r. ■*1 EXTRAKT ÜH .F, he» ;rs. r, te «n«i *5 Ï8cn’ volle lieii- IN DE, l i i i i lelie dige icn, iflc- ks, ■ff ■H, Jen. on 101)1 •rwe, ppels :erstc vicr- liard, •alyk I be dien ii en ien io rij ten 1c qua- l". Recu les 30 ba ii- ii ren uien, qjen niet ank, nier- afeis tasse, edde- n en tafel- onge- chen, cêrn- jraen- vind- ;ijen Jing le en Nooit is den yver zoo groot geweest in onze Stadom genootschappen opteregten als tegenwoordig, twee muziekentwee kruis- booggilden, eene handbooggilde; eene rhe- torica, de klyttebus, de vinkenieren, etc. en nu nog de Renaissance fanfaro-duive-gild. Al deze gilden, uitgenomen de muzieken en rhetoriea, zyn tot geen nut strekkende, ik wil zeggen, dat hun bestaen maer slegts tot vermaek en tydverdryf kan dienen. Niet dat wy die onderscheidene lief hebbe- rien willen laken of tegen spreken, neen, n en, wy zouden wel eer daer in toejuigen, want dedaeruitspruitende feesten en vernia- kelykheden vergeestigen de stad en trekken den vremdeling by, het welk de neiring- doende lieden min of meer eenige winst acn doen. Maer daer zyn wel genootschappen die tot vermaek strekkende, insgelyk tot groot nut konnen wezen, by voorbeeld een poinpier- genootsehap die op gestelde dagen evolutien zoude doen, zoo met spuiten, ladders, eeincrs, reddings-instrumenten, aenklamp- haken,etc. ete. Zoude dit geen vermaek zyn voor de leden van dat genootschap, en zoude dit niet een menigte volk bytrekken om deze tot nut strekkende werkingen te 4.’ Voor de best gekweekte groentens en fruiten, aen Franciscus-Joannes Deschieter voornaam hovenier te Nieuport. De pryzen bestaende in vergulde en zil- vere medaillon, werden door den heer Burgmeester, commandant der stad, den heer Vrederegter en den heer Schepene de pryswinnaren overhandigd en aangeboden. Na dat den heer burgmeester namens de stedelyke regering de inaetschappy van Flora en Poinmona had bedankt, voor de welwillendheid welk zy betoond heeft in het helpen verluisteren en vieren der glorieuze en altyd geheugende September-feesten werd het feest gesloten met een groot stuk muziek en onder het handgeklap en toejuiging der vergaderde menigte. Om twee uren na middag had een luis- terryk banket, in het hotel de Esperance, voor de uitgenoodigde en leden van het genootschap plaets, alwaer verschelde toasten zyn voorgesteld en gedronken, zoo als aen de koning, aendeoverledencindeSeptember- dagenvoor het beteren der aerdappelen het heyl der inaetschappyenz. enz. Den heer onder-hoofdman heeft de vergadering met eene sehoone en welgeschreven aen- spraek verrastdie onder het loslaten van eenige Champagne-korken is begroet ge worden. Des avonds was de geheelc beurt van het hotel verligt, en een luisterryk bal nam om negen uren eenen aenvang, alwaer broeder min en opregte vreugdedansen tot laet in den nagt heeft weten optebeuren en vol houden. Aenveerd mynheer enz. Een liefhebber van bloem en aengename vrvgten. Nieuport, 26 September 1645. Mynheer den Uitgever. Gisteren heeft alhier de luisterryke Prys- deeling, door de inaetschappy Flora en Pom- inona geschonken, plaets gehad. Dezelve wierd door den heer Burgmeester, in de tegenwoordigheid van alle-de burger- lyke en militaire overheden voorgezeten, een talryk muziek voerde eene sehoone ouver ture uit, enden heer Secretahis-Tresaukier van de uitschryvende inaetschappy opende het feest met eene wel-opgestelde en toege- pastc redenvoeringonder het spelen van den stadsbcyaerd en eene lieve muziek wierden de pryzen zoo alsvolgd uitgeropen: 1. ’ Voor de meest gebloemde planten aen d’heer L. Sleynnebierbrouwer te Nieuport. 2. ° Voor de schoonste collectie afgesneden bloemen, aen den heer Lefebure, voornaem bloem-liefhebber te Dixmude. 3. ” Voor de raerste bloeijende plant, aen den heer Prosper Geerbrandtheelmeester te Nieuport. zien? En wat eene sehoone waerborg zoude die gild niet voor de stad wezen. Indien er een twyntigtal kloeke en wel gespierde jongelingen zoo een genootschap opn gtende waren, er is niet te twyHelen of de regering zoude welhacst het zelve met twee nieuwe pompen, reddings-gereed- seh.app n en alles hun noodig zynde, zeer geerne schenken, en zy zouden detoejuiging van hunne medeburgers hoogst verdienen en bekomen. Veurne, 27 September. Wy komen te vernemen dat den heer doctor Maieur, eerlid der koninglyk gild van Rhetoriea, tot hoofdman der zelve gekozen is en aenveèrd heeft. By besluit van den 1B September zullen de kiezingen voor de hernieuwing der helft van de communale raedsheeren, den 28 October aenstaendc, om 10 uer 's morgens, plaets hebben, in alle gemeenten! van Let koningryk. De heer Kauffman en Bonn, verzekert, dat, wanneer men de aangetasteaerdappelen op eenen zolder in droog zand en onder een luchtgesteldheid van 16 graden Réaumur legt, zy binnen de 4 lot lOdagen van hunne kwael genezen. Monsieur le Rédacteur! En reproduisant dans votre numéro prochain ce qui va suivre, vous obligeriez inliniment un de vos Abonnés. On écrit de Nieuport Aux approchcs de Nieuport, forteresse si- lencieuse on voit un vaste portpresquo désert. Quelques rares vaisseaux de pêche sillonnent ses Hots dans les temps de haute marée. Le commerce languit dans cette ville, son port est abandonné e'est que la main des hommes ne tente jamais de suppleer aux défauts de la nature. 