i IETS OVER ONZE MOEDER-TAEL. wederbckomiug BEL.INGR YKE NIEUIKIGHEDEN. DUYTSCHLAND. FaaivcrvBT-Ats-DE-Mziiia5 april. =3 cassatie zal gcbragt worden. Geeno ter ondersteuning der vooruening nummer hebben wy alhier een zestal jongens verwezen zyu overdenken dat grooten onkost bet zelve in zich voor den inval der fransche van 179! to Doornyk bevonden en alsnu deel maken van het musaeum van Brussel en begrepen zyn onder de voorwerpen, welke men voor dc som vau 178,000 francs, aen het ryk staet af te staen. Hé welwy hebben reeds vcrscbeydc-mael gehaudeld over de voorwerpen die ons door de Fransche plunderaers in de jaren 1790, ontnomen zyn geworden en den wensch geuyt op dat de zelve wedergeéyscht zouden weten. VVaere het nu met het geval om ook ccne petitie optezenden De revanche of wederkans moet donderdag nacstwezende Ons Heere Hemclvaerd, in de doelen van onze bandboog-gild plaets hebben. Ziet daer boe het leggen van den nieuweu steenweg decs beyde steden acneenhegtdoor deze schoone communicatie zullen de inwooners van beyde kauten wel nogtnael zulke byeen- komsten voorstellen, en zoodanig verbroederen, dat het zal scbyncn al of zy maer een en de zelve stad zouden bewoocen. Dyssendag na middag, den bewooner der wydbekende hofstede het Cambron te Oost- kerke, d’hecr Derudder, burgmeester aldaer met cenen wagen bespannen met twee peerden met zynen dieustknrgtnae Dixmude lydende, is op eene halve uer afstand van zelve stad, doorbet verschot der peerden, verongelukt, tcrwyl den kuegt tamelyk gewond is. Dit ongeval herinnerd ons aen wat perykel men iu de stad is blootgesteld met het ryden zonder dyssel, de peerden van de landbouwers zyn wdgi kweekt en by gevolg niet gewoon aen liet gewoel van het volk, rytuygcn en andere dingen en dan cens de vlugt nemende, zoude men gcenzirits iu staet zyn hun tegcnielioudcn. -- In onzen votigen nummer hebben wy melding gemaekt dat er voor misdryf tol opsluyling maer deze daedzack doet ons het gouvernement wet eenen aen het gevangen-huys gedacn en renen schoonen staet gesteld hebbende, het b klagensweerdig is dat men niet gedagt heeft om eene afgezonderde cour of plaets Ie maken voor de liedcu die voor eene kleyne zaek opgesloten worden of de minderjarigeop dat zy geen gemeenschap zouden hebben met die wiens bedorven eu misdadig gedrag hun aldaer gebrigt heeft, want al ondereen gemengd zynde, kan het gevangzetten van eenvoudige lieden en minderjarige kinderen, verergerois in plaets van verbetering te weeg brengen, door de levenswys en de redenkaveling van de kwaedc. Het is te hopcu dit zulks welhaest in acndagt zal genomen worden. Zaterdag avond bet weder die zich alhier van verre liet hooren heeft eerst by Thielt eene schucr iu brand gesteken en te Luyk en in de omstreken heeft bet overvloedig geregend men zegt dal de wyn-bergen daer door veel geleden hebben. Wy lezen in de dagbladen dat bet bybel- genoolscliap te Brussel ingericht, eenen haiven fianc dags betaelt aen alle de kinderen die nae hunne protestandschc schooien gaen. Alle de sommen die aldus in Belgien en in andere landen ten voordccle der protcstandschc lec- ringeu gebruykt worden komen uyt de schat kist van het bybel-gcnoolschap van Londen, en men moet geenzins verwonderd zyn dat dit genootschap voor geeric hoegenaemde onkosten wykt als men weet dat aldaer den opbrengst de, protestandsche inschiyvingen, voor het jaer l8.jt beloopen lot de 25 millioenen francs. Hé wei! gelykcrwys men dagelyks leest dat de armoede in Engeland tot