T DE TURKSCHE BARBIERS. alkaets ngen gezien 1 ▼an geneesmiddels, legt sangsues, geeft lave menten, en legt plaesters, immeis hy is den waren kenner van ai die postjes. Niet is’er eenvoudiger als de stoffering van een turksch koflyhuys, of zoo gy witteen oos- terschcn barbiers-winkcl een bootten sofa bedekt met natten die aen beyde karnen tegen den meur van eene veel langer als breeder plaels stact alwaer de gemeene volksklas op de hielen komt flodderen; de gcwooue pra- tiikeu en mannen van hoogeten rang zyn op eene soort van verhoog met tapyten bespreyd en voorzien van kussens; in den hoek is een fournoys alwaer er geheel den dag door kofly gemaekt word. Binnen tredende, er zyn geen stoelen, men moet ook op den sofa knielen, welverstaende voorafgaendelyk de schoen of leèrzen afdoende; dan word men den tch bouk (lange pyp met tabak toegebragten daer na een lasseken moka-kofly, hebbende het fatsoen van een eyer-kroeskeu. Als deze pyp en het tasseken uyt is bieden zy u al wederom het zelve aen en zouden dit aenhoudelyk doen tot gy vertrekt of wel u gezicht aen den scheêrder overlaet. In die groote koffyhuyzcn zyn het meest al armeniaensehe scheêrknegten die wel is wacr voor goed en rappe schcêrders vermaerd zyn maer men moet waerlyk het gewoon zyn om zonder vrees zich van zoo cenen knacp te laten behandelen i zoo haest men zich acnbied om geschoren te worden, slaet hy met een statig gezigt eenen blik op uwen baerdneemt zyn scheermes en vryft het heên en weer op de aen zyne zyde hangende lecren riem gelyk eenen slagter die zyn mes wet om den os nedertc- vellen ook heeft hy ganseb een dergelyk uyt- zieht. Hy schcèit vlytig en wel, zonder een hairken agter te laten en zonder u te kwetzen, maer ookhet is mync pligt te zeggen dat het op eene zekere voorwaerde is dat metz door hem zoo wel gediend word. Deze voorwaerde is van, zoo dra gy u aen bied om den baerd te doen weiren, gy vol- komentlyk ophoud van uw hoofd in eygendom te hebben; zoo lang de bewerkiuge gebeurd is dit hoofd zyn goed zyn dingen die hy slinks en regts draeyd die hy nederdouwd of ophefi het is billyk dat, zoo haest den halsdoek af doende, gy u zelven afstael; ’ten is wel aen u niet dat hy het heeft, ’t is aen uwen baerd tusscheo hun bryde bestaet’er eenen vernie lenden oorlog, en om den zelven te beter te konnen knippen, douwd hy op uwe kaken trekt aen uwe lippen en houd u by den neus; hy schoord uw hoofd tegen den meur, en ook. nog wel douwd hy het op zyne knien alsnu links en alsdan regts gelyk of het eene boulten bol waere; eyndeling tiekthy zoodanig by al de spieren van het gezichten spant hel vel zoo straf als het géén van eenen trommel te ver geefs blyven er eenige hairkens verdoken hy zoekze tot onder hel eerste velvrugteloos staet het bloed gereed om uyt te komen hy zwierd langst alle kanten zyn scheêrshy doet een on- bermbertige opzoeking tol dat’er maer de wor tels meer blyven. Alsdan, wanneer zyne hand moede word van rakelen vaegd hy zyn scheêrs met de vingers af begroet u met een air van zegepraelbegint uwe ooren te kuysschcn en. wenscht u geluk. Na zoo eene zware behande ling uytgestaen te hebben is’t, ’k mag bet met de wacrheyd zeggen gelukkig van wat te mogen rusten. Nauweooren wel gezuyverd te hebben, brengt den barbier u een in perelamoer bezet spiegelken by middel van welk gy kan zien en by u zelven verzekeren dat uw hoofd nog in zyne plaets staet. Alsdan offert by u zeer be- leefdelyk, doch altyd stommelings eene reeds aeuslekeue lange pyp en een lekker tasje koffy; hy groet u voor de lestemael wanneer gy zyn bakchich of zoogezeyd drinkgeld in zyne band legtdan keert hy zich om en vliegt weder aen het