BELGIEN. Bbussel 16 september. deszeifs tocht voortgezet. Dea hertog van Au* - «-• proef stelde, bedaerd was gebleven, zegde, aen zynen broeder den hertog Oilcans Uetschynt dat men begint my van Moezayah en in den Olyf-bosch. Het regi ment is op den cour der Tuileries ia overzicht genomen geweést. Verscheyde dagbladen melden dat den hertog van Bordeaux overleden is. (t)Eenige dagbladen bcweêren dat den vracrcn nacm Franjois Queuiscl is. Vzuhne, 18 september. Wy komen te vernemen dat’er in opvol- ginge der Feest van den 26, den Maendag 27door de Guide van Khetorica onzer stadeene Tooneel-vertooning van eenigo stukken gaet geschieden welke zal opgevolgd worden door eenen BAL; dit ter erkentenis en dankbewys voor alle de leden der Maet- schappycn die hebben believen deel te nemen in dén stoet, alsmede dat het geschrift welk den Eer-prys is toegewezen aen het agtbacr stadsbestuer gaet opgedragen worden om te dienen voor legenstelsel aen het gecue van den jacre 1824. Er zyn in onze stad (waerschynelyk gelyk in alle ander steden straten welke nicttegeu- staende het veranderen van naem, meer of min altyd onder de oude benaeming gekend zyn, en alzoo twee naetnen bezitten. Terwyl dat zulkdanige in de Programma der Feest van Khetorica zich bevinden marken wy bekend aen onze Veurnenaeren die deze niet zyn kennende bier op geeno ongerustheyd te vesten, want daer is voor gesteld dat’er geleyders zullen zyn voor de onwetende. Dit voor bekendmaking aen wie het beh oord. -- De hecren Basilius de Keuwer van Nicu- port, en Ernest Wollcarius, van Iseghem, beyde leerlingen in ’s ryks hoogeschool te Gend.zyn met de nieuportsche sloop l' Union uyt Nieupoi 1 vertrokkenom cene onderrichtings-reys in Portugacl te gaen doen. op den persoon van van Orleans, Van begaen. Den vorstenmoorder is ten vyf neren naer middag in de gevangenis der Conciergetie gebragt, alwaer men voor hem de cel geschikt heeft, welke opvolgenlyk door de koning- moorders Ftescht, Alibaud Meunicr en Darmes bewoond is geweest, en alwaer by door den heer Martin, minister der justicieden baron Pasquier, enden canceller van Vrankry k en voor zitter van de kamer der pairs den beer Desclo- zeaux en den prefect van Pohcie Gabriël Déles- sert ondervraegd is geweést. Papart, die by zyne acnhottding zyne euvel- daed bekend had en wiens eerste woord was geweést Hel spy t my hem gemist te hebben, hééft vervolgens alles afgeluochend en beweerd dat hy het niet was die geschoten had. Hy droeg onder zynen kiel of blous eene nog al nette rédingolte en bad twee pantalons aenwaer uyt men besluyt dat hy voornemens was geweést zich, in het geval dat zynen aenslag gelukte door eene snelle en volkomen verandering van kleeding onlierkenbaer te maken. Papart is van boogc gestalte bleek van aen- zichtmageren hééft blond hairop het rost trekkende. Men hééft op het plankier alwaer hy gestaeu bad twee pistolen van zware dragt opgeraept, zynde de eene pas afgelost en nog zwart van bel buskruyd en de andere nog geladen. Volgeus het republicaensch dagblad le Na tional, zou Papart by het 17 licht voetvolks regimentgediend hebben, cn zou hy, om zynen kapiteyn eene bayounetsteék loegebragt te hebbeu door den krygsraed ter dood verwezen zyn geweést. Later zou hy gratie bekomen hebbendoch hy zou tegen dieu kapiteyn tegenwoordig den luylcnant-kolonel Levaillant, eenen hevigen haet hebben blyven voeden, tol zoo verre datby verscheidemaei zoude gezegd hebben indien Levaillant le Parys