het hoogste toppunt gestegen is dat’er by gebcele benden geduerig uyt miserie bun land verlaten, zoude het met beter zyn dat zy die sommen zouden gebruyken om hunne ongelukkige mcde-vaderlanders te helpen in plaets van dit geld by onstc komen vei k wisten, in hoop van’er eenige te doen geloof geven aen hunne dwacling. Hoe kan het wezen dat zy zoo ydelyk hunne rykdommen willen verkwisten en hunne broeders in de armoede laeten kwyueu I -- Den 7 Mey aenstaende, om tien ucren ’s morgens, zal de Aenbestcding plaets hebben van het onderhoud der route van Pcrvyse op Dixmude,en de ten decle vernieuwing en her stelling der brug te Elsendamme. Den stedclykcn raed van Doornyk heeft in zyne zitting van den 16 dezer, besloten het gouvernement eene reclamatie toetestieren ter wederbckomiug van twee schildrijenwclke Vzuntrr 3o april. Maendag leslleden zyn een aental leden onzer gilde van S.‘Scbastiacn nae Dixmude gereden om met de heeren handboogislen van aldaer een combat of wedstryd in den doel te verrigten, alwaer zy de winuaers geweest zyn. Verden verzekert men dat zy door hunne medecon- fraters van Dixmude zoo wel onthaeld geweest hebben dal’er eenige tot des anderdag aldaer gebleven zyn, bun eten, drinken en logement gulhertig geschonken zynde en tot aen Pervyse voor een uytstapjc gevoerd zyn geworden. Wanneer wy onder het gebied van den koniug van Sp.ignicn eu dan onder deOostenry- kersschuyidcn, wierd onsVlaemsche taelstaeude gehouden, maer wanneer wy met Vra'tikiyk verecuigt waren, wierd de zelve veragt en misprezen men aenzag de zelve slegls voor eeu jargon of brabbellael en hadde den Alder- boogsteu daer niet anders in voorzienwy zouden ten lesteu geworden hebben gelyk onze bloeders van Duynkerke eu Hazebrouck met hunne arrondissementen die sedert meer ais 100 jaren met ’tfransch ryk vereeuigt zyn. Maer den val vaa Napoleon wierden wy vereenigt met Holland en dan leerde men ons op zyn hoilandsch praten, welke tael met de onze meest vergelykende is; eu uu op ons eygen een koningryk uytmakendeis 'er 111 de eene pirtye Vlaemsch eu iu de ander partye Waelsch gesproken, daerom heeft men geheel wyzelyk gedacn van iu elk deel zyne tael te laten gebruyken. Maer door zoo lang veronagtzaemt en veragt te zyn geweest ten tyde der Fransche regering, en dan eensklaps gemengeld geweest hebbende met het H dlandschwas eiken onderwyzer aen zyn eygen spelstyl overge- laten, en'er was geen gelyk stelsel. Om daer in te voorzien heeft men eene commissie benoemd welke eene spelling heeft daergesteld die om zoo te zeggen trekt tot de zameiibinding met de llollandschc welkers beslissing door de eene goedgekeurt en door de andere gclaikt word. Terwyl het een-ider vrystaet van zyne ge- daglcu te laten kennen, zullen wy ons goed dunken daer over ook cens uyttcn Zonder te willen houden stacu dat de zamenstclling der woorden niet goed of den schryftrand onge grond is, wensche wy nogtans dat onze tael geschreven worde op den trand zoo eu gelyk men gewoon is in West-Vlacnderen te doen, dal is te zeggen mot eene y in plaets van i en altyd den honingden man, etc., in plaets van da, welke manier vanschryvcn den leerling doet dooien. Wy zeggen dat die manier van schryven doet dolen, want wy ons herinneren vau in 18 1 6 m<'t Holland vereenigt zynde, cenen lloi- landschen onderwyzer 111 het kollcgie te Doornyk geplaclst wierd om aldaer zyne lessen te geven en wanneer dc walen vraegden waerom men voor bet masculin zoo goed als voor hel feminin. de in plaets van den