dag som het ministerie by de een wels-onl werp op >ordragen, om de wild- -- Men schryft uit Nieuport Zondag g.«“ deter zynde koeke-zondag Onzer kermis; heeft de Sociëteit van Ae Friend en van ‘t vermaet alhier, een nieuw soort van volksfeest gegeven, die meer dan een twee derde der bevolking op de been heeft gebragt, 18. De ncèistigheyd geeft de weelde en dit geni <k is de moeder van rust en der gezondbeyd* ig. Zwigt dan de tnoedcloosbcyd gelyk eenen domper die de kool uyldomp; maerwagt u ook van den gloed der gramschap want dit brengt cene prompte vernieling by. 20. De gramschap is cene ziekte der ziel, die aldergevaeilykst is voor bet lichacmzy ontstei kt liet bloed ontrust het hertvermoeyd de zenuwen en de herssens, zy kan zot of uyt- zinnig marken en ook op den oogenblyk doen sterven. at. ik vergelykede gramschap acn een kanon die twee monden heeft, waer al de eene op den kanonnier uytgeeft en hem menigwerf zoude dooden. 22. Daerzyn zommigemenschendiegelooven dat de gramscbrp eene vcrligtiug bybrengt en dat men haere uyt wei king moet laetcn hebben liet is hier waeriyk bet cas van te zeggen dat de geneesmiddel erger als de kwacl is het is zich in de rivier wei pen om den dorst te laeveu. 23. Den waeren middel om zich te verligten wanneer men zich in staet van gramschap bevind, is van zich zelven te tragten te over meesteren en de gramschap tegentehonden. Wanneer men alle de viervonkskens uyldompt voorkomt men den brand, »4- Denkt dat iu uwe woede gy eene misdaed kan begacn, die wanneer gy tot het gezond oordeel wederkeert, de wrooyging u nimmer zal verlaten denkt ook maer dat iets beklagen eene vyl is die bet verstandbet vleesch en de beenderen afhaeld. 25. De jaloursheyd is ook nog eene andere vyl die niet min dag en nagt knaegt zy maekt met ’t geluk van een ander een spook die uw hert komt kneden en uw scbielyk doet opspringen. 26. Zy doet mager, bleek en geelagtig worden, zy beneemt den ee'tlust, den vaek maer de meeste weldaed datje doet, zegt men is dat zy den jalouizcn afmaekt. 27. De jaloursheyd, de gramschap, de le digheyd en de onmatigheyd zyn vuyligheden die de ziel besmeuren laet ons ook myden van die gene die hel lichacm konneu verhinderen, en het opvolgentlyk aenranden. 28. Het zilver die met bedorvene omstan digheden gemengt is en kan niet zuyver blyven. De roest eyndigt met de stoof te doordringen, wanneer men die nooyt en kuyst. De onkuysheyd is een roest die ook ons lichaem kan verslyten en eene slach acn onze gezondbeyd toebrengen. Veurne, den 14 October |84^. Jllr. den Uytgever van het Advertentie- blad. Ouderrigt dat, zonder tnyne voorkennis of toestemming, een ontwerp gesmeed word om my als Kandidaet ter aenslaende stemming voor den Gemeente-raed voortedragenin vervanging van het een of bet ander altredend Lid heb ik vermeend dusdanig ontwerp openb.ier te moeten ontkennen en ten zelven tyde myne onveranderlyke meyning te moeten bekent maeken de bediening van lid der Gemeente-raed, waer toe ik toevallig zoud kunnen benoemd worden, niet te aenvcêrden, ten ty in het enkel geval dat de benaeming zoud geschieden, ter vervulling van eene der openstaende plaetsen. Verzoeke ul. Mynheer den Uytgever, aen dezrn briefin uw VVeek-tdad van Zondag naesteene plaels tc willen geven. FLOOR, not.* zoekt uwe bezigheyd, want de onmatighey 1 gaet gewoouelyk gepaerd met de ledigheyd, en waer dat de ledigheyd niet is zal de onmatigheyd ook niet lang baer verblyf houden. t.j, De ledigheyd is eenen slaep die geheel weynig goede droomen voorlbrengt en die gcene versterking nog aen ziel nog aen lichaem bybrengt. 15. Dec erm die men in eenen band aen de borst draegt, verflouwd en komt op nietmaer den genen die werkt word gespaerd en ver meerderd io kloektc. Het lichaem van ecueu ledigen mcnsch is gausch in cenen baud ge bonden. 16. Hetgeen meest aen de gezondbeyd doet is het werk die de loden iu beweging houd maer zoo uw werk u geduerig opgesloten en gezeten houd en dat gy vocld dat het bloed niet genoeg en looptneemt wat oeiïening in uwe rust-uereo want den genen die zittende zyn werk doet kan zich zoo wel niet uytrusten als dien die gaet, en als bel lichacm slyf is eene goede exercitie is alzoo goed als ceuc aderlating. 