FEESTDAG VAN S.“ CECILIA, Dyssendag dezer, is den Feest dag van de H. Cecilia, door de beyde muziekgenoodscliappen dezer Stad met allen luysler gevierd geworden ter welker eer, van wegens die van Apollo, eene soletnneéle Mis in de kerk van den H. Nicolaus, om 10 uren ’s morgens, en voor die van S.“ Cecilia om elf uren in de kerk van S.,e Walburga gecelebreért is geweest. De societeyt van Apollo beeft, inbaereMis, uytgevoerd den pol pourri van Lucie de Lamermoord (donizetti), onder de directie van den heer Vermeersch baeren directeur; welke goede uytvoering van zulk een groot muziekstuk hem ter eer strekt. Des avonds, geduerende de soiree musicale die plaets had in hunne vergaderzaelheeft gcmelden heer directeur een airvarie van zyne com positie laeten hooien en is groo- telyks toegejuygd geweest. Dan wierd’ereen choor-gezang, bestaende uyt vyf-en-twintig stemmen der be- zondersle persoonen der societeyt, met veele juystheyd uytgegahnt. Deze soiree is geëyndigt geweest door eene boertige uytgalming van vader Grego rius of den klooster-knegtgevolgd door het tooneel-stuk keizer K.arel en de Berchemsche Boerwelk stuk zeer wel is uytgevoerd geworden en het aldaer tegenwoordig zynde talryk gezelschap veel heeft vermaekt. Ten zelven tyde had er by de ko- ringlyke gilde van S.‘e Cecili», een luyslerryk concert plaels, waer in, onder andereden heer directeur van gemelde societeyt, door zyne airs varies, op viool en violoncello, zich heeft laten hooi en en zyne waere ta lenten doen bewonderen. ’S anderdags hadden er by de beyde societeyten boiling voor de Vrouwen en eenen luysterryken Bal plaets. EE» Veur.nz, a6 not ember. Wy lezen in een dagblad De midden-seclie heelt de additionele ceu- litnen verworpen. VVy mogen dan verhopen dat die biiytengewoone schatting op ons land niet tal diukken, en dat het gonvernement, ’t kost wat ’t kost, naer andere raaetregelen toevlngt tal mogen nemenwilt het zich nieuwe geldmiddelen ten eyude den deficit te dekken aenschalïen. -- Men leest in een Parysch dagblad Donderdag, ai dezer, is de zaek welke op denyzcien wegtussclien Parys en Versailles heeft plaets gehad, voor de zevenste kamer der correclioniiele regtbank gebragt geweest. Er volgt uyt een onderzin k, dat het loiael der slaglollers van den 8 mey tot 164 persoonen beloopt waer van er 55 zyn overleden. -- Men leest in een Loudensch dagblad Het traktaet met China heeft in geheel Engeland cene goede gewaerwordiug veioor- zaekt en heeft reeds eenen grooten invloed op do kapitalen uylgeoelTend. -- Men beweert dat’er in de wetgevende sessie, Welke reeds aenvang genomen heejt, een ontwerp van wet, betreklyk de politie op de jagtaen de kamers zal voorgedragen Worden, de volgende schikkingen behelzende Den prys der port-d'arme is bepaeld op 5o fr. Om eenéu port-d’arme te bekomen moet men by de vraeg ecu betuygschrift van den ont- fanger voegen, gezien door den burgmeester der gemeentebewyzende dat uien eygenaeris tan minsten vin 10 beet, land, meêrsch ol bosch. De boet voor overtrediging der jagt zonder port-d’arme is bepaeld op 100 fr.verdeelbaer lusscbeu het ryk en de gemeente, na'er eene som 35 fr. voor den maker of de makers van *t proces-verbael vooraf genomen te hebben. Het leggen yau alle netten is in den nacht verboden, op straf van verbeuring en eene boet vin ioo francs. De jagtstrikleggers met koperdraed of peèrds* bair zullen voor de eeiste mael in eene boet van 100 francs geslagen worden, en by hervalling z il men hen de straf van vyfnen dagen tot twee Inzenden gevang mogeu opleggen. ’tr word cene belasting dacigesteld van 3oo francs op de windhoudcu of de gene die voor zulke aenzicu worden. -- Men leest in detiKempenaer vanTurnhout Zekere platteulandscbe speculanten, welke niet scbyiieu te weten ol met willen weten dat den uylvoer van aerdappeleu door de wet van den a3 september dezes |aeis is verboden ge worden willen geeuc duyt van bunue veelal onmatige eysscheti afslaen. Zy schyueu zich te verwagteu aen eene nog sterkere ryzing van den prys der aerdappeleu. Het volgende, dat men 111 eenen byzoudcren brief van Londen aentreft, zal bun mogelyk tot nadenken brengen: Eene zending van aerdappeleu naer Londen is volstrikt af te raeden daer de vragt en de onkosten evenveel als den piys alhier zouden bedragen den oogst van aardappelen is goed uylgevallcn, zoo dat er tot laege pryzen eenen grooten vooiracd is.» Deze utededeeling moet de hoop vergruyzen van degene die van uylvocriug van aerdappelcn naer de nabuerige landen droomendu- uyt- voering is hier verboodeti, en in Engeland is den oogst zoo overvloedig geweest, dat men er geene vreemde aerdappeleu noodig heeft. De boeren die nog op onmaetige winsten zouden blyven stact niaeken en deze hersem- sclnmmige hoop op bet ai nstaeudc bezoek van vreemde opkoopers zouden willen bouwen, zullen het aen zich alleen te wylen hebben en hunne koppigbeyd te laet beklagen, als zy uil hunne aerdappelcn blyten zitten; want zy moeten zich niet inbeelden dat zy er zich allyd naer believen zullen van konnen