aerdappelen om te planten. II A ENBESTEDING. DE BODE 1! Wj 1 voorwacrden bestek I Onze voorloopige. verschijning (in geschrift Openbare Dy bevel de Sekretaris t (get.) E. Dibrevcq. iyt gy dood De man antwoordde verdric- tiglyk Neen vrouw!.... Op dezewyze werden twee uren langvragen en antwoorden ge wisseld tot dat eindelyk den man zeidc Ik geloof nietdat ik dezen nagt zal sterven r of het moet van honger wezen ik heb oenen vreeselyken honger sta op vrouw, en geef my wat te eten! Zoo eindigde dit voorval. Den apotheker, wien het aenhoudend ge twist der echtelingen bekend was, had, in plaets van arsenicummagnesia gegeven. Sedert dien leven zy gelyk engels. Nieuport, dent's february 18-46. Aen den drukker van het Veurnesch Adver- verlentie-Bladde heer P. Ryckeboer. Mynheer de Uitgever! (1) Men heeft u wyls al iets en wat van Nieu port geschreven doch weinig van belang. Ik denk dat het volgenden en uwe talryke> lezers niet onacngcnacm wezen zalte ver nemen dat in ons stadje, even als in veel ander steden van Belgicn, een vlaemseh Weekblad stact uitgegeven te worden, met naem en voorwacrden als volgt, te weten DER STAD EN HA VEN VANNIEUPORT. Stact - handel - nyverheid - landbouw - tuin en letterkundig Weekblad. «IK HET ZYIEI. n IjN M Kenen landsman leefde met zync vrouw juist niet in de beste harmonie. Zy keven dikwils geweldig en de oueenigheid verkreeg ten laetslc zulk een hoogte van vyandschap dat zyna over het onverdragelyke van dezen toestand geredeneerd te hebben, het eenigo middel dat aen hunnen toestand een einde koude maken, vaststelden, en mitsdien be sloten zich beide het leven te ontnemen. De landman ging naer eene naburige apo theek, en eischic een once arsenicum, om ratt-n Ie vergiftigen. Den apotheker gaf den hem wel-bekehdcn landman de verlangde dosis welke hy dacht toereikend zoude zyn om hem van al de aerdsche kwalen te ont heffen. De beide echtelingen deelden het vergif eerlyk,slikten het in een glas water daar en omhelsden elkander. De vrouw legde alstoc.i in het slaepvertrek op het bed, en den man op een stoel in do keuken neder. De deur van gemeenschap bleef open. De beide ongc’.ukkigen stonden de tranen in de oogen. Nu volgde eene langdurige plegtige stilte; men hoorde geen gejammer,zelfs geen zucht van den geprangden boezem, alles.was stil als het graf. Eindelyk ligtte de landman, die door het te lang wachten het geduld ver loor, het hoofd op, en riep met een alder- zafhtst stemmetje: lieve vrouw, zyt gy al dood de boerin antwoordde op den hoogst inogelyken toon: neen man. Den echtgenoot liet een grommend geluid hooren, dat veel naer verdoemtgeleek. Er verliep wederom eenede vrouw wierd door nieuwsgierigheid gekweldomdat zy geen geluid uit de keu ken vernam, en riep eindelyk: Lieve man BE LA NGRYKE NIEUJVIGIIEDEN. BELG1EN. Brvssel, 8 maerte. De miliciens der klasse van 1838, in de reserve geplactst der compagnicn, esca- drons of batteryen van hunne onderhoo- rige korpsen, zullen toekomende inacnd opgeropen worden, ten einde opzichtelyk hunne massa af te rekenen en hun eindelyk ontslag te bekomen. De Soho die maendag van Antwerpen te Londen aenkwam had aen boord 975 kisten vensterruiten van belgisschen oor sprong inhoudende, en bestemd om naer China gebragt tc worden. Er wordt veel glaswerk van Belgicn naer vreemde landen gezonden. De vensterruiten zyn eene nieu wigheid voor de chinezen. Vecrsz, 7 maerte. By koninglyk besluit van 9 februari lest» is den heer Eduardus Vandamme, tot sche pen de»cr stad benoemd. Krachtens besluit van zyne Majesteit den honing der Belgiensn dato 18 fe bruary laelslleden, (Monittur n* 53), is er om den inroer tan Aardappelen, dienstig voor de planting te bevordereneene premie toegesiaen. By dezen, wordt er kennis aen de Landbouwers gegeven, dat ver scheidt ladingen van de beste soorten Engelandin de eerste dagen te Nieu port verwacht zynen waervan de acn- konist door den invoerderJ. PHILLIPS, bekend zal gemaekt worden. DEN UITGEVER DEZER, Heeft d'ee.r de heeren Burgmeesters en Schepenen deromliggende steden en gemeenten te verwittigen dut hy de boekskens der werk lieden drukt gelyk den boekdrukker Parent te Brussel, aen 25 ccnliinen het stuk, en dal hy insgelijks de mutatie-staten en ander ver- veerdigt. >v pj Het Kollegie van Burgmeester en Sche penen dór gemeente Boitshoucke, verwit tigd het publiek dat cr op maendag 1(5 dezer