weder komt zal ik herri eenen kogel in den buyk donderen. Derhalve zou Papartvolgens den National gepoogd hebben met van den hei tog van Auinale of zyne bloeders, tnaer van den luytenant-kolonel Levaillant wiens peerd duudlyk getroffen is) om hals te brengen. Overigens schynt het niet dat den vorsten moorder in zyne eerste ondervragingen iets dcrglyks te kennen gegeven Lebbe. Toen de karabiniers van het 17 lichtvoet— volksregimenldie ontnidlyk achter de vorsten trokken, hunnen iuytenant-kolonei zagen vallen, wilden zy in meoigte ter opzoeking van den moordenaer uyt de gelederen suellen maer den hertog van Aumale wiit hen door het overwigt zyuer slem en door zyn gezag te wederhoudeu. Den hertog van Orléans, oninid- lyk naer de eureldaed de soldaten buytcn zich zelve ziende, had zich uytgeroepen l’arme au piedque personae ne bouge. De eerste aendoeuir.g gestild de orde onder de menigte hcisteld en deu moordenaer de gewapende magt overgeleverd zynde, hééft het regimentonder de herhaeldc geroepen van Leve den koning Leve de vorsten I Leve den hertog van Au male Leve het 17 licht-voetvolksregiment deszelfs tocht voortgezet. Den hertog van Au- mile die, toen hem alzoo zoo vreedlyk op de Erimla^cbcnd y van I' voor iets te nemen terwyl men my wilt dooden. Hel 27 liclit-voetvolksregiment en de vorsten waren by hunnen tocht door een peloton ruytciy, den luyteuant-geueracl graef Darnule en zynen staf, vele officicren-gcueraelwaer ouder men de hecren Bedeau cn Chaugarnier opmerkte cn vele officieren van het voetvolk tc voet en te peerd, voorgegaen Demanschappen van hel 17. droegen hunne roode casquetten witte guctteu, de capotte puntachtig van achter opgesteken, de patroon-tas op den buyk en lange mouchcneven gelyk in de berg-engte Den hoofd-controleur in hetureel van de waerborg der goude en zilvere voorweipen te Bergen, verwittigt een iegelyk dat ’er vele koopere voorwerpen, met goud beslagen van vrend miek>el, in omloop zyn, voorzien van een merk van den fabriekant, het goud het Welk die moeten inhouden aenwyzende, zoo dat die voorwerpen volkotneulyk wel gebootst zyn na de ware ju weden, schoon die maer een veel minder deel goud dan het door het merk aengewezen is, vervattende. Die werken worden meermaels rondgeleurd en voor goude voorwerpen verkocht, hetgeen aenleyding gegeven heeft tot eenen aenslag van wege de bediende in het bureel van waerborgwelken door een vonnis der correctionnele regtbank van Bergen van den 3o mey jongstleden bevestigd is geweest. Het i.* liuie-voetvolks-regimcnt is met fusils d pistons gewapend geworden. Den beruchteu Margat, luchtreyzer vin den koning der Fransche, hééft hier den 12 dezer eene luchtreys gedaen. Een nieuw dagblad is onder den tytel van le Chemin de Fer journal des voyageurs alhier uytgekomen. Het schynt dat’er valsche stukken van a5 cents le Antwerpen in omloop zyn. Deze valsche stukken zouden wel naergemaekt zyn en dragen _het jaertal 1826, men kan nogtans gemaklyk de valsche van de goede ondcr- scbcyden aen het kleur van de stof waer van zy gemaekt zyn. Men zegt dat den keyzer van Busland den heer Malherbe, wapen-fabriekant tc Luyk, l5,ooo geribde karabynen van eene weerde van 80 francs ieder voor zyne garde hééft doen makenen dat Bcycreu en andere staten van Duytschland tnsgelyks gewigtige aenvragen te Luyk gedacu hebben. HH. KK 1111 de hertogen Nemours en van Aumale hyals kolonel, het bevel voerten het welk •net hem uyt Algiers komt, alwaer zy zich bey de