I imi in M I Bp nd II I ii HI III 4 II ill I T I I t'll ij I gebniyk van alle hacrc zintuygen, memorie en verstand, en heeft tot haer 8| jaer de bocren-neriuge bedrevenzy gact noch zonder stok ofte krukke, werkt dagelyks in den hof en spon in haer 99 jaer een groot stuk fyn lynwacd van 36oo draeden, het welk gediend heeft om hacicn jubel-troon te vergieren. Ter dezer gelcgcndheyd heeft den eerweerden lieer landdeken en pastor van VVaei schoot geduereude den goddelyken di nst ecua voortreflèlykc en zielroerende redevoeringe uytgesprok.cn, en onder de maeltyd wielden ecu groot getal dichl-stukken, be- trekkclyk tot elc fccstc, afgclczen. De belangryke stacts-bcsticikundigc berigtendoor den heer Moreau de Joi.és byeen vcrzaemeld, getuygen, dat in Vrankiyk 4o milliocncn hectaren land, bewerkt door 20 niillioenen land bouwers slegts eenc onzuyvcre opbrengst van 4 millioeuen 5oo,ooo francs, en dus van 117 francs per hectare op veren; tcrvvyl in Engeland 20 millioeuen hectaren, den cygeiiuom van den gebeden landbouw, y/.oo 000 persoouen bearbeyd wordende, elk jaer een otizuyvcrc opbrengst opleveren van 5 millioeuen 5oo,ooo francs, en by gevolge ecu inkomen van ruymijo francs per hectare. Zoo dat de lae Igemelde oppervlakte, zelfs met een deidc landbouwers minder, door hel tot volmaektheyd brengen der hyverheyd, ruyrn het dobbel oplevert. V o'gens den ja rlyischen almanach der Nedeilanden voor 1826, was de bevolking in het ryk der Nederlanden den eersten januaiy 1825, begroot op 5,992,606 zielen, en op den eersten January 1824, en was zy maer 5,gi3,5v6, dus men ziet dat zy in 1825, vergroot is van 791(0 zielen. Binnen het jaer 182.4, zyn’er in liet geheel ijk 218,666 persoonen gebooren, en 134,9i5 gestorven, dus cei.e vermeerdering geboorten op de stervende van 33,y5i. Men li.cft tot Londen in den Tower eene beproeving gedacn op het grootste licht dat de menschelyke nyvcrheyd kan vóórt brengen. Met op een stuk kalk de .vlam van een lamp gezeyd a esprit de vin te gcleyden, kan men een licht kiygcn waer af de klaerte 80 mael vueriger is als die van oenen quhiquet alhoewel de vlam van zelfde is. Die klaerte kan 120 mylen verre gezien worden. Zondag laest hebben de eerste procession van den Jubilé tot Douai en iiysselplacts gehad. Eene groote menigte geloovige hebben de zelve, in die beyde steden, bygcvvoont. De tydingeu van Spagnien brengen niet anders mede ah wanorde en oproer. Dat ongelukkig land is ten prooye der omwcutelacrs die, onder den nacm van koningsgezinde, den oorlog aeu Ferdinand doen, cu Card V voor koning proclameeren. Men teld in Diiyïschland voor een bevolking 36 miltioenen zielen, 22 hooge schooien, in welke zyn verdeelt 15,746 studenten die door 10 {5 professors onderligt worden. -Eene overrekening tot Stockholm in 182$ gedacn, brengt do bevolking van dit koningryk op 2,724,778 zielen. Ne

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1826 | | pagina 4