11 faudrait de Faction de la part du ministère, et le ministère ne parait pas se soucier de notre ville; mais, e’est son affaire. 4 a-t il du calcul Nieuport se trouve non loin d’Ostende, le Potsdam de la familie royale. Certes, on ne peut négliger I’embellissement de ce dernier port de nier; non, cent fois non; mais une rivalité en- vieuse doit-elle causer la ruine de notre commerce On n’ignoro pas les difficultés que ren- contrent les vaisseaux en entrant dans le port d’Ostende. Ge port se débouche sur un banc de sable; on prodigue annuellement de grosses dépenses pour enlcver ce bane mais eest peine inutile, les travaux sont vains on ne fait qu’y perdre! si la nature est vaincuc elle se souvient de sa défaite et ne se soumet que pour un temps. Que de vaisseaux se sont brisés sur ce bane, que d’hommes ont péri en entrant dans ce port et l’on s’obstine Le port d’Ostende, de forme courbe manque de profondeur; e’est a peine s’il donnedix-sept pieds d eau. Le notre a six pieds de plus. La construction d’un bassin, il est vrai, l’enlèvement du terrain qui, faute de soins, s’est agglomeré sur les rives, entrai- nerait des dépenses, mais, qu’on songea l’effet de l’exécution Ehpourquoi cette partialité, sinon,cetto negligence de lapart du ministère A.tonïme. Nieuport, 19 sepiembrc 1843. RE LA NG R VKENIE UIUIG REDEN. BELG1EN. Gi.st, 25 September. Het schynt zeker te zyn, dat de kamer der gedeputeerden in Frankryk zich in de aenstaendc zitting met de zoo belangryke post-hervoriniug zal bezig houden. Het is te hoopen, dat onze kamers zich ook in de aenstaendc zitting met deze her vorming zullen onledig houden. In Enge land waer deze hervorming reeds sedert twee jaren bestaeten onder den iiaeni van two Penny System bekend is, hebben zich door verrykt. Veurne, 26September 1845. M.' de Uitgever van het Advertextie-Blad! Beklagenswaerdig is het, Mynheerwanneer iemand begaeftheden bezit en deze maer ge bruikt tot nadeel zyner medeburgeren,zulke vind men hélas! hier maer al te veel, want sedert eenigen tyd werden de schimpschriften en lasterende artikels in de dagbladen hier aen het orden van den dag... Allen welden- kenden vreest dat die eerrovende sehryvcrs Veurne, in dien beweenelyken siaet zullen brengen waerin een van hier niet ver afge legen gemeente gedompeld is. Deze woelgeesten zyn zoo veel meer te duchten twyl zy hun achter het naemlooze verbergende, zich niet schamen hunne eigene lasterschriften toe te eigenen aen persoonen die dikwils daer aen nooit zouden durven denkenen alzoo iemand voor slecht doen aenzien welkers meciiing altoos zuiver was en wiens gedrag in de samenleving dikwils eene veroordeeïing van het hunne is. Hebben wy niet nog eens deze neiging tot de schimp ontwaard in het week-blad de Peui naer, van 24 dezer? want wat was het in- zigtook anders van dicschryver die deplegt- pleging van Coxyde beschreven heeft, dan om den spot t.’dry ven meteen jongheid over een ongeval waer aen iegelyk is blootgesteld, waarom zich aen zulke bcuzelarien bezig houden, twyl voor een scherpzinnig oordeel zooveel te knibbelen was op eenige jaer- sehriften die men aldaer heeft gezien Echter, mynheer, zou dit nimmer gebeu ren vond men geenedie altoos hun behagen scheppen in anders ongevallen en wareu’er geene drukkers die gretig naer nieuw- maren, hunne dagbladen met vodden en lasterschriften vervullen; waer door zy beter gelyken aen 's Noecks Almanak, dan aen eerbare schriften tot nut van ’t algemeen. Nooit heeft men u, M.r de Uitgever, onder deze gerekend; en met reden uwe gevoelens daeromtrentzyn my bekend; daerom is het dat ik my vlei, dat ue. geerne deze weinige letteren in uw geëerd Week - blad zult plaatsen, niet twyfelcnde of inyne denkwyzc zal de goedkeuring uwer achtbare lazeren verwerven. Uyt een vonnis verleend door de recht bank van eersten aenleg te Veurne, den 9 Aug'.isly 1845, wanof de grosse is be- hoorlyk geregistreerd en beteekend. Blykt Dat Petrus DEBOSSCHEREstoeldraeyer gehuisvest te Veurne, is gesteld geweest in staet van interdictie en beroofd van de administratie van zyn persoon en goederen Glykvonnig verklaerd door den' onder- goteekenden advokact-avoué occupeérende voor den vervolger in interdictie. Io Veurne, den 27 September 1845. D. BRIL, Av. Enregistré sans renvois a Fumes, viugt-sept S 'ptembre mil huit cent rante-cinq, reg. 52, f." 50, c. dc ix francs vingt-un centimes, p. additionnels compris. Le Receveur (signé) .1, Haxssess.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1845 | | pagina 3