met vlaggen zyn. Ten g ueren zal de triumphe- klok zich laeten hooren. Daer zyn reeds een groot aental vremdeliugen aeogekomeo. De solernniteyt van morgen word alreede door de trommels en fyfers, aengekondigt, welke iu alle rigtingen de siraelen doorkmysseu die reeds met vlaggen en zegebogen verkiert Dit blad meld dat eenen beroemden land bouwkundigen van bet departement van den Pas-de-Calais eene soort van biën komt te ontdekken in onbezochte streekeu van Africa, welke in plaets van honing goud verzamelen. Deze bie is grooter dan de gene welke wy hier in Europa bezitten en zeer dorstig nae het bloed van menscbeu en dieren. Onder deze laeste betrekking zouden zy de bloed-zuygers of lakens, zou als men die hier noemtmisschien wel kunnen vervangen hebben, indien Priess- nih en Hahnemann ons reeds niet gedeeltlyk van die slibberigge diertjes verlost hadden. Den vinder van dezen waren schat is reeds in het bezit var. een groot tal goud-drageude biën en beeft daer over eene memorie aen de acade mie der wetenschappen te Parys gezonden. Binnen ceuige dagen zullen wy denklyk den uytslag van dien zeldzamen ougst konneu bekend maken. -- Den baron Verstolk van Soelen is tot minister van Staet benoemd. De ware vrienden des konings hopen dat de wykiog van den baron Verstolk van Soelen uyl het ministerie door de gene van meesier van Maanen gevolgd zal worden. BELG!EN. Brussel 2$ september. .De reusachtige groep, den bescherm- heyligen dezer hoofdstad voorstellende, is Voorleden zaterdag op den toren van het stadbuys herplaelst. Den II artsengel Michael is wederom ganscb verguld geweest, en den duyvel, die hy onder de voelen trapt, is in het zwart geschilderd. Brugge 2$ september. hoogweèrdigheyd den bissehop Men verzekert ons dat er, te Nieuport, zondag acnstaendeeene ringsteking op ezels zittendezal plaets hebbenin wcike feest verschcyde pryzeu zullen te winnen zyn. -- Den Journal des Flandres verzekert als stellig en officitël dal de afdanking der reserve-regimenten den t november acnstaende zal geschieden. Onze lezers tullen met veel genoegen vernemen het geen den Journal de Calais zegt over de ontdekking van guud-myntjeus waer van een-ider ’er welhaest een honderd of twee ter zynen beschikking zal konnen hebben. Zyne hoogweèrdigheyd den bissehop van Brugge heelt de volgende benoemingen ge- daeu Den cerweerdigen heer Bossiert, onder pastor van S. Jacobs te Yperengaet in de zelve hoedaniiiheyd over nae de parochie van S. M irten binnen de zelve stad, in vervanging van den eerwecrdigen beer de Myltenaere, tol onder-paslor le Oostende benoemd den eerweerdigen heer de Man, coadjutor te CL reken, zal den eerweerdigen beer Bossaert als ouder-pastor van S. Jacobs te Yperen ver vangen. Den eerweerdigen beer Verheustoud onder-paslor van Onze Lieve Vrouw te Kort- ryk is beuo md tot onder-pa4or te II relb. ke in vervanging van den eerwcrdigeu heer Vencin, tul ouder-pastor te Dixmude benoemd. Den eerweerdigen heer van Haverbeke, on ler-pastor te Avelghem is tot ouder-pastor van S. Kruys.by Brugge, benoemd, in ver vanging van den onder-pastur aldaer, die iu de ze ve boedanigbeyd nae Rousbrugge overgaet. Den eerweerdigen beer Pollet, ondcr-pastor te Reningbelstis lot ouder-pastor te Aveïgbem benoemd, en word te Reningbelst duur den eerweerdigen heer Verbrugge, coadjutor te Noordschoolcvervangen. Den eerweerdigen beer Bruaene, priester in het seminarie alhier, is lot ouder-pastor te Waermaeide benoemd. Deo eerweerdigen beer van den Berghe oud-coadjulor le Keyem, is tot coadjutor te Clercken benoemd. Den eerweerdigen heer Poortemancoad jutor te Rolleghem, gaet in de zelve hoeda- nigheyd over nae Nooi dschoote, en word te Rolleghem door den eerweerdigen heer Aer- nouwdi, priester iu bel seminarie, vervangen. Vrunne, 25 september. BELANGRYKE N1EUIVIG HEDEN* DUYTSCHLAND. Francfurt, t8 sept. De plechtige opening der gansche linie van den yzeren weg van Berlyn nae Anhalt, met een zyde-tak nae Magdeburg en Leipzig, heeft den io dezer plaets gehad. De inhul Jiging van hel reusachtig stand beeld van deu groolcu Herman (den Arminius der Kotneyuen) heeft den g dezer mrt de grootste plechtigheyd te Deltmuid, in het vors- tendem Lippe, plaets gehad. Meer als i5,ooo menscbeu hebben die feest bygewoond. VRANkRYK. Parts, 20 september. Het blykt nu dat den vorsten - moorder Eranpois Queniset en gvennnsJan Nicolaes PapartHappart of Pappard genaemd is. Hy is zoon van Franyois Queniset en van Marguerite Marcq en iu november i8i4 te Sellein het departement der Opper-Saone (Fransclie-Comlé geboren. Deu io november i8Ja trad hy, als viywilligeu iu bet t5. licht voelvolks-regimentden ii augusty 1835 wierd hyom zyuen kapiteyu Levaillaut, alsnu luylenaut-kolouel by liet 17. licht voetvolks- reg'mentmei de dood bedreygd le hebben iu vyf jaren yzers en iu de degradatie ver wezen zynde de lyfstraf deu 23 november i835 