P. M, stad heeft maenden in om zynè ge- aen- werkstellig eengroeyende si au contraire scs observations l’ont mal guide et que son obséquiosité rejoit uu accucil rogue le campaguard sc rctirera d’uu air piteux et n’ósera plus soullier mot de longtempscar ce qui ie caracie'risc en première ligne c’est une excessive timidité, et celte timidité va si Joiu qu’en cas de gêne il laissera amplemeut cmpiétcr sur son individu saus öser élcver la voix pour faire respecter sa personne; vous le verrei même, encaqué comme un harengse prèter encore de «on mieux pour qu’on puisse lui mar- tiriser les cotes ou autre chose d’uue manière agréable et commode. Nous le suivrons prochainemcnt sur l’impé- riale et dans le cours de son voyage. P. M. nécessaire au cours de nos observations. -- S’il est vrai comme l’a dit Sganarellc qu’il y a fagots et fagotsil n’est pas moms vrai qu’il y a cam- pagnards et campaguards. Iels campaguards qui nous liront pourraicnl U ouver notre pemture totalement fausse et passablemeot impertinente «i nous n’avions soin de leur dire qu’ils ue sout pour rien dans ie type que nous avous taché de dessincr. Nous coniiaisson* aussi parfailement le genre de campagnaids auquel ces dcrniers appartienncnl et sommes loin de préteodre que la timidité et encore moms la rusticüc font parite de leur caractcre; de ceux-li nous en avons parfoisrencontrés a table-d’hótedécoupant avec la dex'érité d’un maltre-d’hótel et prcconisant les ell'els anti-biüi'ux du boeuf et de la pomme- de-tcrrctout en s’emparant des mrilleurs mor- ceaux des meilleurs plats, et, nous le repetons, eeux-la soul lout-a-fait cn-dehors de la question. Le campagnard donl nous nous sommes emparés est le campagnard rustique suant la naïveté et l’iguorance par tous les poreset tel qu’on le trouvedans uos campagnes rcculécs; e’est celui qui porie le nom et est la chose, en uu mot c’est le campagnard dans la plus vraic accepta- pcrsoonen van hoogen rang, onder andere Z. D. II. den regerenden hertog van Sachsen- Coburg-Gotha broeder van Z.M. onien koning. Den dyssendag was bet eene gaeyscbieting waer in die van Houthem deu oppervugel ge schoten hebben. Den donderdag, zynde juyst den feestdag der II. Walburga, patroonnersse der stad was een-ider nacr de Panne gesneldom iu de zee of daer langst een goeden apetyt te gaen zoeken, immers voor eenige ueren was de stad gelyk dood, alle rytuygeu, zoo omnibus monster chars- d - bancs diligences tilburys chaisen, wagens, karetten en karren alles vertrok opgepropt vau mensclien. By menigte vremdelingeu waeren Ook toegekomen om van die korte mier brillante Panne-kermis deel to nemen zelfs is het te bekennen dat deu toe loop aldaer merkelyk toeneemt Pyndelinge mogen wy melden dat de k< rtnis geheel wel voorby gevlogen is, zonder onge lukken, zonder twist, ja zelfs zonder buyten- spoorige dronkaers ontwaert te hebben. rival de Keurnesche Kermis! Het is ook het eerste jaer dat’er een groot rytuyg dagelyks nae de Panne ryd, waer in het publyk voor een franc heen en weder gevoerd word; immers alles voorspeld dat de Panne welhaest eene wydvermaerde badplaats zal worden. Tot het verrichten van waterwerken aen de Yscr, zullen de wateren dier rivier, van den tl tot den 25 september zoo leeg als mooglyk gehouden worden. Wy vernemen dat het fransch gouverne ment voor het maken der statiën van Roubaix en Tourcoing, langs den yzeren weg van Ryssel nae de grens van Belgien, waer aen ’er eerstdags zal gewerkt worden', eene som. van 370,000 francs beschikt heeft. lion du mot. Cette distinction faite pour tianquilliser noire conscience nous pouisuivoos. Eu diligence la physiotiomie du campagnard est nou moins saillante que partout ailleurs mais variera pourtant d’après la place qu’il occupera. S’il est dans l’iuténeur on veria tout d’aburd poiudre sur scs trails un ébahissement passableincut burlesque c’est la première des impressions qui doiveiil frapper sou imagination dans le cours de son voyage, qui se fait jour et qui a pour cause. L’apparance plus ou moins héténoclite de ses compagnons de voyage, qu’il examine peu-a-peu. Cet examen qui le fait passer par toutes les phases de i’etonne- meut n’est pour lui pas sans arrière-pensée, car une fois depaysé le campagnard devient curieus et partant quesliouneur il tachera done de dis- tinguer daus la société hétérogène qui peuplo la diligence une personne qui u’ait pas 1’air trop dédaigneux, et une tois qu’il pensera l’avoir trouvée il fera toutes sorte» d’avanccs pour s’y accrocher momeutancment. Si ses pre mieres avances sout bien accueillies il deviendra bientdl insupportable par ses questions multi plies sur lout ce qu’il verra ou entendra; mail word op niet minder d in honderd duyzend begroot. By een koninglyk bevelschrift van eer gisteren is het bureel der douanen van Abbe ville voor den in- en uytvoer der granen geopend. Ingevolge een