OPMERKINGEN. in icr u I snuyven en is in de Van Saiul- vari Rhctorika zich aen dus by gevolg meer acn gevrochteu houden dapper en Rentenier vry Indien onze kamers °Vcrgezcttc stukjes en de Fransctie dan acn onze en dacr wy de Sc hoe ni goed vinden, durven wy hun dit met geweten •eube velen. Wy vervolgen ons overzicht met DE GEVAERLYKE BUERMAN, Blyspel naer A. Vankotzesue door J. S. Van Esveldt-Holthop. (1) Wy hebben meermalen ten sterkste tegen I Door de Koninglyke Maetschappy ^hetorika van Sotteguem op 10 October ll. fe Gent, met veel smack en tooneel-kennis lrt mededinging voor de groote kampstryd aldaer, vertoond; met het Zreura/ze/Mahomct, •♦’a*/- over wy ook later zullen spreken. Wy zien dat geheel de wereld door, het menschdom in beweging isdat’er overal opstanden, staets-omwenteliugentegenom- wenteliugcn, verraed, buytenspoorighcden misdadige aanslagen, moorden of poogingen tot moord, branden, plunderingen geschieden, immers het scbynd dat het menschdom nooyt zoo kwaedaerdig eu woelziek is geweest als tegenwoordig. In hel ZnydenOostenNoorden als Westen is lid volk niet te vreden. Men vegtverraed, vermoord en men doet ongelukkige halsregtcn iuNpagnien. In Vrankiyk, buyten de woelzieke aeuslageii, poogt men geduerig den kouiug of zyne heldhaftige zoonen tedoodcn,en wie weet waei om I) icr is in het geheel niet te gelooven dat dit gedai ti wdrd uyt haat legen die door luchtige familie, macr buyten allen twytfel is het oud-kapiteynin onwerkzaemen dienst, en is Woensdag door eene afdceling van de be zetting de eer-diensten verschuldigt aeu zyuen rang, by zyne begraving bewezen geweest. Den 29 Octoberom elf uren des avonds, wierd Londen in de grootste vcrslagenheyd gebragt, ten gevolge van oenen brand in the Tower uytgeborsten. Men zegt dien brand eerst oulstaeu te zyn geweest in de woning van eenen bediendenwelke met het kafe-hnys der Queen-Anna welhaesl eene prooy ge worden is der vlammen, die'zich met eene veischriklyke rasheyd op de voornaamste ge bouwen van de oude verbïyfplacts der koningen van Engeland, tot arsenacl of wapenhuys dienende en waer in de jnweelen der kroon en kostbaeie zeldzaamheden bewaerd wordeu uytgebreyd. hebben. Men beeft eenen oogenblyk mogen vreezen dat the Tower met alles wat hy vervatte door de vlammen ging vernield worden, maer door eene goede gerichte blus^ching heeft men die op een stip der gebouwen konnen tegenhouden. Het is de wapen-zael welke het meest geleden heelt en schoon de omstandigheden des brands nog niet gekend zyn, word het verlies dacr door veroorzaakt reeds op meer als 800,000 ponden sterling (20,000,000 fr.) geschat. The 'lower is eene oude stcikte, door de noord ma usene koningen gebouwd, en vyf etuweu lang de koningen van Engeland tot vefblyfplaets verstrekt hebbende. De vier voo’ naemste torens dier strekte zyn the Tower I Take field al waer Harry VI vcimoord wierd. the ITilie Tower alwaer ’er een arsenael of wapenhuys voor de zeemagt in gericht isthe Tower of Behouchampwelken Anne de Bouten (en geenzins üoleyn of Qolena, gelyk de franschc tooiieclmakers het schryven) en Jenny Gicy tot gevangiiis verstrekte; the Lyon 'lower, alwaer tegenwoordig eene dierengaerd of menagerie ingericht is. onze Oiid-Vaderlandsclic Kluchtspelen hooren uitvaren als wegens derzelver aenstootclyke uitdt ukkingen in onze meer beschaefde tyden met op het Tooueel te verdragen; en