1 UT. 111 «p L TE PACHTEN, BROEDERHAN D. D E :s I. NG HET KATHOLYKE FEESTJAER, Vercierd met platen en hoofdsneden. Uitgegeven door N. A. Janssens, priester, en J. Divio, prof, by de katholyke hoogesehool te Leuven. OPGESTELD door D.’J. W. WOLF, Onder medewerking van vele vlaamsche, bollandsche, duitscheen deenscheschryvcrs. Baeselen van en naer KUlLlE j’ i i 'i istremtn1 forits, heid®”* 'enaJ*Se Hipt. et con- ;aux do et des ;cveur n JLVOET, VOOR NEDER- EN HOOGDUITSCHE LETTERKUNDE, Z/ èlenschtipkunst en openbaar leren. ditii'®' oude11,' ver,’11'1 ik e®*' 'l in .kt onnf’ wcx* s rin< kelf’ haeld ko”’ aei>' ers >'5i hactinf ics t. taxé t ava'1' Ie pr‘‘ een groot deel /oiïette-behcndigheden voor u, inejuffers, verholen zyn gebleven. Wy hebben lekkere reukwaters, lieve leestersde escence van Portugaelde violette, de patehoute, waer mede gy uwe neusdoeken hes ogligl welke rondom u aangename reuken verspreiden, die in ’t midden des winters de lente indagtig maken, maer de Roineinsche dames verspreiden dit nog veel meer als gylieden; ik zal u alle de reuken niet konnen noemen waer mede zy zieh van het hoofd tot de teenen besproeiden, want de beste hersens uit zouden al die namen niet konnen onthouden. De gene die men voor de voor naamste aenzag, waren de escence de rose, de safian, de coingd'ènaute, en van zeem, van my rtlie, l’amoracus en de mégalium het is te Napelste Cypresin Egypten en in Pnenicien dat zy die verveerdigden met een aldergrootste treffens. Men moet den parfum royal niet vergetenwant men bereide dezen voor de koningen van Parthes. Plinius leert ons hoe al deze escencen samengesteld warenmaer ik gelove wel dat gy my de moeite zal laten sparen van die alle te namen. MEN SGHRYFT INSGELYKS IN aen De prys van ider aflevering is 50 ccntiinen1 dus eea geheel jaargang zal uit 24 afle veringen bestaen. GEHEEL OF BY PARTIEN, Eene WEIDE, groot twaelf gemeten, gelegen te Veurne, sectie Beoosterpoort digte by de herberg het Wittenhuis competeerende aen het Gesticht van Wel- dacd te Veurne; lest gebruikt door sieur Baeselen om aenslag te nemen met elfsten november aenstaende. Zich te adresseéren ten kantoore voormeld Gesticht. zoodanig wel, dat er menig schilder daer over jalours zoude geweest hebben; zy moesten wel in die belangryke fonetien er varen zyn, want zy konden verscheide pom- maden maken met meel van Etrurien, nar- cisse-kliesters, en poeijer van hertshoorn, met zaed van wilde wyngaerd, of met heul- zaed (in Veuriie-Ambacht gekend onder den naem van slaephuizekens), gestampten met koud water vermengd Fabula zegtMartial durfde in de regen niet gaen, om reden dat hare kaken met kalk bestreken warenzy myddede zonstralen om dat haer aengczicht met loodwit ververscht was. ’’Jammer was het dat die Romeinsche mode-godinnekens het Alheensch water niet kenden, waer in men maer den kam moet doppen om seffens en zonder eenig toestel het hair te konnen verwen zy hebben ongelukkiglyk ook on geriefd geweest van de pommade de Lyons en van la crème des sultanes, scheikundige ver- veerdiging waer af de geduerige bekend makingen ons de verdichtende hoedanig heden doen kennen maer in tegendeel is er te geloven dat er van den anderen kant, gelegen over d« [)iipla‘'1>' uitlog*®’ TE BEKOMEN BY DEN DHUKKER DEZER P. C. Hoofds Nederlandsche Historie, ten jarc 1642, te Amsterdam gedrukt; twee dikke gebonden boekdoelen in f.’ uitma kende, behelzende alle de gebeurtenissen die cr voorgevallen zyn sedert den afstand van Keizer Karei aen zynen zoon Philip, van 16154 tot 1587 inclus. 0 Ni®u' VOORWAAIIDEN VAN INSCIIRY VING. De Broederhand verschynt in maandelyksche afleveringen van 2 i/z of 3 vellen druks, met gedrukten omslag. De prys van het geheele jaer is 9 franks. De minderagtigste en enkelste reukwaters kostten te Roomen vier honderd deniers het pondhet welk nogtans niet belette dat men daer in een grooten en uitgebreiden koophandel dreef, want de edele juffers, welke gy nooit in coquettery zoude konnen overtreffen wisten wel dat ecu vrouwsper- soonc met reukewater voorziende aendagt van het mannelyk geslacht natrekt, al of zy in de aldergewigtigste affairens waren. De kruideniers, waer afmen hedendags het beroep tragt kleinachtig te doen uitsehy nen, waren zeer menigvuldig in Roomen, en in verscheide klassen verdeeld. Het was by hun dat de reukwaters, de pommaden en alle soorten van mengelingen voor blanketsel verkogt wierden. De gemaekte bloemen waer af gylieden zoo wel in uwe optoisels gebruik weet te maken waren in dien tyd niet gekend. Men vonduitwel is waer van fruiten en bloemen in was te maken maer dit