'4' I' til Im IH li'H I de 1 ,1 0 J I en het genoegen met de vreugd was op alle aengezigten te lezen» het scheen zelfs of deézen jubilé was eene algemeenc feestc. Wy minneren dat in het gepasseérdc jaer eenen schaepherder ïynen honderd jaerigen jubilé heeft gedaen. En ledent dry jaeren hééft Siprianus Sthoreel ook zyne jubilé gedaen van vyftig jaeren meester Hovenier te wezen, en welken tot heden nog in eene volle gezondheyd is. Ja wy durven ons beroemen dat volgens de bevolkinge er weinig plaetzen zyn die zoo veéle ouderlingen bezittenliet welk doet zien datde gene onze locht willen verpesten zyn ten meerderen deele oude en ongezonde vrcmdelingen, die door het een of ander geval hun by ons knmen nederzetten, en in plaetze van hunne fortuyn, de dood, welken alreedc in hunne lidmaeten zit, ten proye bekomen. Men schryft ons uyt Lampernissedat de Huysvrouw van d’hcer Fekdinandus Mesdach over eenige dagen gelegen is van twee Zoontjens, waer af de twee Zustcrkcns, oud 8 jaeren, ook een tweeling zynde, er meter af geweest hebben. Wy hadden groote hope dat het gestrand Schip Gezina Gardina, zoude gered konnen wezen, maer het schynd dat den Scheéps-timmerman, die denktc dit in eene naest-bygelegene have te kounen brengen, in zyn.oogwit bedrogen is, vermits men het zelve ter plaets, publykelyk verkoopt. Verscheyde tydingen melden dat Missolunghi zoude genomen geweést hebben op Palm-zondag, maer gelyk deze differentelyk schryven op welke maniere dit zoude voorgevallen zyn, durven wy nog hopen dat dit valsche gerugteu zyn, daerom willen wy daer met af zeggen tot dat deze officieel zyn. Eenen genees-heer van Lier doet bemerken dat den i4 Mey den 5o.,len verjaerdag is geweést van de ontdekking der vaccine vermits het op den zelven dag was van het jaer 1776, dat den onsterflyken Jenner, voor de eerste macl den jongen Philips, 8 jaeren oud, de koe-pokskens inente, die hy genomen had van eene puyst, welke het jong melk-mcysken Sara Melmer op de hand bad. Besc/iry ving van den grooten Ramadan of turkxchcn vasten den ivelken dezen jaere den g ^dpril zyn begin genomen hééf t. Dezen grooten Ramadanof turkschcn vastenis eene solemneéle pratiek van religie, voorgeschreven door den Cora 11. Hy deurd eene maend lang. Het is ordinairclyk in den winter dat men dezen vasten steld. Ziet hier op wat maniere men dezen observeerd ’s morgens, zoo haest men kan een wit draedjen uyt een zwart erkennen, is het niet meer toegelaeten te drinken nog te eten nog de pyp te nemen tot naer den zonnen ondergang. Deze omstandigheyd van het witdraedjen en het zwart, juyst genomen, geeft aen de gene die het gezigt niet goed hebben,, een voordeel boven de andere, waer af zy genieten .zonder scrupule. Zoo haest de zon is onder, de gene die gelast zyn van het volk tot het gebed te vermaenenen waer af de stem dient voor klokken geheel Turkyen door, maeken een ysselyk geschreeuw van alle

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1826 | | pagina 6