bekendmaking. 3,200,000 marken SPELLINGSOORLOG, BELGIEN. Brussel, 20 juny. VRANKRYK. Parys, 19 juny. Veurne, 25 juny. MEN SCHRYFT IN nr den zelven Om in Augusty aenstaende te verschynen de PAN DE PERS GEKOMEN, En te betomen by P. Ryckeboeb, boekdrukker te Peurne Luimig Heldendicht IN VIER ZANGEN, met aenteekeningcn Door Prudentius VAN DUYZE. Een Boekdeel in-12 van ontrent i4o bladz. Prys fr. I -5o. Nouveau DICTIONNAIREde Pocue, Frangais- Flamand ct Flamand-Fiaufaispar l’abbé Olingeb. Seconde Editioncorrigée et augtncntée de deux mille articles nouvcaux. RELANGRYKE NIEUJPIGHEDEN EYLAND HAITI. Port-au-Prince, 16 mey. Den 7 dezer, om vyf uren na middag is ons eyland geteyslert geworden door eene aerdbeving, welke zich alhier door cene over- groolc hitte en zware wolken over de hoogten hangende, aengekondigd heeft. De ten anker liggende schepen, hebben voor de htiyzen den acrdscliudding gevoeld, het geen bewyst dat hare richting van den zuyd-westen uac den noord-oosten is geweest. VVy hebben hier twee gansch verscliillige schokken gevoeld; den eersten was korter dan den tweeden welkers ucr van dry minuten is geweest. Alle de inwooners hadden zich verhaest hunne woo- ningen te verlaten en de straten waren met cene verschrikte menigte vervuldgeen huys dezer stad heeft niet door die aerdbeving meer of min geleden en vele zyn gansch oubewoon- bacr. Andere aerdbevings schokken hebben lich den volgenden nacht en zelfs gedurende de vyf dagen doen gevoelen. Onze schade en verliezen zyn niets in vergclyking van wat’er te Cap-Haitieri (Cap Francais) gebeurt is. Die stad is volkomenlyk verwoest; zy vervatte i5.ooo ingezetenewaer van ’er 10,000 om gekomen zyn. De inwooners die de aerdbeving ontkomen waren zyn slagtollers van dit laeste rainpgeval geworden. De steden Saint-Nicolas en Port-dc-la-Paix zyn insgelyks verwoest. Men heeft hier nog geene berichten van de andere deelen des cylands ontfangen maer het is mooglyk dat alle de steden der noord? zyde tot ccncn pynhoop verkeerd zyn« ENGELAND Londen, i4 Den tunnel onder de Terns is nu geheel voltooydde lengte van dien oiideraerdsclien weg is van 1200 voeten. Den zelven zaleeilmg voor het publyk geopend worden. De gereed schappen en stoom-werktuygen zullen alsdan in het opsnbaer verkocht worden; daer ouder behoort den schild, waer door het weik vol tooyd is en welken to,000 ponden sterling (25o,ooo frans) gekost beeft. Hel getal der kafé-huyzen in ons land is sedert ceriige jaren op eene verbazende wys toegenomen. Over a5 jaren telde men hier maer 10 kafé-huyzen; alsnu is bet getal daer van tot 1800 geklommen. Men heeft berekend dal 180,000 persoonen daglyks die kafé-huyzen bezoeken. Den koningsmoorder John Francis is heden ter dood verwezen. Eenen gentlemandie zich in de om streken van Dudley in eene taverne bevond, wilde voor tien schellings wedden dat hy de kazak, welke liy op hel lyf had; zoude opgecten hebbenop voorwaerde dat hy’er de knoppen zoude hebben mogen van afsnydcn. De wedding wierd aengenomen, de kazak wierd in stukken gesneden in eeneti yzereu pot gebiaden cri tot het laeste stuk binnen gespeeld. Men bied uyt’er hand te koopen eene groote hoeveelheyd aiderbest vlassen Garen, voortskomende van hel werk der Behocltige. De gegadigde konnen hun aenbieden ten kantoore van het Besleur van Weldadigbeyd der stad Veurne, alwaer het zelve te bekomen is acn eeueu gcuadigen prys. Een koninglyk besluyt van gisteren wyzigt op nieuws de straf der veroordeelde ter zaek van onze zamenzweèringals volgt Opzichtlyk den generael-majoor gracf van der Mecre en den oud-brigade-generael baron van der Smissen in twintig jaren en opzicht lyk den oud-kapiteyu van Laethem en den oud-sergeant Verpraet, in tien jaren opsluyting, en alle vier omna de volbrenging hunner straf, twintig jaren lang onder de waekzaem- heyd der policie geplaetst te blyven. Den minister van oorlog heeft dry om zendbrieven afgeveêrdigd. Den eersten bepaeld dat de miliciens die, ten gevolge van desertie, voor 5 jaren by liet leger ingelyfd geworden zyn en door koninglyk besluyt genade ver werven alle aenspraek verliezen op hooge bezoldiging voor chevrons en op het kruys van oudheydwegens voorgaende diensten. Den tweeden omzendbrief beveelt de nauwzichtigste onpartydigheyd in het afleveren of weygeren van hel