rich »fn boord van het Noorweegscb schip her kende had er eene dier hartroerende toneelei! onder bun plaetswelke mei gceiic woorden kan beschreven worden. Een engelsch dagblad begroot de tegen woordige bevolking van Londen op i,goo,ooo inwoners, -- Een jongen parysenaer had cenige dagen geleden een lief vrouwtje getiouwt. Sedertdien kwamen talryke vrienden hem dagchks be zoeken. Vreezende dat die bczockcis onder- tussclicn te veel verstrooidheid aen zyn dier— baer wederdeel zouden veroorz.aekt hebben verzogl hy bun afzonderlyk te spreken en zegde hun dat hy van hunne vriendschap overtuigd was, derhalve dat hy op hun rekende voor eene groole som die hy in kort moest betalen. De vrienden vertrokken en hebben sedert dien hunne bezoeken gesticht de opnemingen af te schaften welke ter maga- zynen der verkoopers plaets grypen. Zulks is het gewyzigd ontwerp welk den grondslag is van de beramingen van de centrale sektie,en ziet hier de voornaetnsle veranderingen welke zy voorstel! hel zelve te doen ondergaen. In overeenstemming met M. den minister die zich hy dit amendement vervoegt, bepaclt zy liet accynsrcgt aen 3o fr. per 100 kil., en vermindert zy hetzelve tot 26 fr. voor den inlandsclien tabak. De ontslaging by den uytvocr is vaslgesteld aen 3a fr. per 100 kil. voor de cigaren en aen 3o fr. voor al den anderen gefabriekcerden tabak. Daerenboveu heeft de centrale sektie cenige regk-ments-wyzingen voorgesteld welke door den minister aengenomeu geworden zyn. Eyudelyk zy behoudt de schikking nopens den inventaris van den in het ryk bestaendeu tabak en onderwerpt den zelven aen een van 20 fr., tnaer voor wat den inlandsclien tabak betreftmits men daer van geenen buytcugc- woouen voorraed heeft konnen opdocu zoo als men hel heeft gedaen met den vrem len tabak vermindert zy dit tot 13 fr., zoovoor den inland- sclicn tabak in den inventaris begrepen als voor dien voordkoraende van den oogst van i844- Kortom, het cenig geschil nog bestacnde tusschen de middensektieen den minister, betreft hel verkoop-regtwacr van de centrale sektie de aLchafliug vraegt. (kempen.) ander te rekenen dat meer is men vervoorderd zich in zyn ambacht en word gerekend voor een goed werkman den tytel van mynheer toczwaeyende, en dit al om dat xnen vreemd- boore niet gcêrne alzoo klappen, AEN DEN DRUKKER VAN ADVERTENTIEBLAD. Mynen specialen Vriend Maendag lest, wetende Sinxen-mesdag en by gevolg Wulpen kermis, door eene on Je ge woonte aengeport, trok ik daer nae toe ofschoon hel weder mier koud en windig was. De kapel en St. Willebrordus-putje bezogt hebbende, ging ik langst de gemccnte-plaets nae den dyk. De eene en dan de ander herberg iuloopende vond ik ten lesten een tiental Veuincschc jon gelingen teer blygeestig by eene tafel zitten die door een zoogezeyd schenkblad of cabaret met glazen en een pot bier versierd was, welkers deftig en openhertige redekavelingen my zeer klugtig en belangryk schynden dus heb ik my niet wyd van hun geplactst en daer af zoo veel rnogclyk noot gehouden de welke ik u toerende op dat gy den inhoud van het zelve in uw Blad zoude plaetzen indien het tot dies door u weer- dig bevonden word. Om reden alsnu den eenen en dan den an- dercu het woord had, zal ik die slegts met een letter onderscheyden. W<l V. is het waer dat gy gaet reyzen Ja zeker is het wacr; en waerom niet, denkt gy dat ik in myne gebootle-stad myn leven zoude willen eyndigen wel neen ik 1 men is met geagt van de goune vveeldiger zyn als wy. zf. Gy doet my lachen Z1', ik let er op, zoo baesl wat bebiert zynde dan spreekt gy niet anders als van gacn reyzen inaer ’sanderdags heeft moeders keuken u welliaesl