VOORDEELIGE ONTDEKKING. ENGELSCHE WAERNEM1NG. Den toning van Franlryk te Veurne. den graef te Veurne. Het hof van Ten jacre io85 hield Gertrude, de dogter van Bernardus van Saxen, die het gouverne ment had beuevens den zoon van Robert Devrieze haer hof te Veurne, in d’afwczcnd- heid van hacreu egtgenootdie ecne rcys aeunatn met een groot gevolg van cdeldom out de heilige placlsen van Jerusalem te gacn elkander moeten planten, de zelve vereedice’» door cene touw, la- den ,v?iken n n het uytcyndc der keting /an de kat vas'ge- maeklcn ring zou .libberen. Te Rrorapton bezit den heer Ktrkc eene wyng .erd-i ralie van 5 a 600 voeten lengte, we-k-rs dti".v,n alle jaren door de vogelen g- p:kt wierden en dewelke er het voorleden jaer van bevi ,d is geweest, om dat er eene kat zich uyt eyge’nc beweging op schildwacht gepiae' t had. Men meld uyt Darmstad, in Duytsland De volgende mededecling van eenen zack- kundigen den inspecteur van het grool- herloglyk muse'um der natuerlyke historie, den heer D.r Kaap), een beproefd middel behelzende tegen eene groote eu schadeiyke plaeg, de vernieling der motten namelyk is van algemeen belang, en wy maken daerom de dagbladen byzonder opmerkzaam hier op. Deze mededecling luid aldus; Straatsburger- kooplieden bezaten sedert ontrent dertig jaren een geheim middel, om bontwerk, pelterycu, vederen of pluimen tegen de algemeen gc- hacte motten te beveiligen. Daer dit middel zeer goedkoop, prolatum en onschadelyk voor ’smenscheus gezondheid is, agl ik het mync pligt dit geheim te openbaren. liet is gepulverizcérd yzcr-vitriool [sulfats de fer). Van het doelmatige van dit middel heb ik eene twaalfjarige ondervinding; want even zoo lang staen lu deze verzameling vogels uyt Straatsburgdie volstrekt door de mótten en andere insecten niet aengestoken zyn terwyl andere vogels, zelfs die met arsenic geconserveerd waren, meer of minder waren aangetast, en een gestadig nazien vercisschnn. Men wend dit middel aeu, door bet poeder tusschen de hairen en vederen op den grond van het vel te strooien. .Hel yzer-vitrioolzoo als men dat by de druogisten bet pond voor 10 a 12 stuivers kooptmoet eerst wat ge droogd worden om bet gemakkelyker tot poeder te kunnen brengen. Het zou de moeite weerd zyn dit middel ook by lakens, paerden-hair in kanape's en stoelen, etc, etc., te beproeven. De katten .konnen op eene nuttige wys gebruykt worden om de fruytboomen en de hovingen legen de verwoestingen der vogelen te beschermen. Eenen der gentlemens, den heer Brookebedient zich met voordeel van dien middel sedert verscheyde jaren. Hy heeft vier of vyf katten, wacr van ieder voorzien is van eenen band en eene zeer lichte keling, acn welkers cyndo er eenen yzeren ring is. Zoohaast de Vluchten beginnen ryp te worden, slact by in den grond, dicht by de boomen welke moeten verdedigd worden, eene pael welke omtrent vier voeten boven den grond uytstcekt. Den ring word er rond gcdacn, en de katin het zicht der boomen aldus vast- gemaekt zynde, zal niet eenen vogel dezelve naderen. Iedere kat heeft eenen ydclcn bloem pot, wacr in zy schuylt en slaept, en by den welken hacr eten en drinken gcplaetst is. Den heer Kendall, denkt dat de wys om de katten vast to maken voor verbetering vatbaer is, zoo dat eene enkele kat een groot deel van eenen bogaerd zou konneu beschermen. Mcn zou slcchw twee palen op zekcreu afstand van word bet bestier van bet opcnbaer ondcrwys en van de wetenschappen, konsten en letteren van het ministeriel departement der openbare werken afgetrokken en ouder de toeëyge- ningeu van den minister der binnenlandsche zaken wedergeplaetst. By een koniuglyk besluyt van de zelve dagteekening door den minister der binnen- landschc zaken Nothomb tegcngetcekendis den gewezen minister der binnenlandsche zaken Liedis, lid van de kamer der volksverte genwoordigers, tot provincialen gouverneur V*n Henegauw benoemd. Den gewezen menister der justicic Lcclercq lid van de kamer der volksvertegenwoordigers, nl zyn ambt van piocureur-generael by het hof vau casssatie hernemen. byndlyk, by een lacste besluyt van den 13 april, door den minister Nothomb tegenge- teekend, is de wetgevende sessie voor i8.jo* töjfl gesloten verklaerd. De nieuwe ministers hebben eergisteren avond in ’skouings handen den vereyschlen eed ontluykt. De nieuwe ministers zyu gisteren in bediening getreden. M.' Van Volxcm, minister van justicic, die den portefeuille maeracnveerd heeft op voorwaeidc van burgmeester v.u Brussel te blyven heeft M.r Verhuisteersten schepenaengesteld om de bediening van burgmeester ad interim te bedienen. Den prins de Joinvillc is gisteren te Brussel aengekomen. Men zegt dat den koning der Nederlanden een besluyt komt Ie urmenwaer by alle de