b. COMEYNE. DE gazettiers zyn logenaers. O 5= GESCHAEKTE DOGTER. DE LOF DER EENDRAGT. der nooit DE LOF DER EENDRAGT. van blocijen Om Kenspbeük (Uit Vooroordeel pacu rust en vreugd Zie ’t gevolg van valsch gedacht, 2„1 voortgebragt Reeds menigwerf hebben wy houden staen dat deze benaming aen oni niet mag toegepast Wordenmits wy slegts misslagen begaen wel is waer dal de eene by de andere wel eene halve kilo zwaerder zyn dóch dit zyn enkelyk maer missen. Nog tans medogenden Den io der pas verloopen maend October 1842, ontrent den avoud, wierder ontrent de fransche stad Marseille in een bosch, eene onbekende verlaten jonge dogter ontdekt door eeue dame van hoogen rangdie aldaer met baer ryluyg gereden kwamwelke dame baer ondervraagde om te weten aen welke natie zy toebehoorde, Deze dogter in volle wanhoop en waqqider zyndc aulwoorde die dame iu eene tael die niemand verstond. Deze dame met die meyd groelelyks mcdeiydcn hebbende, namze in baer rytuyg, voerde haer nae Marseille, en placee'rde de zelve in het gesticht genoemd hotel Dieu, waer af den directeur Mery genaemd is. Deze dogter cenige dagen zich aldaer bevindende, wierd byua zoo uytziunig van spyt dat men moest opletten of zy zoude baer zelveu omhals ge- bragt hebbenmen leyde by haer een zekenen groenlander want een-ider vermeende dat zy van Ukranien in Groenland was, omreden dat men haerc lael voor groenlansch verstond) dezen persoon sprak haer aen op alle manieren Wat al voordeel, eer en gunsten Schenkt de wakkre naerstigheid Landen, steden, volken, kunsten, Gevoelen ’tlukgcvolg door haer zoo mild gespreid. Koopmanschap wier loflyk pogen Zy met ryke winst beloont, Landbouw, arbeid, krachtsvermogen Zy gestaeg haer gunsten toont Ja zoo weet naerstigheid elk tot zyn pligt te wekken, En kerk en vorsten land ter wclvacrt te verstrekken. Kerk, land cnstael en vorst doetgy in liefde gloeijen Door u wordt volk aen vorsten vorst acu volk vereend, Gy doet de koopvaerdy en nutte kunsten bloeijen Gy zythetdie ons al, heil, verleent. koningryken. Gy kluistert wrok en geweld eng Zoo grootsch, zoo tuistcrvol te doen ten Hemel zweven Daer hecrscht gy koom dael ncêr bestuer ons vaderland. worden, daer voor moest men, volgens haer niet bevieesd zyn. Die charltsl^clie heidin had daer tegen eenen middel uytgedagtte weten dat de vrouw die zich onweêrdig gedroeg, nacr twaelf maenden zitting te hebben gehad, uyt Let parlement zoo kouiien verwyderd worden. (Hravo l hoort! hoort!). ly hoopte dus dat de maiiuen hunne vrouwen en dochters nac de vergadering der chai tislcresscn zouden geleyden. Wat baer betreft, zy zou tot het uyterste de Volk-chartcr Vöorstaeu', zonder cenige beloouing van wie het zy te verwachten en gccnziiis bandelen gclyk eene duytschc viouw (de ko ningin Adelaide)die een pensioen van 100,000 ponden sterling (twee en half millioeuen francs) uyt 's volks zweet en bloed trok, terwyl vier millioeneu cngelsche vrouwen honger leden Op dezen voet ging julfer Mary Ann Walker voort, onder het gejuych en gelach van de heereu en dames der vergadering. VRANKRYK'. Parys, 29 October. Alle de leden van het kabinet moeten zich den 3o October in het palcys der tuilerics verga deren ten eyndc op hel ontwerp betreklyk het traktaat met België te raedplcgen. NEDERLANDEN.Maestrzcut, 29 ocZoJ. Sedert cenigcn tyd zyn er een tiental ryke joden zich te Liune, by Roermonde, komen nederzetten. Zoo zy beweêrcn heeft den groolen ramp van Hamburg hun deze stad doen verlaten, om zich in dit land te vestigen. BELGIEN. Gend4 november. Voorleden maendag heeft de acnbesteding der werken van de daerstelhng van eenen yzeren weg van Gend nac Antwerpenin het hotel van hel provinciael gouvernementplaets gehad. Den hoofd-ingenicur do Ridder, die dit wei k ontworpen heeftheeft de vergunning van dezen nieuwen gemeenschapsweg voor den tyd van negentig jaren verkregen. liet tempeest het welk onlangs gehecrscht beeft, heeft met alleculvk zyne woede op do zuyd-oosterschc kusten uytgcwerkt, maer op alle do punten der zee-oevers iu Eugelend, heeft men yslykc rampen te betreuren gehad. Ty- dingen uyt verscheydc zeesteden, kondigen daglyks nieuwe oubeyleu acu. De schade, welke dit schriklyk orkaen heeft veroorzaekt, Slaep luijaert! sluimer