doen veran deren en gy speelt van den kiysschcr. Hy heeft groolelyks gclyk ik blyvc ook liever t’huys, ’t is al verre’l zuyvetsle ja ’t is wyzelyker gespeelt als door wind cn water by den vreemden werk te gaen bedelen. A'. Ja sakkerloot, ’t is zeker beter, ik weet het mier al te welik ging met pak cn zak nae Hysselmier verbliksemd, ’k cn bleef niet lang by die looketers, want ’k moest er Zondag als weekdag deftig pleyen, cu men sprak byna noyt van uylscheydcn. AZ. Ik voor my ’k zal ook welhaest in een ander stad gaen woonen alhoewel ik mync geboorteplaets grootclyks bemin, mier men moet by vreemden zyn om met ’t hoofd regt to durven gacn om dat een-ider onze ouders kent zyn wy timide immers ik ben kwaed op myn zelven om dat het schaemtroot op mync kaken vcrschynd wanneer ik ceocn heer of joufvrouw ter wandeling ontmoete. Ik wil daer af een cyndc maken want by den vreemden denke ik van die schacmtc vry te zyn cn my gclyk een Ontwerp van wet op den Tabak. Zoo als reeds gekend is, heeft de centrale sektie veislag gedaen over het noodlottig ont werp van M. Mercier op den Tabaken ver- andeiiugcn aen het zelve toegebragt. Op dat elkeen zich ecu denkbeeld van deze voorgcsteldc verauderingcu zou kunnen maken lalcu wy bier den konen inhoud van die veranderingen in verband gesteld met het eerste voorgedragen ontwerp, volgen liet eerste ontwerp stelde een fabrikalie-rcgt van 35 fr. per 100 kil. vast; men vcrmindcit i>u het zelve tot 3o fr. Geéhe planting mogt plaets grypen zonder voorafgacnde toelating. Eene enkele vei klaring zal nu genoeg ryu. Het minimum van den tabaktccl was v 1st gestclt) op i5 aren. Men vermindert nu het zelve lol twee aren cn den leek voor de verbruyking van den landbouwer zal mogen pints grypen op mitr dan 2 aren, op zekere voorwiel den. Eene verificatie was voorgesebreven op den oogenblik van het oogsten Ier plaets zelve, ten dezen cyndc moest eene verklaring worden in- gelcvud voor aleer den zelven te beginnen de aenwezigheyd der bedienden was gevorderd; zy moesten do bl 1 deren wegen cn de konvoys by de fabriekanten vergezellen. Men vei vangt die foimiliteyten door het tellen der bladeren op stam voor dal dezelve ingeoogst worden. Eene andere verificatie gedaen na het droo- gen der bladeren was voorgesebreven tot het bestatigen desgewigts van den droogen ingeoog- ten tabak. Deze schikking word gchandhacfd als algemeenen regel; nogtans zullen de planters zich van de weging konnen bevryden als zy eene by de wet bepaclde te Jastuemiug kiezen. De rekeningen van den teelt moesten den 3t december worden aengczuyverd. Men verlengt dit vertoef tot den 31 mcy. De fabriekanten moesten eenen dagboek houden van de ontvangene cn verkochte hoeveelheden alsook vair bet geen in de fabriek bciustendc w is. Zy mogen zich bepalen lot liet opmcldcn der verkoopingen. De opnemingen welke ter magazytien moesten verligt worden zyn afgeschaft. Voor wat aengact het verkoopregt vin Go ccntimcu per kilog. cigaren en van 10 een imen per kilog. van allen ander tabak met ecu mini mum van 15 fr.; de kommissie vraegt daer van de verwerping; den minister handbaeft zulks, als vcrzachtings-onderwcrp by dit regl aen het regiem dat in voegen is voor de patenten; zelfs verzacht liy er nog eenige schikkingen van. Hel is altoos dat de verkoopers jacrlyks eene verklaring zullen doen van de hoeveelheden in hunne handel gekomen tabakcn om den mid del te verschaften van de ccbthcyd dezer ver klaringen te bestatigen, zullen zy een dagboek houden waer op de untvangene hoeveelheden zullen aengelcekend worden. Dit rigister gevoegd by het geen door den (abrickanl gehouden verschaft den middel om