I1UYS TE KOOPEN uyt er hand, Te VEURNE, Spaensch Kwaïtier, u6. Zich acntcbieden hy den notaris FLUOR, in zelve Stad. Vlacndercn VEURNE, NYVERHEYDS COMITÉ. Voile EEN VEURNE-AMBACHTSCHSTERF11UYS. van de voor- voor aleer den de tegenwoor- OFFICIELEN BULLETIN Over de gesteltenis van onzen toren. De opening rente zitting van Wrsl-Ylaendcreu den u5 dezer. In ecne niet wyd van onze stad afgelegene gemeente komt er, over ecnigen tyd, ecuc zaek voortcvallen die klacrblykcnde doet zien dat liet hoogst uoodig is, niet alleen de gelykheyd der spelling, maer bczondcrlyk de uytspraek liet afbreken is nog niet straf vervoordert, want liet weder is met voordcelig geweest. De weikliedeu zeggen dat het hoogst noordig was dit gioot werk aentegaen om reden veel balken vortig zynen men zeer gemakkelyk de bryken kan afnemen. het gevang dal hem elke reys hoorde men vcele stemmen die hem antwoorden Gy ïult in het gevaug niet gaeu. van de tweede serie der het hof van assisen van voor 1844 *s bepacld op Den behoeftigen ter hulp gaen, middels van eerlyk bestacu verschaffen en Item alzoo tiagten te verbeteren ’t is het doelwit van de aen- boudende pogingen der comité. Dit uogtans is hier niet gemakkelyk om bereikenen de reden hier van is dal een groot getal der belioelligcu niet gewend is acn het werk en by gevolg ook niet bezorgt om de kinders te leercn werken. De ouders zien dal hunne kinders oogenblykelyk hun meer profyt doen mei van de ecne deur acn de andere de aluioes te gaen bedelen en zy voorzien met dat-zcalzoo hunne kinders ongelukkig maken en eeucu eeuwigen last aen de welhebbende geveu. Welk wacr den middel om dat misbiuyk te verbeteren Wacr het niet voordeeliger dat de welbeimddelde de alrnoes weygerden aen de kinders om die te geven in de handeu der comité die door dien middel den dagloon van de weikliedeu zoude kunnen vermeer deren Zoude het bureel van weldadighcyd de ouders, aen de welke onderstand gegeven word, niet kunnen pramen van hunne kinders nacr den atelier te zenden? Wilt nogtans niet denken dat onze we, kingen niet voort- gaen vyf-en-zeventig persoouen zyn bezig met het spinnen van vlas en vyf getouwen, gesteld door den heer Parelt, van Moorsecle, zyn in volle wei kzaemheydzoo daler binnen de ccistc dagen vcrschcyde stukken schoon lynwaed zullen te veikoopen zyn. De nyver- heyds comité durft verhoopen dat alle mede burgers de lynwadcn die zy noodig hebben, voortacn aen haer zullen koopen. Zy mogen verzekert ryn dat zy altyd ter trouw en aen geringe pryzen zullen gedient worden. Alzoo zullen zy ki agtdadiglyk medewerken om de arme tnciischcu ter hulp te komen. Een Inteekcnaer. onzer tael te belragten. Ziet hier waer af cr kwestie is lu dit gemeente bestond er in den loop der laeste eeuw, een zeer agtingsweerdig land bouwers huysgezin die, wel is waer, een goed stnyverken naer de dood hunner gespaerzamo ouders gedeeld liadde, doch die van den ge- lyken zeer eenvoudig en oppassende leefden. Deze goede lieden hadden lu hun gezegend huwelyk vier kinderen twee van ider geslacht, gewonnen, welke twee zuouenlot den jeug digen ouderdom gekomen zynde, zoo door den patriotten-opstand of in den volontaire-\.y 1 tegen de eerst-invallende franschen, uyt hun vaderlyk buys verdwenen zy.i waer af den oudsten, na dan bieren dau daer gedoold te hebben, op het Heuegauwsch gemeente Vezon als dienstbode by eenen landbouwer zich ver luierd