<r I YZEREN-WEG. fr. 3a - 73 23-01 i3-5t '9-9s '3-99 15-67 .8-18 13 - 61 9-54 i-75 5-oo 9- 75 9-a5 10- 5o 15-25 11-00 7-15 i5-75 20-00 27-50 5 8 4“ o 12 3o c *3 20 EEN SCHOONEN GENEESMIDDEL. 0-75 O io-5o 8-00 Y zcr-wcg. HET SCHOON JAERGETYDE. Bruyn idem. la-00 i5-5o 21 -00 a UITLEGGING YAN ONS RAEDSEL Van Zaterdag lest. 7"75 9’7 5 Half wit Tarwen 35 .8 - 4-* -- (28 «4 Terwe R°gf?e Q Haver, Boonen, Brugge Gcud Mechelen Brussel Antwerpen Leuven Ans Lnyk Aken Keulen Kurtryk Fivcs[Ryssel] Dooruyk 11-02 q - 20 DE ONGELUKKIGE NIEUWSGIERIGHEID. In bet jacr 1304 deden de inwooners van San-Borga in Italien, afkondigen datzy cen schouwspel gingen geven, welke bestond in hot gonne in d’ander wereld gebeurd, aen allen dio hun op de brug van Carrara zouden bevinden, zoo dat’ ereene uitnemende me nigte zich ter plaets begavenalwaer er in bet midden op schepen of vlotteneene slacht van hel of zoogezeid lielscb schyncn- den schouwburg geinr.ekl was; men deed de nieuwsgierige daer zien hoe dat de helscho geesten op alle manieren pynigen, het welk leclyk omzien was, en zy maekten zoo een vreeslyk gehuil en geschreeuwdat do men- schcn zidderden van het te booren. Maer in het midden van dit vies spel, de brugge, die van hout was, brak en cen groot deel der acnschouwers wierden zoo ongelukkig van de voornaemste acteurs van het stuk to wezen. ’TRacdzcl, in ons lactstc Blad, Die maer drie letters bevat Is de maend van MEI, in ’t bloeijcn, Die alles jeugdig doet groeijen En g'lyk wy hebben gemeld Een-en-dcrtig dagen teld. De natuer is de moeder der gelykheid van de menschenhet verstand en reden die ons aemuoedigt doet zich daer in uitschyncn gelyk in alles dat zy doet, en men kan hare wysheid niet genoeg bewonderenmet welke zy de genegentheden verdeeld volgens de verschillige beroepenom dat een-ider zoude konnen gelukkig zyn. De buitenlieden, genoodzaekt zynde te werken om te levenhebben den tyd niet om hun eenige voorwerpen tot vermaek aentc- schafTen, maer gclykerwys zy de genegentheid hebben tot eenvoudighedenhunne ge- dagten strekken slegts uit op dingen die de natuer in ons bereik steld, en die de BURGERSTAND DER STAD VEURNE. Geboobtm van B tot 115 Met. 10. STERFGEVALLEN. Den 8. Florence Thery1 jaer, Sp.acnsch-q. Den 9. Francisca-Colela-Cecilia Lauwers, bezondcre, 82 jaren, geboren te Ihourout en woonende to Veurne, weduwe van Iran- ciscus-Antonins- Dominions Debrabander Zuidslraet n.* 18. Ferdinand - Francois Mantez, bezon- dcren, 80 jaren, geboren te Pollinchoyc en woonende te Veurne, wediiwaer van Maria- Jacoha ProvoostNoordstractn.’22. Den 14. Joannes-Baptisto Dawyndt, jong man, hovenier, 40 jaren, geboren en woonende te Veurne, Zwartenonncst., n.’ 8. 6-75 A-00 4~5o 3- 5o 4- 75 Een ryken buitenborger van 'tdepartement van't Noorden, (men moet zich niet inbeelden dat, ofschoon wel franschen. zy grooter toveraers als onze vlaemsche boerkenszyn), was reeds sedert een ettelyken tyd door eene kwynendc miltziekte aengedaenaen welken eenige gedienstige vriendjes hadden doen geloven dat hy bclooverd wasdus hy ging Dy cenen geneesheer: Ik heb zeven duivels in myn licliaem,zeidehy.Zeven, niet meer? vraegde den doctor. Neen juist zeven Verstaende in wat innigen staet den zie ken wasbeloofde den genees-meester hem te helpen in den loop van zeven dagen, en allen inorgen een boozen-geest uit zyn lichaem te jagen, op voorwaerde van twintig francs het helsch stuk. Denongelukkigen stemd daerin toe en den doctor deed hem eene machiene naderen die hy in het geheel niet kende, en kreeg cenen zeer grooten electrieken schok De zieken siuyt eenen grooten schreeuw uit, eu de hulpverschall'ende heer zegt zeer koel- moedig daer is alsdan cen er vit. Den vol genden dag deed men de zelve bewerking, den zieken gaf den zelven schreeuw, hy kreeg al wederom de zelve koel moedige antwoorden dat geduerde alle dage het zelve tot dat den zevensten boozen geest, met huid en steert, den duts verlaten had. Dan kwam den boer zeggen dat hy genezen was, en betaelde zeer geerne zyne zeven-mael' twintig franken; welke den doctor wel ont- vangde en aen den armen van het gemeente deed uitdeden. I niet slecht onze koffy-susters, maer ook onze tabakrookers, vergoeding voor de me nigvuldige onbillykhedcnwelke zy nog altyd van eenige geneesheeren en niet- geneesheeren verduren moesten. Al het mis kende komt tocheindelyk tot eer! inoeijenissen niet heeft als die welke onzen wil uitvindende is, welke