zonder ter deser plaetse velen dier Stukjes van dien blacm te willen zuiveren, merken wy bier alleen aen dat derzelver strekking echter niet altyd zoo oiizedclyk was, eu dat onze brave Voorou leren meer op daden dan op woorden passende, de gewoonte hadden, om alles met den eigen nacm te bestempelen, geenzins door dubbelhartige verdraeyingen wit, zwart noemden. Doch de losheid dier onde oorsprong- lyke Kluchtspelen dan eens ten decle loege- geven, en om deze reden derzelver uitsluiting van het Tooneel goedgekeurd, moet hier uit dan nog volgen, dat men de onzedelykstc werken van vreemden in derzelver plaets stelt en dit is ook het geval met het onderhevige jtukje. om dat zy die plaets bedienenom dat zy aen bet hoofd der bedaerden en vredelievenden aeuhang gesteld zynimmers veele lieden gelyk wy zullen den grond van alle deze gemediteerde aenslagen niet konnen vinden, want daer zyn vcrscheyde gezintheden in dit groot rykdacr zyu, buyten de nu heerschende Philipnisten nog Carlisten Napolionistcn en Repnblikaneu en nogtaus wy gelooven niet dat’er eene van deze gezindheden zulke lafhertige aenslagen zoude willen doen uytwerken om hunnen aen- hang aeu hel besteur te brengen, waut dit waere de hunne aen het zelve gevaer bloot stellen. M ier daer zyn, gelooven wy, nog andere partyen welke in alle andere ryken hunne makkers schyncn ie hebben en waer af bun oogwit is om volksbewegingen en revolutien optestoken ten eynde te beter aen het sclio- telken le geraken en daer mede hunne zakken te vollen of eene vette plaets te bekomen. Wat daer van zy, het is altyd zeker dat on» kleyn Belgien, wanneer er iets in Vrankryk beweegt, daer af den stoot moet gevoelen, ja wy zyn de gebeuren van Vrankryk, eu geheel ons ryk word door Franschen bewogen by duyzende gelukzoekers zyn dagelyks bezig met het land te doorkruyssen slaen aen alles de hand, en als er eenige volksbewegingen op- ryzen, zy konuen hunnen dienst aenbteden. Maer als men alles wel overdenkt, wat moet nu de oorzaek zyu van alle deze gevallen van alle deze misnoegingeu Men zingt nogtaus dagelyks dé'vryheyd, men is opgetogen van hooveerdy om dat wy de 'lichte eeuw beleven dat de volkeren niet onder een roi absolut maer onder een constitutioneél gouvernement schuyleu; het volk is zyu eygen regterdat is te zeggen deo jury word order het volk gekozen; het volk heeft den koning gekozen het kiest zyne volksvertegenwoordigers en het zyn de kinders van het land die ter verde diging van onze regten qeropen worden en nogtans men murmureertmen klaegt en ten lesten worden er opstanden gesmeed (1) gelyk wy in de dagbladen komen te lezen. Om de oorzaek te onderzoeken van alle deze bewegingen, crimineéle misbruyken en misnoegten, zullen wy ons tot de planeten niet Wenden, maer, vo >r wat dat ons Belgien aeu- gaet, gelooven wy dat het de al te wydloopige vryheydis die daer af de oorzaek moet wezen, dal er te veel vreemde lieden onze nyverheden en koophandel komen uytoelfenen en zoodanig alles afloopen en op niet brengen dat zy zelve tcu ondereu komen en murmureéren. Volgens ons, de Belgen zouden hun zoo veel niet tot het stichten van mecaniZe-fabryken moeten wenden, de Belgen zouden zich moeten houden aen den landbouw en koophandel zyner land- (1) De ontdekking en geheel het geval daer af, geloven wy onnnodig ditalhïer wyd- loopig te herhalen mits onze lezers reeds den uytval daer af