bevelschrift van den mi nister ‘van oorlog zullen de troepen zoo lang de Ivkplechtigheden vau den hertog van Orleans zullen duren eene portie wyn bekomen. IL t getal der werkliedendie twaelf dagen lang tot bet verderen onzer hoofdkeik om ’er de lykbaer des heitogs van Orleans te plaetsen gcbruykt zyn geweest, word begroot als volgt Timmei lieden 15o; scliryn werkers100 behangers, 102; metsers, 20, lampisten, 3o; lyiners,2o; decoratie-scbilders5o, vergulders en verzilveraren machinisten 20werklieden met de naeld, 3oo. VRANKRYK. -- Parts, 3o july. Het is den donderdag 4 augusty dat de stoflykc overblyfselen van wylen Z. K. H. deu hertog van Orleans uyt onze hoofdkerk Van O L. V. langs Sèvres Versailles, Pont- chartram en Houdan nae Drcux vervoerd zullen worden. Den minister der binnenlandsche zaken heeft, naer ’skoniugs bevelen genomen te hebben, besloten dat de som, welke op het crediet van 200,000 francs, hem voor het vieren der julysche feesten alhier geopend, naer de betaling der verschuldigde schadeloos stellingen aen de aeubesteders voor de begon nen werken beschik bier zal blyven gebrr.ykt zal worden ter vei zachting van het noodlot van behoeftige liuysgezinuen lot de slaking voor gevangene voor schuld, die deze gunst weèrdig zullen schynenen ter lossing uyt den berg van bcrmheiliglieyd van kleederen en andere voorwerpen, de werkende dassen toebchoorendc. Eenen bezondcren brie! uyt Algiers, van den 20 dezer, meld dat de openbare ver knoping van het vee, voorkomende der monster raziah door den marechal-de-camp Changarnicr bewerkt, den i4 dezer op de oevers der Chitfab placis heelt gehad. Het getal der verkochte schapen is van 17,537 en de zelve hebben eenen opbrengst van 86,810 francs 10 ccnlimeu gegeven. Den consul van Engeland te HJvre-de- Grèce beeft doen afkondigen dat allen engel- schen landbouwer, die in Vrankryk landende niet in start zal zyn om eene som vau 11 ponden sterling (275 francs) In bewaïing te koiiuen stellen onmiulyk verplicht zal worden nae Engeland weder te keen 11. - Men verzekert dat deu luytenant-generael graef Bugeaud, gouverneui-generaal van Algerian, heiwaerts verwacht word, om in de stemming van de kamer der paus over het ontwerp van wet op de regende deel te nemen. Alleenlyk beden, vernemen wy dal men by de plecbtlgheyd der zinking vau het lyk Van wylen 'L. K. H. den hertog van Orleans Verscheyde ongevallen te betreuren heeft, Welke gebeurd zyn ten gevolge d<r onvoor- zichligheyd van zekere personnel!die op de leuning der kaeyen en 6p de boomen der Champs Elysies geklommen waren; van de eeiste zyn er verscheyde verdronkenen van de andere zyn'er nog al vele op deu grond gevallen en hel ecu of bet auder lidmaet ge broken. Het getal der persoenen, die gisteren de ratafalque van den bei tog van Orleans in onze O. L. V. kerk zyn gaen bezichtigen NEDERLANDEN. - ’sGravenuage 27 july. Er is te Amsterdam eene nacmlooze maet- schappy voor hel maken van venster-glas met een kapitaal van i3o,ooo guldens ingeriebt. Den koning heeft daer in voor 20,000 en den oud-kuning voor i5,ooo guldens actiën ge nomen Onze couranten vervatten lydingcn uyt Batavia welke geen staalkundig nieuwsgeven. De berichten uyt Bigden, van den 9 fcbiuary, melden het vernielen van eene menigte bruggen, het wechstroomen van 60 wooningen en het onderwateren van eene meuigte indigo- en ryst-velden door het zwellen de rrivieren, welke overstrooming niet alleen millioenen schade te weeg heelt gebragt maer ook de bevolking vau meer dan honderd doipeunae hoogeie streken heeft doen vlugten. Geene mensclien of peerden maer duyzende geyten en kiekens zyn daer by verdronken. De Btaats-Courant maekl melding van lydingcn uyt de Groenlandscbe visschery van den 26 juiiy, inhoudende dat twee walvisch- vangers van Harlingen te zamcu 8200 robben of zeehonden gevangen hadden. Veubne, 6 augusty. Om reden dat 14 dagen voor de kermis meu alhier een luysten y k festival gehad heeft, was een-ider van gedagt dal de zelve weynig belang zoude opgeleverl hebben, nog te meer om dat de week le vooren hel weder koud en te regeoaglig was, en zelfs het den zondag, voor middag, uog al tamelyk regendemaer met den middag bet weder gebetert zynde, wierd de stad eensklaps opgepropt van nieuws gierige om onze wydvermaerde processie van devotie le zien. Daer waeren ook verscheyde Njeuport, den 5 Augusty 1842 Mynheer den Opsteller van het Veurnes Advertentie- lilacl word verzogt eene plaets in zyn geëerd Blad aen het hier onderstaende te willen verleenen. M. M. Wy hebben d’cer ulieder. ter ker.nis te brengen, dat d’heer Kerhaet^hevleesch- houwer dezer stad, eenige afwezigheyd heeft geweest familhc-zaeken te effenen. Deze zaeken ëyndigt zynle, zal hy wederom zynen geoacmen styl herbeginnen en 1 maeken. Door de verhooging en pryzendie hy sedert de uytscheyding zyncr

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3