beeft, alwaer hy het waelsch leerde, en ten lesten, door zyn goed en zedelyk gedrag zoodanig in dit buys bemind wierd dat hy de eenige dogter ten huwelyke en na het afsterveu der ouders gansch de boerewoon tot erfdeel kieeg, en na eenen tydsverloop aldaer als waren wael geleeft te hebben is byna gelyk- tydig met zyne vrouw in den Heer ontslapen ook slegls een eemg dogterken aglerlatende. Den tweeden zoon had wel nog eenigen tyd by vader wedergekeerd, maer door hel geduerig zwieren was hy gelyk verwildert en kon zich aen het boereleveu niet meer gewenuen dus is al wederom rond gaeu zwerven, en ten lesten zyn dorstig keelgat hem in armoed dompelende, wierd genoodzaektte Duyukerkeeen postjen in de hucsterpultcn te aeuveerden welke be zigheden zynen zwierenden aerd verkoelden hy keerde tol het goed en trouwde wclliaest, maer of dit werk zyne gezondiieyd verkrenkte, of dat zyn vourig leven de zelve reeds onder- mynd had, weten wy niet, doch hy is komen te sterven en ligt by de basse-ville voor eeuwig te rusten, eeue jonge weduwe zonder kinderen aglerlatende. Het derde kind een dogterken zynde, was altyd zeer neèrstig by hare ouders, terwyl haer zusterken nog ter schoolging, maer deze haer grootte krygendewas’er tusschen beyde zomwyleu wal krakeelco gelykerwys de moe- derlyke teedei heyd by wylen langst den kant der jongste beldehad zy veel verd iet en kreeg eenen afkeer van het buys, daeiom vraegde zy geduerig aen hare ouders om by bare vader- lyke tnoey, in Gend te mogen gaen woouen, het welkzy welliaest verkreeg. Het stedc-leven allengskcns gewoon wordende, deel men ook allenskens hare boere-kieederen door steedsche vervangen. Ons boerinneken nu jouffrouw ge worden zyndeveranderde daerotn niet v.,n gedrag, zy bleef altyd godvreezende en zedig hare bezigheden uytoefteuen het welk oor- zaek was dat zy door oom eu rnoeye altyd meer en meer bemind wierd. Welhaest wierd zy in de stad gekend en langst wacr zy ging wier- den die blozende Vetii ne-Ambacbtsehe kaken met gretigbeyd bekeken maer welhaest eenen weldoendeu koopman veel meer de deugd dan de rykdommcn agtendevraegde haer ten htt- welyke wacr door zy eenc treflelyke vrouw wierd; doch, alof de dood vermaek schepte in ons leven te dweersboomeuwierd haren man eensklaps uyt de wereld geruktcn zy na nog eenige jaren in den weduwlyken staet geleeft te hebben is ook vroegtydig gestorvenslechts ecu zoontjen aglerlatende. Geheel dit bovenstaende verhael overwegende, zal den lezer mogélyks zeggen dat er daer in niets wonders bestaetmaer dat hy op het vol gende gelieve aendagl te nemen De jongste dogter altoos by hare ouders bly- vende, deed teer wel haer best, sloeg alles gade cn ofschoon zy van verscheyde boere- zoonen ten huwelyke gevraegd wierd, wilde zy hare ouders niet verlaten. Moeder komende te sterven is zy valei s waren steunstuk gebleven. Nu, ofschoon dien vader tol eenen hoogen ouderdom geleeft heeftkomt hy ten lesten ook den weg van alle vleesch inteslagen het tydclyk met bet eeuwig te verwisselenen da Dood van den toning van Zweden. Stokholm, 8 m iert. Z. M. den koning Kaiel-Jan XIV is heden overleden, ontrentten 3t/2 namiddag. Z. M. den koning Oscar den l heeft, door opene brieven doen kennen, dat hy den ver- eeiiigdeo troon van Zweden cn Noordweglie beklom, om de beyde staten volgens hunne fundamentale wetten te besteuren. Den koning Oscar heeft den eed van getrou- wigheyd