E Y N D E. Door de felle en langduerigcregens, welke groole overstroomirigen in de nnerschen en leege plaetzen veroorzackte en wel is waer véél schaede aen het liooy bygebragt hébben, was’er een roep dal de vrugteu bedorven-rn de aerdappelen vortig geworden waien. Wat de aerdappels betreftin de léege landen sebynd’er scharde te wezen tnaer in tegendeel die op de hooge landen staen aldeibesten nil met een droog warme weder zuilen zy ter degen aenwassen. Den ougst start alderbesten - bet baert ons een groot genoegen buytenstad- te wandelen om de landslieden' die seboone vrogteu te zien pikken, binden en op wagens laedeu om in bet droog te voeren. Immers al de slegte maeren zyn God dank in rook vergaen', en men zal wel zien dat den ougst overvloedig zal zyn. Verscheydemael hebben wy den wensch geuyt om alhier, gelyk in degrootere steden eene bloem - tentoonstelling te zien ingengt worden het welk een groote menigte vremde- lingen zoude aeulukkeu en by gevolg eene groote winst aen de neringdoende heden bv- brengen. Niet alleen dat de beeren liefhebbers van bloemgewassen ons gezeg gegrond vinden maer de kenners van dahlias hebben reeds eene préparatoire tentoonstelling in bel café-huys den Béér, van zulkdauige bloemen ingeiichi en men spreekt dat’er, voor onze aenstaende kermis 1842 niet alleen eene tentoonstelling van bloemen, maer ook van alle oudheyds- voorwerpen zal daergesteld worden dal uien tot dies eene oproeping in geheel het arrondis sement zal doen en dat’er eene commissie van kenners zal zaniengestelt worden zoo dat wel- haest in onze stad de lief liebbcry van blo< y ;ndc planten grootelyks zal aengroeyen en flora voor eeuwig haeren zetel by ons zal vestigen. De toebereydzelen voor den pryAhmp van tael-en dichtkunde, door onze koninglyke Gilde van Rhelorica gegevenen- die in de Scptember-dagcn moet plaels hebben worden reeds met allen vlyt voorlgezeten dner is niet aen te twyffelen of zy zal geheel luysteiryk wezen, want zy hebben 3n<> francs van Z. M. den koning gehad, alsook 3oo van wegens liet stads-besteur en too francs voor bereyding van den schouwburg. En stoffen op hun boog, bun rooktuyg of hun zweirden En zoo dalais het schyndvoor d’eersle kousi 111 wenden; ’T géén ider-cen nogtans kan leeren die daer gaet Want die, hoe slegl hy is is goed voor ecu soldact. En al hun oeffening is rnaer om slryd te voeicn Het gon kan zyn ge.daen zelfs van d’ouwyzc boeren, En zelfs de jongeren en kinderen op slrael Die loouen boe bet met deés wapens ommegaet. Het gon men dagelyks ziet. Maer zegt my lieve broedren, Die met uw konst zoo stoft, waer toe zyu uw gemoedreu Tot wainzugt zoo geneigd? en waeroui ouze kouat Belasterd, daer gy weet uw komuglyke wénst Verjicrt "ts met hel géén de poezy kan stiglen, Want zyn uw kamers niet vcrgiert met lol baer diglen Behangenja wilt gy met alle eer en lof Een nieuwen hoofdman ofte kouing in uw hof Verheffen, moet gy niet bet nectar komen zuygen Uyt d’oudo tepels van Minerva, dit geluygen Ons d’ondei vindingendal gy met al oodmoed Komt naer ons Helicon, die met zyn konst u voed. Dus waerom wilt gy dan zoodanig op deés lydcn Met zoo een schramper tong de poësie beslryden Daer gyzoo diep van geest, zelis niet ecus en verstaet Waer in de wetenschap van een dichter bestaet. Want niemand die bier leefd, en kan dit agterhaelen; Ten zy den Schepper zelfs dat laet in ’therle daden. De konste van 'l penceélhoe boog zy word vereert, Word door de oeffening zelfs van een kind gclcert. J*-, alle könsten die op d’acrdc zyn bevonden, Kan ider kerendemet zyn vernuft doorgronden r Alleen de poësie uyl Gods gebeymen koomt Daerom mag zy met regt wel beylig zyn genoemd. Z’ is beylig in haer werk want zy tol Hemels vreugden De menschen leeren kan en wysl den weg der deugden. Z’is beylig, want zy brengt de zonden in het licht. Z’is beylig, want zy dient tot's mensebens onderrigt. Kom, zegt my nu waer toe is by u in gebruyken Dat ydel w.ipentuyg, als wel tot ougeluyken Zoo men korts hééft gezien nogtans wanneer gy spéélt, ’T dient ons tot onderwys, en een waer zinnc-beéld Het slagtweird diend voor eerst om ider mensch te leeren De gramschap om de zonddie God den Heer der beeren legen de zonden beéflen schynd te zyn bereyd Om t’slraffen ’t zondig kwaed door zyn regtveerdigheyd. Doorziet het vier-musketwaer in gy zoo wilt roemen Waer uyt men andets niet als vier en rook ziet komen, Peyst als gy dit aenschouwtwat dal do we/eïd gééft Als rook en ydelheyd dat mel’er haest begeéft. Doorgrond met uw vernuft, gy broeders die zo’nwylen De booge néémt in d’hand, en uw gebloemde pylen Jaegt door de petïs naer ’t witpeyst boe den snellen tyd Als een gezwinde pyl met ligtheyd henen vlyt. Maer verre zy van u, dien zin wel te doorgronden Want dat gy 't wel verstond, gy zoud zoo ongebonden Niet spreken tegen d’eer van een geleerd poëet Doch uw onwetentheyd van geene konst en wéét Want een die is geleerd, en zal de konst niet haeten. Maer ’tzyu gemeenelyk die bol en ydel vaeten Die geven ’t meest gcluyd; daerom zyt wel bedagt, En gaet eerst wat Ier school eer gy de konst veragt. Tcmscbe, Wetteren, Brugge en Rysscl ons groot concours van harmonie by de aenstaende september-feesti-n bywoouen. Een en bakker dezer hoofdstad word regterlyk vervolgd om blauwen filrtool in zyn brood verwerkt te hebbeu. Men verzekert dat den 'gewezen minister der buyleulandsche zaken graef'de Meuienaere uyl Brugge hei waerts terug gekomen, naeParys slael te vertrekken, omer mel den heer De- champs lid van de kamer der volksvertegen- wooidigers, ondei handelingen tot het treffen eeuer koophandel-overeenkomst met Vrankryk aeu te kuoopen. Vtuat<E,2t Augusty. Zondag lestleden wezende den feest-dag van O. L. Vrouwe Hem'-lvacrl, hééft de solemueéle processie de stad doorgegaen gevolgd van een menigte geloovigen. De stiaeten waereu met groen bcspieyd en fraeyelyk vei giert. By kouinglyk besluyl van 16 dezer, is den heer 11. Maillard, tegenwoordig outfanger der registratie alhier, tot hypotheek-bewaerder in zelve stad benoemd, 111 vervanging van den lieer De Bidderoverleden, en deu beer Malle, gewezen onlfauger van registratie te Riiiemoude, nog in disponlbillleyt vau dienst zyude, vervangt deu heer Maillardals outfanger der registratie. Men verzekcit ons dat Z. M. den kouing, maendag toekomende, onze stad zal dooi reyzen. Verscheydemael hebbeu wy ouze lezers doen aenniei ken dat het eene groote weldaed zoude wezen indietr’er te Coxyde eeireri geeste- lyken mis zoude lezen en de kinderen in de waere pligten van den godsdienst onderwyzeu mits die bevolking aengroi yd en des winters te ver van stad afgelegen is en waerelyk men hééft ons nu bevestigd dat de kei k aldaer gaet heisteld woi dm dat’er een tweeden kappellaen in ons S 10 Walburge kei k gaet geplaelsl wezen, en gelast zal zyn om te Coxyde des Zondags ruis te lezen en de kin lei en te ouderwyzen. -- Dyssendag lest hééft de piysdeehng van ons bisschoppelykc collegie, met de gewooue plegligbi yd, in eene der zalen van bet Stad- buysalhier plaels gehad. De heropening dci klassen is op den vierden October aenslaende vastgesteld. BELANGItYKE NIEUWIGHEDEN. DIH T SC HL AND. Fkascfübt t5 agudy. Men zegt nu dat den kroon-prins van Beyer en met de pi inces Marie dochter van den prins Willem vanPruysseu, in den egteu staet zal treden. Men hééft te Weenen vernomen dat de plechtige kroomng van den keyzer van Braztlien don Pedro is den 18 dezer maeud vastgesteld en dat de weduwe en de zuster van wylen den keyzer don Pedro 1 (Maria-Amelia) als brazi- liaensche princessen herkend zyn. -- ’Er is nu, meer dan ooyt te vorenspraek van ^ien hertog Wdlem Van Leuclitenberg aengefrou «vdeu zoon de* keyzers van Rusland, tot de weêrdigheyd van onder-kuniug van Polen te zien verheven worden. Eene ukaze van deu keyzer van Rusland, in dato van deu July, beveélt dat’er in alle do oostlyke gouvernementen van bet keyzerryk vyf mannen op duyzeud voor den krygsdienst zullen aengcworveu worden. ENGELAND. Losdes, 20 augusty. Den vermaerden zanger Lablache beéfl snuyfdoozeu van alle pryzen en gedaeuteu. Over eenigcn tyd wierd h- iu door ouze koningin eene snuyidoos acngcboden met verzoek van dezelve eens par jaer te gebruyken. Ik ver zoek U. M. om Versch m.nug anlwoorde den zanger; maer ik kau zulke verbintenis met nemen.... ik heb diy honderd vyl-en-zestig suuyfdoozeu en dus beéfl eiken uag de zyue. Is hel zoo, zegde de koningin, gliinlagcbeude de tiiyne zal dan dienen vooi de schiikki ljateu. VRANKRYK. -- Paars, 18 augusty. D« feest der inhuldiging der zuyi vau het groot leger te Bouloguien beeft den t5 dezer met groute plechtigU-ydtoestel en luyslt r piaeis gebad. De genei acts Coibiuau, Guurgaud en Gallois en deu kaïdiuael-bisschop van Alias hebbeu de zelve bestierd. BeLGIEN. Bkussel, 1 augusty. Voor zou véél wy bel reeds weten, zullen de toonkunst - gcuuolsi.happen van Hoey Chateau - du - 51 out - öaiut - J< ahV11 voor o en Haiiie-óainl-Pieire8. Lambrechts, Woluwe, liane, VN as ere, Booru Chalelcl, lougeien, Berchemby Antwerpen, Blaiikeuhergc ArdoyeGommen, Uuymbcke, Eoperuige Moscueiocn, Eecluo, Maldegbem, Ereuiuo- degbem, Luochnsti, öcveueeke, Herdersem

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1841 | | pagina 3