4 I BEL4NGLYKE NIEUWIGHEDEN. ITALIEN. I I Macr ten jaere 1767 op den tweeden dag des jaers in het voile giergetyde, of spring der nieuwe maen, den wind uyt den west- noord-westen ongemeenclyk hard bloezende, rees en wierd het water met eene holle kappelendc zee zoo hoog opgeheven dat geen menschen en gchuegde de zee zoo hoog en zoo onstuymig op de vlaemsche kusten gezien te hebben wy gacn hier voorby de schae- den in zeelanden elders hier door veroorzaektmaer moeten hier aenteekenen de rampen aen de zee-werken-dyken en duynen op de kust voor Oostduynkerke, Nieuport, Oostende, en naementlyk voor en ontrent Blankenbergc voorgevallen. In den duyn nevens de have van Nieuport en langst de stads polders hadde de zee twee gaten doorgebroken, doch gelukkiglyk, in den moment van de maristice, ofte, dat de zee aen het vallen zoude komen en de ebbe ofte vveer-vloed de hoogde eu vlugt der barren verminderende, is den tusschentyd tot den aenstaenden vloed met allen vlyd konnen waergenotnen worden om de door gebroken gaten te vollen en in staet van resistentie te stellen. Voor- ders hadde dezen vloed alle de dyken van de have en het schorre van Nieuport tot aen de stads-wallen zoodaenig afgemaelen, nvt- gebeten en verzwackt, dat, ingevallen den vloed langer hadden aengehouden, ofte dat den wind in de zelve directie blyvende deuren het zelve »pring-getyde, eenen tweeden vloed acngebragt hadde, niet te twyfielen en zoude gawecst hebben, of de ambagten van Camarlinks en Vlasloo zouden «ene baerc zee geweest zyn. Wederzyds aen Oostende hebben de dyken aen het fort Albertus en het schorre van landvoorde groote afmaelingen oudergaen Ten jaere 1772 is nog eenen grooten storm geweest met groot gevaer. Het vervolg in eenen volgenden N." Romen, 6 october. (Uyttrek uyt een briefi) De verjaerdagen van de verkiezing en krooning van Z. Ileyl. den 28 september en 5 october, zyn met groote plegtigheyd in de pauzclyle kapel gevierd; alle de buytenlandsche ministers hebben deze plegtigheyd bygewoonden geduerende die dagen vermengden zig het ïuyden der klokken en het gebulder van het geschut met de locjuychingen van het volk, als ook met de wenschcn, welke alle gcloovigen, voor het herstel der gezondheyd van den Paus, uytboezemen. Den staet der gezondheyd van den Heyl. Vader heeft hem niet toegelacten, de gebruykelyke gelukwenschingen te ont- fangen, het geen de ongcrustheydwelke zyn toestand inboezemt, verdobbeld heeft. Men grond echter veel hoop op het gezond lichacms-gestel van den doorlugtigen zieken. Men zegt, dat er bevelen zyn gegeven, om de Joden in de Romeynsche Staeten, even als voorheen in afzonderlyke wyken

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1825 | | pagina 4