I L fl l i 1 if departement van vraekzuchlig en gunstig bekend In Spanje is men bezig met yzcre wegen te leggen. Al de modellen zyn uit Belgio aengekomen. BELGIEN. Brussel, 24 April. Door een koninglyk besluit van den 18 april wordt de gedeeltelyke hernieuwing der provinciale raden op 25 mei aenstaende vastgesteld. liet belgisch staetsbesteur heeft eene overeenkomst met den keizer van Rus land geslotenvolgens welke de onderzaten van beide rvken bevoegd zyn om in de res pective landen te erven. Eene yzeren kerk is uit Engeland naer Jamaika gezonden. Dezelve is ongeveer hon derd voet lang en 50 voet breed, en heef^ een torentje van gekleurde glazen.Alles, met de daerby geleverde vensterruiten, dio zeven millimeters dikte hebbenkost slechts 25,000 franken. In Spanje is Vecrse 25 April. Gisteren om een uer na middag, zyn er een geheel gezelschap dondervlagen over ons gewest komen uitbersten die, onder de schitterende weerlichten en het donder-ge- dommelter degen groeve hagelsteenen uitworpten. Het is te hopen dat de Alvoor- zienigheid de vernieuwing van dusdanig geval niet meer zal laten gebueren, want dit hoogst schadelyk aen de fruiten en vrugten zoude konnen worden. Om te voldoen aen de belofte, aengaend de nieuwe Brand-pomp, welke gemaekt is door d’heer Kestemont, zoon, te Brussel, en waer af wy meldinge hebben gemaekt in onzen nummer van 28 inaert, willen wy Lier cenen schets voorstellen van het welk, wy ooggetuige hebben geweest. Macndag 20 dezer, van den vroegen morgen was alles in rep en roer om dat bewonderens- wcerdig stuk te zien, en de kracht deszelfs te konnen aenschouwen. Ook hebben wy in onze afwagtinge niet bedrogen geweestwant wy mogen zeggen dat de weerga van diere, ten zy in onze hoofd stad nergens te vinden is: tcrwyl den put waer den zuiger, of zoo gezegden aspiranten darm was ingelegd ontrent de 70 tonnen water was inhoudende, en in min als eene halve uer pompeus geheel was uitgeput, het welke mag gerekent worden met den tusschen- tyd dacr binnen welke noodig was tot ver- anderinge van exercitie, op ten minsten 400 liters par minute en dit op eene uitge strektheid van 100 voeten, en eene gclyke hoogte van 100 voeten, te zamen wezende 200 voeten, en niet tegenstaende zoo eene verre afgelegenheidkwaem het water daer uit spuitende met eene kracht en schetterpnd geluid als dat van een musketten vuer, zich in alle richtingen als regenbogen vertoonende daer men de kleuren hemelschoon zag schitteren. Jammer is het dat het koor der pompiers niet volkomen is ingericht, want ter uit zondering van den opper-brandmeester welken wy beschouwd hebben volkomen kennis te bezittenen nog eenige verdere geoelfende lieden is het overig zonder han- delinge van deszelfs Brandtuigen geheel ongewoon. Zoo by dies hopen wy dat ons achtbaer magistract de uiterlyke noodige maetregelen zal nemen en de vereischte fondsen stemmen. Het gewezen Noord-kwarticr alhier ter stede, waer af de helft reeds voor gevangen huis diendis nu gansch aen het gouverne ment toebehoordc, en zal welhaest geheel tot arrest-huis dienen. Het schynd dat dit gevang eene groote uitbreiding zal hebben. Gisteren zyn er een aental cellekens aengekomen om er in geplaetst te worden. Wy hebben die cellekens gezien, en wenschen waerlyk uit er herten dat God allen mensch beware van ooit zoo eene wooning te moeten betrekken. De heer de Necker-de-Conink, arron- dissements-coinmissaris te Yper, is door de vercenigde districten van Oostende, Veurne en Dixmude senateur gekozen. Zoo even ontvangen wy eenen brief ter wederlegging van den geplaetsten schimp- slag, in den l'eurnenaer, daten den 23 dezer, iegens het koor der brandmeesters dezer stad, die wy, om tyds gebrek, in onzen naesten nummer met liefde eene plaets zullen schenken. de Faisanderie genoemd wordt. De koning zit op de eerste bank, den graef de Monta- livet op zyne linke hand hebbende; op de tweede bank bevinden zich de koningin en de vorstin van Salerne; op de derde me vrouw de prinses Adelaide en de hertogin van Nemours; op de vierde de vorst van Salerne, broeder der koningin. Het voertuig door zes poerden a In Doumont getrokken en door eenen p keur voorafgegaen voordert langsen kortbydeu muer van het klein park. De moordenaer stact op zynen postop eenen hoop kreupelhout staende; zyn dub bel gepden geweer rust op het kapetcel van den muer op eene welberekende hoogte. De koningly kcequipagie nadert; maer in plaets van op zyn mispunt hel hoofd van den koning te vinden, zoo als Lecomte zulks ge hoopt had ontmoet hy het hoofd van den heer de Montalinet, dien hy zeer wel kende. Alsdan was hy genoodzaekt van eeneschiclykc maer onvolledige beweging te doen, ten einde de rigting van zyn geweer te veran deren; de trekker wordt losgetrokken, de scheut gaet op twaelf passen afstand» af, dc lading, beslaende uit twee kaliber-kogelen doorboort de frangeu van den char-a-bancs boven het hoofd van Z. M. De prop van het geweer valt op de knieën der koningin. Een tweede scheut gaet af