TE PACHTEN, bekalantc HERBERGE, genaemd do Starre, gelegen te Veurne, in Klaverstract. BEKENDMAKING. U I T E R HAND Gelykcnvys dat ons Blad nu den Zaterdag voor middag, in plaets van den Zondag verscity nd zyn wy de gene die ons niet eenige Inplaetsin- gen believen te verecren oodmoe- diglyk verzoekende de zelve ons legen denVrydag noen te doen geworden. do even. te Eene Starve -Hetgerucht van eene volmaektc inlyving van Polen niet Rusland, neemt sedert eenigc tyd standvastigheid. Ook zoude de graef van Nesselrode het ministerie van buitenlandsche zaken in Rusland verlaten en door den heer van Meyendorif, russisschen afgezant aen het hof van Berlyn, vervangen worden. Eergister is alhier eene vrouw aengchouden die betigt is van, sedert reeds langen tyd, zoo behendig te zyn van, in de kerk van den II. Nicolaus alhier, de giften uit de oiferbloks niet een in vogellym gedopt baleentje, uitte- vissehen. Ofschoon die manier van vis- schen moet gestraft worden, den waterstaet heeft cventwcl daer niet aen te zeggen. Zich te adrcsseéren aen B.' Provoost, Brouwer tot t gezegde Veurne. Men is ons komen de volgende bedriegcry acnkondigen Over eenige dagen is eenen persoon by een boomvelder of verplanterwoouende by de herberg het zwarte l’eerd, een uer en half buiten deze stad op den steenweg nae Ypergekomen, en hy heeft gevraegd of dien man geen jonge hoornen wist te ver- koopenwaerop hy een antwoord van ja kreegmen deed den persoon nederzitten en de redekaveling nam eenen aenvang dien persoon zeide van Yper gekomen te zyn om een groot acntal boomgewassen te koopen, en dat hy er reeds al veel Hoogstaede gekogt hadzelf dat er eenen ▼oerman al tydelyk ging komen om er te halenen hy blyde was van iemand ge vonden te hebben die de zelve konde uit doen dat zy ’s morgens al tydelyk te zamen er na toe zouden gaen. De redekaveling wat lang duerendewierd het avond, en den vremdeling zeide ten lesten ja maer ik verslyte hier myn tydik heb nog geen logist, doch in de hier by gelegen herberg Men vind uit er hand te koop volgens beliefte, by C. Makrtex, herbergier in de Kroonete Veurne, eerste kwaliteit Tonnc- zaed-Lynzaedonlangs te Oostende direct uit Riga aepgekomen. Den prys ia 03 fr. de ton. Alles vermenigvuldigt tegenwoordig, ook het is geeue konst, wy zyn in de verlichte eeuw en een-ider is in beweging om zyne fortuin optezocken daer komen meer her bergen meer bakkeryen, smeden, wagen makers, schoen- en klcedermakers, immers men is ons komen vertellen dat er nu nog een nieuwen koopman in vette zwyncn al hier zich is komen vestigen welken woensdag lest een zoogezeid vet zwyntje aen een zwy- nendryver gekogt heeft, ten pryzc van 20 fr. alsdan heelt hy een slagler liet doen dooden en het weegde 42 ponden; den slagter ont- vangde I franc van arbeid en 2 francs voor liet vlecseh in T zout te leggen nog francs voor liet vel zwyncn vlecseh om de saucissen cu coteletten te braden. Alle deze franken maken te samen 37 franc; doch men moet nog daer b; voegen 3 francs over koop van een verlotten aerden pot om het smeer des zwyns in smout te bewerken maer ongeluk- kiglyk die beest had geen smeer in geheel zyn vel. Voegt er nu nog by fr. 1 - by voor slagtregten ziet dan of het niet voor- deelig is vette zwyns te koopen Zoo het waer is wat een geneesheer aen een dagblad van Kortryk sehryftdan zyn de doctooren de gene die zich het meest over het mislukken der aerdapp den te beklagen hebben De kortryksche geneeskundige zegt zegt dathy sedert vyf-un-lwiiilig jaren nooit zoo weinig zieken in die west-vlaemsehe streken aengetroll’cn heeft dan tegenwoordig; en de reden hier van zou, volgens hem, mo :ten toegeschreven w ordenaen de afwezigheid der pataters, die eene ongezonde voeding uitmaken en waervan men helgroot ongclyk gehad heeft de voorname spys der werklieden te maken. Dus al weder een geluk met een ongeluk. Dezen lieer heeft grootelyks gelyk van-zc teinispryz n, als er geen te vinden zy n, de menschee zullen er dan niet naer wcnschen. zal ik zeker wel logist hebben in twyfTeling zynde, men is liet gaenvragen; maer gelyk het niet zyn koude, en den onbekenden zich tot de Nieuw-herberg had moeten begeven, den goeden werkmanverlekkert over de schoone daghuren die hy ging winnen, dacht het onvoorzichtig zoude zyn hem te laten vertrekken, dus wierd hem aenge- boden van daer teblyven, indien hy met het het rering avondinael en logement te vreden zoude willen zyn. Onzen gewaendeu heer koopman nam dit aen, zeggende voor een keer dit willende activeerden mits zy des morgens vroeg er uit moesten om een deel hoornen gereed te hebben tegen