EEN WONDERLYKEN BOOM. Wy zien gcêrn een ieder poogingen aeu- wenden om met zyue nyvcrbcyd te leven en voortgang te doen maer daer toe de kracht der wet ti achten te veiydelen in hel nadeel der schatplichtige ingezetenen eencr stad, is eene daed die zekerlyk de aendacbt der regterlyke overh yd hoogst weêrdig is ook is zy niet te kort gebleven, en, dank aen de yverige opspo ringen van den heer procureur des konings, is de z.<ek vervolgd, en isden genen die'er het voorwerp van isverwezen tot 3oo francs boet, tot ver beuling der te koopen gestelde goederen en tot de kosten. F. VANDENDRIESSGHE onder- wyzer, INoord-straet, IN.0 43, heeft d’eer het publyk bekend te maekea dat hy lessen zal geven by alle particuliere persoonen die hem tot dies zullen ontbieden, van ten 7 ueren ’t morgens tol des middags, en van 1 tot 6 ueren na middag, ider les is van eene uer. Over reeds eenige jaren geleden, ik wil zeggen voor dat den keyweg van Veurne op Duynkerke geleyd is geweest, had ik my, nyt hoofde eeniger aflaiiens, nae lestgemclde stad begeven tuaer gelykerwys het reeds al diep in de maend October was en by gevolg in de korte op de vi van uie Men weet welke hooge lasten de winkeliers in het algemeenen wel voornaemlyk de gene die de voornaemste straten, plaetsen of merkten bewoonen, moeten dragen: patenten, con- tributien mobiliermilitaire logementen, im mers in alle lasten welke tot onder houd van stad of start strekken, betalen zy het over- grootste deel, en hoe menigmael zetten zy des morgens hunne winkels open otn-ze des avonds te sluytcn dit is te zeggen zonder dat zy door eenen kooper bezocht zyn geweest. Waer uyt spiuyt dit alles? Dat de ontpakkers of uytpak- kersleur kramers en zoogezegde v-ikuoprs by uytscheydrog, slechts een appartement in eem u uytkaut bewoonende van alle kostenof schier van alle lasten, vry zynde, geenc zware hucrwaer'e te dragen hebbende, gemaklyk hunne waren aen eenen leegeren prys konnen geven dan de contiibuable winkeliers, die uyt dien hoofde hunne goederen blyven byhoudr n en moeten eyndigen met oneer aen hunne zaken te doen. De koopersvair bunnen kaut, maken daer omtrent gectte bedenkingen, zy vragen den goed-koopen dit is al. Maer de gelyk- stelling aen de wet levert ook voordeelen op. Dan ten minsten k .11 - -n zeggen vos droits sont égaux: m nas au plus généreux. Men leest in een gcndsch dagblad De correctionuelc ngtbank heeft onlangs een hoogst billyk arrest verleend ter zaek van over ti cdrging der wet van den maert t838, 1 ikoopingen by uylroeptng rAaEencan iw'e wrnkelgoederen. zien gcêrn een ieder poogingen wanneer ’er even als hedengeene rechten op het gemael noch op het geslacht bestonden. Maer de wet bepaeld zich met de verschil- ligheden ot ongclykbeden tusschen de inwoners van eene en de zelfde stad en tusschen de in- wooners der steden en de gene der Luyicn- gemeente te doen verdwyneu; zy wyzigt ver- scheyde andere gewigtige schikkingen der te genwoordige wet. Onder andere word het ontslag ingetrokken voor de huerwcêtden van minder dan 42 franc-. 