hoofd van een nieuw slagtoffer. Wy zullen onze lezers nu laten oordeelen of die oostersche volkerenvoor wat de barrdv scheêrders aengaet, niet slegter medegedeeld zyn dan wy. Daer bestaet een overgroot verschil tuschen Belgien en Tuiken en bezonderlyk onder de betrekking der zamenlevingonder ander de bacrdscbcerders by ons zyu menseben die niet min van den spanader gesneden zyn als de ander lieden, deze zyn in het algemeen geletterd en hebben by gevolg ook mm of meer kennis van politieke administratieve commerciaele landbouw en huislyke zaken; daer zy geduerig de stad moeten dooi ki tussen zyu zy byna altyd de eerste die hel nieuws vernemen immers om koit te maken zyn onze barbiers bekwaem om princen en koningen voldoende redens te geven, terwyl die in Turkyen, iu Constantinopclnog geleerd, nog slim, nog verstandig zyn, zy zyu nog poëet nog muziekstil, zy trekken hun hoc- genaemd niet aen zy zyn eenzinnig en stil— zwygcud, hebben eeu uytinuntend ergstig ge- lacd, en doen bun werk maer niet meer. Men kan waerlyk den tuikschen barbier niet beter vergelyken als aen een levende scheermes die alty I gereed is om zyn werk te verrigten. Laet ons nu een koflyhuys binnen treden om hem beter te leeren kennen. Ineen koffy-huys! dat verwonderd u, is het uiel waei liner? maer nogtans zoude gy hem elders z er vi ugtcloos zoeken by ons de barbier heeft een winkel die doorgaens met een scheer bekken acngetoonl is en mentgwerf een uyt- hangberd is hebbende die, met groote letters bevestigd dat men aldaer de mensclicr. verjongt en vetfiischl; maer in Turkyen 'tis in het koffy dat men zich moet begeven oia den baerd kwyt te geraken want de koflyhuysbotider speelt zoo goed den barbier als menigvuldig andere zaken hy laet bloedtrekt de tandengeeft alle slaeh roeten in den grond stactmaer wy moesten zeggen acht voeten. De vogelscbieting zal onder de directie van eene commissiesamengesteld uyt mynheer Depreyhoofdman, Mr. Louis OUavier kapiteyu, en geschieden. Morgen Nieuport, en krygsstaf en 4 bataillon van het Itnie regiment, komende van Audenaerde. Een dagblad geeft verslag van eece ont dekking, waeivan bel onmogelyk is de groote uitkomsten te berekenen. Den heer Schuetz Broogb, een bekwam engelscb werktuigkun digen is liet, na gedurende 3o jaren daerover navorschii'gen te hebben in het werk gesteld gelukt, hel beginsel der polarisatie van het licht op den telegraef toe te passen, llelmekinis- mus van zyu weiktuig bestaet in eene groote menigte, volmaekt glad gepolysle metalen platen die van de eene op de auüere de alpha- betische lelleiteekenen teriigkaelsenwelke men wil overzeilden. Aen hel laetste punt van ge meenschap eindigt dit werktuig met een spiegel waenn al de letters zich aikactsen. Men begrypt getnakkelyk, dat de gemeenschap oogeöbiik- kelyk plaets heeft, zoo dat, op welken afstand het ook zyn moge de gemeensch ip onmiddelyk van hel eene naer het andere punt geschiedt. Dit werktuig schynt vatbaer voor eene zoo danige volmaking te zyu, dat men, op honderde mylcn afstands de beeldtems van een voorwerp zal kunnen overbrengen hetwelk van metacl- pla.t lol metaelplael zich afkaetsende, eindeiyk door den spiegel wordt teruggekaets, die zich aen het laetste gemccnschapspunl bevindtder- wyze, dat iemand die zich in de eerste metael- plael spiegeltaen liet einde der linie van in den lactslen spiegel zoude gezien worden, om het even hoe gioot ook de afstand tusschen hel eerste en laetste punt moge wezen. Dit weiktuig schynt bestemd tc zyn om de overwinning te voltooijen welke dc weiktuigkundc op de ruimte heeft behaeld. drie tliais levende, grootste toonkunstenaers, Rossini, Meyerbeer en Mendelsohn zyn