dat den voorman daer zoude aenkomen.Dcs morgens te Hoogstaede aeugekomen zynde, leid hy dien werkman op een stuk landzegt al die booinen die daer staen aen hem zyn, en gebied te werken den werkman trekt zyne vest af en gaet moedig aen hel werkden koopman blyft daer by staen, maer doet zyn misnoegen uitschynen om dat den voerman niet aenkomt, ging verschelde mael op den steenweg kyken en keerde wederzeggende ik zie hem nog niet, waer duivel mag hy zitten? Den werkman zonder de minste wantrouw, werkte voort, maer nog eens op den steenweg gegaen zynde, is ons boom- koopman zeer spoedig hy de vrouw ge komen en met complimenten van haren man, kwam hy om twintig franks die zy te kort kwamen om den voerman tot reden to brengenmits hy te vooren wilde betacld zyn; en indien zy die niet had zy do zelvo nae de herberg moeit gaen leenen tot des anderdags. De goede sloor de twintig francs niet hebbende is die gaen leenen en heeftze hem spoedig gegevenwaer mede hy het hazepad heelt genomen. Den werkman hem ten lesten niet meer ziende komen, is uitge- scheid en nae huis gekomen denkt eens lezer, hoe het hem heeft moeten ver- droeven van nog eene schuld ten zynen laste te hebben, line het met de uitgedanc hoornen is, heeft men ons niet gezeid. Nieuport, den 22 January 1B40. Mtmuker de Uitgever! Het weekblad vanDixmude, in zyn num mer van zondag laetst, bevat een brief, zoo het scliynt hem uit Nieuport toegezonden opzichtens de dood van den haen de Graef, bygenaemd de Onocerwinnaerl en die noch tans volgens de rfchryver vat» het armzalig briefje, door zyn haen de Ledekraker'. (hy w ilt zekerlyk zeggen de Lendenbreker daer ik nooit gehoord heb dat dien haen leden van den' hanenkamp heeft omgebragl: ineen siryd zoude overwonnen zyn en waer opzyn afsterven is gevolgd enz. Zulks is be- zyden de waerheidde twee hanen hebben lang en heldmoediglyk gevochten, maer daer den eenen noch den anderen niet werd verslegen is de stryd onderbleven. Des anderdags was de Graef als of hy niet ge vochten had het welk een-ieder tot verwon dering strekte, zeggende Hy is de naem van onoverwinbaren waerdig, daer hy nu twintig-mael er de bewyzen heeft van gegeven.Acht dagen verliepen en de Graef was trotscher dan ooiten des ander dags vond men hem byna bezweken in zyn kot liggenTer rechtdenken wy sehryft den eigenaer, die dood aen de kwaedwillig- heid toe. Wal nu de schryver van het gebrekkelyk briefje betreft, denken wy te moeten melden dat hy beter zoude doen zich met zyn z. k. te bemoeijen dan met brieven inde nieuws bladeren te schryven, hierby zoude hy het hoofd verliezen hoe goudkleurig zyn hair ook zy. Een plaets aen de bovenstaende regelen in uw achtbaer Nieuwsblad verleenende, zult gy verplichtende gene dio <Je een heeft te zynenz. M, BELANGRYKE MEFIFIGIIEDEN. FRANKRYK. Parts, 17 January. De Gazette de Fiance wil weten, dat de prins Louis Bonaparte binnen kort, op zyn woord van eer, uit de gevangenschap van Hamme zal ontslagen worden. Op voorstel van den minister van oorlog word er nog een groot gedeelte ruitery naer Algerien gezonden. BELGIEN. Bussel, 22 January. De minister van oorlog heeft bevel ge geven van in het vervolg het voetvolk van het leger in het schermen en bajonetscher- inen te oefenen. Gent, 22 January. Men verzekert dat, op verzoek van het Belgisch en het nederlandsch gouvernement, men in nieuwe onderhandelingen zal treden, Het is dan te hopen, dataen den tarief-oorlog 1 spoedig een einde zal gebragt worden en er tusschen beide landen een haudel-tractaet zal te regte komen. Er is spraek van eene kas voor de we duwen der onder-oflieieren in te rigten. Reeds heeft tóen de lysten der getrouwde onder-ollicieren gevraegd. Te Douai is dynsdag morgend een echt paar in hun bed versmacht gevonden. Deze ongelukkige lieden hadden voor dat zy slapen gingen de stove met coak of schrabi- licn gevuld. De solfer welke deze brandstof uitwaïend heeft hunne verstikking te weeg gebragt. Door een zonderling uitwerksel is een jong kind dat in zyne wieg in dezelfde kamer sliep, frischen ongehinderd gcbl Veurne, 24 January. Mevrouw de hertogin van Cambrigdeis op zondagmiddag hier door de stad gereisd, en over Calais naer Engeland vertrokken. •—Den 12 february aenstaendc om elf uren des morgens, zal de hengsttekeuring, voor geheel ons regtcrlyk Arrondissement plaets hebben. Een engelsch dagblad meldt dat lord Peel en de hertog van Wellington zich over het vraegpunt der gracnwct in het geheel nietverstaen, waerdoor het kabinet van lord Peel wel wederom zoude kunnen komen te vallen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 9