3o cenlimen 20 guldens) verleend, de ond- 1 vinding bet bcwys gegeven hebbende dal zulk'Jeuïge huyzen in de buyten- gemeenteu bewoond waren door persoonen, die eenigzios bound leid waren terwyl huyzen vanhoogcie huerweêrde ’er dikwils door mi - der bemiddelde of door behoeftige heden be woond waren. De deuren de vensteis maken den tweeden grondslast der belasting uyt. Jn den tegen- woordigen staet zyn ’er voor de deuren en vensters vrystellingen ingevolge de heurweêrde. Bv het nieuw ontwerp van wet zyn deze vry stellingen ingetrokken. De behoeftigeu alleen zullen ’er aenspraek mogen op maken. De belasting op de haerdsteden is afgeschaft uyt hoofde der middelen welke ter verzekering der rechten van de schatkist gebruykt moesten worden tn vau den afkeer waer aea deze mid delen aetileydiug gaven. De byzvndere taxen op de peèrden en dienst boden zyn afgeschaft en vervangen door eene bygevoegde belastsng van een half ten hondcd 00 uC weerde ten gebruyke der belasting schuldigen, die meer dan dry dienstboden zonder ondcrscheyd van geslacht houden. Op het verschil tusschen hangende rytuygen word ook niet meer gelet. Daer-en-legen zal den tax op de meubelen derden groudsiag der belastingalsnu vaneen ten honderd, op twee ten houderd gebragt worden. Den minister denkt dat dezen tax niets in heeft dat overdreven is. De persoonen of de htiysgeziunendie in kamers of appartementen wonen, zullen aen de belasting onderworpen worden; het zyn de meubelen ten bunnen gebruyke, welke de belasting waer aen zy onderhevig zyn tot grondslag zullen hebben; de zelve zal, gelyk ioor de andere belastbaren, van twee of twee en i.alf ten honderd op derzclver weerde zyn. Het minimum 'lezer belasting is voor de per soonen of buysgezinnen hangende rytuigen voerende op too francs vastgesteld. ’Er beslaet uyt deze schikking dat deney- genaer of voornamen buerder, een hnys be- wooneude waer van een gedeelte door andere bewoond is, niet meer zal belast worden als voor de meubelen ten zynen gebruyke. De belgiscbe persoonen en huysgezinnenin hotels, afspanningen of herbergen, kamers of appartementen woonende, zullen, na zes maendeu verblyf in eene en de zeilde stad of gemeente, de belasting moeten betalen. De ongetruuwden boven de een-en-tvrintig jaren by hunne ouders woonende en eene eygenc foituyu hebbende, of die een beroep ofnyverheyd uytoefTenendeaen het patent recht niet ondei hevmgeene jaei weddetrak tementbonorairenretributie of loon ge nieten zuilen insgelyks de belasting moeten betalen welke by een groot getal van hen het patent-reeht zal vervangenwaer aen zy nu als bezoudere klerken onderhevig en waer van zy ingevolge het nieuw ontwerp van wet op de patenten ontslagen zullen zyu. PERÏONL.LE BELASTINGEN. Volgens het ontwerp van wet dat door d u minister van liinaucien aen de kamer is voor gedragen geweestword ’er het volgende vast gesteld ’Er zal geheven worden 4 ten honderd op do huerweêrde der huyzen, bewoond door de be lastingschuldigen aen het patent recht onder worpen, die, om hun beroep uyt te oeifenen, verplicht zyu huyzen te bewoonen, daer waer de buer zeer hoog en buyten alle evenredigheyd met hunne middelen is. 5 ten honderd op de hirerweêrde der belas tingschuldigen iusgelyks'en het patent-recht onderhev maar niet, gelyk d eersten, ver plicht in p!actsen te wconen waer men de grootste huyslieur moet betalen. 