I J Iffl 4 I II ft li I 1 ITALIEN Rome, 3o Augustus. Den 28*,en dezer, verjaerdag van de dood van Paus Pius VII, zaliger gedagteuis, hééft men voor hem eencn dienst gedaen, in. den choor van de grootc kerk van het Vaticaen. Het II. Collegie hee'ft dien bygcwoond, hebbende, volgens het gebruyk, vcrzogt geweest door den kardinael della Somaglia, door den Paus be noemd. Mr Filouardi, artsbisschop van Ferrara, heeft den dienst gezongen. Leo XIIdie eenen byzonderen eerbied laet blyken voor de gcdagtenis van den Paus, is in de kerk gekomen, zonder dat hy er verwagt wierd, met een kleyn gevolg, en heeft den lykdienst bygcwoond, zonder pragt en in het eerste zitsel der 4 Odessa, g September. Constantinopclen is volgens alle overeenstemmende berigten gedecltclyk door eene brand verwoest. Dezen brand is naer men verzekertdoor de bostandscln’s veroorzaekt, weike ontbonden zynde, daer over zeer vertoornd zyn. Dacr den brand op het oogenblik is ontstaen, dat het vacndel des prefects uyt het serail naer de Sophie-Moskee, tcruggebragt zoude worden, waer by den grooten heer met een groot gevolg en alle de troepen in derzelver nieuwe uniformen, zoude tegenwoordig zyn, zoo is het allerwaerschynlykst dat de ontevredenen dit tydslip tot hunne vraek gekozen hebben, en den brand geenszins toevallig is. Er is een gerucht, dat minder waerschynlyk is, dat geduerende den brand onder de in het serail kamperende nieuwe troepen eene zaraenzwering is uytgebroken, waer by men handgemeen is geraekt. De schaede van deézen brand zal voor het turksche ryk van vee'! belang zyn, dewyl in de ’afgebrande kwartieren alle de eygen- dommen der grootenstonden. De Porie zal hier door zelve véél lydenen haere schatkist moeten openen om in de schade te voorzien. SPAGMEX. Madrid, i8 September. Den koning en de koóinglyke familie zullen S‘. Ildefonse den a5 verlaeten. Er heerscht alhier eene grootc gissing onder de koninklyke troepenhet welk niet weinig ongerustheyd veroorzaekt De desertie in ons leger is zeer groot. Volgens ontvangenc rapporten, zyn’er reeds 3400 man nacr Poitngalgetrokken,waer van 2ooo naer Alcutejo, i4oo nacr Trasos-Montcs. De eerste dezer kolonnen beeft zich aen den gouverneur van Jclves aen- gegeven, en de tweede aen den gouverneur van Chaves. liet blykt dat deze desertie volgens een overleyd plan ge schiedt, en er vele overeenstemming onder die troepen heerscht. Het gerucht loopt, dat de spaensche troepen in Portugal aen— genomen en tot byzondere regimenten geformeerd worden. Ook loopt liet gerucht dat Vrankryk en Engeland zich verccnigd hebben om Spagiiien de noodzakelyklieyd aen te toonen eene belangrykc verandering in bet tegenwoordig sys'cma van bestuur te brengeu.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1826 | | pagina 4