YZERE N-WEG. Y zcr-wcg. 7 5 8 4 >4 4o EENE RAMPZALIGE NIEUWSGIERIGHEID. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. EEN IIAENGEPRAET NAER HET GEVEGT. ure O Brugge, Gcnd Brussel op het oogenblik dat zy ‘ft hftPr nnl IPrtnlmnl SCHOUW BU RG. Btuyu idem. nieuwe en buitenge Brugge Gcnd Mn helen Brussel Antwerpen Leuven Ans f.uyk Aken Keulen Koi ti yk o 5<> 80 o 7-a5 7*75 9*7’ Pryzen der plaetzen I 1-75 5-00 9*00 9-75 9*’5 to-5o 15-,5 15-75 ,0- 00 dewelke zonder Iwyffel de «Igeineene goed keuring tal wegdragendcdireeleur twy Held geensinsof deze laelste ver too ai ng dewelke by al de andere zal uitmunten zal met een talryk publiek vereerd worden. Ik geloof niet dat er een nateurkundigen nog l’linius, nog Ballon, nog Cuvier, nog l.inius, of menig andere, hebben ooit zoo wel de gelegenlheid gehad van de over tollige nieuwsgierigheid der Ratten tekonnen bewonderen dan wy ziet hier nu waer af er kwestie iseen-ider weetof dacr zyn er nog wel misschien die niet wetendat er sedert eenigen tydeen rondom toegesloten en in twee versehillige plaetzen verdeeld rytuig bestaet dienende om de gevangene voor het tribunael te brengen he wel', eene Rat, en wie weet of het niet eene zeer natuerkundige was, in den loop der voorleden week, om zich den geest wat te verkwikken, op hare wandeling zynde, vond dit bedoelde rytuig in zync gewoone verblyfplaets staen en, zulks nog niet gezien hebbende, wierd door de nieuwsgierigheid bevangen om het binno- werk naeuwkeurig te bezichtigen en alle pogingen aenwendeom er in te geraken het welk haer gelukte; doch na haren nieuws gierigen lust voldaen te hebben dacht zy hare wandeling voorttezettenmaer wist nu geen uitgang te vinden en moest daer met of legenwil aldaer eenige dagen overbrengen. In den beginnewas het niet, zelfs zybcstcede dien tyd om lilosophische bedenkingen to doen, maer den hongeren dorst kwam baer te prikkelen het welk haer genoodzaekto alle pogingen aentewenden om aen dezen netelachtigen slaet een einde te maken daerom stelde zy zich aen het werken in een hoeksken had zy reeds een diep gal ge- knaeuwd, niaer ongelukkiglyk was dien langst buiten beleid immers zy had inogc- lyks aldaer moeten bezwyken, had het geval niet gewild dat men het rytuig kwam halen en oenen gevangen er deed instappen om voor den regter te voeren. Deze ongelukkige beest kon wel uitspringen wanneer den man er in stapte, niaer was nog uit hare bedwel ming niet geraekt wanneer men het deurken al wederom toesloot, en wegreed. Nog nooit de eer gehad hebbende van met een rytuig, en ook in de tegenwoordigheid van eenen niensch vervoerd te worden, inaekte ons beestje een groot ramoer, en sprong langst alle rigtingen, niaer den betigdendeze ber- haelde sprongen en geloop voelende, krulde hem in een hoop en de bangheid deed hem het zweet uitbersten. Ter bestemming ge komen zynde, lag de rat byna ademloos in een hoeksken, en had de magl niet om uit- tespringen terwyl het wederom open was; dus sloot men het rytuig al wederom toe en het wierd op het plein van eenen man gesteld die den naem draegd onzer gewezen gedue- rende vyftien jaren gebroeders. Ten lesten alles stil zynde, begon de rat al wederom naer een uitvlugt te zoeken, en deze bewe ging wierd door eenen daer by aenwezigen gehoord, welken de deur opende en ons ratje met stokslagen er uit joeg. De vryheid bekomen hebbende, sprongzy alsnu luchts- voetje, dan te vierklauw van blydsehap, niaer, zeker dat hare zotte onderneming moest gestraft zyn, want een hond ja dien duivelsehen hond, o- - 1 ging gered zyn, heeft haer onbermherliglyk gedood. Deze ratte-historie zoude ook wel aen sommige menschen voor eene zedeles mogen dienen. Een vermaerden Stcrrekyker, weer- voorzegger en nateurkundigen, zegt dat men in deze inaend zich moet warm houden geen bloed mag doen laten nog medecyn nemen niaer dat men wyn of ten minsten bier moet drinkenwant, zegt hyde zon is nu in den Waterman, en dit zodiakteeken is een warm en vochtig teeken. Het dunkt ons dat dit een waren kender is, en er zal niet veel geaerseld worden van zoo veel het 1110- gelyk is zyn raed te volgen macr hy zegt verders dat het in deze maend goed is huizen te bouwen en te trouwen. Ha! ha! huizen bouwen is niaer voor de begoede menschen en trouwen, dit punt dient nog wat uitge- stcld te worden tot dat de aerdappels wat beter gelukt zullen hebben, want voor nu zyn de eetwaren te dier. Tervve Rogge Sucriocn Haver Boomn, Aerd.ippclco pryzen’der brooden 62 cent., Half wil Tarwcn 4» ai 49 33 >6 1 >5 3 90 2 7 S 7 5 13 3o 5 >3 ao t '8 jo 8 6 Go 8 15 5-oo H 10 P R Y S DER G R A E N E Ter Merkt vein Veurne van 14 january. Er waren te melkt ig5 heet. Terwe. - i.f id. Rogge. - 5;5 id. Sucrioen. - 66 id Haver. 