(3) 5 j*itl I I n> dit Eyland is acngcwezcn geworden, maer dat zy, naer verloop van vier jaercn, in Wallis verplaelst geworpen zyn. In het jaer 1134 hee'ft de zee wederom de dyken doorbrokenen Vlaenderen niet water bedekt, maer Anselmus den achtsten Abt van Gcmblours, die in het jaer 1187 overleed, zegt dat op den tweeden dag vauOctober de zee met alle geweld haere palen overkomende en voor-by-gcloopen zyndeverscheyde’dorpen, burgen en kerken ver nietigd heeft, zoodaenig dat'er dry gracischappen van menschenen vee zyu ontbloot geworden. Men vind ook dat den occeaen, ten jaere 1135zig over het vastc-land verspreyd en een groot deel van Vlaenderen, Holland en Vriesland schiclyk met water bedekt heeft, en dat hierdoor eenc gro.ote menigte van ’„*nschcn en vee vergaen is. Eenen atderdrukkelyksfcn zee-vloed, welken door eene ver- baczende opzwellinge van de noord-zee, op den uegensten january het jaer 1164in den dnysteren nagt, boven alle dyken vloeyende zig over alle de velden van Vriesland heeft gespreydde welke niet hoogverheven euwaeren, waer door boven de honderd duyzend onder Beesten êumensc.licu zyu door de woede der wateren weg gerukt. Dezen vloed is by verschcyde schryvers, die alle het voorgaende gclykciyk bevestigen, genaemd den sint Juliaens zond-vloed, ter oorzaeke van des-zelfs feest-dag op welke deze schrikkelyke over- stroominge is voorgei allen, en waer af hier alleenelyk gemeld word cm een indruk te geven van de afgryzelyke uytwerkingen van dit vreezelyk élement. In de Zeeuwsche kronyk vind men dat inliet jaer 1170, op den o3 da" van september eenen Imogen vloed, met grooten storm, vcéle dyken, in Zeeland, doorgebroken en vele Eylanden onder water gesteltheeft, en .Maiti.t.us Vossivsinz.yne llollandschc-en Zeelandsche jaer-boek de geschiedenissenten zelven jaere ophaelende zegt, dat dit jaer onbérmhertig heeft geweest voor den Hollander, Zeeuw en Vlaeming, maer aldcrmcest voor den Vries dat den occeaen boven gewoonte opzwellende en over de'dyken en zand-bergen, van de natuerc zells opgeworpen,' zig verheffende vele landen en burgten ingeslokt hoéft, de dorpen vcrstrooyd, de huyzen vernietigd, en eene schrikkelyke iicderlacge aen menschen en beesten hééft toegebragt het schynd ook dezen vloed te zynmaer zommige stellen dien op den jaere 1173, doch wy gclooven liever dat deze twee verschcyde zee vloeden zyn geweést, wies den lasten veie stukken van het vastc-land afgeschénrten aen allczydcn met grootegolven omryngt heeftwelk* hier door den nacm en het wezen van Eylanden hebben bekomen. Het schynd dat den eersten van deze twee zee-vloeden iswaer door den boezem derzuyder-zeezoo overmaetelyk vergroot geworden is den welken alle delaiiden tussc.ben Texel, Meedenbliken Stavoren heéllingcslokt, en dien by den tweeden vloed de Texel en Wielingen die tot alsdan nog aen het vastc-land gclicgt vvaeren, ook afgerukt hééft en tot vermeerderingevan deeze zee geworden zyn; diegedaente Jaer aen laetende, de welke zy heden zyn hebbende. liet is van deze vloeden dat den heer Jacodus Eynpius in de geschiedenissen van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1825 | | pagina 3