ffl mi Ili IH I ■I I'til of ten men (lit aen den eersten herinnerde de vrede-gencgentlicden zoo noodig bron-ader van overvlocdigheyd en geluk. Wanneer de pragt allengskens de eenvoudige manieren del llomcynen verandert had, de presenten van Nieuw-jaer kwacmen nicer in weerde ten tyde van keyzer Nero, men gaf pecrlcn en van de dierste juweefen, maer men hield nog altyd het gebruyk van er zeem en fruyten by te voegen, de burgers hadden het rechtwie het zy mogt, humic Nieuw-jaer-giften te presenteeren aen de Kcyzcrs. Men was in gebruyk van Cc zeggen het is al <lat ik Lanen de presenten waeren zeer wel ontvangen-, hoe kleyn dee ze ook waeren. Hendryk den IV is den eersten Koning die in Vraukryk, het gebruyk van de Nieuw-jaer-giften heeft ingebragt, minsten men vind geene teekens die doen zien dat vcrsehuldigt is aen ceuen van zyne voorzacten. Dit gebruyk cxistccrd nog altyd; uytgenonien dat liet eenigte kleyne verandering onderstacn beeft, men volgd het gebruyk der Romeynen. De bonbons vergelyk'cn zeer wel aen hunne figen en vrugten, en wy'cn doen dit niet met min pragt als zy, voor eenigte den tyd van Nieuw-jaer-giften te geven, is waerlyk geheel schaedelyk boven al als het geschied met hoogmoed en liefde. Ik hebbe jongheden gekend die verkwisten dry inaenden van bun gewin om cenen cadeau te doen aen hunne maitresse, en alsdan gedwongen waeren een kleed te gacn ontleciien aen hunnen - klecdennaeker. In de eerste tyden van het christendom men hield zig op met eenigte complimenten te maeken by hunne wensclicn, het welk veel beter koop was. In de groote steden, de nienschcn van Imogen rang doen hunne visiten op eene geheel gemakkclyke nianierc. Den koetzier voorzien van eene lyst waer op de huyzen acngetcekcnt zyn, alwacrby moetstaen, doorwandelt de stad met de pronk-voitenr, alwaer’er niemand in is; alleenelyk cenen laquais,die van agter slaet, zyne zakken voorzien van visite-kaertjensen die aen idcr aengewezen buys afstapt, en eene kaert geeft aen den portier. Alzqo in eenen morgenstond, de visiten zyn gedaen zonder dat Mtfnhetr zyne nagt-robc en zyne patoufl'els heeft verlaetcn en Joujfrouw zyn kostelyk toilet-tafelkcn eu zyn slaep-inutsjen met kanten. Vermits men bezig is met het spreeken van visitc-kacrtcn het zal misschien niet kwalyk vallen van te zeggen welke nu meest begeert zyn. Men gebruyktc eertyds gesatineerde kacrten van versebeyde koleurcn,liebbende daer rond eenigte gegaufreerde versieringen die verbéélden eenigte blommen, minneryen, bogen,pylen, etc.etc., en men stelde daer zynen cygenbandigen naem; lieden zyn deze zoo niet meer in gebruyk, de mode heeft deze verplaetst door eene fync kaert ellen en verguld op de snée, en waer op gedrukt worden, zonder eenigte versieringen, den naem en boedanigheyd van den persoon. In welken, tyd moeten de Nieuw-jacr-yisiten gedaen worden;.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1826 | | pagina 6