OPMERKING. 23,ooo,ooo kil. of i 3/4 art. Als men eene opmerking wilt maken op den handel van den menschzal men onder vinden dat alles wat er geplecgt worddoor een slack van lieden is die tot dies cene be- tondere genegenheyd hebben, of door den ouderdomof door zyu beroepdaer aen onderworpen zyn, Daerotn zullen wy hierover, de bezoudere genegenlhcdcn wat handelen. der limite en voor de andere hoornen en leven dige haegen op dien vau een halve meter. De hoogstammige hoornen geenc trooke zynde, die sedert een jacr en dag bestaen op eenen niet geüiurpeerden grond, op wegen die geen zeven meters breedte hebben doch op minderen afstand van elkanderen dan dien by het tegenwoordig reglement bepaeld, zullen mogen blyven staen behoudens het geen hier nader zal worden bepaeld wegens hel sno< yen. By eeuc nieuwe beplanting zal de zelve moeten geschieden overeenkomstig 4 cu 5 hier vooreu. De aenpaelende eigenaers of gebruikers zyn gehouden de hoornen op of langs de wegen geplant, t’elken jare voor den l5n rnaert te snoeyen of doen snoeyen, zooodanig dat de wegen belioorlyk bloot blyven, de lucht haer vryen doorlngt hebbe en het ryden der ry- of voertuygen niet verhinderd zy. Niemand en vermag onder wat voorwendsel hel zyeenen buertweg of derzelver toebe- hoorten te schenden ofte beschaedigenden vryen doortogt beletten of belemmeren. Het is verboden eenige beek of waterloop te vollen of te verstoppen, er tydelyke of blyvende wei ken op te slaen (behoudens de vergunningen die kunnen verleend worden ten voordeele der waterallcydingen en der fabrieken overeen komstig de op het stuk beslaende vei orderingen) en van eenige hoegenaemde verhinderingen of beletsel aen deu vryen loop van het water toe te brengen. Dergelyk verbod word ook gedaen voor de gragten langs de wegen en voorde gcéue die er in loopeu. Het is verboden eenige uytdelvingen te doen aen de dyken welke de wateren in de beken houdenof eenig werk boegenaemd uytte- Voeren die derzelver dimension en deugde- lykheyd zouden kunnen verminderen. Hel is verboden de wateren of vuylnis der tisinen, fabrieken, peerde- of beeste-slallen of hof-plaetscn, op de wegen te laten uyiloopen. De aengelandc die over de grachten of waier- loopen moeten passeétcn om op hun laud of by hunne woouing te komen, zullen gehouden zyn bt uggen oi planken over de zelve derwyze tc leggen dat den afloop van het water met verhinderd zy. De slyk van het zuiveren der grachten voort komende zal niet op den weg mogen gcbragl wordenmaer zal geworpen worden op de aenpalendc landen. De aei de uyt de grachten komende zal maer tot het repareren van deu weg mogen gebruikt worden voor zoo veel de zelve dioog en daer voorgeschikt is. De overtredingen zullen gestraft worden nacr gelang van derzelver gewigt met de straffen by de wet van deu io“ april bekeurd. Art. 3. Het tegenwoordig proccs-verbael rnct den staet daer bygevoegd, zal op vericheydc zondagen ten uitgaen der goddelykc diensten, op de gewoonc plaets worden afgekondigd, en ter lezing van de belanghebbende, gcducrende vyfticn dagen, in het sccreiariaet der regering berusten. Wordende de aenpielendc eigenaers of ge bruikers, gebragt in het voorenstacnde proces- verbael, uytgenoodigd stiptclyk de reparatien er vermeld uyterlyk tegen den Juny te bewerkstelligen op peine de noodigo werken ex officio ten bunnen koste te zien ver- rigten. DB WANDELING. Dit is waerlyk geene genegentheyd het is slegts eene oefening