militairen, die 111 i83o hunne vaendels verlaten hebben zonder voorafgacndlyk van hunnen eed oatbcndeu te ryn geweest, uyt de lysten van zyn ridder-orum ^escbrabt zyn. Vivbsz, 17 April. Het kollcgie van burgmeester en schepenen dezer stad, zal morgen doen aenplakken de lysten der kiezers voor den gemceute-raed en de gene voor de samenstelling der kamers van de volksvertegenwoordigers van het seuaet en vcor de provinciale raedcu. Deze lysten noodigeti de persoonen uyt die den vereyzchteu kiestal betalen en die op de zelve niet gebragt zyn van hunne reclamatie by het plaelzclyk besteur iufedieneo voor den 2 der aenstaende macnd Mey, terwyl allen an deren inwooner de bevoeg.llieyd beeft om te reclamecren, binnen den zalven termyn tegen de inwooners die zy vermeeneu buyteu regt op de zelve te figunéren. Het getal der kiezers voor den gemeente raad is 356. Voor de kamen der volksverte genwoordigers en bat seuaet 134 en de sup- plémentairc-lyst voor de zamcnstelliug der pro- Vintic-rieden bevat 3 persoonen. Ten gevolge van een koninglyk besluyt voor de hcrzamenstelling van het bestier der posteryen, van deu 5 dezer, is onder andere benoemingenden heer K. De Brauurare tegenwoordig percepteur van den brieven-post te Nicuporttot controleur van den brieven post ter residentie van Brugge, en den heer Aug. van Zuyleu van Nycvclt, tegen woordig comtnis van i.,u classc te Goud, tot percepteur der biicveii-posl te k pren, benoemd. -Gelykvormig bet koniuglyk besluyt,in date van 29 November iB^o, zyu de stukken bo- trekkclyk bet ontwerp van eenen weg van Rousbrugge nae Hoogstaede, sedert zaterdag to dezer loopende maend tot 10 mey aenstaende in het gouvcrncmcuts-hètel dezer provincie gedeponeerd, wacr by er eenen register is gevoegd om de aenmcrkingen acntcteekenen waer toe dat ontwerp aenleyding zou konnen geven. Ingevolge de schikking van een koninglyk besluyt van den 6 dezer, zal den dienst van den landlyken brieven-post in alle de gemeenten van het koningryk, te rekenen van met den t july aanstaande, tot eenen daglykschcn dienst ingeticht zyn. Ingevolge het stelsel der regering van Belgieuvan den 6 september i83o, heeft het gouvernement de stiptlyke uak ving en uytvoering der schikkingen van de wet van den 25 vendemiaire jaer VI bevolen. Gevol- gendlyk zullen geene vretnde lewrkramers, roudzwervénde muziekanten, gelcyders van apen, boeren, kemels enz., enz, biuuen ons land niet meer toégelateu worden. Twee gewigtige kabinets-bevelen zyn het prnyssisch ministerie loegezonden ge worden. Door het eerste bevel neemt den koning den minister der justitie het recht af van tegen hunnen dank de ambtenaren van het regterlyk orden te vcrplactsen, zullende zy met meer dan krachtens een vonuis ver- plactst of afgesteld mogen worden. Alzoo verzekert men hun de onaf hanglykheyd welke aen hunne gesteldhcyd betaemt. By hel tweede kabinets-bevel is het verboden surnumeraire of overtallige bedienden, die hunnen post verscheyde jaren bekleedden en vervolgens plotslings cene hoogcrc bediening verwierven, langer als voor twee jaren aen te nemen. Door dezen maatregel zullen de oude bediende, die gedurende eenen langen tyd diensten bewezen hebbenzich niet meer alle hoop van vervoordermg zien ontnemen. Het ware te wenschen dat dit wys besluyt van zyne piuyssische magisteyt in alle landen nagevolgd wierden. -- Men beweert dat het ontwerp van wet betreklyk tot den zegel, door den heer Hu- manu, minister der financiën, de kamer der afgevaardigde voorgedragenden jaeriykschcn opbrengst der belasting met meer als zes md- lioenen francs, in Vrankryk, zoude ver meerderen. Op het lydstip der laestc gebeurtenissen van Syiien wierden verscheyde vrouwlieden den catholykcu godsdienst bclydendcdoor turksche soidaelen, onder het bevel van en- gclsche officierenkrygsgevangen gemaekt. Als beschermer der catholyke ia deu Oosten eyschle den vertegenwoordiger van Vrankryk te Constantinopelen do verlossing dier onge lukkige oyriaensche vrouwen. Behalve twee firmans van den groot-sullan, heeft den heer de Pontois eenen nieuwen brief vau den groot vizier bekomenwelken de pachas vau Mossal eu van Bagdad gebied de volkomeue uyt voering der bevelen, hen vourgaendlyk voor de yry heydstclling der gevangene toegezonden, lot staud brengen. Ten jaerc toC6 kwam Philippus den ï.e“, koning van Vrankryk te Veurne, en logierde in het kasteel of burg van Veurne, die ten dien eyude door Baudewyu van Ryssel, grave van Vlaenderen, zeer koslclyk met huysracd verjierd was, en alwaer hy een groot deel van den zomer verbleef, nemende dagclyks zyn vermaak met de jagt in de Duynen. Alsdan was ook den meesten cdeldom vau Vrankryk binnen Veurne.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1841 | | pagina 3