van jood* Sche afkoms', en onze dandies en fashionables, he het gezaug eener Kachel, eener Pasta of «ener Giisi toejuichen duiken of weten niet, dal zy hunne huldigingen aen dochtcren van Israël toebrengen. BELGIEN. Brussel, 12 augustus. hen koninglyk besluit van 3t december 1836 had renen prys van 3o,ooo fr gesticht, voor den uitvinder van een stelsel of van verbe- t'ringen, de groostfe zuiuigitig v>n brandstof medebrengende. Die gewigtige prys is niet toe gewezen geworden, omdat dc voorwaerdeu ivaeraen zyne verkryging onderworpen was, niet vervuld waren op hel aengewezen tydstip. M ier een koninglyk besluit van de maend july verleden start eene somme waei van het cyfer nog met is gekend, aeu den beer Cabry toe, die hoof 1-ingenieiir-werktuigmaker der yzcrcn wegen is, ten titel van belooutng voor dc be zuiniging voortgebragt door bet stelsel van verandeilyke uitzetting dat hy uitgevonden en aen de treinslepers hi elt loegepasl. Gekd, i5 .dugusty. Eene oogtuige meld ons het volgende: Over eenige dagen my gevalliglyk buiten de Keizerpoorl bevindende, werd ik aen- schouwer eener zonderlinge worsteling tus- sclien twee bejaerde grootvaders. Heriricus Maes, drie-cn-tachenlig jarigen ouderling, met zekeren Judocus Buck, zyn gebuer die zes-rn-tachentig jaren telde, kregen op straet een hevig disput. Na eenige stonden dit touneel al lagebetide, ja met gevou wde ai men beschouwd te hebben kwam de vrouw van Maes, die go jaren bereiktte, rasselyk toe- geloopcn om haien man met geweld tri huis te trekken. Nooit heb ik ooggetuige geweest van een zoo zeldzaem gevecht. Een Gcndscli dagblad geeft ons het volgende Ook Belgie kan eene kleine maer belang- rykc bydrage Ir vei en voor de levensgeschie denis van den engelscbman Pritchard, die zich onlangs te Taïu in de dubbele hoedanig heid van Z' iideling en ecgelschen consul door zyne dweepzm lil zoowel als door z.yrien hiet legen de Iranscheri berucht beeft gemaekt. Byzuridct heden doorbet nieuwsblad de Haro van Caen medegedeeld bewyzeu dal de con sul van Taitt dezelfde Piitchard is die ver scheidene jaren lang te Brugge heeft gewoond, van wacr hy op het einde van 1831 of in Int begin van 1832 zoo haestig is vertrokken, dat hy Vergeten beeft zyne taliykc schuld- eiscliers te betalen of hun de plaets te doen kennen wacr hy zich voortaen ging vestigen. Men heeft in de hoofdstad van West-Vlaen- deicn nog dc geweldige groote valsclie kuiten niet vergelen waermede de magere beeneu van den bekeerder der Taïters destyds piouktc, vooral wanneer byvoor de omwenteling dc danspat tyen van den gouverneur den graef E. B.iillel I by woonde co dc menigte spelden welke dc lieve p ugd vermaek schepte buiten weten van den pronker in zyne speldenkusscu- bruijeu te steken. ViuttNï, ty augusty. Gisteren heeft alhier de prysdceling aen de leerlingen van ons bissclioppi lyk Kollegie in dc tegenwooi diglieyd der Nlads-ovci heden en eene hoeveclheyii beeren Pastors der om liggende gemeentenmet de gcwooue pleg- ligheyd plaets gehad. De heropening der klassen is op den eersten October acnst.iendc bepaeld. Hel is ook op den eetsten October dat dc klissen zullen eenen acuvarig nemen in ouze lagere Iloofcbchool van den Stact, welke in Vier afdeclingen verdeeld is. -- Alles is alhier in beweging om morgen de nieuwe gil t van dc kruysboog intchulden vair af wy m ón» vorigen nummer den pro gramma medegedeeld hebben. Over die gilil en het stellen der pers handelende, hebben wy gemeld dat zy ees 18 vertrekt liet garnisoen van word vervangen door den dry compagnien van het derde gesteld uyt Mr. Brillid yan den raed,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1844 | | pagina 3