X Met opzigt lol het opkomen en de duer- IETS OVER DE Wifi DEN. of AENMERKINGEN OP DE MAEND MAERT, volgens vader Cats. 1 zoude men aenhaelen dat de stadsrechten bier agtergelaten zyuwantin tegendeel is er ook van de kleync afvallingskens der beest niet ge sproken, waer mede zy overvloediglyk de rcgten konnen voldoen. Dit maer slacude op de eerste kwaliteyt van goed, die niet allyd voor onzen neus komt, wat moet er dan gezeyd worden van de mindere kwalitcytdie aen gelyken piys verkogt word. In deze maend is het goed bier brouwen want het word niet ligt zeur, bezonderlyk als het wel beslagen en met te weyuig gehopt is. ludicn den moerbeziën-boom botten draegt zal bet niet meer vriezen, hy is den kloeksteu en verstandigstcii van het boomgeslachtwant hy bot nog spruyt niet uyt zoolang nog ecuige vorst voor hauden is. In deze maeud zal men het lichacm wel oeftenen en wal meer drinken dan men in den wiuter gedaen heelt, rnaer weynig eten, gelyk Palibius gebied ouk is het in deze maend goed aderlaten maer niet op de duymen. Doch Hy pocialcs wil dal men in ’tbegin van deze maeud niet zal aderlaten om dat de lichamen nog vol pituato zyu. N. B. Deze aenmcrkiogco en wel bezonderlyk die van bet drinken hadden ons moeten keubaer gemickt zyn voor’ t begin der maeud. Veurue, 1 April. In ons Blad van 6 miert lestleden hebben wy gemeld dat de kerkfabriek van S*. Nicolaus alhier, met den heer Geva overeengekomen waren om, op de 8 voornaemsle hoogdagen in gemelde kerk een orchcst in de Goddclyke Diensten te hebben, welkers uylwerkiug zondag lest, wezende den hoogdag van Paesscheu wy bet genoegen gehad hebben te aenhoorcu alhoewel voor de eerste-mael alles nog niet alderwcuschelykst was, heeft het hoogst verrukkend geweest en heeft ook met gelaten van eeneo overgrooten toeloop van geloovigen bytetrekken en zal meer en meer eeue groote bydrage tot het bywoonen de Goddclyke Diensten te wege brengen. By ecu koninglyk besluytword den ondcr-iiitcudcnt der eerste klas Parys, op dc jaerwedde van reformc gesteld, en is zyne verblyfplaets te Nieuport aeogewezen. lu den nagt van den 26 of 37 der pas afgeloopene maend, is er eenc diefte met braek gepleegd ter niet wyd van hier af gelegene gemeente Vinclicm, ten nadecle van den landbouwer Josephus Van Hullc. Den dader daer at is eenen fraoschman die kwaem van te Duynkeike verwezen te worden en erne ucr ten toon gesteld te zyn, en in het weglcy leu te Cassel uyt de gevanguis was ontsnapt, in Belgien is komen vlugtten, en is zondag lest, na middag, alhier, door de geud irmen aengehouden en bevind zich nog in onze gevangenis. Gelykerwys wy sedert korten tyd verscheyde hevige winden hebheu moeten onderstam, ge- looveu wy het onze lezers aengenacm zal wezen deze korte bcschryving over de stormen en orkanen heden 111 onze kolounen aenletrdfeo. De Winden outstacn door de verandering in de zwacrte, digtheid en uitzetbaerheid van den lucht- of datnpkiing zoo haest de leegere schichten van den dampkring 111 eeue lucht streek door warmte uitgezet, ligter worden, zoo zal aanstonds deze ligtere lucht in de hoogte stygenen de naburige meer zware lucht zal aendriugeii om de plaets van deze inteuemcu. Deze beweging is het gene men den wind noemdt. Behalve de warmte kan ook eene snelle gas- of dampvormiug ”of cene onlbiuding dezer vloeistoffen het cvenwigt van den damp kring stooreu, wacr uit iusgelyks wind outstaet, het zy van de plaets af, het zy naer de plaets toe wacr deze omstandigheden voorkomen. Zulke vormingen en ontbindingen geschieden B. V. by on weder