EENIGE OPMERKINGEN. ra co 53 105632,724-01 io4,o5i,84o-58 Totalen 1840. Begiftigiugen Justicie Bayteal, zaken Binnenl. zaken 960,849-00 960-8.49-00 3o,525,oo8-oo 3o,000,000,-00 n,32t,335-oo 11,278,335 00 1,806,200-00 i,8i>6 200-00 VRANKRYK. Pants, 27 maert Men Lereyd nu bet paleys I’Esie-Bourbon ora Maria-Christina, ccrstdags binnen deze hoofdstad verwacht wordende, tot woouing te dienen. liet Elysce zou bare winter-ver- blyfplaels wezen; des zomers zou zy Meudon bewoonen. Een avondblad verzekert dat den koning £Ütcrcu den heer Auber, hoofd van zyn muziek, Gelykerwys datop den yzer-weg gaende reyzenmen te vooren eu van plaets tot plaets, kan zien hoe veel men betalen moet; vraegen veele lieden waerom dat de dili- gentien-houders ook niet aen bet publyk laten weten hoe veel men van stad tot stad moet geven Men denkt dat niets moet beletten dit bekend te marken ten zy dat er geen vasten prys zoude bestaen. Gelykcrwys dat ons Belgien onder de ko- ningryketi gerangschikt is geworden, dat wy geheel ouafhanglyk en neutre verklaert zyn welken staet van zaken door de groote mo- gentbeden herkend, geteekent en gewaerborgd is; dat de zaken van het Oosten in der minne vereffend gerakendat wy met al onze ge beuren in volle vriendschap zyn, en nergens geenen oorlog te vreezen hebben; welen wy niet waerom de wet op de militie nog in stand blyfl deze wet is grootelyks nadeelig voor veele jongheden die een ambagt uvtoeffenen want in hunne leerjaren en juysl als zy nog maer half hunnen styl kennen worden zy daer van afgetrokken om, met of tegen bunnen wil, soldaetjen te gaen speciën en als zy terug komen, hebben zy hunnen winkel verhoren, byna alles vergeten, en zyn bet werken niet meer gewend, dus daer blyft hun jdtkmaels niet anders over dan nog ecus onder dienst te Alver inghem den 1 April 1841. Daer er om te zeggen geheel de Belgique door genetitionncért is aen Z. M. den koning, Voor ’t behoud van bet tegenwoordig ministerie. Men zegt, dat den raed dezer gemeente, onder het voorzitterschap van den burgmeester cn dry raedcnin daten van den 6 maert in geheyme zitting, den inhouden als gereyd by hunnen brief van den 1 february lotpende jaer, n.® 1762, betrckkelyk do afiettin^ behouden hebben, den wcusch is, dal dcu kouicg hier naer luystcrde. Een Inwooner. gaen of te tragten onder de douanen aenge- nomen te wuiden. Wy zyn van gevoelen dat men gemakkelyk by middel van eeuti aenwerviugs-wel, soldaten genoeg zond n krygen. Mogelyks zullen zoinuiige zeggen dat deze militie-wrt moet hlyven bestaen om het volk allyd in de oeffeuing van den wapenhandel onderwezen te houden op datin geval van nood, men ons tot eene prompte verdeding zoude koenen bereyden; maer dal men de burger-wagt op eenen goeden en vasten voet brenge op gestelde dagen de jongheden in de naestgelegen stad of gemeente byeenioepe om te om lerwyzenalzoo zullen zy ahyd de wapen-oeffening onderhouden zonder hunne haerdstedeu te moeten verlaten e 1 den oukost voor het gouvernement zal grooteiyks minder wezen. Mcnigwerf hebben wy ons reeds geuyt over bet geduerig rondleuren met alle soorten vai; koopmaus-goederen hel welk de oorzaek is dat degehuysveste r.eermgdoende heden weymg of niet meer verkoopen; en nu schynd het dat ons gouvernement diesaengaeude eenen mael- regel staet te nemen. Zonder te weten hoe verre die wet gaet be strekken konnee wy niet nalaten ons misnoe gen te doen kennen over het geduerig roud- loopen met boeken en printen. Mogelyks zal den lezer het vermoeden op vatten dat wy uytzonderlyk wenschen dit te zien beletten om dat het ons eene scharde by- brengtmaer als men wil de zaek dooi gronden zal eiken weldenkenden persoon met ons moeten bekennen dat het hoogst van belang is dit te verbieden, want dagelyks worden de bezon- dere huyzen zoo wel als de aubergen en esta- minets, afgcloopen rnctgodlooze, onzedige cn ontstichtende boeken en printen welke daer door overal onder de jongheden verspreyd zynde, daer mede tol de zedeloosheyd en het bederf aengedreven worden. Dat onze volks vertegenwoordigers daer bezonderlyk agt op nemen en eenpacrlyk zich haesten eene wet te stemmen die volstrcktlyk dit misbruvk belet dan zullen zy alzoo medewerken tol het behoud van godsdienst cn zeden, alle tocjuygingcn ver dienen en eene eeuwige dankbaerheyd yau Wegens hel nageslacht weerdig zyu. ÜSLANGRYKE NIEUWIGHEDEN. DUYTSCHLAND Frascfurt, 27 maert. Men verneemt dat zyne hoogweerdighey 1 den graef Clemens-Auguste, artsbisschop v.,n Keulen, in zyn bcsluyt blyft volherden van nae zyn bisdom te willen terug keeren, waer door de onderhandelingentusschen den 11. Stoel en het pruyssiscli kabinet aengckuoopt nogmaels verschoven woiden. LuyJens eenen bii.f uyt Coblentz