den hertog Nieuport. IETS OPER HET IVATER. Orleans ERNSTIGE DECLAMATIE VOOR VROUWEN. Eemgen prys, jufiroow Natalia Larmusau van Kortryk. Een ptys van aentnoediging is toegekend aen juffrouw Julia Deraedtvau Veurne. BOERTIGE U1TGALMING. l.ePrys, Kesteiool-De Man, van 2. Prys, Guertrel, van Brugge. »o krygsgevangen gemaekte russm. Met eene handvol volk viel hy een door de tussen bezet dorp aen en zonder genade sneuvelde alles wat den wilden Loop in den weg kwam. Toen den zelveu nochtans zynen vernielenden tocht lol in het naby gelegen dorp vooi tzeile onder vond by cenen hevigen wederstand vau eenen hoop aldaer ingelegerde kozakken. Als eenen razen Jen Achilles, vocht den aanvoerder der Circassiers tegen bun; reeds waren allen, die hem begeleydden. gevallen maer hy alleen bood zoo lang wederstand aen tot dat hymet wonden overdekt door verlies van bloed krachtloos uederzouk en krygsgevangen gcmickt wierd. Voor den gouverneur der naby gelegen plaets gebragtwierd hem door dien amblcnaer gevraegd welke straf hy nu wel verwachte, daer hy tegen den keyzer, wieti hy gehoorzaemheyd schuldig was, opge- staen was en gevochten had - Gy zolt my niets doenantwoordde onverschrokt den gevraegden, Geloof gy dat, en waer om? Om dat den keyzer te groot is om zich op eene vrouw te vreken. Ik ben een meyskeu bet welk gezworen heelt de dood baers vaders en van hare moeder te vreken die door russen gesneuveld zyu. Dien voorvalnaer dat men zich van de waerbeyd der verklaiing overtuygd bad, wierd den keyzer berigt. Den hoogher- tigen alleenheerscber beval de gekwetste van hare wouden te doen genezen, en haer ver volgens, vergezeld door eene eer-wagtin haren kapiteyns-uniform nae de hoofdslad Ie gelcyden. In het begin dezer maend is te Berlyn eene zeldzame feest gevierd naemlyk de gene van het vyf-eu-twtntigjarig bestaen eeuer zwem school, waer iu sedert 1817 ruym twee-en- twtntig duyzend persoonen kostloos hebben leereu zwemmen. De feest was zeer belangver wekkend en den optocht ol processie van ruym tweehonderd zwemmers, alle gemaskeerd en verkleed in my lologische en zeemaus-kostumen, waer by eene ontelbare menigte vanopgetuygde zeylbooten en venetiaensche schuylen in alle richtingen de golven doorkliefdenleverde <ene veitoooing op, zoo als uien ’er nog geene op de rivier de Spree gezien bad. ENGELAND.Londen, t5 augusty. Th* Gazette of London behelsd eene pro clamatie van H. M. de koningin, yan den t3 dezer, tegen den pligligen handel der myu- <u fabriekwerkers gericht. The Morning-Herald beweert dat den keyzer" van Rusland, by de viering zyner silvers bruiloft, een uypend levensgevavr geloopen heeft, de groole van het ryk iiein eenen zilveren zetel ten geschenke aenge- boden hebbende, welken twee zweerden met veer inhield. Gelukkiglyk heeft Nicolaes zich daer in niet gezetof de twee zweerden zouden hem het lyf doorboord hebben. VRANKRYK. Panvs, 14 augusty. Van heden af worden, ingi ncn - overeenkomst, den 16 Gelykerwys wy dezen jaere zoo eenen drogen zomer hebben aal het water in eene overgroote scbaersbeid komtgeloven wy het voor onze lezers niet onaengenaeni zal wezen van alhier eene gezondheids-opmerking te lezen die ten voorleden jaere, door den besleurder van bet geneeskundig geslicht, te Parysuytgegeveu is geweest. De nateur bied zich niet altyd aen in den besten slaet mogelyk het schild wel veel, zegt hyofschoon de gewaende philosophen dit willen vooien houden. De winzugtlangs baren kant, tnaekt zeer dikmaels