was slegts om in offrande te dienen voor de winter-godsdieust- feesten. De Romeinsche dames draegden kroonen van natuerlyke bloemen wanneer zulks echter niet. Het zal zelfs met zoo geene groote moeijelykhcden gepaerd gaen, als men zich wel zoude inbeelden. Reeds bestaet er, by laeg water, een aerd van dyk aen da engte by Medemblik, met een aanhoudende werkzaamheid, zoude na verloop van eenige jarendeze dyk hoog genoeg wezen om den inloop der zee te beletten. Slechts eene opening, een aerd van kanael, zoude er in het midden bestaenlangst waer men de uitlooping der waters zoude bewerkstelligen. Dit zoude een groote vermeerdering van rykdom voor Holland wezen, on haer een terrein bybrengen dat byna zoo groot zoude zyn als de uitgebreidste harer provinciën. Veurne 11 October. Het eerste bataillon van het zevenste liniecvoetvolk-regiment is in Nieuport in garnisoen komen liggen maer of wy daer af eenige mannen in Veurne zullen hebben weten wy nog niet. Men is ten vollen in het aerdappelen uitdoen en het blykt dat er alhier maer een zesde goed zyn. Een-ider doet alhier zyne verwon de- ringen uitsehynen om dat de terwe altoos duerder en duerdcr word, en nogtans het uittrekken derzelve verboden is on de vreemde eetwaren vry mogen inkomen. ’T is dan dat men daaraf magazynen niaekt. Volgens den Impartial du Nord, zoude men moeijelykheden aen de fransche grenzen gemaekt hebben om de wagens en rytuigen van koning Leopold door te laten. Twee persoonen van Valenciennes hadden aen de bedienden der fransche douanen verklaerd dat deze wagens verboden voorwerpen voor de somme van 300,000 franken bevattenden. Een der wagens werd pro forma geopend en daer in dezen geene contrabande gevonden werd heeft men zonder de pakken te openen, geheel den trein laten volgen. Dii was wel te voorzien; dan wie heeft ooit gehoord, dat gekroonde hoofden smok kelen'. Het zyn immer maer de boeren. De dagbladen melden dat er een derde Engelsche compagnie een prospectus te Londen uitgeeftom eenen aaneenscha kelenden yzerweg van Calls op Duinkerke, en de Belgische lignie tot aen Brugge, te leggen. De compagnie die dit zoude willen ondernemen bestemd daer toeecn kapitaaltje van 18,750,000 francs in 37,500 actiën en heeft voor hunne bankiers in Belgien ge kozen de hoeren Prosper en René Spitaels te Geeraersberghe. Deze weten zeker van den deburcadère niet. BELANGR YKE ME UIVIGHEDEN. FRANKRYK. Paris, 9 October. Men verzekert dat er spraek is van nieuwe troepen, byzonderlyk ruitery en ligte artil lery, naer Alrika te zenden. In het gevecht, dat by Djemma-Gha- zaouat placts gehad heeft, had Abd-el-Kader 4000 krygslieden byeen vergaderd. Verschei dene stammen, dieaen Marokko to<behooren, zyn met hem te velde getrokken. Men leest in den Messager De raed der ministers is heden morgen te S. Cloud vergaderd geweest. De koning heeft bevolendat er onmid- delyk zes regimenten voetvolk en twee regimenten paardenvolk ingescheept en naer Algerian over gebragt zullen worden, ten einde zich in de provincie Oran te begeven, alwaer de marechalk van Isly dadeiyk bevel zal ontvangen terug te keeren. Er wordt op nieuw eene vloot, onder het bevel van den prins van Joinville, langs de kusten van Marocco gezonden. Het bronzen standbeeld van den hertog van Orleans is op 30 September te Algiers ontscheept geworden, alwacr hetzelve op 28 October zal ingehuld worden. BELGIEN. Gent, 10 October. Er is over eenigen tyd melding gemaekt van de vergiftiging cener beest te Turnhout veroorzaakt door het wasschen der huid met tabakzap, welk middel was toepepast ter verdryving van het ongedierte. Verleden vrydag heeft de heer E. A. Liénard, veearts te Aalst, hetzelvde geval bewezen op een kalf behoorende aen de heer V. D. B..., hovenier te Aclst-Schaerbeke. Men had hem tydig genoeg geropen om de werking van het ver gift legen te gaen, en hy is er in gelukt de beest volkomenlyk te herstellen. Men kan dus aen de houders van vee niet genoeg waarschuwen het gebruik van zulke middelen daer te lat n. De denkbeelden van professor Morren nopens de aardappelziekte komen eene maglige ondersteuning te erlangen. De aka- demie van wetenschappen van Parys, welker leden uil het puik der fransche geleerden bestaenheeft al de gevoelens van den bel- gischen hoogleeraer bygestemden de mid delen, door hem tot wering van het bederf ae.igeprezen ten vollen goedgekeurd. Berigten uit Holland melden, dat er sterk spraek is om de Zuiderzee geheel te doen verdwynen. Dit reuzenwerkda> op de eerste aenblik als onmogelyk voorkomt, is

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1845 | | pagina 3