S’l" Vertrek—Uhen van den Yzer-wegt Zomer -tyilvak. KERMIS-R^EDZELKEN I 46 46 74 9’ 48 34 - 4. - be: letteren hier ter A E N M E R K 1 N G. Half wit Tarweu nog Bruyn idem. 31 - 13 - 15 - ZondagDyusdag ueren ’a morgeus. dito. ƒ3 kik I id. 1/3 id. I 1/3 kil. i id. V’ otn 6 aer. diewelke zyn in Myn g’heel die staet hier met zes geschreven En tonder "teerste lid han men geen hermit geven. Blyn tweede diend den mensch in den loop van het jaer Voor hulp-middel gevaer. Blyn derde start ten dienst van onze vlaem- sche boeren Ommet het vierde lidde kcérne-pap t’ornroeren. Het vyfde deel dat in Dixmude g'huys- vesl is Leyd it tot ‘t zesde aenby ons kermis. Door een vriend van genugten Vyand van hlaegen en tugten Die de vrede hoog bemind t En altoos is wel gezind. VERTREK DER BARGIE van Nieuport op Brugge. Van Nieuport Allen Maendag Woensdag ’s morgens om 7 ueren. I'an Brugge ZondagDyusdag en Donderdag 17 P R Y S DER GRANEN Ter Merkt van Veurne van ij july. Er waren te merkt to5o heet. Tcrwe. -- 77 id. Rogge.- 3oo id. Sucrioeu. - Haver. 7 Boon. Ferwe per hectoliterfr. R“K$c Sucnocn Haver, Boonen PRYZEN DER BROODEN van 51 centvoor 1 1/ en Vrydag BRUGGE. Ten 7 ur.’smorg. nac Oostende. Ten 7 uren morgens nae Gend, Kortryk Biussel Antwerpen l.uyk etc. Ten 10 ur. r.ae Oostende. nae Brussel Antwerpen Aenmei Lingen op de maend Julius. Nu begint men merkelyk te zien dal de dagen korten. De vliegen steken dat het te veel schilt. Trekt 111 den kriektyd geen bier in boutcllicn, Of gy riskeert dalze springen. Verdere bemerkingen uyt Cats. In deze dagenen vooral in de honds dagen zal een-ieder wel voor hem zien dat hy niet te veel sanlcën drinkt, want wanneer iemand zich vermoeyd en verhit heeft, kan hy tyn zelvcn met drinken zeer beschadigen, en zich om zync gezondbeyd bieugcn. Maer men tuag wel een goed en regt koel drankjen wyn drinken, dat met water, suyker en aerdbezièn (fraisen te samen geschikt is. Myd u bczonderlyk voor ader-lateu en xnedecynenwaut Hypocratcs zegt dal het in voor en omtrent na de hondsdagen zeer kwaed te genezen is, en dat het lichacm door de medecynen verhit en uytgedroogt word. Volgt altoos den wyzen racd Wilt gy blvvcn goed in staet. ■0<B2355>0 Gy lezer! die dit raed (den eersten wel te weten Waer hy ter kennis is, mag koeke-stuyten eten En bandelen daer naer, op merkten en op si 1 act Tot dat de soep’en’t vleesch bereyd op’t tafel staet. OOSTENDE. Ten 6 ur. 3o ’s morg. ten 13 ur. 3o min. en 4 ur. 15 m. na mid. nae Gend, Brussel, Kortryk, Antwerpen etc. geene middels die tot dit oogwit inleyding kunnen geveu. Wy kennen de tol dies bestaende er.gclsche wetten nietmaer volgens wy heden dier natie in ons land zicu verulyvcn moet men ver onderstellen dat zy met al te veel den echten staet vooreustacu, dat is te zeggen dat zy niet streng genoeg zyu om de onechte zameuleving to verbieden. Wat dat ons Bclgien betreft, dit is gansch een ander geval, want ten lyde dal wy aeu Vrankryk waeren en by dies van dit ryk deel maeklcn, hebben onze jongelingen jacrlyks door de conscriptie weggerukt geweest, zoo dat er mcikelyk te bekennen was dat er schaersheyd in de jongelingen ontstond en dot de dogtersal of zy honderd verschillige grnoodschappen ingerigt hadden, in d’onmo- gelykheyd waeren van eenen man te krygen. Maer nu, ja nu sedert dat bet veur des ooi logs in Europa uytgebluschl is, eu dal de vre- godm by ons liet voorzitterschap bekleed, is ons land vervuld met eene groote hocveelheyd bioeyende jeugd, die de glorie en den sleun- stok van liet vaderland moet wezen. ldhomme propose, et Liieu dispose zegt den franschruan, eu waerlyk dit is hier gansch het geval sedert den slag van Waterloo tot het jacr i83o, was er reeds een merkelyk groot getal jongelingen, maer eensklaps onze room- ryke revolutie is gebeurd, en wy hebben bet geluk van op ons eygen een koniugryk uylle- maeken. Maer voor dat onzen konlng op den troon klom was er een voorloopig bestcur (gouvernement provisoire) en dit bestcur is juyst de ooi tai k dat er by duyzend jongelingen uog met getrouwd zyn. Mogelyk dat den lezer oogenblykelyk aen ons gvzeg geen geloof zal willen geveu, maer dat men eens bimerke hoe eene al te groote vrylieyd dit besteur ons geschonken