en hy eeue snelle afzon dering der wolken na ecuen langdurigen regen. Wegens de onderscheidene graden van suelte bekomt de wind onderscheidene namcuals zacht windje of luchtje, cene flauwe, mid delmatige sterke harde windstorm, orkaen. N ipens de sterkte van den wiud of zyne Werking op liet gene hem in den weg staet, is door proefnemingen bewezen dal de lucht zich omtrent 24 mael sneller dan het water behoef; voort te bewegen om met dit laetste eeue gelyke werking op eeue horizontale vlakte uitieuelleiien. Up deze wyzc heeft men berekend dal cene orkaen van 120 voeten snelheid in de seconde, op cenen toicn, die t5o voeten hoog is, en 3o voeten in het vierkant heeft, cene kracht van meer dan tnilliovnen ponden gewigts uitwerktop cenen boom van 58 voeten hoogte met eeue kroon van 5o voeten breedte en ecuen stam van 10 voeten hoogte, zal eenc dergciykc orkaen cene kracht van 4 milliocu twee honderd ponden bereiken. Naer hunne ougclykinaiige snelheid worden de winden ook windvlagen en rukwinden genaemd; en naer hunne kringvormige be weging, worden zomtnigc wervelwinden dwarrelwinden geheelcn. Veurne,3i Macrt i&fn. Mr. den Drukker van het Advertentie-biad. In uw Blad van Zondag lest bebbe ik onder andere wel knoddige ai lykels gelezen dat gy onze vi ugtb ire en op de zeekust gelegene streek will de verkeerde wereld doeu wezen 0111 dat den verschen visch voor onzen neus wegge nomen word; ook maekt gy cene opmerking wegens bet ryzeu van den vleesch-prys lot de som van 60 ccnlimeu per halve kilo. Gelieft dus de goedlieyd te hebben fan dezen artyk-l ook cene plaets m uw agtbaer Blad te verleencu Het vleesch nu aen 60 cenlimeu de halve kilo, de aerd-appels aen g f anken per zak en zelfs nog maer dryspindersde lerwc aen eeu lame lykeu Imogen prys, en bet land in alle rich tingen dooiloopen van vreemden met alle slack van koopwaren, dal’er voor ons niet meer te winnen is, daer is niet mede te lachen, want ik wctc waerlyk niet wal wy ten lesten zullen geworden, en dacrom gac ik hier kortbundig eene aenmerking over het in prys verhoog» u van het vleesch maken. Men zegt nogtans, myuhceriudien het de slagters geboden wierdc van in het vlceschhuys iu plaets van in hunne woningen te verkoopeu, men ons beterkoop vleesch zou le kunnen aen- tclialfcti, mits men aldaer zoude konnen afbieden en stukken na beliefte en weerde konnen uyl- kiezen en dat zulks een groot voordeel cn acn- genaëmheyd voor ccn»ider zoude wezen. Zelfs is het te verwonderen boe den prys van het vleesch niet zoo als het brood (’etaxeéit word gelyk in den loop der 1820 tot i83o. In den tegeuwoordigen toestand doen de slagters al wat zy willen, zy verhoogen den prys, zeggende de beesten zyn dueretc.; nogtans cene kocy of veirs, eerste kwaliteytwegende 600 halve kilos, kost 35o francs verkogt a 60 centimen de halve kilo mackt 36o francszulk slack van beesten konnen geven tot i5o halve kilo, roet, verkogt a 5o centimen de halve kilo, komt 75 francs; dacr-en-bovcn kan dc liuyd wegen 60 tot 70 en meer halve kilosverkogt aen den prys van 45 centimen of daer omtrent, komt 3o Ir 5o francsdit mackt ten slote cene winst van 100 francs per U’cst of per 600 francs, hier niet gesproken van kalvcr nog schapcn- vleesch die waerlyk niet met verlies verkogt word. Zie daer do noodzaeklykheyd van ver- hooging van den prys vaa T vleeschte vergeefs *a emheid der winden worden zy onderscheiden,- in regelmatig of vaste en onregelmatige of veranderlyke. De regelmatige winden zyn die welker, begin cn einde cenen zekeren tyd volgen en op wier terugkomst men derhalve mag staet maken. Tot deze belmoren 1. ° De passaetwinden of de bestendige oosten winden in dc zeeën tusschen de kcei kringen. 