vry, ge ontrekt u Hemels zegen Het voordeel wordt alleen uit naerstigheid gekregen. Kemiprbük 1Ieb aen naerstigheid en vlyt t zingend speeltuig toegcwyd. COMEYNE. Naerstigheid baert vergenoegen. Alles is haer zorg vertrouwd, Door geleerdheidzweet en zwoegen, Verschaft zy t’allen tyd bestendig onderhoud. Als ter goeder tier geboren Door haer nyvren arbeids aerd, Heeft bcloontiig haer gekoren, En uit haren schoot gebaerd Drie loten 'teener dragt, waer op zy stacg mag roemen En die men boort met regt eer, rust cn wclvacrt noemen. Dusvoor beide warcldpolen, Heeft de wakkre naerstigheid Haer gestichten hare schooien De putte koopvaerdy ter heil des lands bereid. Hoegénavind geen warcldstandeu Hoegenaamd niets dat bestact Zoo by deze als vreemde landen, Dat zy stacg niet gade slaet >s chscbatbaer. Maer liet geen nog meer bc- treurensweêrdig isis bet groot getal menschen, welke de slagtolfers dezis tempeestszyn geweest. Verbnb,5 november. Men verneemt uyt Dtiyukerke dat den haringvangst aldaer overvloedig is zoodanig dat by de schepen, dien visch slegts a fr. 5o a 3 fr. liet honderd verkogt word. Eene sloep alleen beeft er niet min dan 3 t,ooo acngebragt, die zy alle in eenen nagt gevangen hadden. Het frausch gouvernement boud zich vlytig bezig met de wapening der buytcnforten van Parys. In de gesebut-gicteryen der depar tementen van de Nièvrc en der Charanle heeft men bevelen ontfangen om zonder vertoeven het gieten van kanons van de zwaerste dragt te bewerken. De geschul-gicterye van Ruelle levert elke week, bchalvens een getal stukken van verschillende dragttien paixhans-kanous zynde tachen'tig ponders. De buskruyd-molens van Angoulême werken even vlytig om de poeder-magazynen onzer hoofdstad te voorzien. Men leest in een dagblad het volgende Iets dat den fransclimau kenmerktis dat hetgeen hy gisteren wilde, hy er beden zoo afkeerig van geworden is, dat hy alles aen- wendt om deszelfs daerstclling te beletten. Hoe dikwils hebben wy in de fr insclie dagbladen niet acngetrolfen dat den vurigsten weusch van Vrankryk was, zyne natucrlyke greuschcyding te bereykencn zyne douanen tot acu den Rbyn uyt te breyden. Eli welnu ons land de franschen aenzoekt om dezen weusch te verwe- zenlykcn wyken de zelve achteruyten roepen zy luydkcels, dat onze nyverheyd bestemd is om de hunne iu te slokken cn dat wy vier milliocn bclgen dertig millioen franschen slaen te verslinden? Mag men nu wel op zulk een volk staet maken, hel welk toen het u met heuschheyd uytnoodigd óm toe te naderen u korts daer naermet angst cn walg terugstool? lezerwy moeten bekennen dat de misse die in ons vorige n n.° is doorgegaen zwaer genoeg is om aen eenen gezonden mensch eene dobbele indigestie te veroorzaken. Ja, zoude men niet ongekleed te bed springen van ontweêrdiging als men leest dal den nieuw-benaemden heer pastor, te Coxy de zyne eerste Mis gaei doen op Dyssendag 2 November ter gelegentheyd vm den Hoogdag van ALt.EtiiiEYi.tGKN. Saperlotwat grootc mis den 1 stellen in plaets van den eersten men moet van zinnenQuf wy zouden schoon zeggen heb >en dat die twee cyffers in elk zyn baksken nevens malkander liggen dat dit door haestp gebeurd is, etc. etc. Neen, neen, daer is geene vei schooning voorhet is eene groeve misse dit bekennen wy maer zy is niet groot genoeg om ons onder het getal der logenaers te bonnen rekenen. Dat elk het voort zegge. Wat lof kan ooit oen pen aen uwen luister bestek uw Geheiligd voorwerp! ziel van 'l edelst volksbcstand. Gcwydc eendragtigheyd! Steun 't vaderland l U zwaci ik wierook toe, voor u moet alles wyken, Gy zyl den klocksten helm der grootste bact; den afgunst, het Zyn door uw forsclicn vuist in yzren boei gekneld. Gy stort in ieder landgy stort in alle kringen Een balsem van geluk, van heil cn zegeningen, Gy schenkt de maetschappy, het mcnschdom 't zaligst lot, En ’t dicrbaer vaderland juicht luide om uw genot. Kenzik Myn laetstc Zang. Franciscos DE JAEGHER. Ware eendragt, scbakelband yolwacrde vrede. De olyfkrans siert uw kruin! ja, waer ge uw schreden snelt Alom brengt gy de rust, geluk en wclvacrt mede Alom is broederliefde aen uwe verzeld. geven in zoo gloriestand eeuwge zoo luistervol te doen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3