r HANDELSYERDRAG MET HET TOLVERBOND. helft de Panne, ccne etc. -- Do duytschc dagbladeren verhalen dat er te Cox ickic. ccnen jongen reus bestactmet naeui Natlian Lampman, welken belooft ten minsten de gestalte van Goliath te bereyken. Doctor Smith bcsdiiyfl ons den knatp als 16 jaren oudzynde, y voeten 1 duyin hoogte heb bende, en 198 ponden wegende; het is eenen goeden jongen, mier tevens eenen grooten joinpaeit. Sedert voorleden jaeris hy g duymen gegro<yd,cn den doctor berekentdat hy ten minsten nog eenen duyin zalgroeyen; zoo dat men tede heeft om eenen kcyzcrlykeu russischcn reus te verhopen, dat is anders als Pitje van Turnhout. de Elbe en de Macs gelegen afschaffing], in da1 geval, van alle differentieéle regten 4 0 Afschaffing van alle regten van doorvoer; 5 Handhaving der voorregten aen ’t duitsch gedeelte van Luxembourg door de wet van deu G juny i83g vergund 6 Vergunning van de wynen en zyden stof fen onder dezelfde voorwaerden, als die van van Vrankryk, intevoeren y.G Voortdurende toelating van 2S0 duizend kilogram. Brunsvyyks en Wcstphaelsch garen jaerlyks, mits een enkel weegregt te betalen 8.° Bepaling tol 10 p. c. voor mode-arlikels 9.0 Regt van 5 p. c. op de Nurenberger waren welke hoofdzakelyk in speelgoed bestaen 10 0 Zoo wy de regten op de witte of gedrukte katoenen verhoogen moeten wy voor Duitsch land eenc uitzondering maken. Men zal bemerken dat het grondbeginsel der regten van bevoordecling voor de onmiddclykc voortbrengsels gehandh icfd is. Indien een priiis- sich schip naer Brasilie vacrde, en van daer voor ons binucnlandsch gebruik eene lading kofly in voerde zonde het zulks slechts kunnen doen met even als ieder vreemd schip een differen tieel regt van 25’fr.incs voorde 1000 kilos te betalen; maer zoo het die lading invoert voor het gebruyk iu Duitscldand, dan is hel vry van alle regten; de haven van Antwerpen wordt in dat gevat wezenlykè eene duitsche haven, Er zyn zegt men onder dit opzicht eenige mocye- lykhedcn opgerezen er was namelyk sprack van de pruissische schepen onder alle opzigten met de belgischc gclyk te stellen. Wy geloven dat, zoo de vreemde voortbrengsels in onze havens komen door tusschenkomst der duitsche of pruissische stapelplaetsen er eene af korting op de hoeveelheid der differentieele regten word gedaen. De handel van lic.t zoutde voordeelen ver knocht aen de nationale visscheryde kustvaert zyn aen elk land voor de nationale vlag voor behouden. Wy moeten hier by nog als eene gelukkige omstandigheid melden, dat bet verdrag voor den duer van tien jaren is gesloten. Het heeft veel moeite gekost deze bepaling tot stand te brengen en hot land mag zich geluk wenschee dat onze wederkeerige betrekkingen aldus buiten het gevaer der wisselvalligheden en ver anderingen zyn gesteld. Gevolgen van het handels-verdrag. Onderzoeken wy thans de gevolgen van dit bandclsvcrdrag vooral beschouwd uit het oog punt onzer betrekkingen met Vrankryk. Wy geloven te mogen verzekeren dat deze betrek kingen geheel onaengcrocrd zyn gebleven wy blyven meester van met onze zuidclyke buren op eenen nauwen voet in onderhandeling te treden; de fransche schepen welke in onze havens loopen,zyn gering in getal de naburen hebben geene dringcüJe behoefte om dit soort Van betrekking te vergrooten m'ogtcn zy daer- toe genegen zyn dan hebben wy nog geen afstaud gedaen van het regt van beu op go- lyken voet te behandelen. Er kan slechts bedenkclykhcid opryzen ten opzichte der voorwaerden