hoogst noodig voor den ouderdom; een voorwendsel voor de min- naeis, eene vertooning voor de verwaende en voor de lediggangers eenen middel om deu tyd te verslyten die hun zelve verslyt. DEN GOEDEN CIEH. Dit is liet vermaek van versletene wyze man nen het is ook den lust der zotten tol hunne type jaren gekomen zynde, zy scherpt slegts den geest van de eene en brengt den anderen tot den lesten gi aed vau onbeschoefthcyd. Deu verstandigen vernedert zich niet tot de gulzig- heyd; hy is allecnlyks maer gretig tot de spys. Den zot is slokker lol liet hoogste punt, maer hy kan noyl lot deu graed van wynkeuncr geraken. DE JAGT. Dit kan tot een waer vermaek strikken voor eenen man van verdiensten, en is maer eene passie voor een wild en ruw verstand. Deu waeren jaeger, dat is te zeggen den jaeger vau znyver bloed; zoekt het boeren-g<zelschap bemind meest zyue honden, ofschoon hy de zelve met strengheyd handelt hy kan zotn'yds wat stoffen, en alle de redenkaveliugen zya door lieiu voor niet geagt zoo zy niet van houden, wild, snaphaen of jagtgeielscbap zyu. HET VISSCHEN. Gelyk alle de passien hei fi het visschenook zyue overdrevene zyne belyders en zyue mar- telaers. Onder de driftigste, zoude gy het gelooven zyn hel de onbeweeglyke visschers met de roede of lynde, deze soort van men- schelyke paelstaek, zittende in het zand of in liet slyk waer af alle de wetenschap uytgeput word om te worstelen tegen de behendighryd der grondelingen baerzen of palingen. Hacre belyders zyn doorslepeue en oude visschers die daer iu vei hard zynde, in den zetel vernageld blyven, en opg< eten van rhumalisme of zin kingen nog roode viskeus in eene glazen bol vissollen. Wat dat zyne martclaers aengact daer zyn er nog al tamelyk veel Dit zyn die ongelukkige die hunne voeten glibberende, ten gronde zinken en hun avotidmael by de water- tiimpheu gaeu nemen of wel die te oplettende zyn om het kyrksken gaede te slaen, niet welen wat’er by hun ommegaet en onverwagts door eene scheepstouw tot ren karpel-sprougskeu in de ivier gebragt worde» etc.etc zonder lucu verders nog te rekenen de menigte die styviglie Jenof zinkingen op de borst behouden hebben. van go,ooo,ooo kil. of 3 fn de vereenigde-Staclcn van Noord-America, van go,ooo,ooo, cu in de Nederlanden van 3a 5oo,ooo kilogrammen komende in ieder dier landen op 71/; kil p ir inwooner In Helmen, van i3,ooo,ooo kilogrammen of 3 1/3 kil. par inwooner In Vraukryk, van 1 10,000,000 kil. of 3 1/4 kil. par inwooner In Ierland, van 18,000,000 kil. of 3 1 ƒ4’ kil. par inwooner In Duytschlaud, 1 kil. par inwooner In Spagnicu vau kil. par inwooner In Rusland van 27,000,000 kil. of 1/3 kil. par inwooner. Als gevolgtrekkingen bier van ziet men dat deu ingezetenen van liet eyland Cuba vier macl zoo veel suykcr veibiuykt als den Hollander eu den Noord-Americacndat men iu lerlaud maer het vierde veibriiykl vau Engeland en Schotland dat twee belgcn maer zoo veel suyker gebruyken als eenen hollander of eenen noord-americaen en dat eenen bewooner van bet eylaud Cuba zoo veel suykcr verbruykt als acht Belgen dat eenen bdg zoo veel ziiyker gcbruykl als twee spaguiaerden eu als zeven russen en dat vier belgen zoo veel suyker verbiuykeu als z< ven duydschers. De jacrlyksclie suyker-verbruyktng in de a.iatische, africaeu'.cbe en amencacnsche gewesten, riet-siiyker voortbrengende, word op 2,110,000,000 kilogrammen berekend. Den viyheer Alexander von Huuboldt heeft de