dikwils ons I maer voor een korten tyd acnstaen, waer na men er geheel onverschillig in word en al wederom andere onstandvastige zinlyk- heden begeert. De goust tot de natucrlyke dingen veel standvastiger zynde, staet beter voor den mensch die den tyd niet heeft van zinnelyk te zyn. De natuer die-ze voort brengt, doet ons die altyd voor nieuw aen- schouwen elkemacl zy iets ten voorschyn doet komen, vernieuwd ons vermaek en men is daer nooit moede van. Het schoon jaergetyderoept de landbouwers te velde, het is zoel weder, delucht is zuiver, de bloemen en bloeijcn zyn overal uitge sproten men hoort de vogelen zingen onder de nieuwe bladjes; de loeht is vcrvold van het gedruis van by duizende insekten die maer ten voorschyn zyn gekomen. Deze le vendige zoetigheid des tyds die in hel jeugdig jaergetyde weder het leven aen alle dingen geeft, die de planten doet groeijen die liet zoelluidendeconcert der vogelen voortbrengt, die de velden bezaeid met cen menigte ge vleugelde diertjes en vleders of papilloenen, die ware lochlbloemenhitzen ook den mensch op tot den arbeid en inaekt hem het werk aengenaem. Den ryken is ook wel niet onverschillig aen de enkele schoonheid der natuermaer zynen geest gevoed zynde, heeft ook wel gousten en tyden dat deze eenvoudigheid niet altyd aenstael, do schoonste plaetzen voldoen zyne aeuschouwing niet, ten zy dat hy de regelen der schranderheid en konst er in vind. 'Wanneer hy de stad vcrlaet om te velde te gacn woonen wild hy de zelve regelmagligheid in den hof hebben als die welke hy voor zyne oogen gewoon is te zien. Hy belast zynen hovenier de zelve te volgen en alles neemt een nieuw opziens aen de hoornen worden hunne takken te zaïnen ge voegd als priëelen op eene gebogene manier. De waters zwellen in de bakken en loopen weder in de wallen. Verscheiden figuren met het koordeken getrokken, toonen de plaets der ploemperkcn aen, het gras moet inde gazonplaets groeijen en mag zich niet verder in de wegen verspreiden die voor de wan deling bestemd zyn. De orde of schikking vervangt overal de ongeschiktheid. Men ziet wel die kloeken deze levendige vryheid en vrugtbacrheid, maer zy is onderworpen aen eene regel die-zo bestierd zonder nog- tans in dwang te houden. De natuer voegd bacr met zagtinoedigheid aen alles en onder alle vormen die des inenschens hand belieft. God die de wereld geschapen heeft op dat zy onze acngename verblyfplaets zoude zyn, heeft hacr in eene gesteltenis gelaten 0111 alle veranderingen te onderstaen die wy zouden goed vinden uittewerken. Elk jaer, in het terugkomen van het schoon saisoenwanneer de natuer de hoven vernieuwd cn het order daer in gebragt heeft, den meester van dczcaengename plaets komt daer af de vrugt genieten, hy noodigt eenige vrienden of gebeuren om hem te gaen bezoeken en zynen hof te bezichtigen, hetwelk eene vergaderplaets eener cerlyk gezelschap word de eene wandelen aldaer al redekavelen in de dreef die langst de boord van een vyver ligt; d’ander zyn in de schaduwc onder de hoornen zittende, de gaven der nateur met die van het vernuft vermengende. Men ziet den blauwen hemel, de groente der boomgewassende verschill ige welriekende bloemen en bloeijcnde ge- duerig spruitende fonteinen, men heeft de lezing, de muziek, de uitgezóchte of lekkerste ververschingende schitterenstc toiletten de welgemaniertheidde gratiën en beleefde redekavelingen, al in een dergelyk gezel schap, dus dat een dusdanig buitengoed een waer aerds-paradys in het zomersaisoen mag genaemd worden. Vertrek-Üren van den Tusschen-tydstip. OOSTENDE. Ten 7 ur. ’s morg., ten 12 ur. i5 m. enten 3 ur. 3o in. na mid. naeBrugge, Gcnd Brussel, elc. BRUGGE. Ten 7 ur 4o min. ’smorg.ten 11 ur. eu ten 7 ur. 3o min. ’s na middags nae Oostende. Teu 7 ur.’smorg., ten 1 ur. en ten 4 ur. i5 min. ’s na middags nae Gcnd Antwerpen, etc. <)-00 PRYZEN DER BROODEN van dito. 53 cent., voor 1 172 k. 1 id.\ 1/2 id. 1 172 kil. 1 i<Z. JP Ut CU 1.4 40 18 40 6 8 15 10 I 25 o 3 9® 2 7 20 7 5o 7 80 o 12 3o i3-5o 7 8-25 6-5o 3-76 io-85 8-20 5-o5 5-oo 8 Pryzen der plaetzen van Oostende ep Dit-I. Bankw. WAg. 1-25 3-75 2-20 7-25 7- 00 8- 00 PRYS DER GRAENEN Ter Merkt van Veurne van t3 mei. Er waren te merkt 807 heet. Terwe - 63 id. Rogge. - 711 id. Sucrio'Ti. - 108 id. lliver. 14° id. Boonen. - i3a id. Aerdappels. Per hectoliter, Peurnesch zak, fr. 22 - 28 Sucrioen Boon Aerdappelen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 4