I I Konstantinopeeenio september Pen nieuwen nederlandschen ambassadeur, den baron van Zuylen van Nyevelt, is den 5 dezer, hier aengekomen, en lal, de» ia, een gehoor hebben. Den Aga der Janitsaeren is afgezet, en Mehmed-Aga, oversten der 44“c orta, ‘n zyne plaets benoemd. Smyrna, 29 augustus. Den 26’l, n dezer brakdes morgens om dry uereneenen hevigen brand uyt in het deel dat de Franken bewoonen, welken zig in dry rigtingen verspreydde. Daer den brand zig in cene nauwe straet had mededeeld, zou den zelven groote schaede hebben veroorzaektiudien de scheéps-bevelhebbers der engelsche,fransehe americaensche, nedcrlandschc en oostenryksche oorlogschepen niet daedelyk hulp hadden gezonden. De ouderscheydene officieren hebben met hunne schepelingen gewedyverd, om alle hulp aen te brengen, en het is hun, naer verloop van twee ueren, gelukt meester van den brand te worden. 11 A L I E N. Romen, 24 september. Den Paus is reeds bedlegerig, en geenzins van zyne ziekte hersteldhy is zeer zwak. Er is alhier een raed van vier persoonen benoemd, om do boeken, welke in omloop worden gcbragl of uytgegevcn, to onderzoeken en, naer bevinding, goed te keuren of te verbieden. De verboden boeken zullen in bibliotheken worden geplaetsdo inspecteurs zullen een aendeel bekomen in de boeten, welke de overtreders der wetten op dc boeken ccnscur moeten betaelen. Livorno, 28 september: Eergisteren liep een schip van Tripoli hier binnen cn zettede de manschap van een romeynsch schip aen land, dat door de Tripolitaenen is opgebragt geworden. De. zeeroovers hebben reeds vier of vyf andere romeynsche schepen genomen. ENGELAND. Londen, 9 October. The Star meld dezen morgen, dat de grieksche gedeputeérden belast met voor Griekenland de bescherming van het engclsch stactsbestier te verzoeken, in Londen aengekomen zyn. Den zoon van den dapperen Miaulis bevind zig onder hun. VRANKRYK. Parys, 17 October. De provincie’vanGalliciendoet eenen zoo overvloedigea wynoogst, dat de maete inhoudende vier-en-twintig flacons, maer dry realen, vyf-en-zeventig centimen, verkogt word. Den prins de Carignan is overleden aen eene beroerte, op zyne landgoederen by Parys. Den koning van Beyeren is den i3’ten dezer overleden. Hy was geboren den 26 Mey 17.56.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1825 | | pagina 5