6 ten honderd op de huerweêrde der huyzen, bewoond dcor de belastingschuldigen, niet aen het patent-recht onderhevig, die, mogende wooneu daer wier zy het geradig vinden, al- leenlyk huyzen van eene meer of miu hooge buer bewonen, als huune forluyn het hun toelaet. Om de bestaende onevenredigheyd tusschen de belastingschuldigen der steden en de gene der buytengemeenten te doen ophouden, stelt het ontwerp van wet eene byzondere belasting voor van een half ten honderd op de weerde van het vee, gehouden door de landbouwers, die meer dan een peêrd en twee koeybeesten hebben. Deze belasting, gevoegd by de geue op de huerweêrdeuhet meubilair de deuren en vensters, zal de geheel cotisatie der voor- en-te 1 1 t 1 w -pachters op 100 francs br cngen,het geen nog de helft niet zal zyn der p crsouele en meubilaire belastingen welke zy jn 1822 en vroegere jaren moesten betalen BEL AN GRYKE NIEUWIGHEDEN. VRANKRYK Paars, 28 november. Ten gevolge der onlfangen tydingen uyt Pruyssen en Diiyischlaudbetieklyk de koop- hindel-tariveuheelt er onlangs te S. Cloud eenen raed der ministers, onder het voorzit terschap van den komng plaets gehad. Men gelooft dat ’er besloten is gewigtige vergun ningen aen de tol-vei eeniging van Duytsch- land toe te staenten eyude van baer de toenadering der maatregelen onlangs door den toll-verein aengeuouien, te bekomen. NEDERLANDEN. ’sGbavenbage, 27 novemb. De tweede kamer der slaten-generael heeft den 24 dezer mededeling onllangeu van het tractaetden 5 dezer maen 1 tus.-chen Holland cu Belgie gesloten, waer over onze couranten nog daglyks hunne tevrcdeulieyd uytboezeinen BELGIEN. Bhussel, 2 december. De leeger ouderwyzers, welke op staets- lasteu traktementen of onderstand genieten, worden onderlicht, dat zy op staenden voet deszelfs betaling voor den derden trimester vau 1842, vanwege hunnen gemeente-ont- fanger zullen bekomen. Veubüe, 3 cecember. Dezen na middag heeft de iruimphc-klok de instelling van den heer Charles Maieur als lid van den gemeeute-raed dezer stad, aen de ingezetaue bekend geiuark'. By koninglyk besluyi van den 23 dezer inzend Word goedgek- urd de deliberatie ge- nomem do >r de veieenigde gemeente-raeden van Loo <n Polmckbjve, waer by besloten worden tot het bestiacicii in grint (gravier), van den beurtweg leydcnde van de Loobruggc door Pollmckhovc tot aeu de kalsyde van Veurne naer Yperen. Het bevestigd zich dat den prii.s von Metternich te Weenen overleden is. De dood van dezen grooten staetsman zal moglyks ver anderingen in Oostenryk te weeg brengen en eenen grooten invloed op de werkingen der kabinetten van Europa hebben. Wy roepen de ueodacht ‘on de ge wigtige gebeurtenissen die in Spanje alweer nylgeborslen zyu. Eene nieuwe omwenteling scbynt dit rampzalig lind te bedreygen en da verschillige gezindhedenwelke die bevolking Verdeden schynen het eens om het jok van Espartero en den beul Ziirbano te vetbryzen. Men zegt dat'er veel beweging in het paleys der koningin Christina isen dat deze vorstin en de aeuhangers van don Carlos de gelegen- heyd wel zouden kunnen benutten om de be roerten van Barcelona ten hunnen voordecte te exploiteren. Espartero is reeds naer Catalonje vertrokken en denkt misschien dat zynen titel van den Zegeprael geuo gziem is om de op standelingen als rook voor den wind te doen verdwynen. Men vreest dat dcrgelyke be weging te Madrid, gedurende het afwezen van den regent, zal uytbersten en indien het zoo ware zoude het hem niet gemaklvk zyn het hoofd aen de muytclingen te bieden. Eene verzekeruigs - maetschappy tegen alle hoegenaemde rampen, op den yr.ercn weg konuende voorvallen is by den kouing in aen- houdend verzoekten cynde zyne bekrachtiging te bekomen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1842 | | pagina 3