in de zelfde rigting. De koning roept Het is niets, het is het einde derjagtlen hy zegt tot dc pikeurs ’’De wel! laet ons voortvaren; wy zullen naer het kasteel gaeu. De stoet begeeft zich weder op weg. Op hel gerucht van de losbranding, nadert eender stalknechten, Millet genaemd, de welke het rytuig te peerd volgde, rasch den muer, springt opzynen zadel, van daer op het kapiteel en achtervolgt den moordenaer. Ik zal u levendig hebben of gy zult my dooden, schreeuwde hy hem toe. Lecomte wendt zien om en tracht zich te verdedigen. Hy heelt eene wonderbare kracht, en Millet, niet tegenstaende zynen moet, liep groot gevaermaer hy w. i d weldra bygestaeu door tie huzaren-oliicieren die den koning ge volgd hadden en de welke haestig rond den meur gereed zynde, spoed maekten om hem eene behulpzame hand te bieden, zoo als ook de heer Labodie en de Brahaull, or- donnancie-ollicieren van Z. M. De moorde naer ziet er van al om wederstand te bieden hy geeft zich over, bekent zyne misdaed, zynen spyl betoonende dat hy dezelve niet had kunnen uitvoeren. Lecomte is een man van hooge gestalte, zeer bruinhebbende een kloek uitzicht. Zynegelaetslrekken doen de overdrevenheid van zyn gemoed uitschynen. Hy droeg kne vels en eene royale. ik heb my te zeer ge- hacstzegt hy, met bitteren spyt. Hy had eenen kiel aengetrokkenom zich te verklecden, en een /oulard bedekte zyn hoofd overigens was hy met zorg gekleed. Zyn ge weer was voortrell’elyk en van Imogen prys. Le comteis naer het stads-gevangenhuis geleid geworden te midden eene groote menigte volks ea het is een oogenblik zeer inoeijelyk en bykan gevaerlyk geweest van zyn leven te beschermen tegen de veront- weerdiging der menigtede welke door verwenschingen en gebaren uitgedrukt werd. FRANKRYK. Fonlainebl au, den 16 april 1846. De koninglyke familie had donderdag na aiddag na het sluiten der jagt welke om rent vyf uren geduerd had eene wandeling ;edaen. De koning, dc koningin, de prbisesse Adelaide, de prins en priuscsse van Salerno, n de hertogin van Nemours waren in eenen tankwagen gezeten. De hertog van Nemours m de prins van Joinville waren te peerd. Dc leer de Montalivct, die den koning verge elde zat aen de zyde des konings op do erste bank van het rytuig, het welk zonder [eleide was'. Alleen eenige officieren van het 1.’ erge- nent hussaren welke de jagt had uitgelokt, icnevensden kapitein Brabault,ordonnancio lllicier des konings, draefden bezyden dc poortellcn. Van op den oogenblik van het vertrek des conings, bevond zich achter den inner van iel beloken park, een persoon, het hoofd in eenen neusdoek gewin leid, een geweer in le hand houdende dat op hel koninglyk rytuig aangelegd was; doch de scheut werd aederhouden tot dc terugkomst van het ry- luig, omdat, volgens de veronderstelling van dien persoon dc koning alsdan beter zoude geplaetst geweest zyn om hem op zes meters afstand van den mond van het geweer te ontvangen. Die persoon, aldus geplaetst als een jagt- strooper die zyne prooi alwacht, was de ge- naemdo Lecomtc. Pieter Lecomte is acht-en-vcerlig jaren oud; hy is geboren te geboren le Beaumont, den Cóte d'Or; het is een geweldig man, zeer on- van weinig begripen van slechten omgang. Hy is ongehuwd, en woond in de Colyste-strael te Parys. Lecomte was in 1822 als enkelen soldaet indiensl gein den. Inden oorlog van Sanje, in 1824, dien de franschen voerden voor de herstelling van Ferdinand Vil, heeft hy zich onderscheiden door mol'd en standvas tigheid en he dl iiy aldacr den graad van o.ider-ollieier, vervolgens den genen van officier bekomen. Daarna woonde by den slag van Morea by en later trad hy in de koninglyke wacht, waer by hy onder-ollicier geweest i.. In den eersten dezer twee veld tochten heelt hy het kruis van het Legioen van Eer bekomen. Den dienst verlaten heb bende, is hy als boschwachter in het by- zondcr dom-in van het huis van Orleans getreden. Het was in 1830dat hy te Fontainebleau gcplaets was als hoofd-boschwachter van het domein der kroon, na opvolgenlyk in al de leegere geaden gediend te hebben. In deze verschillige betrekkingen, vergezelde hy steeds den koning in zyne wandelingen na Fontainebleau. Men heeft altyd zeer toegevend omtrent Lecomtc geweest want hy kwam zeer slecht zyne pligten na. Omtrent achttien maenden geleden gaf hy by brief zyn ontslag; deze brief was vervold Van smaedwoorden. Wat er van hem geworden was, kan nie mand zeggen voor alleer de instructie de geheimzinnigheid van zyn gedrag en den aerd zyner betrekkingen opgeheldert hebbe en er door de justicio uilsprak zal gedaen zyn. Maer het geen men zeggen magis dat Lecomte, na dry maenden zorgvuldiglyk zyn leven verborgen te hebben, op den 16 april wederom verschenen is in het park van Fontainebleau, met het moordgeweerd gewapend. Uet gedruisch der rytuigen laet zich hoo- ren. Men wordt den bankwagen van den ko ning gewaerjhy komt uit bet klein park van Avonin dat gedeelte van het park die

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3