mbchd, ten 2 uren na middag, in' het gcmccntc-huis aldaer, bewoond door sieur Jean Devroe zal övergegaen worden tot de openbare 'Aanbesteding, by afbod der te doeno herstelling-werkcn aen het Pastory- huis der zelve gemeente, en bestacndc in metsel,-timmer,- dak,- schryn,-verw,- glas werken, enz.' enz. Het kohier van voorwacrden bestek en begroeting, zullen liggen ter bezigtiging van een-ieder, in het Secretariact dezer gemeente. Boitshoucke, den 5 Maerte 18-46. Burgmeester en Schepenen (get.) D. G11YSELEN. De vlaemsche Letterkunde, sedert meer dan een half eeuw verdrukt, heeft met de geboorte onzer onafhanglykheid haren moed herschept,-—en is als een nieuw licht, aen de oostkimp opgerezen. Allen wacren vlaming wedyverd en draegd het zyne by om de opheldering onzer schoone mocdcrtael tc verluisteren. Dagelyks ziet men voortref- felyke nieuwe vlaemsche lettervruchten tc voorschyn komen,— en een aental welge schreven boekwerken w orden alom, door deu drukter lezing verspreid.Ja, een menigte derzelve wordendoor hunne hooge waerdo in duitschc, engelschc en fransche talen overgezet. In al de vlaemsche steden, Nieuport uitgezonderd, worden er in de volks- tacl het vlaemsehnieuwsbladeren gedrukt, wiers inhoud, zoo niet geheel, ten minsten gedeeltelykaen de glans en uitbreiding der zelve word toegepast. En helacswy her halen het met smart, Nieuport alleen is hier in uitgezonderd 1 Nieuportdie door zyne logging, zynen handel, zyne nyverheid, zynen landbouw, zync volksbeschaving, hier in de uiterste belangen heeft,blyft hier aen te kort, dacr integendeel, in ander steden van veel minder hoedanigheidten minsten een weekblad word uitgegeven. Vragen wy nu de reden dezer verzuimenis, wy moeten eigen antwoorden onze onver schilligheid bezitten wy de grondstoffe- lykheden niet in overvloed Voor eerst onze haven, onzen handelonze nyverheid onzen landbouwonze veeteelonze tuinen onze marktdagen, onze bezetting, onze wel- dadige-en-onderwysgestichten, onze rede- rykkamerons tooncelkundig genootschap, onze koorzangers-en-toonkundige maet- schappyenonze gildons onze muziek-en- teekenschoolen onze bureelen van onder scheidene administration onze verccnigde liefhebbers van zeldzame planten en bloemen enz. enz. Dit alles nu bestaende, werpen wy eeu oogslag op de waerschynelyke toekomelyk- heid. Over een kwart eeuws hadden wy 1 Dit is den artikel die in ons voorigen nummer moest geplaetst worden. Donderdag avond, het muziek van Apollo heeft eene serenade gegeven aen haer ngtbaer eerlid, d’hcer Vandammenieuw benaemde schepen alhier ter stede.In ’tmid- den der serenade heeft M.* Vandamme, tot dankbetuig, aen da maetschappy geschenk gédacn van een groot muziekstuk (air varié door V. Petit)-, men mag dezen heer aenzien als der grootste liefhebbers en voorstaenders van de Tooskckdi in deze stad. 'Een-serenade, van zes stuks, volledig en wél uitgeoefendin eenen zomerschen avond stond, het publiek wandelende als in de innend juny, eene jongheid, rondzwervende a's in de heete zon, dat is zeldzaem in dit jaergety, doch acngenaem en veel goeds voorspellend. Wy wenschen aldus dat het besteur van M.’ Vandamme een roosje zonder doornen zy. Pkd. Terug in het gildhof, men heeft eene ton bier gedronken en wel gekaert, zonder zeuren, dit om eenige verkonde uitoefende leden te genezen, en aen anderen om eene nieuwe ieverige pil integeven pilte pectorale). Wy komen te vernemen dat, morgen zon dag, voor de middag-uer, hel muziek van S.u Cecilia eene gelyke serenade zal geven. Hetschynd dat eerstdags de aenbeste ding vati den kassydeweg van Hoogstaode nac Roiisbrugge zal gedaen worden. Den voorleden winter heeft zich doen kenmerken doorzyri strenge en langduerige koude, en dezen winter is in tegendeel bui tengewoon zoel immers het niaekt cén zoo zcklzaem zomerweder dat er zondag lest wezende den 1 Maört, eenige jongelingen onzer stad, waer hy er ook eenige uit onze hoofdstad bevonden, hebben zich nac de Pan begeven oin aldaer een deftig zeebad tc ne men, welke lestgenoemde zeer vastclyk be- weeren dat aldaer het water, wel niet veel natter inacr eventwel warmer als in de Oos- temlscho zee moet wezen. Ook leest men inde Hollandschc couran ten dat, in sommige gewesten van dat land, reeds de koeiien buiten loopen, en men zeer goede vcrsche gras-botcr op de tafels ziet pronken.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3