1 I l’H dB s ill £1 i aen het niinisterieél besluit van den EEN SNYDERS KONGRES. KERMIS OVERZICHT. t op 27 dezer maendtot van vogelen pcrsoonendie bezig houden ,1 Voor de steden van 1." rang, aen Yper. Voor het grootste getal schutters, het gilde van S. Michielby Brugge. liet ministricel besluit van den 14 july, waerby rogge-incel vry by den uitvoer verklaerd werdis te rekenen met den 4 augustus ingetrokken. De uitvoer van rogge-meel zal te rekenen van die date verboden zyn. Een brief uit Rome kondigt aen, dat de afdanking derzwitsersche troepen wclliaest zal ten uilvoer gebragt worden. Dezelfde brief zegt, dat de heilige vader voornemens is een groot getal kloosters te seculariseren. Elk geestelyk order zoude slechts een klooster meerbewoonenen de andere zouden toege ëigend worden, om de openbare bestieren te ontvangen, of om een groot getal armen, die geeue woonplaets hebben op te nemen. De paus heeft slechts 8 van de 136 cerekamer- lingcn behouden, die onder den vorigen pausdeze bedieningbekleedden. Pius IX heeft verklaert, dat de staet, binnen 6 of Bjaer, van al zyne schulden zoude kunnen ontlast zyn, ten gevolge der goede aenwending der thans bestaende middelen. Onze kermis heeft een alderschoonst weder gehaden de processieofschoon ten midden in den oogst en spits de Stevin-feest van Brugge, heeft na gewoonte veel vremdelingen bygetrokken. Wat voor het overig betreftwy zullen een kortbondig verhad daer af doen ’S avonds te vooren waren de klokken de De wereld is grootelyks veranderdeen- ider moet het bekennenwant onze eiken gelyken aen die van Dodona nietonze poer den zyn veel min als de Centaures, en men ziet geen Phoenix meer. Hé wel, hoe zoude den mensch niet ontaerden Maer zoude dit ook niet uit kragte van een slegte luim zyn, waer op de verstandige lieden de zotten schatten diezoo en gelyk de canarie- vogels, het zelve deuntje zingen het welk men hun in de duisternis heeft doen leeren De uitbreiding van het menschelyk vernuft gaet maer boven de oude eenvoudigheid dan 1ÏELA1VGRYKE NIEUWIGHEDEN. ENGELAND. Losdex, 24 ju\i. De Agra Chroniclevan den 24 mei, bevat het verhad van een ongeluk dat nog verre achter zich laet, wat het getal der slagtoffers betreftal degene die wy sedert dry weken aengestipt hebben. Den 20 mei is ten gevolge van een schrikkel] k onweer, de kazerne van. Loodianah bewoond doorliet 50.’ regiment infanterie der engclsche armee, bynageheel ingestort. Vier-en-tachtig persoonenwaer onder 14 vrouwen en 20 kinderen, zyn onder de puinen verpletterd. Bovendien zyn er 127 min of meer ernstig gekwetst. Het is te vreczen, dat verscheidene dezer laetsten het getal der dooden zal vergrootenen dat men bovendien nog andere lykcn onder de puinen zal ontdekken. De hevigheid van den storm was zoo groot, dat er in de omstreken van Loodianah verscheidene wooningen zyn om geworpen of zelfs mcdegesleept geworden. Daer ook moeten ongelukkigen om het leven gekomen zyn. Loodianah is gelegen op de Oevers van de Sutledge rivier. Het is daer dat de Engelschen onlangs eene beslissende over running op de Sikhs behaeld hebben. BELGIEN. Gist, <2.9 juli. Dy koninklyk besluit van 20 july verleent de minister van binnenlandsche zaken mag- ''ü1";;te beginnen e jagt der ortolanen slaeh by middel van netten. De i tich met deze jagt willen 1 tullen eene declaratie aen den burgmeester Van hunne gemeente indienen, welke zich zal ’uoeten verzekeren of degebrnikt wordende *ctten niet geschikt zyn om wild te vangen '*‘rineld in art. 5 van dewet van 26 febru- /ry 1646. Brieven van den 18 dezer maend melden >t paus Pius IX eene amnistie of vergillenis '^‘'i destaetkundige gevangenen heeft ver- ';,;ndby proclamatie gedagleekend uit ‘Unie van den Hljuly 1846. De geestelyken ■oitairc officieren en bedienden van het Gouvernement zyn voor het oogenblik in «8 amnistie niet begrepen. Omtrent hen Op eene byzonderc wyze beslist worden. Alle degenen die deze vergillenis zullen ónt- V:’ngen hebben moeten op hunne eer eene P'egtige verklaring doen van zich in het 'ervolg altyd als getrouwe en goede onder danen te gedragen. Zydie in vreemde hinden woonen, wegens gepleegde staetkun- d'ge misdry ven, zullen dezelfde gunst kunnen Benieten, indien zy binnen hetjaer aen den apostolischenunci hunnen wensch om van deze algemcene vergiffenis gebruik te maken te kennen geven.. De wateren in de vacrt van Bergen naer Comic, zullen van den 20 augustus tot 215 september leeg getrokken worden; Degene in de vaert van Pommeroeul naer Antoing, gedurende hetzelfde tydstip; De wateren der Schelde zullen leeg ge houden worden van 28 augustus tot den 28 september. De schccpvaert in het deel der Lye tusschen Vyve-S. Eloy en Gent, zal onderbroken zyn van den 8 tot den 23 augustus. Deze schikkingen zyn genomen in wy- ziging van het niinisterieél besluit van den 2zjuny. Het is heden eene bewezene zaek, dat de rails van den noordschen spoorweg te zwak zyn voor het gewigt der locomJtiven. De compagnie is diesaengaende met het gouvernement in onderhandeling. Om aen dit gebrek te verhelpenzullen erwil men, nog 6 millioenen verbruikt worden. fllen schryft uit Bologna, van den 19 july De staetkundige amnistie is hier alge- meenlvk met groot genoegen vernomen geworden. Deze maetregel is zoo wel te Rome als eerste die ons het naderen der kermis deden herinneren. ’S avonds gaf de muziek van S.