5 I een HI, camp bekomen- Karel X beeft eeneu groot-marechal des paleys gekozen; h’t is eencn oud-officier der gendarmen, waer van lies lyf-ge,taile niet min ,ds zes voeten hoog is. !n eenen brief uyt Madrid, van den aa January, leest men het volgende: ’’tinder de eerste daden welke wy van ons gouvernement mogen verwachten bevind zich de byeenroeping der coriès, in het dor 1 van de herkenning van dona Maria, de gene van den koning der belgicu en van de onaf banglykheyd van het voor malig spaensch America, dc uytsluyting van de familie van don Carlo- van den troon v.iu Spagieu, liet overzicht van onze oude instellingen, om die met onze tegenwoordige behoeften in verband te brengen, en liet herstel der order in onze finantien aen hunne bcraedslagirig te onderwerpen. Waerschynlyk heeft men novt een ramspoediger konings- hnys gezien als liet geen der Stuarts. Jacob I, koning vau Schot land, naer 18 jaren in Engeland gevangen te hebben gezeten, wieid door zvne onderdanen vermoord. Jacob 11 sneuvelde in gevecht by Roxburg, in den ouderdom van ag jaren. Jacob er nog gcene 35 tellende, wierd door zyne onderdanen in eenen slag gedood. Jacob IV sneuvelde in eenen slag tegen de Engelsche oud 3g jaren. Jacob V stierf in den bloey van zyn leven, in zyn 3o jaer. Marie Stuart, zyne dochter, nog ongeluk kiger als alle hare voorzaten wierd door den beul onthoofd. Jacob VI of I, haren zoon, was slechts koning van Engeland Schotland en Irland, om door zyue zwakheyd de grondslagen te werpen van de omwentelingen, welke het hoofd vau zynen zoon Karel I op het schavot bragten en zynen kleyn-zoon Jacob vil of II, in banlingscliap zonden, en den pretendent Karei Edouard te l’arys deden aenhouden, binden kerkeren en uyt Vrankryk bannen. Dit was den laesten slag voor dit stam- buys, het welk dry honderd jareu den troou bezeten had. BELGIEN. Brussel, 6 february. Een ontwerp van wet op de barricren zal eerlang de kamer der volksvertegenwoordigers vootgedragen worden; men verzekerd dat bet dc reductie der taxen tegeu 2 centimcn voor eenen cent voorsteld. Dik is gclyk aen eene vermindering van 6 ten honderd. liet hof van cassatie zal, zegt men, in het koit het vraegstuk moeten oplossen om te weten of, volgens onze wetten, het tweegevecht straf baer is. Een ider wenscht dat deszelfs arrest inedewerke om aen die bewcenlyke voorvallen een cyude te stellen. Veurne, 3o January. De regentie van Gend verbied van zich gedurende den carnaval verkleed ol gemaskeerd in de openbare straten en plaetsen der stad te vertoonen. De gene die bals zullen willen geven, zullen ’er voorafgaendelyk de toestemming moeten van vragen aen het r collegie van burgemeester en‘.schepen. Een koninglyk besluyt van den 3t January verleent aen deu beer F. van der Hagen, blekslager te Antwerpen, eenen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1834 | | pagina 5