37 id Boonen. - ao id Aerdappi Is. Per hectoliter, l'eurneech zak, fr. r] - a8 .19-40 .13-14 7 - 68 .15—13 9-38 Het tooneelgezelschap onder de directie van C.-P. Vcrplancke, aengemoedigt door het geëerd publiek van deze stad om nog eene tooueel-vertooning op te voerenzoo wil hy aen de verlangens van de Veurneschc ingezetene voldoen en zal hy op aenstaende Donderdag den 29 January 1846, nog een nieuwe en buitengewoon? Vertoouiu^ geven tvaniOottende op DILI. Baskw. WAg. 0-75 Veiitbek-Uhen van den Wintcr-tydslip. OOSTENDE. Ten 7 ur. 3o min., ’s inorg.,ten 11 ur. 45 m. ten 3 ur. na mid. nae Biugge, Gcnd Brussel Autwcrpeuetc. BRUGGE. Ten 8ur. i5 min.ten 11 ur. 45 m. ’smorg. en ten 7 ur. 45 m,’s avonds nae Oostende. Ten 8 ur. 15 iu. 's moi g.ten ia ur. 3o min’ en ten 4 ur. 15 m. na middags nae Gcnd, BrusselAntwerpenThii ncu etc. Naer liet eindigen cener hancnkanip wierden de hanen in de zakken gesteken en in eenbygelegcn kamerken geplaetstterwyl men onder liet drinken van eenige glasjes, het pas gebeurde wat bekoutten. Een aldaer aenwezigen, die de dierentaal zeer wel is ken’ c,.d ging bcm by de zakken plaetzen en luisterde nae de klagteri cn gekerm der hanen n aer gelykcrwys hy die beesten niet kende zal hj de takken by n.’ noemen. 'Lak n 1. Ongelukkig lot! het is nu de tweede-maidat men my uit het midden inyner gesellinnen rukke, my spooren op bind en regt over een boosaerdigsten myner geslacht steldja gelyk het nu komt te ge beuren, men had my naeuwlyks daer gezet, ik hadden tyd niet van my te erkennen, en ik wierd vreedelyk mishandeld. Ik heb eene wond in den nek die veel lydens baerd. N.*2. Gy klaegt over u lot, hol gy moet zoo kleemnoedig niet zyngy moet u rap verdedigenweet gy niet dat wy daer voor geboren zyn en de menschen hun vermaek hebben met ons bloed te zien storten. N.’ 3. Ik ben niet bang, ’k vrees niemand, want ’k heb eene manier om myn hoofd ter grond te houdenen neme de goede gele- geudheid waer om mynen vyand het zyne te geven; ook heb ik niet veel moeite gehad want’t was een verlegger. Ey! posteriewat zegt gyen boe zyt gy gesteld? N.“ 4. Waer van gylieden spreektik ben fier van haen te zynwant ik ken onze afkomst en ons vaderland van wegens de overlevering myns vaders; wy zyn, heeft hy my gezeiduit het oostcrsch Asia gesproten cn van oude tyden in hooge agting geweest do Grieken vierden de overwinning op de Pcrsianen door hun opperhoofd Themitocles behaeld, met luisterryke hanekampen op liet schouwburg van hunne magtige stad Atheneadaer na, door dcu onophoudlyken moed, ons geslacht was by de Romeinen in hooge agting; en heden nog in Engeland ge schieden de haengevechten met een grooten toestel en rugtbaerheid, en de weddingen zyn er groot en menigvuldigde livres ster lings worden niet gespaerthet geeft daer nog moedhet is nog de moeite weerd zyn kop te laten mishandelenmaer hiermen zoude al de lianen uit Vcurne-Ambacht ■voor een stoop bierlaten borne vechten. Dezen steld hem aen het kraeijen, die door nog ander beantwoord wierd. N.° 5. In dezen zak hoorde onzen taelken- der niet, cn hy dacht zelve dat hj de ver- moeijenis wat uitrustte, maer eensklaps de ander hanen riepen luidkeels ey koekuitey takkelaerhoe steld gy het? Maer of hy niet meer kon antwoorden, of dat hy daer toe te koppig was, kon men niet weten. 7,i hadden mogelyks nog wel geredeneerd, maer op dien oogenblik kwamen de hane- dragers de lakken wegnemen en vertrokken. Geboortes van 17 tot 23 jan. 00. UUWELYK. Den 21. Petiuz - Auguelinue - Ludovicui Vermcetch biervoerdergeboren en woo- nende te Veurne, weduwaer tan Rosalie Dcplaemet Barbara-Conrtancia II illem» dienstmeidjonge doglcrgeboren tn Steen kerke, en woonende te Veurne. STEBFGEVAI.I.EN. Den 15. Gustaf-Antoine Couvrcur23 dagen 'Luidstraetn.’ 07. Den 16. Pieter Vandenberghe1 binnen palen. Den 18. Seraphinus - Carolus Tahon dagen, Veooslcrpoortn.’ 11. Den 10. Sophie-Amelie Cornells 5 l/a tnaenden 'Luidstraetn.’ 11. Den 21. Sophie-Justine IVillaert, 1 jacr Beoosterpoort. Den 23. Leonio-Sophio Bruloot1 maend, binnen palen n.’ 0. fr. 40-06 a8 - 48 '9 *’7 11 - ao aa - ao I .13-78 I van dito. voor 1 i/a k. 1 sd. ip id. 1 i/a kik 1 id. i/a i-a5 3-75 6- 75 .j-00 7- 15 4*5o 7- 00 4*5o 8- 00 4*?5 11-00 ia-00 i5-5o 37-5o a 1-00 i3-5o 8-a5 6-5o 3-76 Fives [llysscl] to-85 8-ao 5-o5 Duoniyk lo-5o 8-00

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 10