2. * De Moussons of jaerlykschc periodieke winden in de Indische zee. 3. ” De dagelyksclie periodieke winden, gelyk B. V. de oosterwind by zons opgang m de koude en gematigde luchtstrekenmitsgaders de land- en zecwiuden. De passaetwindeu zyn voor de zeelieden van zeer veel nut. De schepen die uil Europa naer Amerika zeilen zoeken zoo spoedig moge'lyk de zee tusschen de kceikringen te bereiken, en zyn alsdan iu 20 dagen tyds in West-iudie. De matroozen hebben gedurende deze vaert met noodig de zeilen aeulerocrenen men zeilt als of men eeue rivier afvaerde; zoo dat het geen groot waegstuk zyn zoude van deze reis in eeue overdekte sloep te ondernemen. üc Moussons waéijen in het eeue jaergetyde uit <le eeue hémelstreek en in hel auder uit dc tegenovergestelde. Tusschen deze beide tydiuimlen is een tyd waer 111 zich dc beide bewegingen in evenwigt houden en gedurende den welken dikwils hevige stormen plaets hebben. De dagelyks periodieke winden zyn bezon- dei lyk onder den naem van land- eu zeewinden bekend. By dage komen zy van de zee op bet land en by [lachte beeft het omgekeerde plaets. Onder de merkweirdige winden behoort de zoogenaemde 'harmatta of harmattan (drooge wind aen de wcstél'yke kust van Afrika. Hy komt uit het oosten over de Sahara of groote woestyn en duerl van 3 tot 5, somtyds tot 12 dagen. Zoo lang deze wind waeit, is de dampkring zoo troebel, dat er de zonnestralen naeuwelyks op deu middag kunnen dooi bre ken: de her-le lucht is dan vol van een drooge nevel die uit fyn stof bestaet, het welk de wind in de woestyn doel opvliegen. Hel gras en het loof der plantgewassen verwelken dan worden dor en zoo droog dat men bel tusschen de Vingers kan fyn viyvén. Alle houtwerk ver droogt; kleine bersten en scheuren worden zeer groote spleten; De opdroogende eigenschap van dezen wind is zoo stéik, dat men by het schryveu nauwelyks dc pen kan vochtig hou den. De huid van de handen wordt er zoo dor bydat zy openberst en hel bloed er door vloeit. Die in dc openc lucht zyn ge voel, n eene mocyelykbcid iu hel ademhalen, die hen bynacr versmagt De ingezeten houden zich dan zooveel mogelyk in huis. In italieu en Sicilien komt er uit de Afri- kacnsche woestynen een wind, Scirocco ge- bcctcn die wegens do waterdampen, welke hy van de middelandscbe zee opucemt, zoo afmat cn verslappend is, dat de levendigste metuchen hier door ncèrslagtig cn moedeloos worden. Men staekt alsdan zoo lang hy wacit, alle wcrkzaembedencn houdt dc deuren eu vensters zorgvuldig geslotenmen hangt iu de kamers natgemaekte lynwaden voor de vensters, cn bcspicnkelt den grond aen- houdend met water. In de hoogc gebergten in Zwitserland is ook een diergelyke wind te vinden, welke Fohr genoemd wordt. In de woestynen van Arabien eu Syriën wordt somwylén de wind Semoem of Samiele (vergif) genoemd voor de reizigers zeer ge- vaerlyk. Hy komt uit het zuidwesten en toont zyne uit wei king iu meer of min heete en lange vlagen of rukken wacr van elke langer duert dan de mensch deu adem kan inboudcti. De lucht vertoont dan eenen geelen en lood-valen kleur, en de zon wordt donker. Dewind heeft eeue sulferachtigcn reuk, die uit eene bedor- vene gas ontstaet hy verwekt onder de men- schen eene sterke uitwaesseming en bevan genheid van adem- Wanneer men den mond opent is het verhemelte cn de keel aenstondz

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3