dat de eene za< k voor de andere gebruykt word immers eeu- ider weet ditdaerom gelooven wy hel onnoodig is ons verders daer op uittebreyden. De dranken dienende tot voeding van den mensch zoo als alle andere dingen die voor voedzel dienen, behooren boogslnoodzakelykst uagezicn te zyu. Om dat zyne redeneénug op de dranken onzen artykel te wydloopig zoude makenzullen wy hier siegts maer van het water bandelen. Het water is dikmaels bedorven door de iri- mcngeling van verscheyde zouten, zoo als de sulfate en de carbonate van kalk dit noemd men kalkzwavelzueragtig, rauw of hard water. Het water uyt de steenputten is menigwerf van die soorthet doet de zeep niet smilten en kookt zeer slegt de groensclszyn aenhoudend gebruik is niet zonder nadeelige gevolgen te konneu te weeg brengen het belet de digestie en by gevolg bederft allengskeus de gezondheid. Hel onklaer water moet niet voor ongezond aenzien worden, mits men het zelve maer moet filtreéren of laten zinken om bet iu den goeden staet weder te brengen, immers’t en is maer hel morzig en verslykt waler, het is te zeggen het gonne die met vuiligheid en dierlyke zelf standigheden bedorven is die slegte gevolgen kan teweeg brengen; en nog kan men, des noods dit zuy vei en met den koolmiddel te ge- bruyken want dezen neemt alle de vergiftige stoffen weg, men moet tot dies maer gesiamte houtkolen in eenen schotel doen en dan dit bedorven water daer op gieten, alsdan ziet men hel zelve zuyver en kiaer wordenzonder stank of onaengeuaeme smaek; immers het slegtste water uyt de putten of gragten kan aizoo kiaer en gezond gemaekt worden. Men heeft i<: zommige huizen het gevaerlyk gebruyk van het water in kopere marmyteu mooreu of andere dingen te bewaren die alhoewel vertind zynde, nogtans dikmaelson- gelukken vóórtbrengen, want hel vertinsel af- verslytende word’cr eene min of meei hoeveel heid koperroest door het water afgeweekt, en biengt eene vergiftiging voort mm of meer hevig volgens de iuhoudsveelte van water. Men moet daer stiptelyk vau afzien en geen andere potten of vaseu gebruiken om het water te bewaren dan die vau gebakken aerde steenen of die vau marbre, zelfs als’er eene kraen in moet wezen, die vau hout of tin moet zyn in plaets van koper. Daer is nog een alderslegts gebruyk die in veele huizen bestact, men laet het water iu den koperen slagketel staen vernagten en des morgensword het gebruikt om liet drinken te bereiden. Daer zyn’er andere die des avonds den koperen moor met water vollen om des morgens dit in gereedheid te hebben. Alle deze slegte gebruiken dienen agterge- laten te worden en in alle huisgezinnen be hoort men diesaecgaende eene wakende oog over de dienstboden te houden. ;evolge de doua- der voorleden maend lusschen Vrankryk en Belgien herwaerts gesloten geene meerdere rechten betaeld voor den invoer der vlassohe en hennip-garetis en geweefsels in ons land, dan de gene welke voor bel koninglyk bevelschrift van den 26 juny geheven wierden. 