DE BROEDERHAND. 1 ■if J4 11 10 s. le OPGESTELD door D.’J. W. WOLF, Onder medewerking van vele vlaamsche, hollandsche,duitscheen deenschéschryvers. REDENKAVELING ig)- ide ten Lfi ii- le ,l i i I j IOO- aet- .rd- r te do C4 He, iet id. fi ll! ten vee 1.1- dio an •an it 5. i. n >1 de knoopen om zyne DE R aider- en HOOGDUITSCHE LETTERKUNDE, H'elenschapkunst en openbaar leven. VOORWAARDEN VAN INSCIIRY VING. De Broederhand versehynt in maandclyksche afleveringen van 2 1/2 of 3 vellen druks, niet gedrukten omslag. De prys van het geheele jaer is 9 franks. Tusschen twee welbegoede persoonen der stad I euinemalkaer in do dreve tegen komende, den zaterdag 8 November 1845. A. Goeden dag, mynheer; het is sehoon veder volgens den tyd van ’tjaer, niet waer, het gonne veel voordeel aen den armen toebrengtmaer hoe zal het gaen in den put van den winter. B. De arme zoo als’er veel zyn, zullen min lydenais menig en eerlyk werkman (die zonder werk zynde) liever honger zou den lyden als hunnen nood te klagen. A. ’1 is waer die gewoon zyn te bedelen zullen met meer stouttiglieid hunnen yver verdobbelen aen de deuren der inwooners en er zal meer gegeven worden als naer gewoonte; maer apropb hebt gy gehoort wat gedaen word des avonds in de estaminet van den gouden Leeuw. B. Neen, is’er wat nieuws, ik gae byna nooit in d’herberg, en boude veel aen de lezing.: van goede boeken. Zegt my is het goed nieuws? het slecht nieuws wensch ik niet te weten. A. Het iseene pryswaerdigezaek, ik houde het van cenen heer die dikwils in die estaminet gaet. B. ’T kan zyn, maer er word zoo veel gelogen, nu laet hooren? A. Gy hebt nog wel hooren zeggen, dat te Brugge, in de estaminets, met eene ge sloten bus ten behoeve van den armen word rondgegaen B. Ja, ja, niet alleen te Brugge, maer in veel andere steden. B. Wel nu over eenige dagen in de esta minet den gouden Leeuwwierd ook gespro ken dat zulks behoorde in Veurne gedaen tezyn,waerop eenen heer zeide; mits ik :ht- liro het getal omstreeks Lanenville te zien zyn en veel wild verslinden. De boeren zyn dan ook grootelyks voor hunne kudden bevreesd. Volgens tydingen uit Constantinopel, zouden alle moeijelykliedendie tusschen den fransehen afgezant en de porte beston den, bygelegd zyn. Men weet dat deze oneenigheid plaets greep, ter oorzaek der vervolgingen die tegen fransehen in Syrien gepleegd waren en van de moord van pater Karei, die Frankryk onder zyne bescher ming genomen had. De porte heeft het ultimatum of lactstc voorstelling van Frankryk aengenomen. De keizer van Brasilien heeft aen de curopeêrs eene groote uitgestrektheid lands in Corregoseno toegestaen, teneinde aldaer eene nieuwe stad te bouwen. Volgens eene briefwisseling uit Rome, zoude monseigneur l’eccy, pauselyke apos- tolieke nuncius in Belgien, aertsbisschop van Perouse benoemd zyn, en te Brussel ver vangen worden door mons. di San-Marzano. De minister van Financiën brengt ter kennis der belanghebbenden, dat debetaling van den derden trimester van 1845 dergees- telyke, burgerlyke en krygs-pensioenen ingeschreven op hel grootboek, te rekenen van heden, in de bureelen der bestuurders van 's ryks schatkist in de verschillige pro- vincien, zal aenvang nemen. Een nader berigt zal de dagteekening aenwyzender betaling van de pensioenen der oude retraitc-kas. Veurbe, 15 November. Er is alhier eene nagtwagt ingerigt, wel kers dienst op heden eenen aenvang neemt. Sedert Alderheiligen zyn alle de pla neten van ons zonnestelsels des nachts eenigen tyd boven den gezichteinder te zien. Dit vry zeldzacm verschynsel zal tot nieuwjaer kunnen waargenomen worden. BELANG IIYKE NIEUWIGHEDEN. FRANKRYK. Parys, 13 Novemb w. Aen de beurs spreekt men sedert eenige dagen van niets anders, zegt den E pril Public, dan van de ongehoorde winsten, welke de heer van Rotschild uit de actiën van den noorder-spoorw g verwezenlijkt heeft. Hy heeftzegt men, alle de action te samen tot eene koers verkochtdie 300 per cent premie te boven gaet,en zyne winst zou meer dan 40 millioen bedragen. Ily heelt deze actiën voor zyne rekening te gelyker tyd in Parys, Lyon en Londen doen verkoo- pen. Het sehynt eene daedzaek te zyn, dat sedert een jaer dc winsten van het huis i Rotschild meer dan honderd twintig mil lioen francs bedragen hebben. I NEDERLANDEN. sGravenhage, 14 November. Donderdag heeft Z. M. vergezeld van zyne drie zoonen, het groote stoomtuig tot droogmaking van het llaarlcmmermeir, <1 n l.eeghwater, in oogenschouw gelieven te nemen. Het stoomgevaert liep met al de elf pompen, het grootste gedeelte van den dag, in iedere minuet met 5 a 6 slagen 3(10 ku biek ellen water opbrengende, tcrwyl het in ’s konings byzyn zonder moeite ruim zeven slagen in dien zelfden tyd volbragt. Het voldeed alzoo steeds meer en meer aen de verwachting, en zal nu al die onderschei den werkingen