in diy jaren dwang-ai bi-yd gewyzigd, n zynde hy den 30 july i83y uyt hel weik- huys der dwaugai bcyden te Bellercroix ont snapt, zonder dat hel depai teineiit van uoi log ’er sedeildien hebue hooren van spieken. Queniset beeft onder den naem van Pappart, welken hy aengeuomen bad dry gevangenis straffen voor diefie en eene vierde om van een vaLch pasport gebruyk gemaekt It hebben onderstaeu. By zyn Cu«ps was by voor eenen geweldigen en ongewilligeu suldaei gekend. Men ontmoet tegenwoordig onder de bewooners van hel Hotel der Invalideu 154 blinde, 13 die de twee beenen afgezet zyn, 313 die macr een bfeu misseng die de twee ermen afgczel zyn; 226 een-ermen; 247 lamme en kreupele; 13 door de vallende ziekte aenge- daen 31 krankzinnige; 8 met zilveren neus of kin; 133 manke of die niet kouuen gaen 18 wiens voeten in Rusland vervrozen zyn; 131 met verminkte handen; 1027 die andere wonden of kwalen hebben; 178 leeke-broeders; 5iG zeventigjarige en 3n lachentigjarige te samen 3o5a. Hel getal der jaerlykscbe opne mingen lu bet hotel is van rond de 200. Het blyft bevestigt dat den vorsten- tnoorder Quenisset genaemd is, en alles wat men ’er gezegd beeft is waer, behalve dat zync verwyzing door den krygsraed van Romans gebeurd is, niet om zyuen kapiteyn, maer zynen kaporael geslagen te hebben hebbende by den luytenaut-kolonel Lavaillantdie nooyt by hel i5 liebt-voet volksregiment gestaen hééftnooyt gekend, en dat niet hy, maer den genaemden Pappartwiens papieren hy by zync ontsnapping uyt de werkliuyzen vau Bellc-Croix mede genomen had, dry gevan- genis-strafïen voor diefte onderstaeu had; alleenlyk hééft Frances Quenisset, den 21 september i8t4 geboren en den 26 november >837 te Parys gekomenalwaer hy opvol- Be,>lyk iu de slraet Persy en aen de barrière de Persy gewoond heeft, onder zyuen aen- genomen naem vau Pappart zes uiaenden ge- ’ang onderstaeu voor geweldadigbeden in eene herberg op eenen weikman liegaenzynde, de» 28 maert l84<> door onze correciion- nele tegtbank tot die straf veroordeeld gewcést. NEDERLANDEN. ’sGravzniiage, i4 Sept. Den baron Verstolk van Soelen beeft als minister der buylenlandsche zaken zyn ontslag gevraegd en bekomen. Den baron van Zuylen van Nyevelt i, jt.u interim van dit depar tement gelast. Het is bet geschil nopens het -imburgscho het welk zulks veroorzaekt heeft. Aen den Drukker van hel Peurnetch Advertentie-blad. W aerden Vriend! Mogelyks dat gy verwondert zyt om dat ik aen myu belofte sedert lang niet volkomen heb, van alle de nieuwigheden die ik ont- dekke te beschiyven en ,u aftezeudenmaer gy moet weten dal de wyd-afgelegentheyd en de weynige occasie de norzaek daer af is, ik verzamele veéie aenmei kingen op een register welke ik u zal mededeelen wanneer ik uyt het hemelsch Keyserryh lu Euiopa zal terug komen. Tot afwagting zendc ik u melde gelegent- heyd vau een schip die op dezen stond afvaerd, eene schets over eene wonde* lyke pantomime die ik bygewoond Lebbe, en die, volgens my aeumetkenswcêrdig moet zyn Daer was een theater in de opene locht opgeslagen eeuige bamboes om het dak van biesmatten daer op le rusten eeuige planken op schraegen geleyd ter hoogte vau twee meters, eeuige stukken gedrukt katoen om langst dry kanten het theater aftcsluyteu latende slegts de kant des aenscbouweis open, is vergenoegend om een chinees schouwburg zameu le stellen. Deze pantomime wierd uytgevoerddoor eene ervarene troep jongelingen die uyt Nankin in ouireys waren, ik zegge jougel.ngenwant de vrouwen versebyoen in China op geeae theaters. En daer was zoo veël volk byeen- verzameld dal ik nog nooyt zulks gezien heb, ook het goone men verbeelde was waerelyk groot en aenmerkensweèrdig. Het doelwit dezer vertooning was de huwelyks-feest die men vierde van de aerde en de zee die in deu echten staet getreden waren. Dit meesterstuk is in verscheyde be- diyven verdeeld, doch men liet geene gordyn vallen, alle de personagien verschenen in hunne costuym en daer wasgeene verandering te doen. Ten eersten bragt de aerd alle zyne ryk- dommen te voorscbyn, zoo als draken, oli fanten, tygers, arendsstruysvogelseyke booinensparren als menigte andere gewassen. De zee bleef daer niet len agleren eu zy bragt ook op het theater de schallen van baer ryk onder de gedaente van zee-kalvers. daupbyns, requins, leviathans en meer andere zee monsters vergezeld van schepen steeu-rotsen schelpen; spontien korael.etc. Deze ontzachlyke zee- m iand-regimenten waeren geheel rykelyk aengedaeu en daer was zekeilyk geene kost gespaert om deze wondeilyke trouw-fecsl ten pragtigstcu te doen uytschyuen Naeralvoorens afgezonderd van malkanderen vcrscbeyde-mael het thcèter in alle rigtiugen doorwandelt te hebben, zyn zy ten lesten byeen vervoegden naer alzoo wederom voor- by getrokken le hebbeu zyn zy op het voorste

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1841 | | pagina 3