17. De ledigheyd brengt de armoede by; de armoede doodigt het lichacm door de privatie en het verstand door het verdriet. herberg den Bickorf niet min dan 2 millioenen 5 honderd duyzeud noten geleverd, bestemd voor Engeland. -- Om een denkbeeld te geven boe veel aerdappels nu door het volk verbruykt worden, word uyt Eecloo gemeld dat cenen persoon van dn oost-vlaenderscb stedeken gelast is 20,000 rakken aerd-appelen in de omstreken tc koopen. Over 60 jaien wierden’er zoo veel iu geheel Belgie niet verbruykt. De fransche steden van Tourcoing en Roubaix die te zarnen meer als 4o,ooo zielen tellenen eene der bioeyenste nyverheden bevatten zyn nu door deu yzcrcu weg met Belgie verbonden. -- Eenen koetsmakcr van Parys, uyt het kwartier der Champs-Élysées maekt nu ry- tuygcu zonder wielen, waer van daglyksccn op de pioef gesteld woid. De kas rust op eenen cierlykeu treyn en word veel geinak- lyker door de peêrden voortgetrokken dan eene koest met vier wielen. Eenen werkman uyt de zelfde stad heeft eenen eenvoudigen toestel uytgevonden om de bollende peêrden eensklaps te doen stil stacn dieu toestel bestael in ooglappen die in verband zyn met den toom en oogenbliklyk konuen ge sloten worden, waer door de peêrden, van bet daglicht beioofd, dadclyk bedaren. Men verneemt dat den koning de wet gevende zitting van 1842 1843 in persoon z.u openen den 8 november aenstaende. Men verzekert daer-en-boven dat het staetsbestier voor dit lydstip in de redevoering des troons het bcsluylzal aenkondigcu van een koophandel yerdrag tussclien Vraukryk en Spanje. De ziek rakende de geldlceuiug is dezer agengesloten geweest tusschen den minister der inancien en den baron von Rotschild volgens welk verdrag eene som van vyf millioenen aen het ministerie der financiën' ruocsl besteld worden. Die geldstorting heeft daedlyk plaets ge tad nae de welke den baron nog deu zelven nae P.irys is terug gekeerd. De titels dier zullen op 5 ten honderd gerekend worden. Veubse, |5 October. Sedert woensdag is onze foire ten cynde de krameniers ryu geheel droevig vertrokken, xy ieb’6eu weynig verkogt te hebben, en vccle met genoeg oui hunne patent en onkosten. Overal is men in bezigheyd niet de aerd appels uyt de aerde tc doen en bet weder is tot dies zeer gunstig, het moet wezen dal den aerdappel-ougst overvloedig gaet zyn, mits eenen persoon ons verzekert heeft dat hy 58 aerdappels aen een en de zelve plant gevonden heeft waer af er 26 leverbaer waren. VVy hebben lest-mael gemeld dat den beer Foqueur, onder-pastor tc Mcrckem, tot pastor te Coxyde, ging benoemd zyn, en beden mogen wy met waerheyd acnkouden dat Zyne Hoogweêrdigbcyd den bisschop deze benoeming komt te doen. By besluyt van den 8 dezer maend, beeft den komng,op het advis van den raed der ministers en op voordragt van den minister Van fiuautieu, zyne goedkeuring gewvygerd van hel ontwerp van wet betrekk<lyk de uytkeering van het accyns-regt op de wyucn, door de kamer der volksvertegenwoordigers, in haere zitting van den 27 augusty aeuge- nomen en door den senaet, m zitting van den 24 september. Wy geloovcn dat bet de ecrslc-macl is dat zulks geschied. Men kondigt aen heropening der kamers de jagt-rechteu zal vo< slropery te beteugelen. Eenen inwooner van Brugge heelt aen de regering de vraeggedaen om die stad door den gaz temogen verlichten. Dien bruggeling zou een werkhuys, op zyue cygcne kosten oprechten en hel gaz-licht aen alle bezoudere gestichten leveren. Voorleden week zyn ’er te Aclst in de en die bestond in eene mastlooping. De mede dingers, ten getalle van 43, moesten elk op zyne beurtop eenen met zeep gesmeerden mast loopendie op eene hoogte yan 2 en 3 meters van den grond schuins geplaetst zynde en aen welkers top eene mand met bollekens was; die daer uit om prys, bet meeste getal, moesten geraept worden. Voor bet vallen had men onder den mast twee zeilen gespannen waer van eene met zwart en de andere met wit bestrooid was, by eiken val boorde men een algemeen gelach onder de aenschouwers als ook eene gelyke toejuiching voor hem die tot het mandje koude raken. De pryzeu bestondenin een zilveren uerwerk, lakens broek schoont ondcivesten verschelde hals- en zakdoeken, alsook eene premie van vyf franken voor den mededinger die in de best geschiktste kleeding zich aenbood. Dit feest is in grootste en beste order zonder dat men onheilen te betreuren beeft gehad Afgelopen. Den zelven avond om 6 urengreep den Kampstiyd voor Ernstige en Boertige uit- galming onder de Liefhebbers inwoonders dezer Stad plaetsen die den volgenden uitslag heeft gehad Ernstig Vak. (8 Mededingers) Prys,aen den heer De Groote vader, lid der Sociëteit bolders Bourgogne Ktuis met bet stuk voor titel voerende Vergan- kelykbeid by een graf. 2.* Prys, aen den heer Henri Braecke, lid der Koninklykc Maelschappy van Rhetonka, met Frederik uit den Oueobten zoon. Boertig Vak. <4 Mededingers. Prys, aen den beer Ferdinand De Bever, lid der Sociëteit bolders Bourgogne Kruis met Baes Pok uit Antoine Van Dyck, door P. Pan Duyse. 2.* Prys. aen den heer Braecke voornoemd, met Cresantus uit het huwelyk uaer de mode. Pryzeu van Aenmoedigingbestaen’de in boekdeeltjes, zyn aen de beide achtjarige en tienjarigen jongelingendie. huuuc stukjes met veelen byval vertoond hebbentoege wezen te weten: August Houvenaeghel, met de Nieuportschc slraet jongen Adolf Steylaers, met Pieter, uit Menschen-Haet en BerouwMarcelin Houvenaeghel, met het Doodshoofd. 1 s Dit waeriyk Burger en Broeder-fecst heeft ons een dier oude Vlaemsche feesten in hel geheugen gebragt, door onze Voorouders altoos met zoo veelen byval gevierd eu onder houden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3