bewysschrift vau goed gedrag aen de manschappen die het corps verlaten. Den derden, eyudelyk, vermaent de corps-overste te zorgen dat de officieren niet meer vcrteêren dan hunne geld-middelen het toelaten. Een huysgezin der natnensche gemeente Gilbressée uyt dry persoonen zamengesleld is dezer dagen ten gevolge eener soep, met dullcn kervel (cigue) gemaektschielyk gestorven. By konninglyk besluyt van den 19 dezer, komt de stiaf des doods tegen de generaels Vandermeeren en Vander Smissen, Verpraet en Van Laethem, door het hof van assisen van Braband uytgesproken reeds in dwang- arbeyd verwisseld eene tweede verzagting te ondergaen De straf der beyde generaels is nu in twintig jaeren opsluyting, en voor Verpraet en Van Laethem, in tien jaerea gelyke straf verwisselt. Zy zullen na het ver loop bunuer straf alle vier geduerende twintig jaeren onder de waekzaemheyd der policie moeten verblyven. De vier zamenzweerders zullen hunne opsluytings straf in de vesting Bouillon onderstam. Zyne hoogwecidigheyd den heer Van. Bommel, bisschop van I uyk, heeft dezer dagen het huys van réfugié bezocht, onlangs door de Zusters van het Kruys te Luyk gesticht; den kerkvoogd heeft 'er aen 25 bekeerde vrouwlieden het H. Sacrament des Altaers toe- gedieud en 9 gevormd. Vervolgens heeft zyne hoogweèrdigbeyd iouffiouw Kersten peunuig- bewaerdster van het artsbroederschap van Bermhertigheyd eene som van 1000 francs toegezouden om in de dringendste behoeften van hel réfugié te voorzien. In alle de bezonderste steden der vlaemscbe gewesten van het ryk worden ver toogschriften aen de kamers en aen den kouing gezonden, op dat de nederduytsche tael- en letterkunde 111 het ondcrwys, met de fransche gelyk gesteld worde. NEDERLANDEN, - ’s Gravenhage 16 juny. Na men verneemt, heeft liet pruyssisch gou vernement aen den staetsraed vooigelegd een ontwerp, strekkende om alle de yzere wegen, reeds in Pruysscn. bestaende, tot eygendom van bet ryk te maken, en de voorder ont worpen hnien op ’slands kosten te doen voltooyen. Uyt een verslag van bet onderstands- comilé van Hamburg verneemt men dat bet geheel bedrag der giften, den 8 dezer ont fangen tot de som van 3,200,000 marken banco gestegen was. In ons vorigeo n.» hebben wy gemeld dat er eene solcmnecle Hoogmis in de kerk van S l Nicolaes alhier, door Z. II- den Bisschop ging gecelebreért worden en deze Mis is geschied in de tegenwourdigheyd van eene overgroote menigte geloovigen de godvrug- tigbeyd was ook acngewakkerl door een hert- roercut muziek. Het concert door den aldervermaerdsteu duytscben trombonnist zondag lest alhier ge geven, heeft alle kenders verrukt en zeggen dat men moet hooren orn zyne stcikte dp dit moeylyk instrument te kennen. De koophandel - onderhandelingen met Belgien hebben suits een paer weken zekere vlytigheyd gekregen en het zyn deze onder- baiidelingen welke de afkondiging van het koninglyk bevelschrift voor de verhooging der rechten op den invoer der vremde vlassche garens en gewecfscls hebben doen uytstelleii. Meu zegt dat ons ministerie toestemt de tegen woordige bes'aende rechten op den invoer der garens en lynwadenvoor Belgien alleen te behouden op de volgende voorwacrden 1. ° dal het belgisch gouvei nement den invoer der cngelsche vlassche garens in Belgien zal verbieden, op wys dat dit land geenzins een grondgebied van doorvoer zoude konnen worden voor de eogelsche vlassche gareus, welke men in Vrauktyk zoude willen brengen 2. ° dat hel belgisch gouvernement de bestaende rechten op den invoer der fiansche wyuen en zyde-goederen in Belgien zoude verminderen. Het bevelschrift, door den minister Cunin- Gridaine bercyd, zou de bestaende rechten op den invoer der vlassche gareus en geweefscis voor alle andere landen dan Belgien, met 25 ten honderd vermeerdeien. Men schryft het volgende uyt Tremeccn, van den 4 dezer Den kcyzer vau Marocco Muley-Abderahinan heeft ons eenige zyner officieren gezonden. Den generacl Bedeau heeft hen eergisteren in gehoor ontfangen. Zy waeren draegers van geschenkendoor den keyzer acn den franscheu generael ge zonden; zy hebben de verzekering gegeven dat hunnen meester in geener wys deel neemt acn de kuyperyen van den emir Abd-el- Kliadrr, maer dat hy onze aenbiedingen van vrede aetiveèrd.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3