Ill taen reyzigers boven in plaits diligentien te vervoeren. Sir Robert Claighlon doet nu omstreeks Chatsworth, in het engelsch graefschap Der byshire, eene serre of blorykas maken welke zekerlyk de grootste zal zyn welke ooyt be- staen heeft. Deze serre, welke den eygenaer Exotic Garden buytenlandschcu hof) wilt noemen, zal meer dan twee gemeten opper vlakte hebben en geheel overdekt wezen met een glazen dak, hebbende in hel midden eenen glazen dom. Voor deze twee voorwerpen zal rneu niet minder dan 70 000 vierkante voeten glas noodig hebben. De verwarming zal ge schieden by middel van kagchels, alsmede van waterdamp door groote ondcraerdsche buyzen vloeyende. ’Er zullen in dezen hof dreven, heuviikens, beken en fonteynen wezen. Niet alleen zullen’er alle soorten, van vremde plantenen atbusten, ma er ook boomen van eene zekere grootte worden aengek weekt. De kosten tol daerstelling van dezen hof zyn op 5o,ooo ponden sterlings (i,25o,ooo francs) begroot. rytuygen kan men in stede van zegepalmen, eene taemlyk groote menigte blikken buyten opmerken. VVy deden onze lezers den omzend-brief mede, waer by de leden der Maetschappy ter bevordering der Nederduitsche '1‘ael- en Letterkunde byeengeioepen zyn tot eene algemeene vergadering welke den zaterdag a3 October, in het paleys van ’sryks hooge- school alhier zal plaets hebben, ten eynde de voorstellen der zoogenaemde Tael-Com- missie nopens de spelling der tael acn te nemen of te verwerpenzullende die taeikun- digs beraedslaging des anderd.'gs in hel zelve bcluyk gevolgd door de uytreyking der eer penningen van wege dekoninglyhe maetschap py der fraeye konslen er letteren dezer stad aen den componist Ernelea van wege de Maetschappy van Elaemsche Letteroefening aen den heer Jonglas, zoon. Eene vertooniug van Jaccb van Arleveldezal des avouds de vlaemsc*>e tael- en tooneelminnaren ten ten schouwburge van Rhetorica aeulokken, terwyl eer banket in den Casino de vlaemschc gastronomen aen den disch zal vereenigrn. Men melduyt Hamburg dat de uytwisse- ling der bekragtiging van een koophandel- verdrag, tusschen die duytschc Hanszee-stad en Aelgieu gesloten den 25 augusty jongst leden plaets heeft gehad. Gemd, 3o september. Na wy vernemenheeft de krysoverheyd van zoo haest zy onderricht was hoedanig den bloedloop wederom by stads krygsbezetting woedde, eene verandering in de voeding der soldaten doen bewerken op zoo eene wys dat de wille beesten-aerdappelen en het smout doorrystgroenten erweten en boter vervan gen zyn. van in de Brugge 3o September. De overste van alle de collegien van West-Vlaenderen hebben den 28 dezer alhier eene vergadering gehouden, om te handelen over de verbeteringen welke nog in het ouderwys zouden kotinen gebragt worden. Veübne, 2 October. Het stads-besteur verwittigt ons dat Maen- dag 4 dezer, om negen ueren voor mid.het jaeilyks verslag voorschreven by het art. 70 der gemeente-wet^ over het bcsleur én den toestand der zaken van de gemeente, jilaets zal hebbenin de zitling-zael van den gemeente- r;edalwacr het publyk zal worden acnvcerd. Ingevolge booger bevel, het kollegie van burgmeester en schepenen, belast zynde met bet opmaekcu een ’er algemeene lyst van de beurtewegen der gemeente, Verwittigen het publyk dat elk-eeniegclyk toegclaten word om die wegen aentcwyzen of andere aenmerkingen daer aen .betreklyk te doen gelden, geduerende twintig dagen, te rekenen van 3o september tol 21 dézer loopende maend October. Den 21 dezer des na middags gaet er eene luystcrrykc Prysdceling in de armekinder- school alhier plaets hebbentot welkers eynde, om tien ueren voor middag, eene solemneéle Mis zal gezongen worden. Om den uytslag van den kampstryddie te Brussel heeft plaets gehad; in ons blad te plaetsen, gelooven wy dit te laet te wezen, om reden dit alreedc door de dag bladen bekend gemaekt is, wy zuilen slegts melden dat de muziek der hier by gelegen stad Popcringhe, den prys voor do schoonste krygs kleeding en den geenen van verst- afgelegen bchacld hebben. Eeu dagblad meld dat, door order van den minister, er verboden word van voor- Eenige van onze lezers hunne verwon dering uytleiide om dal wy metgelyk de andere dagblad-schryveis, geen melding maken van de diefstallenmoordeiyeu, zelfsmoordeti of andere schelmestukken welke dagelyks iu de kolonnen der nieuws-biaden wydloopig te lezen zyn. Maer deze Keereu moeten weten dat wy dit niet doen om reden dal tegenstrydig is aen ons gemoed, want wy zyn van gedagt dat zulks eene verergernis moet veroorzaken in plaets van mede te helpen tot verbetering volgens onszouden geenc misdaden dienen publyk gemackt te worden, mits die moeten veragt zynin deze wydloopige uytleggtngen van gruweldaden zuygt den kwaeden hel vergif, en den goeden beeft geenzius noodig zulks te weten, Immers, ’er zqud geen kwafd mogen gemeld wordengeene crnnineéle