JAGERS VERTELLINGEN. Londen meld dat de en volgens een dagblad Portugael verschenen Een-ider weet dat de minnaren der jagt zoo goed als de pecrden-houdershaemmclkers, alsook de kinderen vau den Parnas, een gtoot veruiaek scheppen mot over hunne liefhebbeiy en jagt-gevaermssen in de estarninets, la rede kavelen.Den ecnen zegtwy waren al vroeg uytgegaen en daer op oen stuk land komende zagen wy eene kudde patryzenik ieyde aen en schootpaf, daer viel eene dooa op den grond; en, mei myue tweede, school ik nog eene de eene was stokke-dood; de andere liep nog maer den hond biaglze my. Oen tweeden ik heb zoo wel niet gevaren ’k heb slegts ecnen haes gezien en er op geschoten maer gemist, en ik zoude wel myue tweede schoot afgelost hebben, maer ik zig dat hy geen lyd bad om uaer my te waglenzoo dat ik met de koebelle terug kwam. - Immers liet strekt out zelfs tot vermaek van, ouder het nutteu eener glasjeu nectar, alle hunne gc- vaernissen en anecdotjes zeer broederlyk t« hooren verhaeleu maer het gonue wy buyten- gewoon bevinden is de volgende jagersge- scbiedenis die iemand ons verzekei t eens gehoort te hebben. Wy zullen den jager laten spreken Hoort wat aerdig geval dat er my gebeurd is eens het weder was helder sehoou, en ik begaf my op de jagt, naer een weymg het land doorwandeld te hebben zag ik eene snip ik schoot dezelve en zy viel lu den graglik liep daer natoe, maer hoe groot was myue verwon dering van eenen monsZer-suoek bezig te zien met haer inteslikken; ik haeste my en kreegzo gelukkiglyk by de pooten, en met eenen grooteu zwacy smeet ik de zelve op het laud, en den snoek die reeds in zyn keelgat hebbende, of bet hem lief of leed wasen ofschoon by geen vleugels had hy ook te landewaert opvloog. Maer het is nog niet alr.u is nog maer ’t won- derlykste de snip en den snoek zoo hard ge smeten zynde valleu op eenen haes die juyst aldaer gclegerl lag en door dien grooteu ca gansch onverwagten valwas den haes in eene slach van zwyming, ook voordat hy by zyu zelvcn kwam viel inyneu bond hern reeds op bellyfen hy wierd welhaesl myueu eygeudom. Zoo dat >k dien dag, slegts met eene school, vliegendloopend en zwemmende wild bekomen had. Het is nuaen de hedendagsche jagt-lief hebber* te oordeelen of zulks kan gebeuren. Wat dat ons betreftwy acuzicn dit niet voor eenen leugen. eene naderende verlossing doet te gemoetzien. Ja meer dan ooyt mag Ierland op bet afschud den zyns joks denken. Een dagblad van cholera zich op verscheyde punten van En geland verklaerd heeft van Cadix zou de pest in zyu. Men leest in een engelsch natuerkiiudig historisch blad eenen artykelvloeyende uyt de pen van den st.rrekundigen Forster, in. den welken dien geleerden zegt dat’er volgens alle waerschynlykheyd cu ook volgens de sterrekundigc wetten in den loop van den aenslaeriden win er eene komeet zal te zien zyn. De gioole warmte w<lke wy dezen zomer gehad hebben is een der bcwyzeu waer op den beer Forster zich steunt. Viubne, 17 september. Gisteren kwart voor den middag, zyn alhier vyf vrouwlieden op eenen wagen gezeten, en vier menskeerlen te voet, door twee gendarmen in de gevanguis gebragt. Men zegt dat het lieden van Mei kun zyn die betigt zyn van, over eenigeu tydte Lamperuisse meel uyt den molen gestolen te hebben. beslaende, die hare intrede in stad, ’t zy met muziek, slagende trommels, en ontrolde vacudels