welke wy aen de duitsche wynen en zyden stoffen aen de mode- arikelsen Nurenberger waren hebben vergund; maer bet is iu Erankryk geweten dat wy van Duitschland slecht weinig wyn en zyde koopen; de lieer Cunin-Gridaine heeft zulks in de kamer verklaert. Voor de mode artikels is de concurrentie met Erankryk onmogelyk, even als niemand legen Nurenberg kan worstelen voor de bekende voorwerpen dier stad. Het is dus slechts onder een staelkundig oogpunt dat Erankryk zoude kunnen wanen miskend te zyn. Frankryk vond een weinig te veel wel behagen in den statu quo het deed nipts met ons en zoude wel gewild hebben dat wy niets met anderen deden. Redelyker wys gesproken was zulk een stelsel niet lydelyk. liet badclsverdrag dat tusschen België en het duitsch tolverbond dezer dagen is gesloten, verdient als eene hoogst mei k waerdigc daed- zack beschouwd te worden. Het geeft aen Duitschland twee havens welke er aen dit uitgeslrekt land voor deszells overzeesebe be trekkingen ontbraken, Oostende namelyk en Antwerpen ons dacrcntegcn verschaft het een zeker middel voor het plaetscn van hetgene onze smeltovens voor liet binnenlands verbruik en te veel oplevereu. Door het verdrag van den 1 september staen wy ten opzigte onzer yzer- Werken tegen over Duitschland omtrent op den zelfden voet wacrop het verdrag van den 16 july 18(2 ons geplactst heeft tegen over Erankryk voor onze garens en lynwaden. Deze dubbele voordcelige betrekking waerin zich Belgic voor- taen zal bevinden, en waerin eensdeels door hetyzer de walen anderen deels door de vlas- nyverheid de Vlamingen bevoordeeld worden, is der aendacht des te waerdiger, daer er uyl blykt dal ons gouvernement tevens eene fran sche en eene duitsche strekking heeft gehad. Kan er aen deze dubbele strekking gelyktydig voldacn worden zonder dat de eene de andere benadeelc? Dit zullen wyonderzoeken, dooreen beknopt overzigt te geven van de grondslagen waerop hel verdrag van den 1 september rust. Grondslagen van het handelsverdrag. Wy verteeneu aen het Tolverbond voordeelen op de sebipvaert, op deszelfs voortbrengsels uit het noorden op den doorvoer. Zoo wy daerby eenige voorregten ten gunste der duitsche ny- verbeid Voegen deze zyn slechts bykomeud. De yo.rr.icgtcn welke ons wederkeerig door het Tolverbond zyn verleendbetreffen voor- namculyk onze nyverheid en den doorvoer. Wy bekomen ook wel eenige voordeelen voor onze sclicepvaertmaer deze voordeelen mogen slechts als ondergeschikte beschouwd worden. Er is eene vei mindering van 5o p. c. op de uitgaende regten toegestaen voor de wol welke wy uit Duitschland trekken; onze lakenfabryken zullen zich daerby wc! bevinden. De inkomende regten op de kaes welke uit Belgie komt, is 5o p. c. verminderd; de koop lieden te Ilrrvc zullen deze gunst naer waerde weten te schatten. De pruissische havens, welke sedert een twaelftal jaren voor onze schepen als het ware gesloten waren, zyn weder voor |ons geopend op ccnen voet van gclykc voordeelen met de pi uissisclie schepen. Wy hopen dat onze rceders van Antwerpen en Oostende daermt nut zullen weten te trekken. De regten van doorvoer welke onze voort brengsels voortaen in Pruissen zullen betalen zullen nog van een halven silbergros (6 cent. tot 15 silbergros verminderd worden voorde 5o kilogrammen. In geen geval mogen zy die te boven gaen welke andere landen te betalen hebben. Hier zoude het verdrag gunstiger voor ons moeten zyn, en hadden de regten geheel moeten afgeschaft worden, zoo als wy zulks van onzen kant gedaen hebben. Wy komen aen het voornaemstc voorregt. Te rekeneu van den 1 september, zal bet gegoten yzcr uit alle landen dat iu Duitscblaud wordt ingevoerd, tien silbergrosschen het centner fr. 2-5o c. de 100 kilogr.betalen; ons yzcr zal daerentrgen slechts aen een regt van vyf silbergrosschen fr. 1-25 c. par 100 kilogram onderhevig zyn. Wy vergunnen daerentegen aen Pruissen 1.