I BURGERSTAND DER STAD VEURNE. 1 I i 2C) - i5 - fr. 3 f - 5G 2$ - 2$ 16-62 10-7$ Vertuek-Uren van den Yzer-weg. luMcbeu-tydslip. een Brujti idem. Hall wit 'fai w cu Ten 7 ur 7 ur 3u tuin. ’s Ten 7 tuin, ’s ua alsdan mogl men onbe en zonder belaclien te worden I en de schouders dekken en Terwe, Rogge Sucrioen Haver, Boouen, Aerdappeleu Ten 3o Teel meer als alle andere lieden hunnen hals tegen de koude te beschermen. line warmte onderhoud de buigzaem- heid der zintuigen en inaekt de stem veel netter en welluidender, ook zy missen nooit van voor dat zy zingen, hunnen halsdoek 3, - tb - •datzy zingen, hunnen halsdoek los Ie doen en hun op hun gemak te zetten gelyk ofzy ook niet nalaten van na gezongen te hebben, zich tegen de koude te beschermen. 19-66 it- ,6 OOSTENDE. 7 ur. 's morg., ten 12 ur. 15 tn. en teu 3 ur. in. iu mid. nac Brugge, Grud Brussel, etc. BRL'GGE. $0 min. ’siuorg.ten 11 ur. en ten 'mi middags nac Oostende. ur. ’s morg., ten 1 ur. en ten ur. 15 middags naeGcnd, Antwerpen, ctc. Geboortes van 11 tol 10 april. 0. STERFGEVAL. Ben 14. Isabella - Rosalia Tornier, 48 jarengeboren te Coxyde, huisvrouw van Jacobus - Marinus Delever, wagenmaker, Zuidstraet, n.* 40. 1 den soldaet, maer van mousselyne of zyde voor de officieren, waer af de hoeken in eene soort van rosette-knoop gebonden en van een aker of kwispel versierd waren die zeer bevalliglyk op de borst haagden. Dit nieuw opschik wierd eerst croate en welhaest by veranderingwille eene cravale genaemd het welk insgelyks plaets had voor het regiment, die in het gevolg, en wel tot den tydstip der revolutie, den oorspronglykeu naem droeg van royal-cravate. Nogtans het was maer naer de overwin ning te Steenkerke (1), dat dit beroemd re giment dezen naem aennam en dat de hals- cravates in 't algemeen aengenomen wierden. Dat meer is zy «looien niet veel aen den hals, en hinderden inaer weinig de beweging. De juffers, ja de juffers bleeven niet ten agteren, want zy hadden ook welhaest cravatjcs die zy Steinkerques noemden. Er is te geloven dat uit die mode hel gebruik is gesproten van, om eene over winning of andere feest te vieren, men neus doeken op slokken hangt, want onder de volgende regeringen verwyderde men zich zeer van dit gebruik en de beroemde Stein kerques wierden vervangen door dunne en smalle colsdie ten lydc van Louis XVI, bestonden en die ook welhaest vervangen zyn geworden door de cravatos a la chande- liércs. Nogians deze mode deurde niet lang, want de revolutie kwam op, en die cravalen zyn gezamenlijk met de korte broeken verdwenen. Nu dan het Parische volkgelovende Romeinen, Grieken of'Spartiaten tewei.cn, zy moesten wel de cravatc aflaten wilden zy in den bloolen halze staen, na het voorbeeld van Brutus, Pericles en Leonidas, welke men voor exempels genomen had. Alsdan liep men zonder cravale en zonder broek en men wist op het lest niet hoe men zich zoude kleedeu 0111 ten belachelyksten te zyn. Hel is weinig naerdien in 1790, dat do cravaten met eene soort van geestdrift her nomen wierdenen men bediende zich daer zoo overvloedig van, dat men het byna niet zoude konnen geloven waer't niet wy daer ooggetuige van geweest hebben. De eene bewonden hunnen hals met een geheel stuk mousseline, de anderen met een bestekt kussen,met deze steliagieden hals was gelyk gesteld met het hoold. Den hals van het hemd kwam tot boven de ooren en den op- perboord der cravatc bedekte de kin en mond tot aen den top der neus, zoodanig dat het aengezicht, aen welkers twee zyden eene bos van dikke favoris waren en waer af PhYZEN DER BROODEN van dito. 55 cent., voor 1 1/2 L. 1 id. \jï id. 1 1/1 kil. 1 id. het opperste gedeelte door het tot op oogen nederhangende hair gedekt was, too dat men niet anders als den neus bloot zag. In die gesteltenis geleeken de pronkaers veel meer aen vreemde dieren als acn menschen, ook waren het zeer kluchtig® schepsels; als de jongheden hun zoo wel crawateerdeniy konden opzyden niet kyken; als zy ergens alzoo iets wilden aanschouwen moesten zy hun gansch omkeerenwant lichaem, hals en hoofd was inaer een hel zelve stuk meer, men namze voor stand beelden die nog inaer uit den groeven be- werktwaren inaer zy hadden het voordeel van incioyables genoemd te worden. liet is zeker dat een zanger in de kerk welhaest zynestem verkreukt, wanneer by te dikke en toegesnoerde halsdoeken aen- doet, immers de zangers en zangeressen ver liezen de aangenaamheid hunner stem wanneer het steinmcn-tocstel geduwd en gehinderd is door eene cravale, een col of al anderen opschik; nogians zy belmoren P R Y S DER G R A E N E N Ter Merkt van Peurne van i5 ap'il. Er waren te melkt 291 bed. Terwe. - z$ id. Kogge. - $71 id. Sucrioen. - 5t id. 11 