door bituue d.ippuheyd hebben weten te onderscheydeu, langs de barrière du 7 róne, dete boofdslad binnen getreden. Z. K. II. den hertog van Orleans aen zyde rechte en Z K. tl. den hertog va 11 Nemours aen zyne linke zyde hebbende. Ontelbare menigte was deu vorst en zyn dapper regiment lil het S. Aotoue- Voorgeborgt te gemout gegaeu en heeft hen door de betoohingen der levendigste toege- negenheyd bejegend. l'iliyke vreugd-gcroepen van leve den hertog van Aumale! heten zich hooien, ceu-ider toonde met trotschheyd den jongeu Vorst cn die heldhaftige soldaten wier voor hoofd door de zon van Africa verbrand is. Op het zicht vio het vacndet en van de gui dons met kogels doorboord en in lompen vallende, ontdekte men zich uyt eygen be weging cn gelyktydig het hoofd. Maer midlen het voorgeborgtaen de stract Traversière is dit zoo statig schouw speldie feest, tot de welke eene bevolking, met de cdelin redigste gevoelen bezield, toe- geloopen was, eensklaps door de lafhertigste en pligtigste moordpoging gestoord geworden. Eenen ellendeling met somber gezicht en een aeostootlyk voorkomen hebbende die op een plankier stondbeeft in den oogenblik dat de vorsten voorby hem trokken eene pistool vau onder zynen kiel genotneu en hen gemikt; de eene zeggen dal hy den hertog van Orleans wilde doodeude aude- e zeggen dat hy den hertog van Aumale het leven wilde benemen De scheut, welke afgegaen isheeft eenen algemeeueu afsclmk veroorzaekt. Een ge schreeuw van yziug en van veronlweêrdiging is uyt elks moud gekomen. De taliyke werk lieden, die zich ter placts zelve bevonden, zyn met gramschap op deu moordenrer gesprongen en hebben hem aen de verbitterde soldaten overgeieverd. Dien ellen digen Jean Nicolaes Papart, oud 27 jaren geboren te Kovilly,iu bet departement der Vosges Lorreynen hout-zager van beroep cn sedert dry jaren binnen deze hoofdstad, strael de Popiucourt n.* 58wooncodeheeft alleen door de poo- gingeu der agenten van poiicie en de sledelyke wachten met de handhaving der order gelast, het leven behouden. (1) Ter zelver tyd naderde de verlegen menigte, vreczende een yslyk ongeluk te vernemen, maer HH. KK. 1111. waren gespaerd geweest; de Godlyke Voorziemgheyd waekl over ’s koning zonen. Het pcèid vau deu luytenaul-kolonel Vaiilant, van het 17.’ ligt-voctvolks-regimcut, is ge dood en bet géén vau den luytenaut-generael gracl Schneider is gekwest. Deu tl dezen, ’s avond had eene brigade stads-sergcanleu op de place du Chdlelet cene verzameling vau 4 a 5oo jonge kieigasleu, van zestien a twintig jaren oud, die de kreten: Van IFech Lodewyk-Philips Leve de Re publiek IVech Guizot uytgalmdcnmet geweld uyt ecu gespreyd zynde verscheyde stads-sergernten door het wei pen van steenen gekwetst geweest. Die zamenrotting had zich Van de place du Chdlelet in de straeten Saint-Denis Mauconseildu Ponceau, Saint-Martin Uoulevard Saint-Martin cn du Tempel begeven’er overal de zelve Schreeuwen latende hoorencn was in de winkels en migazyncn gedrongen, om’er slokken en sloffi: voor vacudels met geweld ie nemen. De stads-sergcauten hebben ver- «ebeyde aenhoudiugen bewerkt. Men weet reeds slelliglyk dat den vorsten- ntoordcnacr Papart van onze gchryme car- bonari-genootschappen deel gemaekt heeft. By een kooinglyk bevelschrift van den 11 is de kamer der pairs, als gcregthof, bjeengcroepen, om ontnidlyk bet reglcrlyk onderzoek aen te vangen Van den aenslag,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1841 | | pagina 3