“ Cecilia, op de groote merkt, eenige proef keus hunner sehoone airkens. Den Zondag, naer het eindigen der hoofdmis, is het muziekgenoodschap van Apollo in de dreef zich gaen laten hooren.’S avonds, en naer de processie ingetreden was, zag men nog muis nog zwervende musikanten en een eenig kot, op de Kaetsmerkt ge- plaetst, was voorzien van levende toveraers of escamoteursom de welwillende lieden hunne centiemkens uit den zak te doen halen. Den Maendag was den bal-champélre uitschynend in den schoonen hof van onzen heer burgmeester, en dit is het belangrykst van geheel onze kermis-feestwant zoo een menigte van het puik der bevolking, door mengt van een deel boeren en boerinnen, al op hun uitterste aengedaenin de lommer der wandelingen malkander doorkruissende, gaf een alderschoonst vooruitzicht. Den Woensdag, met de merkt, hadden wy het zeer vergenoegend geluk van trommel en trompetten te hooren aen de deur van het stadsschouwburg, om reden er aldaer een afdeel ken lieden ons met elk een dosis grypnie waren komen vereerenwelk spel van veel lieden eiken avond is bezogt geweest. Dezen dag maekte het overmaten heet, en nogtans een menigte wandelzugtigen, zoo feminin als masculinschetrokken nae do voorstad de Fabryke, alwaer een bal- champélre plants hadmaer ongelukkiglyk den balhouder,by gebrek van andere, had een speelman van ik weet niet waer moeten vragen, welken toonkundigen de weten schap bezit van, byna altyd op de zelve snaer, een tiental oude variation te geven; dit bevonden wy zeer behendig om reden men hem een Veurneschen klarinetspeler, voor hulp had bezorgd, welken nogtans voor een van de goede bekend is, en dezen hem niet konde volgen. A iamande a gaus. Sas toulehuit. Immers men zat en dronk ia ’tgroen, en het eentoonig orchester liet daerom niet van eenig aenwezigen van ver- noeging te doen huppelen. Tot het naeste jacrspeelman. Den Donderdag, nae de Panne, maer dezo heeft dit jaer min bezoekers gehad, want er waren wel nog al tamelyk mensehen van de stadmaer geen boeren van buitenom reden van den oogst. Eiken avond was het in verschelde plactsen balen bier en wyn is niet gespaerd geworden immers daer waren lieden die zoo smakelyk dronken dat zy steroogden. Vrydag, schieting by de maetschappy van S.‘ Joris. En Zaterdag, geen kermis meer, aerdappels staet ons by; maer morgen, ja morgen, Koeke-zondag, er is een schieting by de Bastianisten, en ’s avonds bal in het Stadhuis liefhebbers trekt op, springt de Polka, en ’Sandcrdags al gapen, geeuwen, Zult gy uw gebeur toeschreeuwen, ’K heb geestig verkwist myn tyd, Maer ook ’k ben myn duiten kwyt. in de provinciën door illumination en an dere vreugdebetooningen begroet geworden. Honderde gevangenen zyn by hunne huis gezinnen teruggekeerd. Ook zyn de uit drukkingen waerin deze belangryken akt opgesteld is door een-ieder goedgekeurd geworden. Vebrne, 1 augusti. Den graen-oogst is in ons Veurne-ambacht alderschoonst en reeds byna gansch inge- haeld. De aerdappels staen ook zeer schoon en wy hopen dat welhaest’een zoden regen dezelve eene noodigc begieting zal geven. Gisteren avond heeft men ons verteld dat de télegraphe aengekondigt heeft dat, den koning van Vrankryk op zyn balcon verschynende, men met eenetwcelooppistool naer hem geschoten heeft, maer dat al wederom de Alvoorzicnigheid den aenslag heeft doen mislukken, en den dader in de handen der justitie is. De bekende luchtreiziger Greente Londen, heeft in den avond van den 20, in gezelschap van 12 dames en eenen heer, met zynen rcusachtigen, ballon eene luchtreis ondernomen dwers over de hoofd stad. Na eenen togt van 52 minuten, ishy goed en wel in het graefschap Essex op eene weide nedergekomen. Inde prys-schieting door het gilden van Sebastiaen te Brugge geopendzyn de pryzen gewonnen als volgt Deoppervogeleenen soepkom ter weerde van 600 francs, door den heer Dainbre, van Keinmel; N.“ 2, eene koffykan ter weerde van 350 francs, door den heer Vifquain, van Doornyk; N.* 3, twee saus kommen, ter weerde van 304 francs, door den heer J. Van Ackcre, van Brugge; N.“ 4, twee kandelaers ter weerde van 230 francs, gelot door S. kruys, by Brugge; N.“ 5, eenen marabout ter weerde van 216 francs, door den heer Fermout; van Brugge. Mcdalic voor de verstkomende, het gilde van S. Nikolaes. De medalie voor de schoonste kleeding is toegewezen te gelyk aen de gemeenten Moerkerke en S. Andries, by Brugge. Voor de steden van tweeden rang, aen S. Nikolaes.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3