ont- tnikcu. Wy zullen bier nog byvoegen dat den oogst der wintcr-acrdappelenVolgeus by het gouvernement ingekomen rapporten over hel algemeen beter schynt te wezen dan degene in den zomer gedaen.,, heyd. Niet verre van de oogeu is er een gatjen die altyd eene soort ’an slym uytwerpt waer af de nutligbeyd by den mensch nog onbekend is. hu i»e ooien zyn geheel groot en de tanden leveren eene aenmei kensweêr- dige schikking op; bet getal der zelve be loopt nooyt booger ak,tien en zomtyds maer zes, twee voorlanden en twee boktauden, en het beneden kaekbeen is onvoorzien vat tanden maer bet opperste beeft er twee diq uytncmendc lang zynen uyt deu tnuyl stekende nevens den suuyter twee overgrootc beschermeis uylinikcu. Daer zyn vyf singers aen ider voet, mur zy zyn met eene soort van bekleedsels be wonden, en er is buyten niet anders te zien als twee pl.itte nagels een slach van boef, die aen voorvoeten gelvk in getal zyn, maer die maer het getal van dry aen de agterste uytmaekt. Hun gehoor is uytuemende sterk, den snuyt is lang genoeg om den grond te be- reykeu zonder te moeten sluypen, en ge!y- kerwys deu zelven byua ouophoudelyk in beweging is, zoude men met een opziens geloovcn dat hy vol rimpels is. Den snuyt heeft van het voorhoofd tot het eynde twee hol ligheden en de neusgaten zyn bedek met eenen vlies welke by na wil open en toe kan doen bet welk de oortaek is dat men dit aen eene hand heeft vergeleken.” De hand, regt Builen is het voornaemste werktuyg der be- heudigbeyd van deu aep,héwel! aeu dezen zyuen snuyt, dient hem voor arme en band, met welken by kan oprapeu en wegnemen de kleynste dingen de zelve nae zyuen muyl steken op zynen rik leggen gesloten houden, of verre weg werpen, heeft dan de zelve middels als den aep...„ Men mag daer by voegen dat dit werktuyg eene wonderbare magt bezit en inderdaed, bet is meest in zyne beweging dal de magt van den olifant zich bevind; dit dier bedient zich van zynen snuyt om hoornen uytietrekken, zwaere diogeo opteheiïen die den mensch niet zoude konnen verroeren of wel om zynen vyand om te slagen welkeu hy daerna smettert met zyn lyf. De vcidedigings-tanden van den olifant zyn hem niet min nuttig, hy gebruykt de zelve tot het omroeieu der aerde om wor tel kens te zoeken waer mede hy zich voed, en wanneer zynen snnyt bcdreygd is, plooyd hy hem op, <n bied deze aen zynen tegen strever als twee vreezelyke wapens. Dezeover- groote tanden dienen buit anders niet, maer zy zyn zeer veel gezugt in den koophandel want deze leveren den ivoir die men tot zoo veel dingen gebruykt. Deze zyn waerlyk voor tanden mits zy in het been geplant staen zy vallen uyt in de jongheyd gelyk alle melk tanden, maer zy erschieten maer een m<el. Hunne langle verschild by de jaeren liet ge slacht en het gewest. Zy zyn, by vooi beeld, veel grooter hy de olifanten van Africa dan by die van America. Deze tanden zyn dik maels zoo groot dalze de tieu voelen bereyken en honderd tot twintig zelfs wel lot tweehoud- derd ponden zwart wegen. Ofschoon de lidmaten van den olifant zonder sleutel-beeu zyn het welk oorzaek is dat dit dier minder zwekte beeft als de andere dieren, nogtans gaen zy zeer genoeg om den mensch zynen stap te doen breken en geweld doen om hem te volgen en als zy zoo loopen zy ont snappen zeer dikmaels den besten ridder het welk komt om dat zy zoo wyd stappen. Langen tyd hééft men onwetende geweest op welk manier zy voortteelden maer men weet heden dat zy met verschillen hy de meeste .menigte zoogdieren. De dragt is van twintig maeóden, en het jong ter wereld komende, is van ontrent diy voeten hoog, geniet reeds van al zyne zintuygen en heeft kloekte ge noeg om zyne moer te volgen. Men heeft langen tyd onwetende geweest over de ma nier hoe de jongen zogen en Bullbn zelf ge loofde dat het met den snuyt was, maer men west uu voorzeker dat bet, gelyk andere znyg- IETS OVER DE OLIFANTEN. Mogelyks dat veéle lezers zullen zeggen wat wdl men ons daer mede bezig houden wy weten die historie zoo goed als den schryver, dit geloven wy zeer welmaer pardonwy stellen dit slegts voor aen onze overige lezers die daer in nog onwetende zyn welwetende dat de eerste ons voor deze mael dit zeer gcèrne zullen laeten doorgaen. De olifanten zyn, zonder tegenzeg de aen mei kensweèrdigste van alle de viervoetige dieren des werelds, door hunne grootte, dikte, wouderlyke kloekte en magt, gepaerd met een alderzagtsten aerd; nogtans ofschoon zy zoo zwacr en diklyvig zyn, is hunne rap- hiy 1 en behendige voorzienighry I overgroot. Naer alvooren de grootte van het dier be wondert te hebben het gonne dan meest in de oog slaetis hunnen snuyt, eene soort van bewegende buys, die de deeleu van den neus uytmakeude hem ten dienste is zoo voor de aeuranding als voor den tegenweeralsook het weik'uyg der voorzorg, het gevoelen en de reuk. De gesteltenis van hun vel is bard en mm of meer met hair bedektbunnen steèrt is kort, bunue oogen zyn na evenre- digheyd zeer kieyu maer vol van behendig-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3