beeft(wy gelouven wel dat dit met inzigl om wel te doen is geschied maer uogtans bet G zeer slegt uyigevallen. De te groote viyheyd is de ooizaek dal alles afgeloopeu word met alle koopwaerenzelfs met die vau vreemde fa- bryken ^mmdeballeért, men verkoopt publyk aen de meestbiedende, immers alles is bedoi ven en men zoude hedendags niet weten wat aengaen om eeilyk zyn bestaen te krygen, en Vrouw eu kinderen te konnen onderhouden. Ofschoon wy nu dezen netelagtigen lyd belevenzulten wy uogtans onze Belgische meyskens onliaedm van, zoo en gelyk de engclscbe, ecu dusdanig geuoodsebap inle- riebtenwant als zulks met uyt eygen ge- negeulbeyd geschied, kan het huwelyk met gelukkig zyn il faut l’amour réel zegt men in'l fi ansch; daerum raeden wy ulieden van stil het lot afiewagtcn die Fortuna voor u beschikt. Heitscbi urend is hel uogtans voor ons dal wy geen anderen raed u te geven hebben, want wy, benevens veel andere vau ons geslacht zyn gevoelig over uw lot en zouden opregtelyk dies, aengaendc ccue groote verbetering wenschen. Naer alles overweegt te hebben is er, ge- looven wy nog eenige hoop van verbetering, ons gouvernement ten lesten gcwacr wor dende dat die te groote vryheyd de doodsteek aen de zameuleving geeft heeft aen de kamers voorgelcyd om de patenten voor het debal- liéten en rondleuren merkelyk teveiboogen; en de lieeren afgeveerdigcmogelyks alzoo vrel voor uw welvaercn genegen als wy hebben die wel gestemd en is reeds ten dccle ten uytvoer gebragt. Waerlyk, indien dal het rondleuren en uytpakken niet meer geschied, en elk m zyn gemeente zich stellende zeker is yaiI tyn bestaen te konnen vinden, dan zullen de jongheden wel trouwenzy vragen reeds niet liever want een-idcr weet dal den huwe- lykcn staet het leven en de rust der ziel en bet geluk van den ouderdom is. .Schept moed, tcedere kunne! en nog ceiiigcn tyd alles gact herleven eu de buwe- lykcn zullen in massa geschieden. In een cngetscli dagblad lezen wy het volgende Een groot genoodschap, het welk in alle de steden van Engel mi vertakkingen heeft, is opgeregt tusschen de jonge dogters van 35 tot 45 jaeren oud, ten eynde <le me- nigvuldige rnatispeisoonen, die ongclniwt blyven, te dwingen het huwlykslot acn- tegaen. Dit genondschap welkers gehcyine statuten nog onbekend ,yIl( tragt deszelfs doelwit door alle muoglyke middels te bereyken en ontziet zelfs niet t(>0 mm het geweld als zoete verleydingen te gebruyken. Op dit vrouwelyk genoodschap eene aen- merking maekende tyn wy van gevoelen dal zulks zeer ydel van belang moet zyn en weynig bydragc kin geven om den waeren CU echten staet te bevoordceligendit zyu al onlfanger, alwaer de contribuiblehunne erfgenamen of regt hebbende hun aendeel kounen genieten. Verwittigt ook de inwooners dezer stvd om de straeten wel te kuysschen en alle inilc- rialen uyt den weg te ruymen die den dooilogt der Processie zou le kouueri hmdereu die morgen na middag zal plaets hebben. - Onze stad Veurne heeft, den 17 dezer, een luysterryken festival gehad die om zoo te zeggen, boven alle verwagting is geweesten allyd met den grootsteu geest di 1 ft in liet geheugen der Veuruenaereu verdiend bewacrd te worden. Nu is het den loer van onze gebcurte-slad Dixmude die op den 14 Augusly, eeue luys- teriyke feest zal hebben, te weten eenen rclhorischeu pryskimp, waer af wy reeds de vooiwaerden 111 ons Blad gemeld hebben Verders komen wy te vei nemen dat onze gilde van Rbetorica. zich daer nae toe gact begeven, in hope vaueenige lauweren te p uk ken, hel welk wy uyter herten wensclieu, dat xueer is, dit zoude ons wederom eene ver- gcestiging bybreugen. Wy zullui deu uytval daer af verwagten iu hope dat deze feest, zoo ais de onze met een helder schoon weder zal begunstigt tyn Z. D. H. den regerenden hertog van Sachsen-Coburg-Golha die te Oostende de zee-baden neemtis ook beschikt ecu bad te Blankenbeige en een ter Panne te gaen nemen. Alzoo zoude het verspreyd gerugt dal Z. D. 11. onze Piocessie gaet komen bywooneu, kunnen verwezeutlyken. Ten 1 ur. na mid. Luyk en St. Truyen. Ten 4 uren 45 miuut, na mid. nae Gend, Kortryk, Brussel, Antwerpen en Thienen. Ten 7 uren ’s avonds nae Oostende.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 4