v<r. i$7 id. Bounce. - <j3 id. Aei dappels. Per hectoliter, t'eumrsi hzak, fr. 23 - 56 .16-52 .11-33 7 - 32 .13-54 8-17 francs; b. Voor de gener. der regtbanken van tweede klasse,op 1200 francs; c. Voor de genen der regtbanken van derde klasse, op 1100 francs d. Voor de genen der regt banken van vierde klasse, op 900 francs. IETS OVER DE CRAVATEN. (1) Deze overwinning was geen veldslag want de Loo-vaerd lag tusschen beide legers de Spagnaerds lagen agter fluks opgewoipene verschansingenstrekkende van onze meuren tol aen de Kortewildebi ug. Den heer Avignon, bevelhebber van 'tfransch legerkwam langst Bulscampmet zyn 40,000 mannen, het spaensch leger zoeken, maer de bruggen af zyndeschoot men tan beide kanten hetiglyk met het kanon. De Franschen verloozen dien dag teel volk, want zy geduerig poogden de vaert doortehekkenmaer tegen den avond de Spagnaerds ziende in de verte dat er een menigte Franschen reeds aen de overzyde waren, en vreezende omringt te worden zyn des nagts stillekens opgebroken en door onze stad nac NieupOrt geweken slcgts twee com- pagnien voetvolk voor bezetting latende. De Franschen kwamen de stad opeischen en ge- lykertoys er geen middel ran redding wasgaf men de zelve, over en de troepen waren krygs- getangen. De Franschen bleeven dan aen de Noordpoort campeéren den tyd van tien dagen en verwoestten geheel het omliggende. Deze Steenkerksche overwinning geschiede juist den zelven dag dat den spaenschen I plaetskommandant tan Duinkerk» gansch de I Moire versmoorde. (4 september 1646). De geleerden, en byzonderlvk deoudheids- wyzenhebben geen zekere kennis over den tydstip wanneer men heelt beginnen denhals bewinden, al dat men daer over kan vindenis dat men in den ouden tyd dit gevaerlyk en zelfs belache'.yk gebruik niet kende van de keel te snoer, n, zy lieten blood dit liehaems-deelalwacr dat er zoo veel aders doorloopen, alwaer er zooveel zintuigen gelegenzyn, die men nooit onge straft hinderd. Nogians zy wisten hun tegen de koude te beschermen by middel van wolle- of katoenc gewcelsel die men te Roomen focale nacnide, woord die voort kwam van fauces keel), maer om zich daer van te bedienen, men behoorde niet ten voor- schyn te komen, ten zy dat men wacrlyk onpassclyk was, alsdan mogl men onbe- schaemdelyk zich het hoofd voetlingen aentrekken. Daer na gebruikten de romeinen eene soort van kinband om den hals en de keel tegen de koude te verbergen c.i de rede naars die de verkoudh.d n moesten ver- myden, gaven een groole bylage aen het ten vollen opkomen dezer mode Er waren sommige verders die hun van ee.icii neus doek bedienden zelfs tot bly ken der waar heid is het nog in zominije streken van Vrankryk het gebruik van te zeggen mou- choir de cou in plants van cravatc. Men moest te Roomen den hals blootheb- ben om de eer en waardigheid van man en borger niet te kwetsenten zy dat in slcgt koud weder men dit met zyne muls bedekte of de hand daer aen hield om de warmte te onderhouden of doen wederkeeren. Langen tyd dc oud vaders hadden hunnen hals bloot gelyk hun aengezicht, en zy hadden er deugd van, ten dien opzichte, dc afstammelingen der Sarmaten zyn daer in nog niet veranderd want de l’oolsche natie heeft nooit niet rond den hals hoe streng de koude by hun is, en dit zelve gebruik is blyven by de Ooslersebe volkeren stand houden by wie een witten en ronden hals, tot heden nog aen de senoonheid van een ivoiren toren vergeleken word. de Calmouksde Baskers en andere tartaren van den Don der kusten van de Caspische zee, die wy langst onze streken ook ge zien hebben(in 1814), staen ook 111.tden hals bloot, ofschoon wacrlyk zy verre zyn van aen een ivoiren toren te gely ken. Men wierd eindelinge moede in deze ge westen en in een groot deel van Europa van den hals bloot te dragenen dit kwam meer voort uit pracht als uit noodzakolyk- heid, men omwond dan den hals met een fyn lynen doek die niet straf gesloten was, en die op de borst hangde, alwacr liet met bandekens vast gemaekt wierd, hel welk in het gevolg de oorzaek is gewordendat er van alle slacht van kraeg of strikken zyn opgekomen, zonder nogians te doen peizen op de dikkeen warme bande waer mede men later de keel moest belemmeren. Tot dien tyd was dit al maer ydelheid, en de mode bleef lang onnoozel. Maer ziet hier wat dat er schadelyk wierd en eene toesnoering en samendouwing bybragt die tot dien nog de keel daervan behouden had. In het jaer 1660, kwam er in Vrankryk een regiment Croaten aenin wiens wonder- lyke kleeding men iets bemerkte die in het algemeen zeer aenstond en die men zich verhaestè natevolgenhet was een halsband gemaekt door een gemeen geweefsel voor

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 4