(3, oorspronkelyknier verkiezing van Khrjver. De Zaugpirtiticn der mededingers, met de De Maetschappy van Vlaemsche Letteroefening, onder de ken spreuk De Tael is gansch het F'olk te Gent, BEL4NGRYKE NIEUWIGHEDEN. IETS OVER DEN SNEEUW. nu en BLRIG F. Het Publyk word verwittigt •Is <iat Sieur E. VERMEULEN, den ge WOOuCtl lyke«i dienst met ryne Diligcneic van Veninc nae Biugge bly(t uiioeflciieu, en zal vertrekken allen Viydag, voor de zes zomer-tnaenden morgens om zes uren van Veurne nae Brugge en voorde 6 wmtermaeiideii ten 7 uren ’smorg. en den Zaterdag te Brugge uyt het hotel de Koorenblommeterug keeren ten l ucr na mid. Den dienst zal gedaen worden in zes uren. Den transport van geld en goederen nae venrcdiglieyd. Hy hoopt door zync gewoonclykc zorge het vertrouwen vau ecu-icdcr te blyven behouden. Gelykerwys de koude en deu vorst schynen ons klimaet te willen regeéieo, onze velden met eenen willen mantel te willen bedekken, zullen wy bier een korlbondig verhael over de oorzaak vau deu sneeuw aen onze lezers voorcnstellcn. Den sneeuw is voortkomende van de natte dampen die in de hoogten zich bevinden en wanneer de lochtsgesteldheyd koud word alzoo vervricsten en nedervallen. Wanneer het stil weder isde gedaente van den val der sneeuw is gewoonlyk in onze streek gelyk cene ster met zes stralen maer wanneer de wind blaesd de kristaelkens stouten tegen malkander, plakken tc zamen eu maken gelyk men gemeeulyk naemd de sneeuw- flokkcn. Het sneeuwen in onze getempcreérde streeken maer op zekere tyden des jaers aenbiedendc is aldermeest in de polaire gewesten, want op tien dagen valt er ten minsten negen sneeuw, en in de macnden aprilmey en juuy is zy aldaer nog menigvuldiger, want wauueer het waeyd uyt den zuyden, en alsdan de warme tocht de coordsche winden tegenkomende die woorden op al de partyen geteekend met eene kenspreuk, eu vergezeld van een gesloten briefjedeze kenspreuk ten opschrift dragende, en houdende den nactn en woonplaels des schryversmoeten vrachtvry, ingezonden worden aen denbeer E. Degerickx secretaris der Maelschappy, Nieuwe Wandeling n.r II, te Gent, uiterlyk den l Juuy i84a* De Maetschappy zal de bekroonde 18 stukken benevens eenige van de andere mededingende Gezangen voor zoo verre deze zulks mogten verdienen, in eenen bundel uitgeveti. Gent, den November 1841. De Eer-Poonitter, J. F. Willems. De Foor sitterF. Hens. De Secretaris E. Degebickx. DUYTSCHLAND. - Francfort, a january. Den 20 december is te Berlyntusseben Pruyssen, Keur - Hessen Saxen - Weimar- Eisenach en Saxen-Coburg-Gotha een verdrag onderteekent, betreklyk tot het aenleggen van eenen yzeren weg van Hall nae Cassel en onze vry-stad. Overwegende datby het aengroeijend getal van Zang-Mactschappyen in Belgie zoo buiten als binnen de steden, de behoefte zich doet gevoelen van Zangstukken op nedsrduitsche woorden; Heeft goedgevonden en besloten eenen gouden Eerpenning ter waerde van drie hon derd franken, of het geldelyk bediag dier som uit te loven aen hem, die, op de verdiens- telykste wjze, eenen Ncderduitschen Tekst •al leveren op achttien der meest beroemde Duitse he Koorgezangen of Liederen van vier of meer mansstemmen, zonder begeleiding Van instrumentenhet zy by vertaling, hetzy naer verkiezing van den Nog gemeente van Pollinchove. Donderdag 17 February 184», ten een ure nx middag juist te beginnen, op de hofstede nu gebruykt door Jacobus Neudtte vooren sieur Cornelius Blancbaertdigt aen deu steenweg leydende van Hoogstaedc nae Elscn- damma Van 78 koopen alderhande specien van hoornen, waer onder gruote eyken, olmen, abeelen en popelieren dienstig voor schip ,- kuyp- en molen-werken wagenmakers eu timmerhout, en veel schoon brandhout. De voorenstaende Venditien zullen gehouden zyn met lyd van betaling voor het principsel eu 10 penning tol eersten Julius 1841, mus te stellen begoedc en bekende borge, en de gewoone bespreken dadelyk te voldoen. Opvolger der Pot- en Panne-babberi-1 van wylenSr. Bekaert, te ROUSBRUGGE, by de Marlt Heeft de eer hel Publyk kenbaer te marken als dat zyne magazynen heden wel vcorzien zyn van Aerdewerk, zoo Stoofkominen Bracd- kommen BouillonpottenMoespotten Gaten- teelen, ExlermyncnMelkkommen Melk- teelen Vcurpottcn Waterpotten Plattellen, Bekers Schotels, Kalfékannen Melkk innen, Thctrekkcrs, Marabouts, zoo bruyn als rood verlotallerhande soorten van Bloempotten en Va'Cii; item bruyne en roode vcrlotte Huyspauuen eu Veursten, alsook Brykeltcn, Oveniegels eu Aeidtegels van verscheyde grootteen dikte. Hy verhoopt door de goede qualitcyt der goederen als door de gcriogheyd der pryz.en liet vertrouweu vau eeu-ieder te bikomen. Het