enz. enz. zal doen. VOORWaERDEN. Art. 1. De mededingers zullen eene alleen— spraek of verhad na eigen keus mogen uit galmen, ten miustcu uil verzen ol dj ukregeleu bestaende. De ingezonden stukken blyven den eigendom der maetschappy, de gene strydig acu Gods dienst en zeden zullen niet worden aeugeuomcQ. Art. t. Een afschrift van elk uit te spreken stuk zal, behoorlyk geschreven en getyteld, met den iiaem en woonplaels van den inzender voorzien, alsook met dcopgael der klasse waer in zy begeren mede te dingen en d< r meest benoodigde voorwerpen des tooneels ons voor a3 September aenstaeude moeten geworden. Art. 3. De loting zal voorafgaendelyk ge schiedenen ten dage des Pryskamps zal eene programma aen de mededingers hunne beurt aenwyzende, overhandigd worden. Arl. 4. Wanneer er zich viouwcn aenboden om in den Prysk.imp, zoo in het ernstig of boertige deel te nemen, zal de maetschappy ook hier voor Pryzcn toewyzen. Art. 5. De mietschappycu voor de luister- rykste lutrede mededingende, zullen ons hier al kennis geven ten uitei sten op ao September aenslaende en hun zoo als alle de medekampers ten dage des Pryskamps om 1 1/2 uren na middag laten vinden aen de herberg den gouden leeuw by de Yperpaort dezer stad va» waer wy hun zullen af halen enten onzen Schouw burg geleiden. Alt. 6. Onpartydige regters zullen de Pryzen toewyzen en aeo wiens oordeel een ider zonder tegenzeg zich zal moeten gedragen. De regters nog meer pryzen nodig oordee- lende uittereiken,zullen er door de Maetschappy geschonken wordeo. De Pryzen zullen dadelyk na de oordeelvelling de verwiunaren luisterlyk toegereikt worden na welkers uitvoering een Dansfeest in onze Gdde-zael zal plaets hebben op welke alle de mededingers broederlyk wordeo uytgenodigd. Art. 7. Alle de stukken het feest betrekkende zullen kosteloos aen het adres van onzen geheimsebryver toegezonden worden by wie men ook alle verdere luligtingen kan bekomen. Afsonderlyke Schikkingen. De Maetschappy looft een schoon zilveren verguld Eermetael aen elk genootschap die op Maeudag 3 October (of op Zondag navolgende r; October verkiezendeeene looneelverlouiug op onzen schouwburg, vau een of meer slukkeu zal geven. De hier aen deel nemende worden verzocht ons hier af te verwittigen ten minsten 14 dagen voorde vertooning, met opgave van bun stuk of stukken noJigheden enz., een goed Oichesi zal ten hunnen dienst gesteld worden en alles zal aengewend worden om de kunstbroeders en taclvrienden in onzen kring een dag voor tael en vaderland iu vreugde overtebrengen. Een afdruk of kopie van de te vertonen stukken zal ons ten minsten drie dagen voor de vertooning moeten loigestuerd worden, do leste 5- of zinsnede van ait. t blyft hier ook aen tuepasselyk. De Maetschappy voedt de blyde hoop dat ieder tael en tooneelminnaer door zyne tegen woordigheid aen onze uitnodiging zal beant woorden en verzoekt de Maetschappyen welke het Programma ontvangen het zelve mede te deelenacn eenieder bekend tooneelminnacr. Nieupobt, 2 September 1843. Den Hoofdman J. DE JAEG1IER. Den Deken, P. K ESTE LOOT, Vadzb. Den Tooneelbettuerder P. C. LECLUYZE. Wegens de Maetschappy, De GeheimtchryverP. J. Kesteloot DxmAb* BELANGRYKE NlEUlVlGHEDEN. ENGELAND. - Loanctr, 12 september. Eenen reyzer uyt Havre met den stoom- pakkei-boot lord Merville voorleden maeudag veiirukki n, heeft op zyuen dool tocht dry uren