stelde, by hun niet beter konde uytleg doen dan te zeggen e’est par- ceque e’est ainsi I’usage waer over de leer lingen misnoegd waren en dit geensiots konden vatteu, daerom waren er weynig die 111 deze tael goeden voortgang deden. De reden om dat wy dit alzoo wcnschcn is nog meest gegrond om dat onze tael niet aen het Hollandscu zoude gelyken want vermits de Hollanders van ons geloof niet zyn, en dat hunne bybelsche msetscbappyeu alle middels inspannen om hunne gereformeerde denkwys te koiincn verspreydeu en by menigte boeken doen drukken in liet Hoilandsch-Vlaemsch om byna voor niet te koop tc doen rondleuren dan onze eenvoudige landslieden alsdan gemakkelyk zouden zien dat die boeken de spelling niet inhouden die zy van jongs af geleerd hebben, en niet blootgesteld zynvan door de zelve misleyd of bedrogen Ie worden. In de naburige badplaets Homburg heeft de speelwoede audertuael een slagtoffer ge markt. henen cngrlschman verspeelde in de bank aldaer 111 dc diy laeste weken niet minder dau omtrent ?5o,ooo guldens, mackte nog omtrent 3o,ooo guldens speelschulden en zit nu gevangen. -- Het mssisch gouvernement, het welk de twee jaren van duerte (i83g en 1840) nog indachtig is, heeft ecu bevelschrift uytge- veerdigd, om alle de boeren te dwingen hunne landen gedeeltly k met ai 1 lappelcn te beplanten, de wederspaniugc te gelyk met zware straffen dreygende, eu de beste palaten-kweekers daerentegen gou te eu zilvere medahen tot belooniug belovende. ENGÉLAND. Londes, a5 april. Eenen kondigen bloemkwecker in het graef- schip Cornwallis heeft de waerneming gedaen dat blauw of violet glas den gruey der plateu buytcugewoon bevoordert, maer dat rood of geel glas den zelven verhindert, en dat hel wit glas gcenen lioegenaemden invloed heeft. Daer uyt volgt dal men de brocykassen met blauwe of violette glazen moei overdekken. (Zou dien bloemkwecker by geval gecucu glazenmaker zyn VRANKRYK. Paars, 36 april. De werken, welke ons gouvernement besloten beeft te doen uylvoeren om de have van Algiers te vergrooieu en iu staet te stellen van vyf-'eu-lwiuiig lime-schepen en twee h mderd oorlog en koopvaerdy-schepen van mindere grootte ie konneo vervatten zullen bet ryk 10 millioenen fiancs moeten kosten. - Den mareclial Soult, hertog van Delmatien, mini.Ier van oorlog en voorzitter van den raed der ministers, heeft de opiechting sau zestien openbare boekzalen in Algcricn bevolen. Men zegt dat deu luylcnaut-gencrael gracf Bugeaudgouvcrncur-generacl van Algerien, tot marechal s.m Vrankryk zal benoemd wordeu. Een statistisch verslag over Corsica behelst de volgende opgacf van de hoogte der bergen n kapen van dn cyland. Monte-Rotondo (Ronden berg), 37 fa; Monte d’Oro (Goudberg), 1733; Monle- Groeso (Dikken berg), 3,296; Monte-Cervello (Herssensberg)1872 Cabo della Curna (Slangen kacp)io5f; Monte-Cinto (Vyf berg), 979; Cabo della Eelta (Schil kaep), 8gf; Cabo della Sallilla (Spi ingslers kaep) 838; en Ca ba della l'eila (Veele kaep), 638 meters. BELGIEN. Bnoset, 39 april. Men denkt dat dc zaek der zatnenzweering van den 16 tol 33 incy aenstaende voor bet hof van cassatie zal gebragt worden. Geeno memorie ter ondersteuning der voorziening in verbreking van het eriest van het geregts- hof van assisen ouzrr provincie i», tot Jus verre, het bof vau cassatie toegekotneu. Z. H. den paus Gregorius XVI heeft 'denbeer Hanicq, bo kdrukker des artsbisdom tc Mechelen, tot eidder der Guide Spoor benoemd.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3