; het is al lang dat ik zelfs mcynde eenen artykel te zenden naer den Gazattier van Brugge, op liet gene ik over eenigen tyd gelezen heb in een 'Jeyn Geographiken die myn zoons jongen my te lezen gaf, die, gcloove ik wel gezien te hebben, gedrukt is te Dixmude, alwaer ik heb gelezen dat reume ligt in eene graen-ryke maer ongezonde locht-streck en dan van Dixmudegelegen op de Yperlfe, welgebouwd Stedeken, etc. etc. Ik zoude wel willen by den auteur van dit werksje wezen, en met hem een wcynig causeérenschoon dat ik maer eenen boer ben, ik zoude hem plat uyt zeggen dat hy wcynig steden gezien heeft, om Dixmude uyt te schilderen boven alle andere voor i- el gebouwd Stedeken, (had hy, met myzoo lang geconvovd, ten tyde dat dc franschcn in het land kwamen, hy zoude ook anders spreéken, niet dat ik Dixmude blameércn wil). Hel ’moet wel zyn dat dit Stedeken meer in zyne gratie start als Veurne en zyne omliggende plactzen, «le welke hy uytschildert voor ongezond. Nogtans, het is nu 64 jaeren dat ik alhier woone, en hebbe, uytgenomen dat ik zommigte jaeren, eenige dagen de korse gehad heb, anders noyt ziek gewéést. Dc korse hebben in deze streek is niet veel te agten, want zy is niet doodelyk, en zoo dra men daer af genezen is, men bevind zig veel kloeker en gezonder dan te vooren. Dat meer is, men is in Dixmude daer ook niet vry Tan. Maer hoort, ik presumeére anders tegenwoordig geheel de wereld wil werken maeken, en als het hoofd daer van vol is, men neemt j i 3 van de nieuwste werken die handelen van het gene men denkt in het licht te brengen, en men copieért; en om te toonen dat het juyst niet gclyk is, men doet het in eene andere tael, of men doet’er wat by of af, en dan passeert men voor eenen vermaerden auteur, doch dit is al te vergeven, elk hééft zyne genegenlbedcn: point de critique in mvne jongheyd

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1825 | | pagina 6