Th q 1 CH. VERREGIIEM Op tyd 9 VERANDERING VAN WOONSTE. h il PÉPINIÈRISTE-H0RT1CULTEUR j diurnes, Ten einde aen de reizigers gemak en gespaerzaemheidgepaerd met een spoedig reizen te verschaffenzal de BARGIE van Nieuport op Brugge, met 1° Juli aenstaende afvaren zoo volgtte weten Van Nieuport op Brugge Allen Maendag B.1 Pierret deurwaerdcr en agent der Belgische maetschappy van algemeene as surantiën tegen brand, woont te Veurne, thans in de kleine Ooststraet n.* 9, ten huise van wylen d’heer Karei Nowé. Elk zegge het voort. Dood van zyne heiligheid den Paus. Een telegraphisch berigt van den heer Kossi, gedagteekend uit Rome, van den 1 juny, en te Parys aengekomenmeldt, dat de paus Gregorius XVI op dien zelfden day tusschen negen en tien ure ’s morgensschie- lyk overleden is. Gregorius den XVI, Mauro Cappellari, wasteBelluna geboren den 18 septembei 1764. Cappellari had zich in zyn order al Kamalduler monik vermaerd gemaekt dooi zyne kerkelyke kennissen en door zyne diept kennis der oudere en nieuwere oosterschc talen. Eenevermaerdheid van geleerdheid ei van nauwkeurige onderhouding der tucht regels, dewelko zich buiten het klooster ver breid had en de algemeene achting, die zyi karakter omringde, hadden aen den nede rigen kloosterling, lang voor dat hy in d< digt aen d’hofstede van Eversam, alsnu ver deelt in 7 koopen beginnende aen de west- zyde. Het ammat van deze party zal ook openbaer verpacht zyn. 2.’ De twee partien toebehoorende Mr. Clep, gelegen in het Iloogstaedc-broeksken, beide palende met het zuideinde aen de rivier den Yzer, ten voorleden jare beide ontbloot door sieur Van Eecke, herbergier te Elsendamme. van betaling mits stellende borge. BELANGRïKE NIEUWIGHEDEN. FRANKRYK.Parts, lOj'uny. Men heeft aen de leden der kamer der gedeputeerdenhet verslag uitgedeeld op- zichtelykeeneeleetrisch-telegraphische linie van Parys naer Ryssel. Er wordt hiertoe een krediet van 429,650 franks gevraegd. In het Memorial des Pyrenées, van den 21 mei, leest men het volgende: Indien daedzaken zulks niet bewezen, dan zoude men bczwaerlyk kunnen vermoeden, dal sommige landlieden in deze eeuw van ver lichting nog zoo hardnekkig aen toovery blyven geloven. Het volgende voorval moge dit bewyzen Een bewooner van Bedous was sedert langen tyd ziek; in stede van zich tot cenen geneesheer te wendennam hy zynen toevlugt tot eenen duivelbezweerder. Twee vrouwen hebben u betooverd, zegde hy. Om de uitwerking voor te komen, moet gy haer verrassenals zy u in het geheim bezoeken in degedaente van een of ander dier, span haer dan eenen strik. Men volgde den raed van den toovenacr, men hield gedurende twee nachten vruchteloos de wacht. Den der den nacht kwamen tot hun ongeluk twee katten langst de goot in dat huis. De eene werd gevangen in den gespannen strik. Er was geen twyffel, of dit was de tooverheks. Thans bezweerden de goede lieden de onge lukkige gevangene, om hare misdaed te bekennen, haer edelmoedig vergiffenis aen- biedende. Het arme dier, dat natuerlyk van dat alles niet begreep, miauwde geweldig. Nu stak men haer een brandende stuk hout in den mond en joeg haer de deur uit, niet twy Helende, of de heks zoude spoedig sterven. Het toeval wilde, dat dien nacht eene oude vrouw in het dorp aen eene beroerte stierf. Dit was eene lichistraeldie oude vrouw was de heks geweest, en ofschoon de kat met behoud van dry pooten en eenen verbran den mond in het leven bleef, twyfelde nie mand, of de toovenacr hadgelyk gehad. Ilalsregting van Pieter Leoomte. Maendag, om vyf uren’smorgens heeft Lecomle de doodstraf ondergaen aen de barrière S. Jacquet, gewoone plaets der crimincele execution. Lecomte droeg een lang wit hemd en eenenzwartcnsluijer over heihoold. Lecomte is met vastheid uit het rytuig gestapt; hy ging baervoets; hy heeft geknield en scheen te bidden. Vervolgens is hy opgestaenen heeft hy de trappen van hel schavot be klommen. In dit verschrikkelyk oogenblik scheen zyn moed te bezwyken. Üp het schavot gekomen, heeft Lecomte zich te genover de aensehouwers geplaetstden rug keurende aen het noodlottig werktuig. In deze houding bleef hy gedurende het lezen van het arrest. Onder hel lezen zegde de abt Grivel hem eenige woorden aen de ooren. ])e wettelyke pleegvorm vervuld zynde, heeft de eerbiedige geestelyke aen Lecomte het Christusbeeld toegereikt, hetwelk hy verscheidene malen met een waerlyk gods dienstig gevoel gekust heeft. Na zyuen biechtvader insgelyks met teederhertigheid omarmd te hebben, heeft hy zich aen de scherpregters