jaerlyksche suykcr verbruyking in de ver- cenigde staten van Mexica en van Midden- America op 5 kilogrammen par hoofd begroot. DE RTKONST. Dit is een pleysier vau hoogagting en smack, nogtansals het geen ervaren ridder is kan het volk niet nalaten daer over te klappen ook is men allen oogcnblik in gevaer van een zoogezeyd billet-an-parterre te ontfangenen in den marlelboek der ridders aengetekend te woiden. DEN OPSCHIK OF TOILETTE. Dit is niet alleen een pleyzier maer het is voor zommige een dagelyks weik, en eene konst voor zommige andeie. Het is een werk voor den jongman van veertigjaren die nog tragt te behaegen voor de lievclyke meyd van dertig jarendie tragt baeren vryer te behoudeuen voor die van vyf-en-dertig om hel geluk te hebben van nog icvers een te bekomen immers het is eene geduerige bezig- heyd voor al het vrouwvolk zonder onderscheyd. Het is overgroot last voor eenen studteuzen manskeereldie voor de stadie, zich van het gezelschap verwydcrt, en hem in zeker geval zomtyds gedwongen bevind om aldacr iu groole houding te verschynen. HET SPEL IN HET ALGEMEEN. Wy zullen alhier niet spreken over de passien tot bet speldaer zyn te veel boekwerken dio daer over handelen en daer zyn er nog veel over te maken wy zullen alleenlyks maer spreken van de speelcudie strekken lol lauter tydverdryf. /llgemeenen regel. Den geéneu die goduerig gcncygd is om voor groot geld te Ziet hier het proces-verbal van Schouwing en N.iscbouwing der Straten, Wegen, Grachten, Waterloopen en I voorschreven by der provinciale-radm in date i4 january en 11 february i8jl, be- kragtigt by kontnglyk besluyl vau den 8 maeit daer na, door de hecreu burgmeesters en schepenen, vergezeld van hunnen secretaris en veld-wagler, jaerlyks zulle» moeten gedaen worden Art- t. Al de aengelcgen 1 indeigenaers en gebruykers der volgende strati 11, te weten Art. 3. Niemand vermag eenige gebouwen of timmcringcn stellen of vernieuwen binnen den afstand van zes meters van eenen beurt weg, zonder alvoorens van burgmeester eu schepenen gevraegd en bekomen te hebben de af backcutiig der rigting in n* 7 van art. 90 der wet vau 3o“ maert i8j6 vermeld. Den afstand zal genomen worden van den buitenkant der gt acht als er ccnbcstact, van de kruin van den talus indien den weg afgevoerd 1», en van deu teen des talus als den zelveu opgevoegd is. Aen de tegenwoordig bestacnde gebouwen of tiinmeringcndie volgens de plans der alge- tueene afbaekening en afpacliugzouden onderhevig zyn van achtürüll gezel te worden zullen er geene grootc reparatien of werken ter versterking mogen gedaen en gemaekt worden. Geene bcurlwegcn zullen mogen geplant worden ten zy de zelve ten minsten zeven meters breedte hebben lusschen derzelver boorden, do grachten niet mede gerekend in dit geval zullende hoornen geplant worden op80 centi meters ten hoogsten vin de k uiten ingevolge de rigting gevraegd en bekomen overeen komstig n° 7 van artikel go der wet van den 3o" miert i836. De wegen in de voorige zullen alleen met °Pgaende hoornen mogen worden beplant op ceu afstand van acht meters twintig centimeters Van den een boom tot den anderen. Het is verboden er tronken te planten. Er mogen op de gronden, aen de buertwegen paelende, geene opgaende hoornen geplant wordenleu zy op deu afstand van twee tactcri Ziet hier het proces-verbal Beken, die ingevolge het 13 van bel reglement van Wcsl-Vlaendeien,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3