onderworpen worden,wacr- uit ten slotte het wezentlyk vermogen moet worden opgomaekt. BELGIEN. Brussel, 15 November. De opening der wetgevende kamers heeft dynsdag niet de gewoone plegtigheid plaets gehad. Krachtens art. 21 der wet van den 8 january 1817, mogen de miliciens, welke geene plaetsvervangersnummerverwisse- laers of vrywilligers zyn, en die na hunne inlyving by het regiment, regten tol vry- stelling hebben verworven, het zy door het overlyden van hunnen vader of moeder weduwe, hetzy door de wettelyke scheiding hunner ouders, hetzy, eindelyk, door het overlyken van eenen of verscheidene broe ders, hunne afdanking vragen, mits zich, voor den 5 january van ieder jaer, schrif- telyk by de plaetselyke overheid hunner gemeente vervoegende. Daer deze bepaling van algemeen belang is, wordt zy aen de gemeente-besturen herinnerd, met verzoek haer de meest mogelyke ruchtbaerheid te geven. Een geneesheer van West-Vlaendercn de heer de Pla, van Ruddervoorde, heeft aen de medico-ehirurgicale sociëteit van Brugge, berigt dat door insnydingen in de bollen der witte inlandsche heulbloem pavot), hy uit de zelve opium heeft getrokkendie de zelfde werking heeft voortgebragt, als de vreemde. Indien deze aeninerking be- waerheid is, zullen wy een schatting minder aen de vreemde op te brengen hebben, Uit het luikxemburgsche kanton La- rosche wordt geschreven, dat de wolven, uit het Freyreboscbwederom in vry groot verneem dat dit aengenaem zoude zyn, zal ik my belastcnmct eene bus tedoen maken; waerop dadelyk een anderen heer zeide, ik wil my belasten met de bus aen de tegen woordige, hunne jonsten te verzoeken, het gonne met dankbaerheid van idcr werd bekroond. B. Het is een sehoonezaek, 'tg> :c in alle de estaminets zoude moeien naergevolgt worden, het is zeker dat die twee beeren het beste gébruik daer mede zullen wcfén te doen. A. Ongetwjlfelt, en hunnen iver gaet zoo verre dat van den opvolgenden dag, alles in ’twerk was en dagelyks word voortgezet. B. Indien ik cenigsins met die twee hoeren in kennis waer, zoude ik de vryheid nemen hun te verzoeken van de eeriyke n dly- dende huisgezinnen dezen acnstaenden wi i- ter met die omgehaclde giften ter hulp te komen. A. liet zal niet noodig zyn aen die hoeren eenige voorstellen tedoen, zyt verzekert dat zy beter als wygenoeg weten waer den nood dringende is. B. Ik moet weg, het sermoen gaet beginnen, ik bedank u dat gy my van dit loflyk werk kennis hebt gegeven, zyt verzekert dat ik myne offers door een ander persoon in de bus zal doen geworden. Uwen Dicnaer. EEN Z0NDAG-ART1KELKEN. Over een vyf-en-zeventig-tal jaren leefde eenen Hertog van Brunswyk, Carolus- Wilhelinus genaemd, dezen was zeer streng op het vieren der zon- en feestdagen; eens vernemende dat de buitenlieden of om beter te zeggen de boeren eener prochie onder zyn gebied schuilende, het slegt gebruik opgenomen hadden van zich in eene her berg te verzamelen, op den tyd dat zy in de kerk moesten zyn, en aldaer te samen deftig druppeldenin plaets van de god- delyke diensten te gaen bywooncn. Nog de vermaningen der gcestelyken, nog de be- berispingen van de gemeente-overheden zelve, hadden die onverschrokto drinkers van dit ongelukkig gebruik niet konnen af trekken. Den Hertog, in een groef schimpig gemaekte kapoot gewonden welke tot aen zyn kin toegeknoopt was, ging aldaer op eenen zondag, ontrok de herberg binnen die men hem gezeid had. Op den tyds- loop dat de klok de gelooviga tot het bywoonen der mis vermaende, kwam eene bende van die godsdienstpligt-verzuimers binnen voorgegaen door een dik vet per- soonagic die men door zynen rooden neus en opgezwollen gezicht, zeer gemakkelyk voor den voorzitter der vreugde - bende konde nemenhy zette zich neder aen het hoofd van de tafel en wees aen de hertogzonder sprekendat hy zich nevens hem zoude plaetsennogtans niet zonder eene mistrouwende oog te werpen op zyne hoogheid, die niemand van al die gewoone kalanten kenden of zich erinnerende hem ooit in dien lieven kroeg gezien te hebben. Nogtans den herbergier brengt een groote kruik vol brandewyn by onzen voorzitter, dezen neemtzo in zyne twee handen, drinkt daer uit een goed deftigen slok en steld dan de zelve voor den hertogal zeggende geeft dat over aen uwen gebeur. De kruik ging alzoo de tafel rond, en kwam weder by den voorzitterdie alvooren haer eene hertelyke omhelzing gedaen te hebben, de zelve nog eens ter hand steld aen den hertog, en zy ging weder van hand tot hand welke eiken gast .zeer blydgeestig vast- aengreepeen teugsken deed en voortgaf, eiken keer zeggende geeft dat over aen uwen gebeur. Met de derdc-mael dat dc kruik hare ronde deed, springt den hertog zeer bitzig op, en de knoopen van zj n overstroopsel los doende om zyne welbe-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1845 | | pagina 3