is in den nacht tusschen den 21 en 22 dezer omtrent middernacht, een vurig hcht-vei- schynsel ontwaerd, door den stierman van eenen stoomboot, op den Rhyn varende. Dien vuer-bol is in den z< Iven nacht, op de zelve oer, te Troyes, in Champagne, gezien geweest en een dagblad dier iiansche stad zegt dat de gene die dezen vuei-bol gezien hebben er znacr met schrik van spreken, zoo zeer huy- tengewoon waren zyne grootte en zyuen glans. Men meld uyt Weenen dat eenen edelen hongaer.den graef von Niczky, oud 25 jaren, gewed had zoo veel rhum te drinken, dan den genen legen wie by der. wedstryd aenging Champagnewyn zou gedronken hebben. Den graef Niczky heeft zyne wedding gewonnen znair des atiderdags heeft men hem onbezield in zyn bed gevonden Die Augsburger Allgemeine Zeitung zegt dat de sterkte der russiscbe krygsmagt in Polen ten hoogsten maer tot 5o of 60,000 mannen beloopt. Men schryft het volgende uyt Alex- andrien, van den 6 dezer Mebemcl-Ali word bier eiken dag uyt Cairo verwacht. Ibrahim-pacha is aen den bloedloop en aen eene water-zucht gcvacrlyk ziek. De hitte is hier onverdraeglyk geworden. De pest neemt toe, alle dagen zyn’er 7 of 8 dcode. -- Men schryft van de grenzen van Turkycn onder de dagleekcning vau den 14 dezer, dat de afgezanten van Oosteuryk, van Rusland en van Pruyssen te Constantinopelen de Porte de levcuslc vertoogen gedacn hebben, op da ter aen den firtnan van den i3 february wyzi- giugen zoude gebragt worden, en zich tegen net gedrag van lord Pousonby uytgelaien hebben op wys dat het weymg moglyk is dat Ly zynen post to Constantinopelen blyve bekkeden. ENGELAND. Loiwztt, 27 maert. Men hoopt dat de opening van den tunnell (onderhacrdschen gang) der Tcms, op het cynde van den acnstaenden zomer zal plaets hebbeu. Veurne 3 April. Den gemeente-raed dezer stadin zyne zitting van 23 maeite lestleden, heeft sieur Benignus Lepeire geëmployeerden Van den burgerstand alhier provisoirelyk benoemd als regisseur der communale taxcu der stad, en sieurs Ludovicus Pinte en Eranciscus Pleeschouurerbeyge agenten van politie, als buytengcwoone beampten der gezeyde taxe. Den ontvangst bureau word gehouden in het seerelariaet der regeering. Men schryft uyt Antwerpen dat er aldaer valsche stukken van 1 franc in omloop zyn dragende de afbeelding van Lcopoldus, en bet jaertal van 1840. Den Turnhoutscheu reus, waer af sedert lang de dagbladen een gewag maeken, bevind zich nu innnzeslad, om geduerende de palra- fcesl, door het publik zich te heten bewon deren. Dezen iolandschen reus, heeft, volgens bet zeggen de lengte van 8 voeten en 3 druymen BELGIEN. Brugge, 2 April. De sessie van ons geregtshof van assisen voor liet tweede kwacrtacl van het hopende jaer zal den inaendag, 19 der teg nwoordige maend, ondel de voorzitting van den he.r van Aelbrouck, raedsheer by het hof van appel van Geud geopend worden. Nu, dat al de budgets gestemd zyn, zal het niet onaengenaeiu zyu te zien welke som gevraegd cn welke som toegeslaen is voor de verscheyde budgets. Budgets. F oorgedragen. gestemd. Openbare schuld 20,837,847 97 20837.847-97 3,297,408 95 3,295 908-95 11,060,737-00 11,060,737-00 t,ii5,5oo-oo 1,075500-00 0,335,676-80 3,204,360-02 Openb. werken 12,372,119-5911,532,284-46 Zeemagt Oorlog Financiën Ou weerden In den loop dezer week, zyn er by honder den van onze kustbewoonerszoo goed van Nieuport als van andere gemeenten door onze stad getrokken, alle zich nae Duynkeike be gevende, om aldaer hun te Verbruien op de scheptn tot den Visch-vangsl bestemt. Betreu- rensweerdig is het dat deze lieden eertyds in hun land een eeilyk bestaen genietende, nu getioodz.aekl zyn hun leven in perykel te stellen om den Viemdeling te verryken. Verscbeydemael hebben de nieuwsbladen ous de hoop doen opvatten dat bet gouvernement dezen tak van nyverheyd zoude ondersteund en aeugemoedigl Lebben, maer tot heden scbynd alles onderbleven te zyn. Lact ons doch den moed niet laeten vallen, lael ons geduerig dien slegten toestand vau onze kustbewoooers aen de volksvertegen woordigers herinnerendan zullen wy bel genoegen hebben, van diesacngaende goede en voldoende wetten te zien stemmen en de steden van NieuportOostende, Blaukenberga en andere den vollen bloey zien bekomen die zy van ouds plagten te genieten. bevolen heeft tegen den 2 mey, dag van dm doop van den graef van Parys, 4°o toou- konstoeffenaren te verzamelen, om in de groote galcry van den Louvre een monster-concert uyt te voeren; 4000 persoonen zullen uyt- genoodigd worden ter bywoaniug dezer feest, welke midden de tentoonstelling der schilderyeo vau onze hedcndagsche konstoeffenaren zal plaets hebben.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1841 | | pagina 3