pruyssisch gouvernement beeft beslist inliet stedeken Luck, op hel Spirdingmeir eene vesting te doen bouwen, om dien kant der pruyssische grenzen tegen allen aeusiag van Rusland te bedekken. Men will te Weeuen weten dat het oestenrykscli gouvernement voornemens is de delacaemeulcn kiygsvolk te gebi nykeu aen het maken der aerdwerken vooi de yzere wegen hel geen ecue aenzienlyke geld-sparing zoude upieveri n. -r Men schryft het volgende uyt Petersburg, van deu 1 9 december Den tegeuwooi digen winter is den rnerk- Weeidigsten welken wy sedert langen tyd beleefd hebben. Tcrwyl wy in december van het voorig jaer reeds strenge koude en sterkste vorst hadden, welke den gebeden winter door aenhield, is nu in onzen hoven grenen sneeuw meer te ytnden. Alle de grasperken zyn nog groen., en overal spruyten bloemen uyt, zoo dat dezer dagen in eenen hof van Wassili-Oslrow is gep ukt een luylljen vau blocyeude rnaegdeliel kens en half opene auri cula, benevens eenige gro ne takkens van kiuysmunt. induwe, melisse, kamperfoelie enz.liet welk met eene sloep, even als in mey, over de nog van ysbeviydc Newa, aen eene cngelsche dame gezonden was. ENGELAND. Londen, 3i december. Er worden te Dover toeberey iselen gemaekt voorde omhaling van Z. M. den koning van Pruyssen, die, na men verzekert, in die have zal lauden. -- Men hoort hier tegenwoordig veel van piocessm wegens verbreking van Iron w-beloftc in welke gevallen het vrouwlyk geslacht meestendeels klager is. Over weynige dagen kwam een geval voor deregtbank, waer iu een vyf-en-twintig jarig meysken eenen tachentigjarigen advokiet wegens verbreking Van trouw-bdofte vervolgde. De lezing der minnebrieven verwekte groote vrooylykhcyd onder de aeuwyzige. De epistels van den minzieken gryzaerd bestonden in cene menigte bybel-spreukenliefde-betnygingen en ver zekeringen dat hy eiken dag klocker en steviger op zyne beenen wierd. Den dwazen advokaet is tot 1600 ponden sterling (4o,ooo francs) schadc-vergocding verwezen. Den oostcnrykschen Beobachter behelst eene tydmg welke niet alleen voor Oostenryk, maer ook voor geheel Duytscbland van groot belang is. Keyzer Ferdinand heeft besloten onmtddelyk en ten koste van den staet, dry groote linien van yzere wegen te doen maken, den eersten weg zal loopen van Weeuen nac Dresden, langs Praeg, den tweeden van Weenen nae de grenzen van Beycren; den derdeu van Weeneu nae Trieste om het Lombardisch-Veuetiaensch koningryk tedoor- suyden. Van eenen anderen kant, verneemt men dat den hertog van Lucca zyne goed keuring gegeven heeft aeu het ontwerp vau eenen yzeren weg tusschen Lucca en Pisa in Italien te maken. BFLGIEN. Brussel, 7 january. Men weet dat den koning zich eerlang nae Louden begeeft, om er de plegtighedcu van den doop van den prins van Walles by te woonen. Men meent tc weten dat hy by zyne wederkomst uyt Engeland vergezeld zal zyn door Z. M. den koning van Pruyssendie eenige dagen binuen onze houfdstad zal doorbrengen. Ingevolge de wet van deu i8maert i838 zyu de slyters in het kleyn van gedistilleerde dranken verplicht, om hunnen verkoop ge durende het eerste half jaer i8p te konnen voortzetten op den 1 january eene nieuwe acngifte tc doen. Volgens den Observateur hebben hon derd zevcn-en-vyftig herbergiers van Brussel een verzoekschrift aen het senaet ingediend om het consomatie-recht op de sterke dranken af te schaffen; zy zeggen dat dit recht te zwaer valt, bezonderlyk voor den kleynen verkooper, welkers winst niet altyd vergenoegend is om het zelve te kwylcn. Volgens cene ambtelyke opgaef is de bevolking van Piuyssen verdeeld in 9 084,481 protestanten, 5,612 556 roomscb-kathoiyke 194,322 joden t4 774 mennonisten en 1257 persoenen tot de gneksche kei k behoorende tolael 14,907,190 zielen. De hooge rechten welke Frankryk onlangs op het lynwaet beeft gesteld, hebben in Engeland groote klagten en reclamm doen ontstaen. De fabrykanten te Belfast hebben zich vereenigd en eene reclame opgesteld. Lord Ripon heeft beloofd de klagten der cngelsche fabrykanten te zullen in aendagt neem *11 Den cliineesclien thé zal binnen weynige jareu door engelscben thé vervangen worden. In de engelsche oost-indische volkplanting Assam zyn nu 7000 gemeten land met thé beplant, waer van reeds 10,212 ponden te Londen aengebragt zyn. Wauueer de thé— hoornen bunnen vollen wasdom zullen hebben en goed dragen zal men van die beplanting ruym een millioeu ponden thé bekomen. Het engclsch ministerie, moet zegt men, inde naeste zitting, aen het parlement voorcn stellen om bet brieven-post-regt van 1 tot 3 pennys (vau 10 tot 3o ceutimcu) te verhoogen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3