4 - 5o oo 3-oo oo hel Feurnesch gcernaers albier ter 3-oo Belgique. 5 - zyne be- zoo haest den ge- Mynheer den Drukker van Advertentie- Hlad. Eenen cngelschman bevestigt ons, in een americaensch dagblad gelezen te hebben dat er eeuen geneesheer dier vereenigde staten prctendcért ontdekt te hebben dat eenen mensch, zoo hy de honderd jaeren kan be- reyken, by middel van zyne beylryke uyt- vinding, nog eens wederkeert tot den jeug digen ouderdom en zyne voorige zinnen en kragten bekomt. Wy twyffelen geenzins of onze lezers zullen, zoo wel als wy, dezen bebendigen geneesheer willen gelooven, en hem standvastig belooven Van te willen gebruykt maekeu van wonderderingsweèrdige ontdekking hy ons den middel zal verschaffen om i zegenden ouderdom van honderd jaeren te konnen bereyken. BERIGT. Het Publyk word verwittigt als aal Sieur E. VERMEULEN, den gewoone- lyken dienst met zyne Diligencie van Veurne nae Brugge blyft uitoeffenen, en zal vertrekken allen Vrydag, voor de zes zomer-tnaenden morgeus om zes uren, van Veurne nae Brugge, en voor de zes winter-maenden om 7 uren morgens, en den Zaterdag, te Brugge, uit hel hólel de Koorenblommeterug keeren ten t uer natnid. Den dienst zal gedaen worden in zes uren. Transport van geld en goederen na even redigheid. Hy hoopt door zyne gewoonelyke zorge het hertrouwen van eeu-ider te blyven behouden. BELANGRYKE NIEUWIGHEDEN. DUYTSCHLAND. FaancruRT 13 february. De kosten voor bet maken ven eenen yzeren weg van Berlyn nae Hamburg zyn op 10,000,000 thalers begroot. Men meld uyt Weenen aen die Collner Zeitung dat iogezieu het stip het welk de onderbaudelitigeu bereykt hebben bet schier zeker is dal Vrankryk z.l deel nemen in eyud- lyke schikkingen, welke de bevrediging van <leu Oosten zuilen verzekeren Om dis schik kingen duerzamer te m.tken z.l men Mehcnict* Ali uytgebreydere toegevingen doen, dan de gecue welke men eerst vas'gesteld bad. Luydens berichten uyt Alexandricnden 17 dezer te Trieste toegekomen, zou Mehemet- Ali wcynig geneygd zyu om van souvereyu Van Egypten bestierder van dat land te worden. De bevolking van Berlyn hoofdstad van bet pruyssisch konmgryk, is tegenwoordig van 33o,ooo zielen; in 1791 telde men er maer 180,000 iuwooners. Er is onlangs te Constantinopelen een Kasthuys geslicht, het weid door zusters van Liefde zal bediend worden. VRANKRYK. Paars, 28 february. Men verneemt dat de remontering onzer tuytery, in weerwil van bel gegeven verbod Van pierden uyt duytschland te voeren in de laeste dagen der acnstaende macnd gansch Voltrokken zal zyu. Eeuen uytslag, sedert zoo lang gehoopt dat toen er schier met meer durfde op rekenen is op vrydag 26 february 1841 bekomen. De sonde van den borrcl-put, gemaekt aen bet slagt-huys van Grenelle, naer meer dan 5oo meters diep gedaeld te zyn heeft eyndlyk bet vocht het welk men met zoovele standvas- tigheyd en volherding zocht, bereykt en het Water is om twee ueren en half naer middag °P de oppervlakte gesproten. Dit water is, Iegt menlauw, en bet was natuerlyk te veronderstellenuyt hooide der luchtmatig- heyd van de diepe lagen tot de welke men gekomen was, dat de luebtmatigheyd van het water booger zoude zyn dan de gene der na- tuerlyko brouucu van deze hoofdstad. Deze Hebbe in myne jaerboeken welke dag- teekenen van ’t jaer 4°7^ tiaer de schepping der wereld dat is 55 jaeren voor de geboorte Christi eenige oude merkweerdige gebeur tenissen gelezen, welke zoo in deze stad als in nabeurige sleden en gemeenten voorge vallen zyu. Ik wil niet spreken van de be- treurige oorlogen, brandstichtingen plunde ringen beeldslormeryen verkragtingen en moorden die op onze gewesten meuiginael gebeurd hebben, het zyn andere oudheden cn gebeurtenissen, alsmede den oorsprong van eenige prochicn dewyl ik verzekert ben dat gy dacr af liefhebber zyt en ook zeer be- dienstig om de inteekenaren uwer Weekblad eenige oudheden en gebeurtenissen rnedete- deelen, heb ik de eer ue. ecuige der rnerk- weerdigste toeterenden op dat gy die van tyd tol tyd aen bet publyk zoude tnededeeleu. Urven geabonneerden V..~ uyikomst, welke meer als 160,000 francs gekost heeft, is de vrucht van een aenhoudend werk van verscheyde jaren. Dezelve losteen aerdkundig vraegstuk van een hoog aenbelang op, het geen van hel bestaen van onderaerd- sche wateren onder de overgroote en over- dikke lagen van groen kryt van de omstreken dezer hoofdstad. De hoeveelheyd van het ge sproten water, het welk de omliggende gronden overstroom heeft, is aeuzienlyk. De hoeveel- beyd water bet welk den nieuwen put par uer zal konnen leveren word op niet minder dau too teerling-meters berekend. Dit water is warm en zeer zoet; het heeft noch smaek noch geur; het is groenachtig en een weynig zeepachtig, een gebrek hel welk het natuerlyk gekregen heeft van de lagen met kley-aerde welke het heeft moeten doortrekkeu