“ Uitbetaling van het lolrcgt op de Schelde 2.0 Gclykhcid van regten voor ton - loots ,- kaci- en hayen-regt enz. voor.de schepen van het tolyefbond 3." Wc lerkeerigc volkomcne gclykhcid van vlag voor de yoorbretigsels der havens tusschen Veuhns, 7 september. Heden konneu wy niet veel van den toren meiden om reden dat men meet wagten nae de vergulde bullen van het kruys. En twen den haen ofrchoon wy nog niet weten van welk vóór ras dat hy is, mig men straf denken dat hy t' er vierig z <1 zyn mits men zegt dat hy in liet vier zal vciguld worden. Zondag lest heeft er eenen peerden- lonpslryd in de Moëre plaets gehad, alwacr cr ccnen grooten toeloop van volk wasen morgen is het al wederom ccnen loopstryd iu de Moerc, maer dilmacl met ezels. Er is ook morgenin zaklooping, tuynbolling, mastgcklem, te weeg. M u i metre plus fort en plus fort, men zegt dat cr woensdag na middag, aen onze Oost-voorztad ccnen loopwedstryd tusschen ccne tamclykc liocvcclhcyd cavaliers te voet gael plaets hebben, en dat zy den voor leden woensdag reeds den proef gedaen hebben. Zekere kleermaker, Ogé genacind uit la Ecre bewoonde sedert langen tyd een klein huis waerin hy zyn handwerk uitoefendeen waer zync kalanten hem kwamen vin feu. Maer zync huerwacrde liep ten einde en de eigenaer nam deze gelegenheid waer om hem de huer op De kleermaker, welke wtcesde zync woning en daerby zync kalanten te verliezen, deed een voorstel yau het buts aen te koopen, en na langen tyd onderhandeld te hebben wordt het huis dat ten hoogste Xooo Iraucs wacrd is, voor 12,000 vei kocht. De kleermaker ccns eigenaer vap het huis geworden zyndc wilde hetzelve verfraeijen en begon te dien einde met het af te breken. Hy Ontdekte alsdan op twee verschillende plaetscn eerst eenc som van qooo en vervolgens eene andere van 11,000 francs welke hy natucrlyk als eenc kleine verzoeting van zyiien dueren koop heeft opgestoken. Het schynt dat dit huis vroeger heeft toebelioord aen eenen edelman die emigreerde en die, zyn vaderland verlatende dat liy weldra hoopte terug te zien, een ge deelte zyncr fortuin hier bedolven had. De schat besiond in allcilei gouden munten wacr- ouder er, zegt menzyu die eene waerde van 96 francs hebben. Hel schynt dat de vroegere eigenaer van het huis acn.praek maekt op de helft van het spaerpotje maer wy zouden hem raden daervan af te zien. Hy heeft niet den minsten schyn van regt dacrop. Men komt te Gend achter het paleys van juslicic ccbc beproeving te doen met den red- diugstqcste!uytgcvondeu door den heer Kessels, en bestemd om in geval van brand gcbruykl te worden tol het verlossen van per- zooneu of liet ontrukken aen de vlammen van goederen. liet zyn kloeke leederen welke in alle rigltngen kunnen gebogen ca naer wil kunnen vei hoogd en vcricegd worden. De talrykc beproevingen wacrvan den toe stel van den lieer Kessel; is onderworpen ge weestzyu alle we! uylgevallen en bewyzcn dal het nut vin die uitvinding niet Eau in twyfcl gelrokkeu worden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1844 | | pagina 3