7 OORSPRONG DER GAZETTEN. I Nu dat de dag-bladeren zyn meer als ooyt opgckotnen, gelyk geheel wel gezeyd heeft eenen van de wyste opmerkers van onzier tyd, dat ze zyn eene geivoonelyke noodigheyd. voor een groóte "partye menschen, en eenen bron van vernoegin^en voor alle de gousten en caractèrenmisschien zal men niet kwaed wezen te weten wat men moet gelooven van deze uytvinding. Men gelooft meest al dat zy maer nieuw is, en dat het tot Vencticn was dat nicn’erzag voor den cerste-inael, tentyde dat deze stad het midden punt der onderhandelingcu van Europa was, het is een mi* de dag-bladeren zyn wel van ondere date. De Gaulen en de Grieken spraeken de reyz.ers aen op de wegen en publyke plaetzenom te weten de locht-verschynzel, en wonder- ly ke voorvallen die plaets gehad hadden in verre afgelegen streeken. Zy waeren straf voor de nieuwighedenen gelyk een-ider alsdan hem rnoeyde met de groote aHairens vau den staet, men was vlylig om te weien wat goeds dat’er was by de andere volkeren, om te volgen om zoo te zeggende gedagtende zedigheyd, etc. etc. van hunne gebeuren, en met de gene dat men zomwylen had konneu eene overeenkomst maeken. De begeerte om altyd te ver groeien en het ryk te vermeerderen, de welke by alle natiën te vinden is, deed hun eerst uytvinden van opschriften te stellen, zoo als gegravcért, of anders, op de pillaeren of meuren des tempels, etc.; maer dezen eersten middel was niet genoeg; door dat men meer in vriendschap en kennis geraekte met andere vol keren, men moest eenen beteren middel uyt/.ockcu, die meer onder het volk verspreyd wierd, en ligter was om te beraedslagen. Men vond alsdan uyt het gene men het nieuws in de handof dag blad noemd. De Romeynen waeren de'ecrstc die van die dag-bladeren hadden, waer af er nog eenigte overblyfsels zyn. Buytcn de lync-bocken (lihri-lintie')'zoo genaemd om dat zy op fyn lynwaed geschreven waeren, zy hadden nog twee andere dag-bladeren de eene, toegcwyd aen de werken van den senaet, mieken verslag van de discussien die daer plaets hadden en wat de beslissing was; de andere, dienende voor het nieuws van de stad, behelsden de jugementen, de geregtingen, het mouvement van den borgerstand, de volks-vergaederingen, de gedaene rekeningen, de voorvallen van den dag, de hulleting van de legeis, de affairens van commerce etc. Het gebruyk der dag-bladeren is verloorcn gewee'st door dezen langen nagt die geheel de wereld bedekt hee'ft in den midden tyd, voor eeuwig afscheydende de bloeyende eeuwen van den ouden tyd met de gene van den tegenwoordigen; de welke wy nu met zoo veel voordeel onderzoeken.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1825 | | pagina 7