'Er worden nu op de hoogte van Helfaut, in het oefenings-kamp van S. Omaerseen gedenkleekeu des hertog» van Orleans opge recht; hel is, nremlyk eene graf-naeldin hard steen vau tien meters hoogte omriugd door harduyue paelsteeneu, met kettingen aen elkaer. Alle de brieven, uyt Constanlinopolen hier ter stede ontfangeu aenzien den oorlog tussclien de verhevene ottomanische Porte en den schab van Persien als nakend; evenwel is het nog (wyffelachtig dat de zaken zoo verre zullen komen. Nochtaus staet bet engelsch stactsbeslier voorzichtigheydsbalve oorlog schepen naer de haven der Levant te zenden en Vrankryk tal insgelyks, na men zegt, nieuwe vaerluygcn nae den Oosten stieren, Z. K. H. den prins van Joinville heeft op nieuws geweygerd den graed van schout-by- nacht aen te nemenwelken hem voor de tweede mael aengcbodeu wierd. Ter gelegenlieyd der doo l van den hertog van Oric u>sbeeft de burgerlyst ^o,000 francs besteed lol het lossen van voorwerpen door de arme huysgczinnen in de leenbanken verpand. ’Er is in het ministerie van oorlog spraek van de oprechting van twee nieuwe regimenten scherpschutters van Africa, welke, gelyk de oude, de benaming van Jagers van Orleans zullen drageu. Hel schynt besloten te zyn dat Z. M. den koning en Z. M. den koning der Belgen in october aenstaende de inhulding der sectie vau onzen yzeren weg van Valencyn tot aen de grens van Belgien zuilen bywoouen. BELGIEN. Brussel, 18 augusty. Een koninglyk besluyt van den 12 dezer beveelt de uytgaef eens tydschrifthet welk de benaming van Annales des Universités de Relgique zal dragen. Dit tydschrift, of liever die vcrzaemeling zal binuen deze hoofd stad in de frar.sche tael II! gedrukt en uyt- gegeven worden. De muziek-corpsenby de artillerie regimenten bestaende, zyn afgeschaft. Gend, 18 augusty. De beroemde treurspeelster jouffrouw Rachel zal zich den 24 dezer op het schouwburg dezer stad laten hooren en bewonderen. Jouffouw Rachel, is gisteren alhier aengekomen; hare vertooning blyft otiweder- roeplyk by ons op den 24 dezer vastgesleld. Veurne, 20 ougst. Eergisteren beeft alhier de prys-deeling aen de leerlingen van ons bisschoplyk kollegie in eene der zalen van het stad-huis, met de gewoone plegtigheid plaets gehad. Hel is op den 4 October aenstaende dat de klassen zullen heropent worden. Maeudag lestleden ter gelegentbeid van den feestdag vau O L. V. Hemelvacrtis de processie alhier met de gewoone plegtigheid en devotie, geschied de straeten langst waer de zelve moest doortrekken waren met autaren poorten linten en kroonen verjierd en met groen bespreid. De opening der jagtin deze provincie, is op den donderdag u5 dezer, vastgesteld. Verscbeide-mael hebben wy gemeld dat er te Dixmude, op 14 dezer, eenen prys-katnp op den sehouw-burg ging plaets hebben; Hé wel 1 wy komen te vernemeu dat deze feest zeer luislerryk is geweest, alwaer onze rhetorika- gilde in vollen stoet, zich heeft laten vinden. Verders, ofschoon zy geen lauweren op den Paroas geplukt hebben, zyn zyniet met den prys van verslkomende maer met de medaille van de grootste pragt en die van het meeste getal mededingers, zeer blygeeslig terug ge komen. Zier hier den uitval dezer feest DICHTKUNST. A. Heldenverzen - Onderwerp Philippina van Plaenderen. I.e Prys, mev. Courtmans, geboren Berch- mans, te Gent. De tweede prys is niet toegekend, uit hoofde der weinige verdienste vau de overige mededingende stukken. B. Lierzang. - Onderwerp Pan Poucke beeldhouwer van Dumude. 1. ’ Prys, mev. Courtmans, voornoemd. 2.’prys, Jack Vaudevclde, van Dendermonde. PROZA. Onderwerp Een tafereel van kinderliefde uit de Paderlandsche Geschiedenis. I.8 Prys, J. Rousse, advocaet, te Audenaerde. 2. ’ prys, mevrouw Cuurtmans, voornoemd. ERNSTIGE DECLAMATIE. Eerste klasse. - z.» Prys, do Vreese, van Kortryk. - 2.» Prys, Guertrelvan Brugge. Tweedeklasse. - t.’Prys, Raparlicr, van Ypren. - 2.” Prys, dc Vliegheivan Eccloo.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3