ontvangen van den staets-racd, van de geueraels van hel bof, en naemste militaire ove< heden, eed te ontvangen Z. M. had in diglieyd van den staels-raed, de koninglyke belofte gcdaco cn geteckent van de beyde staten Volgens hunne fondament ile wetten te regeéren alsook den gouvernemenlcélen act, door den Zwecdschen ryksdag cn Noord- wcegschc slotting in 1815 aengenomen. Den overleden koning was geboien den 26 January 1764 cn diesvolgens was liy 80 jaren en twee uiaeudcu oud. HELA NG K YKE NIEUWIGHEDEN. BELG1EN. Veubne, 15 inaerl. Morgen is het den verjaerdag van onzen kotiingly keu Prins Philippus-I' ugemiis-l'er- di nandus-M.il ia-C.lcme us-Boud uinus-Leopold us- Georgius, gracf van Vlaeudercn iu 1837 geboren. ILt sc'iynd zeker te zyn dat onze koning cn koningiiine welhaest langst Oostende nae Londeu zuilen vertrekken. -- Men leest in den Moniletir By koninglvk besluyt van tg dezer, Mr. A. 'l’Serclaes arroiidisscmcnls-cominissai is te Dixmude, is in de zelve hoedanigheyd te St. Nicolaus verplaetsl, in vervanging van graef De Bergcyck waer af de demissie is aenveerd, en Mr. Deprey, arrondissements commissaris te Veurne, is dus met den interim der zelve bedieningen te Dixmude belast. De regtbink vin ctik'le policie te Brussel heefteen vonnis uylgcsproken welke alle bak kers in bet algemeen aengaet. Tot hier toe hadden alle rcgtbankeri altyd gcoorlofd geacht het aenslaen en het afnemen der brooden welken hun vereyscht gewigt niet hadden. Nu komt den rcgier te Brussel een tegen- strydig vonnis uyt te spreken by welk er onwettig is verklaerd het afnemen of de con fiscatie van brooden die de policie by de we duwe J*** heeft gedaeuom dat die brooden hun vereyscht gewigt volgens den pegel niet hadden. Hel opcnb.icr ministerie heeft zich tegen dit vonnis in cassatie voorzien. Men schryft uyt l'yssel Men verzekert dat alle de ingenieursbelast met het bestucr der werken van den yseren-weg van liet Noor den bevel hebben o tvingcn de aerde-wei ken zillkci voegen te bespoedigen dat zy binnen zes lil lenden Vin Paiystoi aen de Belgische grenzen voltooyd zyn. Indien dit waer is, zou het niet onmogelyk zyn de noord-spoorbaen van Parys ontrent den hcrfl van 18 ;5 aen de circulatie gelevcrt te zyn. Een dagblad van Parys kondigt in die hoofdstad acn vaneene jonge Biussclschc doch ter, die eenc ei vi nis v in vyf-cn-lwinlig mil- liocncn francs heeft intezatnelenwelke bacr zou nagelaten zyn door haren oom zynde eenen der oudste geueraels van Napoleon. Lord Rosse, gezeyd den Echo van de geleerde weteld, heeft eenen Telcsope of Verrckyker doen verveel digen, zulkcu als tnen cr nog nooyt eenen gezien heeft, zelfs den beruchter! monster Telescope van Herschel! niet uytgenomcu. Hel kor.sttuyg van lord Rosse heeft ecne lengte vm 5a engclschc voeten en ecu vergrootglas v.in 72 duymen onttrek. Men hoopt met dezen verrckyker gewigtige ontdekkingen te doen zelfs in de mien. Men tncynt dal dezn telescope de voorwerpen 48oo inael zal vergrooteii. In Engeland blyvcn de betooningen voor Irlarid altyd vooi ddueren cr heeft eene tweede vergadering, waer by den heer O’Connell Ook tegenwoordig was, te Coavent-t-arden plaels gehad. In ecne redevoering aldaer door lietn uytgcsproki ii den lieer O’Connell beeft «er veel over de vcroordccling gesproken •*gcn hem geveld cn 'erw.igtende was, cn

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1844 | | pagina 3