overgegevende welke hem omgekeerd, van zyn wit hemd en zwarten sluijer ontdaen en aen de wip-plank vast gebonden hebben. Een oogenblik daerna was aen de gereg- tigheid der inensehen voldaen. BELG1EN.Vecrue, 13 jung. Men ziet in de nieuwsbladen dat langst alle kanten van ons ryk de vrugten zeer wel staen,en in ons gewest is het ook alzoo, nogtansdoor de langdurige droogtebegint er eene algemeene uoodkreek gehoord te worden. Hel is te hopen dat den Alderhoog- sten ons welhaest een voldoende en zoel regentje zal toezenden. In alle de wereldsdeelen gelyken de vol keren malkanderen nietzoo goed in reden en manieren als in handelwys; in China gc- lyken de inwooners van Pekin aen die van Nankin niet, die van Cairo verschillen met die van Constantinopelen; zoo wel als die van Londen met Parys in verschil van levenswys zyn; dus in ons land die van de groote steden tegen die van de kleine met degemeenle-inwooners zyn ook verschillig in alles wat de levenswys en reglementen aengaet. Niet wydloopig willende daer over handelende, zat ik maer slegts hier spreken van de dry in ons arrondissementgelegene stadjes, by voorbeeld: te Nieuport, zy hebben gilden van verscheiden aerdaca demie, schoone konsten, musicale en navi gatie scholen en eene jaerlyksche blocm- tentoonstcllingterwyl Dixmudc ook wel verscheidecn talryke gilden hebbende, niet van academie nog bloemtentoonstellingkan spreken, doch heeft iets nieuws die de groote steden evenaerd en dat is een vry- zinnig genoodschap die komt ingeridht te worden. Maer Veurne, ja Veurne sukkeld ook met al zyn oude gildendoch heeft iets die zyne twee gezusters niet hebben en dat is het agtingsweerdig Napolconnist-genoot- schapcn debelachelyke Spinners-estaminet, ik zegge belachelyke Spinners, want hebben zy niet wel zoo zot geweest van donderdag met wiel en rok nae de Panne by middel van twee wagens te ryden ho 1 dit was belachens- weerdigook als zy aldaer aenkwamen dook Triton hem zelve uit schaemte, terwyl Nep- tunus lachte dat hy aen zyn buik hielmaer Comus en Bachusveel meer met eene op rechte mcnschlievendheid bezield zynde, hebben hun zeer wel onthaclden in het terugkomen nog met een glas op den wagen, den vaerwel gewenscht, terwyl zy eenparig viva! het Spinhuis riepen. A propos, velen hoorei» nu spreken van het Spinhuismaer dit is eene herberg aen eene donkere loge gelykende, zonder pomp nog bardas,alwaer de gewoone estaminct-gastcn by eene lang- wystoude tafel zitten, welke ten tyde van den slag van Hondschoote zeer lang in dienst was, en op stoelen die ter inhuldingstyd van 'Willem, koning der Nederlanden, niet nieuwlyks bezeten waren. Nu, nu, het spin newiel en de spinders zyn daer mede te vredenom reden dat er aldaerin een on- deraerdsch gewelf, iets bestaet die alle krag- ten heeftho! kragten, met een zeker dosis daer van intenemenkan men ryk en magtig, generael, depute en minister worden; ja er zyn nog die daer door het koningdom verkreegendus wie zoude nu geen spinder willen zyn. Veel lachen met de spinders en de spinders lachen er ook mede, maer bacs Jan en zyn vrouw lachen nog hertelyker om dat zy daer door eene schoone estarainet hebben. om 5 uren ’smorgens, om te correspondeéren tePlasschen- Woensdag Jdale met het convoi van den j yzeren weg uit Oostende ten Vrydagf 10 uren vertrekkende. Van Brugge op Nieuport Allen Zondag Dinsdag ’s morgens on» 7 uren. Donderdag DeReizigerszuIlenaen boord dezer gemak- kelyke Bargie van alles aen een geringen prys kunnen bediend wordenen niets zal door de ondernemer verzuimd worden om het vertrouwen en de voorkeur boven andere vervoermiddelcnby het publiek te verkrygen. A l’honncur d’informer MM. les Amateurs de Jardins et Plantations que sa superbe collection de Roses coniposéê de 8000 sujets comprenant 282 variétés choisies dans plus de 2000 espèces remarquables, est en pleine floraison et qit'il recevra avec plaisir ceux qui voudraient bien se rendro a ses Pépi- nières, pourjouir du charmant coup-d mil qu’ils présentent. Uu choix de 50 fait dans les couleurs les plus variées et plantees cn amphitheatre formerait un pare inagni- fique. En même temps MM. les Amateurs auront la satisfaction de contcinpler dans toute leur beauté toutes'les espèces d’arbres, arbrisscaux et arbustes de pleine terre, connus jusqu'a cejour dans le commerce. Aucune pépinière n’étant plus favorable quant aux prix et aux sujets: le catologue en sera envoyé a ceux qui en feront la demande par lettre allranchie.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3