processen in het publyk geschiedengeene tentoonstel lingen nog doodsregtenimmers geene ver- tooningen op de schouwburgen van vergifti gingen of zelfsmoorden zouden er moeten geschieden, den mensch beeft niet noodig van met zulke zacken bezig gehouden te zyn, daer zyn by duyzend andere dingen die tot vermaek en regeltugt strekkenwaer mede den mensch vroeylyk den goeden weg kan doorwandclen. den wyzer VIII, 15, dit is8 uren t5 minuten. Den beroemden dccnschen beeldhouwer Ihorwaldsen, die zich sedcit dry jaren van de hoofdstad der Cbristene wereld afwezing hield, is sedert den n dezer uyt Denemarken en Duytschland te Roomen terug. Het geregtshof der pairs heeft den mare- chal graef Vallcé, den graef Cambaccrès, den burggraef Siméon den marquis d’Audiffret den graef Taillepied de Bondy, den baron Freteau de Pcny, den onder-admirael baron Ilalgan den baron Freulicr, den baron Zan- giacomi, den baron Odier, den baron de Fréville en den heer de Ricard tot leden benoemd van deszelfs commissiemet het onderricht der zaek van den vorsten-moorder Queuisset gelast. Ten gevolge van eenige gedane ver- bpcnbanngen door den vorstenmoorder (hicnisset zyn ’er reeds een tientaei werklieden aengeboeden en in de Conciergerie in hechtenis gezet. Den vader van den vorsten-moorder Francies Quenisset is eenen lachenligjarigen ouderling, alsuög de gemeente Selles, in het departement der Saöne-en-Loire (Fransche- Comté) bewoonende, alwaer by dertig jaren lang bqschwacbter geweest is en de algemeene arï’*,’g geniet. Hy verloor tyne vrouw negen m lenden naer de geboórt deskonings moorders, die te Selles twee zusters heeft, aldaer met eerlyke laudbouwers getrouwd. Talryke en erustige bezwaeren verzetten zich, zegt men, tegen de voortduing der oq<)erhandelingen tol het sluyten van een koopband^l-verdrag, tusschen eene belgische commissie en onze ministers aengeknoopt, (Moniteur Parisien). Zvne hoogweêrdigheyd den heer Du— puch, bischop van Algiers, is den 23 dezer te Bordeaux aengekomenzyne benoeming tot den stoel van Cameryk word als zekers opgegeteu. Het getal der patentbetalende ingezetene dezer hoofistad was iu 1836 van 75,000 en overtreft tegenwoordig de 100,000. -• Z. M. den koning beeft in het kamp van Compiéane aen de 22.*, 2324. cn 25, licht voetvolk regimentende 68.*, 69, 70, 71, 72, 73, 74 co 75 linic-voclvolks regi menten, én 7.*, 8 en 9 hussaren-regimenten en bet 13.* regiment jagers te peêrd, alle onlangs opgerecht, hunnen vanen en stand- aerden gegeven. NEDERLANDEN. «-'sGiavembaox, 25ae/>z. VVy vernemen uyt Luxemburg dat de wey- gviogvan Z. M. den koning als groot-hertdg van dit 'gewestom het verdraghet welk ons land met bet duytsch tol-verbond moest vereenigen te bekragtigeu aldaer ambtshalve afgekondigt is en er zoo veel voldoening onder da inwooners verw.ekt heeft dat de stad in den avond van den 21 vellicht geworden is en dat de regering er een adres van dankzegging aen Z. M. gestemd heeft. Té Voorburg, omstreeks deze stad, gaet eene stoom-fabriek opgeregt worden], om alle soorten van vet of smeer tot volkomen zuy- Verheyd ie brengen. Deze fabsiek zal de eerste Van dieu aerd in Nederland wezen. - i DELG1EN. BausszL, 3o september. Daer den onlfangst de som van 2800 fr. overtroffen heelt, word bel getal der nieuws* gierige die voorleden zaterdag den kampstryd der toonkonst-genootschappen in het Park kygewpond hebben up met minder dan 11000 Lcgroot.( *7, Dp leden van een toonkonst-genootschap, "cl «elk noch prys noch accessit bekomen ,efl» Keelthebben voorleden zondag in *f*silanten eene wandclingo rondom onze houfdstad verricht. Op de imperiale buutte; Veéle vremdeliugen nu ons Veurne-ambagt doorwandclende staen verbacst over de vrugt- baerhcyd vau den grond, en uytten verders hunne verwondering om dat deze streek zoo weynig bevolkt is, terwyl dal bet dobbel der bevolking nog niet veel bekend zoude zyn. Om hun daer over eenen voltuaekten uytleg te geven zullen wy doen aenmerken dat deze oorzaek voortkomt uyt de te overgroote pagt- hoven of alhier geuaemde hofsteden die deryke eygenaren maken, en zelfs dat het van dag tot dag verergert, om reden dat de kleene ge- bruyken die te verkoopeti komen door de aeu- palendc groote grond - eygenaren gekogt en met hunne groote gebruyken geleyd worden. Om daer in te voorzien behoorde hel gou vernement te gebieden dat alle de groote ge bruyken zouden gespleten en in gebiuykeu van twee a dry peerdens last geteyd zyn, dan zouden by menigte landslieden zich konueu vestigen en met vrouw en kinderen van een cerlyk be- staen genietendit zoude grooter opbrengst voor den staet wezen, en de samenleving zoude daer veel voordeel uytlrekkenmits het land beter bezorgd en by gevolg meer vrugten zoude vóórtbrengen terwyl men nu zomtyds die te velde ziet vergaen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1841 | | pagina 3