een gcuoegzacm onderzoek te doenen laet toe ling is. /V. ’Ken boore niet gcêrne alzoo klappen, gyliedcn heeft dan noyt gehoorl hoe gelukkig onze ouders cn voor-ouders waren want of schoon maer ambagtsliedcnwierden zy van een-ider bemind, hel was altyd baes alhier en bacs aldaer. M. Ja ik heb myn vader daer van hooren spreken, dit was nog ten lyde dat de ambaglen gesloten wareu, maer sedert heeft het Woord baes buyten voor de herbergiers eene ver nederende beteekenis is bet niet eene schande van in het midden van eene estamineteu in het bywezeu van vreemde in stad gekomeue ambagtlieden die in het minste niet meer zyn als gy baes genaamd zylterwyl deze met veel beleeftheyd den naem van mynheer ontvangen. X. Gylieden zegt elk uwe meening, wilt nu my aenliooren Ik ben ook van gedagt in eene andere stad my te gaen vestigen schoon het ook niet is om dat ik de myne versmade, maer om den ouden naem van baes niet te moeten dragen en van de timiditeyt verlost te worden. Waer blykt hel F. dat wy met geagt zyn door de gonne die weeldiger zyn dan wy Als gy in eene andere stad komt uyt u op die manier niet want bet is hier gelyk eldersde weiklieden- kinders zyn beschaemd van by beeren te gacn en dat waerom? om dat zy in butrne geboorte plaets zyn ’kwed dat er geen een alleen van ons ten koffy-huyze zoude durven gaen dus zyn het wy die ons zelven vernederen, en dit Otn dat wy weten de beeren onze afkomst kennen. Q. Ba 1 ik heb nog al in den kalle geweest, 't en is nog al zoo lang niet geleden dat wy met zessen elk zyne kan er dronken. X. Ik versta u, nu dat wy reeds elk een twaelftal glazen in hebben, en God weet hoe veel er, voor dat ’t avond is, nog door het keelgat zullen loopen, dan zouden wy ons tien ook durven gaenen zelfs debeeren aenspreken, maer des anderdags zouden wy schaemte-rooil worden van zoo een misslag begacu te hebben, en de beeren zouden mogen denken wy aldaer slegts komen wanneer wy in ribotte zyn. JW. Gy hebt groolelyks gclyk X ’t is de slegtgepiactste schaemtc die ons vernederd ziet maer dc jongens die zyn gacn uytwooncn cn hunne vrienden en kennissen komende be zoeken, gaen al met’t hoofd regtdurven on- besebaernd ter kalle gaen en een-ider groeten; en waer door komt dit, om dat by den vremden men de timiditeyt niet meer heeft. Wy allen rekenen dat men van ryke afkomst moet zyn om ongegeneért iemand te mogen groeten cn aenspreken maer men heeft ongelyk, daer voor moeten wy slegts den air en de manier hebben ziet, by voorbeeld, de commis-voyage ursmet wat eene bevallighcyd zy dc menschen groe ten en aenspreken en by gevolg eene weder- gioeting en aenspraek ontvangen; cn waer door komt dat? niet anders dan datzy, vreem deling zynde, van die timiditeyten verlost zyn die ons geduerig kwellen en in de vernedering houden ziet gy niet de lieeren officieren als er in stad komen hun tot de beeren wenden, daer mede in kennis geraken de juffers zeer beleefdelyk groeten eu als er ergens eenen goeden bottel te ydelen is, ook wel de occasie waernemen; en zyt tnaer gerust, onze maets, onze kennissen, die ook door hun goed gedrag dc epauletten bekomen hebben in dc andere steden het zelve doen. Hoor 1 al die exempels geef ik om te doen zien dat allen ambagtsmau zyne stad moet verlaten en zich ergens elders gaen vestigen de zelve ook aen vreemdelingen verlatende dm zal die slegte timiditeyt wel- haest verdwynen en den vernederenden naem van baes uytgeroeyd worden. Hunne zamensprack geëyniligd zynde dron ken zyregtstaende, nog eenige glazen uyt en zeyden nae eeue ander herberg te gaen en ik keerde nae buys.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1844 | | pagina 3