te Londen verbleven en van daer langs den yzerenwi g nae Liverpool vertrokken alwaer hy dyusdag morgen aengekomeu is, hebbende hy aldus eenen afstand van 200 myleti afgelegd in den byna ongeloof baren lyd van a j uren. VRANKRYK. - Paars, tl september. Eender veroufl.ste beeldsnyders van Vrank- ryk is bezig mei het verveerdigen van een ridderlyk standbeeld van Lodewyk-Philips iu romeynsclie kleeding het welk op een hoog voetstuk op den weg van Neuilly zal geplaelst woi den. De dagbladen van Italien beklagen zich grootlyks over den schielykcn regen en hevige oogeweerten welke de gewesten van dit land schep, van ucn de stal Milanvn tot Napels, bedrukken. Een roomsch dagblad meld dat er in de omstreken dier stad hageisteenen gevallen zyn welke de grootte van binnen-eyeren hadden. Ver»chcyde persoenen zyu door die schi iklyke ongeweerten omgebraglen menige landsbeken, onder andere deze van Villelri eiiGeuzano, zyn’er door verwoest geworden. NEDERLANDEN. - ’sGravenhage 11 sept. Eenige der aenzienlykste ingezetene van Amsterdam hebben eene associatie gevormd, ten doel hebbende om aen arme menschen gedurende den wynterlyd, in behoorlyk ver walmde en van slaep-plactsen Voorziene lo- kilcn, nacbt-verblyf en, by dag, drank en voedsel te verschaffen, en om tevensde toestellen welke lot die verwarming en drank-bereyding gebezigd wordeu aeu te wenden lol de distil- leriug van grachten nvier-waterten eynde zuyver dnnkbaer water voort te brengen liet welk legen minderen piys dan uu daer voor besteed word vei kocht zal worden. Er is reeds eene proef in bet kleyn genomen van zoodanige inlichting, welke ten vollen aen de verwachting heeft voldaeo cu by genoegzame deelneming is men voornemens twee diergelyke filtreer-ge- stichlen iu de armoedigste wyken der christelyke en joodsche bevolking van Amsterdam tot stand te brengen. BELGIEN. -- Gend, i3 september. In weerwil al de poogingenwelke den vermaerdeu O’Connel aen wend om zyu ver drukt vaderland uyt den noodlottigen toestand te redden, waer in het sedert eent halve eeuw gedompeld ligt, blyft Ierland by voortduring in de diepste ellende steken Hel was niet genoeg voor het baetzuchtig Engeland aende ferlanders hun pai kment en hunne dierbare vourregten onliukl te hebben, nog moest bet door alle middelendoor alle dweeperyen aen deze ongelukkige bevolking het verlies barer onaf- hanglykbeyd pynlyker op hel hert doen wegen. Armoede, verdrukkingen en hongersnood; zie daer het lol eens landshet welk O’Connel op zynen grond geteeld heeft. Het is met eene angstvolle uieuwsgierigheyd dat wy de tydingen die ons uyt dit land door de dagbladen toe komen doorloopenen nooyt komt er ons, by het lezen der zelve iets voren het welk voor eene gelukkigere toekomst dier belangrykc bevolking »nze hoop mag slreelenzonder dat ons hert hevigere kloppe, op het aendenkea van het zware jok het welk op haer drukt. Nu dat het engelsch parlement gesloten is, mag O’Connel alweer zyne slem aen zyno verdrukte broeders doen hooren. Elk zyuer woorden brengt in hun hert eene hoop te weeg. Toen zy bunnen verdediger aenschouwen vreezen zy niet meer hunne vrybeyf voor altoos uyt hun laud gebannen te zien. Hy is het die buutten verzwakten moed doet herleven die bun belet van hunne krachten te mistrouwen; eu die hun voor hun ongelukkig vaderland

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3