zoo wel weten als wy. BEEANGRYKE NIEUWIGHEDEN. ENGELAND. --Londen, 3l October. Ingevolge eene algemeene opneming beloopt de bevolking van Groot-Bnttannieu Ierland, onbegrepen de land- en zeemagt en de gevangenissen, tot 27,000,000 zielen. VRANKRYK. Paars, 1 november. Den kouiug en zyn huysgetin zullen den 15 dezer het kasteel van Saint-Cloud verlaten, om hier hel paleys der Tuileries te komen bewoonen. Zyne hoogweêrdigheyd onzen artsbisschop scbynl besloten te hebben alle priesters te verbieden van zich met stactkunde te bemoeyen. NEDERLANDEN. Gravenuage, 29 oct. Ons gouvernement heeft te Luyk 8000 percussie-gewcêren doen maken, welke voor ons leger in onze oost-indische bezittingen bestemd zyn en 120,000 guldens zullen ko>ten -- Alle de officieren van ons voetvolk zullen ▼oortaen witte pluymen op de hoeden dragen o* het model, tol nu toe by de officieren van het regiment grenadiers gcbruykt; aen de grenadiers is een ander modelmet wit en rood uytgemonsterd voorgeschreveu. BELGIEN. Bhussil 5 november. Men heeft wcyoig nieuwe bezoudei heden omtrent onze zameuzwrèrmg bekomen. Alles doet gelooven dal de zelveschoon op nog al ruyme grondslagen gesmeednochtans geene ernstige aaneenschakelingen had. Het getal der aengehoudene tamenzweèrders, in de gevangenis der kleyne Garmers in hechtenis gezet, is vau 20. Het getal dcr kanon-ballcn in het voor- geborgt van S. Gillis gegoten, is van 3oo. Oen Beige zegt dat eenen der acngehouden betichligdc door dc tusschenkorast van zekeren persoon eene nog at groote menigte strooy verkocht bad, het welk voorleden zaterdag geleverd moest worden en dat’er zich in dit strooy, het welk in bet pakhuys van het voeder der bezetting op de oude gracnmcikt moest gelegd worden, zich zeer veele plios- phorisebe solfer-stekken moesten bevinden de welke, door do drukking van het opeen gehoopt strooy eenen brand zouJen veroor zaakt hebben. Het tabakrooken en tuchthuyzeu van Vilvoorden Bernaerd verboden. Veurne, 6 november. Door het geduerig slegt weder, was het gerugt verspreyd dat byna al de Aerdappeles mislukt of gevortigt waren en dc goonc die er te verkoopen hebben willen dacr veel gel l vooren eysschen macr dat het publyk zich mier gerust stelle, men zegt dat reeds schcpcu geladen met Aeidappels uyt Vrank ryk luo onze gewesten afvacrcn, en dat er insgelyks uyt Braband ons zullen toegozonden Worden. Macndag lestledcnis te Nicuport> schiclyk overleden den heer Louis Reynaert, Een jongman, die eene geheime deur tusschea zyne woning en die van een bevallig meisje weet te makenom haer lans dien weg te kunnen spreken en beminnen; die eenen, wel is waer, belagchelyken voogd op dat zelfde meisje verliefd, zoo schaudelyk misleidt, dat hy den zelvcn oveihaclt, om een ongelezen stuk, hel huwclyks-koolrak tusschcn hemen het meisjete tcekenen en dezen voogd daerna aen eene oude Frausche niodekraemster uit koppelt, is toch geen allerzedelykst voorbeeld, overtreft onze Vaderiaudscbe Stukjes verre in losheid van stellingen. Wy zouden voorts dit stukje, hel welk voor bel overige vry onderhoudend géschreven is, by de prullen niet gevoegd hebbenindien er geene zin spelingen op plaetsen uil het H. Schriftwelke immer onaangeroerd moet blyven en zulke lage dubbelzinnigheden in voorkwamen, dat wy bet geene genade verlcenen konden nog mogten.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1841 | | pagina 3