en het welk bet noodzaeklyk zal verliezen wanneer men deszelfs loop nae boven geregeld zal gesteld hebben. Deszelfs warmte is van 3o graden. Eene jonge dochter van S. Omaers, die de gewoont heeft van ouwels te eteuheeft dezer dagen gemist slagtoffer van dien onge schikter! eetlust te worden. Naer byua eene gebeele doos met ouwels, welke zy op den lessenaer van haren vader gevonden had, opgeeten te hebben gevoelde zy zich oupaslyk en kon men op haer alle de kenteekenen der vergiftiging ontwarengelukkiglyk wierden de hulpmiddelen hacr spoediglyk loegediend en was de belangverwekkende zieke wclhaest buyten gevaer. Deze les ij zekeriyk wel eene duos met bouwels weerd. De commissie, gelast met bet onderzoek van het ontwerp van wet op de recrutering van bet leger, heeft dien diensttyd van acht jaren voor de consents aengetiomen. BELGIEN. Gesd, 5 maert. De pryzen der hoppe zyn ter laeste merkt van Aclst geweest als volgt i.« hoedanigheyd 217 francs 68 centiaren; 2.’ hoedauigheyd, 210 francs 42 ceutimeu; 3.’ hoedauigheyd, 2o3 francs 16 ceutimeu de 100 kilogrammen. -- Er ontstaet uyt eene ambtlyke statistiek, door deu minister der openbare werken de kamer der volksvertegenwoordigers mede gedeeld, dat op de a5oo gemeentenzich iu ons land beviudende, ’er nog 1040 van scholen onvoorzien zyn. Veubnk, 6 Maert. M r Wancour komt lot deurwaerder by de regtbank alhier, ter residentie van Dixmudc benoemd te worden. By een besluyt van Mr. den gouverneur van 4 dezer, zat het water in de Oostendscbe vaerd van den 8 tot den t3, alzoo leeg als mogelyk afgetrokken wezen. Zoo het scliynd is er geen visch meer te vinden op de kusten van Blaokenberghe, welk geval men wilt toeschryven aen de groote koude die het dezen winter gemaekt heeft. Wy gelooven dat onze kust zoo ongelukkig niet is mits wy visch en gcernaers albier ter merkt zien komen. Volgens dat men uyt Engeland verneemt heeft bet iu Londen gedrukt dagblad the Times i6,45o abooncs. Moet men nu verwonderd zyn dat wy in korten tyd, juyst wel niet zoo veel, maer eenige honderden inteekenaren meer als na gewoonte aen ons Advertentie blad hopen te bekomen. Kcyzer Karel den Grootcn [Charlemagne) at geern gebraden vleeschvooral wildbraed; Luther dronk veel Torgauerbier en ibynschcn wyn; Philippe Melanchlon vulde zyne buyk met gerstenpap en hield ook v<el van visch; Torquoto Tasso lustte ingelegde boom-vruchtcn gebak en salade met suykerden bearuais Henri Qualte was eenen onmaligen meloen- eter en oester-slikkerdoch dien schelpvisch moest voor hem eerst in putten gezuyverd zyn geweestdeu zweedschen koniug Karel All Vond niets lekkerder dan een geboterd heel- broodjco; Voltaire, den grooleu Fritz en Na poleon waren egte kafé-driukersmaer Fritz dronk nooyt kafé, zonder’er gerooste gerst- bloem-koekskens by te eten den duytscher Lesling was, gelyk den griek Pyihagoras, eenen feilen boon-eter; den duytscbeu toonccl- diebter Klopstuch was eenen ouverzaedlykcn duy ven-eterde geliefkoosde spys van den duylschen wysgeer Kant was eenen pomer- sebeu spekkoek en by zulken kost kou hy van een tot vier uren na middag tafelenden duylschen tooneeldichtcr Schiller vergastte zich in kalf-schinkels, den duylschen dichter Wie land snoeperde graeg laerljens, als hy maer wist dat vrouw lief tets van dien aerd in hare schapracy verdoken hield, stond hy des nachts heymlyk op om het stillekens op te knaspen Jacob Katz meu spreekt bier van den dichter maer niet van deu jacobyu was eenen gruoten liefhebber van gerookt vleesch den fransclien koning Lodewyk XV hield veel vaneen sauste d la diable Joost van den Vondel was een lustigen krabbeu-eterden engelschen too- neelist Garrick zou alle dagen kreften gelust hebben; de keyzenu Maria-Theresia stelde het dikwtls op eenen gestoofden palingCar touche zette zich dikwils dik aett den pekel haring; Mandrin was veel voor bloed-worsten; keyzer Karei at meermaels bry alhier gez<yd bru)dit is waerlyk beter kost als de spin koppen welke den vermaerden sterrekundigen Lalaude als de fransche dichtster jouffrouw Scndery zoo behendiglyk vangde in eene bon- bonnière stak en by wylen daer een uyt nam cn tusschen de tanden kraekte. En wat dat ons aengaethet liefkoost fricotje is den gegrilleérden stok.visch. Elk tyne gouste. 2N FEN’IE AU RVREAU DE CETTE FEU1LLE: CODE des DROITS DE TIMBRE. CODE du PERCEPTEUR des Contri butions Directes ou Reglement sur le mode de cette Perception etc. etc., dans toute la Belgique. LES CODES en Vigueur en I’ PANORAMA de Paris elses enviions, ou Paris vu dans sou ensemble et dans ses details. 2 vol. 3 - 5o ACADEMIE Universelie des Jeux. Un gros volume. DICTIONNAIRE des Productions de la Nature et de l’Art. 3 vol. relié 8 - HISTOIRE de NAPOLEON, p. Norvins lllustrsfe par Rafiet Vernal, broché. 22 - 00

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1841 | | pagina 3