J f BURGERSTAND DER STAD VEURNE. YZEREN-WEG. I 7-o° 5 7 5 8 4 o 12 3o S.*3 2,° l «4 4° 7* 18 4° g 6 6>» Geboortes d’oog In 20 5-o5 Bruyn idem. I nedcrteslagen. De schryvers o 2 0 5o So o I id. 1/2 id. i 1/2 kil. i id. W A-oo 4-5'» 4-5o 4-;5 7? 7-7-^ Ui BrugS* Gcnd Mechelcu Brussel Antwerpen Leuven Am Luyk Aken Keulen Kortryk Fives [Rysscl] Dooruyk Ter we, Rogge Sucrioen Nieuw Sucrioen Haver, Boonen, Aerdappclcn PRYZEN DER BROODEN van dito. 50 cent., voor i 1/2 k. Half wit Tarwen 33 17 - 39 - 26 13 - 1-25 0-75 3-75 2-25 6- 75 7- 25 0-00 Vertrek-Uren van den ïzer-weg Zomer -tydslip. Pryten der plaetzen van fr. 30 - 8(5 20 - 82 14 -81 15-26 14-64 .21-48 0-00 van 18 tot 31 Ju/y 8. OOSTENDE. Ten 6ur. ’stnorg.ten 10 ur. 35 ru.ten j ur. 10 in. na mid. en ten 7 ur. ’savonds nacBruggc, BRUGGE. Ten 6 ur 45 min. ten 10 ur. !\a min. ’smorg., ten 3 ur. o5 min. cu ten 7 ur. 45 miu. ’s na mxldags nae Oostende. Ten G ur. 45 m. en ten 11 ur. i5 tn.’s morg., ten 4 ur. 56 unu. en 7 ur. na mid. nae Gcnd, etc. De ion koosde ’t bloempje Op ’t lachende veld Toen ik, van inyn broertje Alleen vergezeld, Vaerwel xei aen moeder Dat God u bewaer! Keert weer met do lente, Als ’t xwaluwenpaer. STERFGEVALEN. Den 20. Cclcnic -Reine - Marie Detol- lenacre, 8 inaendenDuynkcrk-stract, n? 6. Den 22. Franciscus Vanbrabantjong man, werkman, 38 jaren, geboren en gcdomicilicért te Clerckcn, Hospitaal. Den 24. Sophia Denccker, 8 maanden, Oost-stract, n.‘ 5. Den 30. Maric-Thcrcsc Dcvos, werkster, 22 jaren, geboren te Alvcringhem en woonendo te Veurne, huisvrouw van Eduardus Vlaminck, Vesten-straet, n.’ 0. Ver is nu de lente!... Zoo fel leed ik nooit! 0 moeder, moeder, Herzie ik u ooit! Bewooners van 't hutje Doet op voor een kind Ach, geeft my wat te eten! Zoo woest raest de wind! Zyn stemme verzwakte, Het zonk op den grond De sneeuw was zyn lykkleed, De sneeuw was zyn spond. En valt nog by vlokken De sneeuw in het woud, Dan kryt nog het knaepje Ik heb het zoo koud Veurne, 1846. Eovosn Rossi. Overgcnomen uit de F/aemscAe stem deel.— 2.' en 3.' a/lev. Bruss. 1846). Geen winter en deere u Noch breng’ my in nood Nog smack ik het kusje Dat zy my dan bood, Haer tranen verborg zy Nog schonken we een’ zoen En kenden geen jammer En trokken door ’t groen. Wy reisden zoo verre, En zongen zoo schel Nu ging het ons kwalyk, Dan ging het ons wel. Macr immer was de arme Meedogend en lief, En altoos verstond hy Onz’ bede en ons grief. Myn broertje verkwynde, En stierf op myn hart. Men groef hem een putje, ’K verstomde van smart. Men trooste me, onnoozlen! ’T was sle&hts voor één dag. Alleen doolde ik sedert, Met rouw en beklag reden zy scharen met nog veel grooter oogen gekregen hebben etc.etc.en indien er aen hunne vraeg geen gehoor gegeven word zy hun tot de kamers gingen wenden met bede de snyders met elk een mond- slotje te straffenof dat zy Verders konden wy niets meer hooren, want die zelve muzykantcn waren daer ook ingekomen. Wy vertrokken dan elk naer zyn hótelons beide verblydende van in een klein stadje te woonen, alwacr de klccder- makers opregt en consciëntieus zyn en dat d’oog hunner schaer niet wyder als die van hunne voorvaderen is. Zoo dra den uitval dezer beide beraed- slagingen vernemende, zullen wy seffens den zei ven aen onze lezers mcdcdeelen. PRYS DER GRANEN Ter Merkt van Veurne van 29 July. Er waren te merkt 837 heet. Tcrwc. 6 id- Rogge. 185 id. Sucrioen. 21 id. Haver 5 id. Boonen. Per hectoliter, Veurnesch zal fr. 20 - 67 13-97 9-88 10-39 9-96 .14-65 0-00 Oostende ep DILI. BaNRW. WAg. o o om heviglyk tegen deverdiensten barer eeuw nedcrteslagen. De schryvers en bovenal de poëten zyn groote mannen daer is niet aen te twyffelen macr men houd voor dat zy wat met ver waande jaloursheid behebt zyn, en dat zy zich onder malkander niet opregt beminnen, nogtans zy zeggen en schryven veel lof en eer van eenen auteur die naer d ander we reld is vertrokken en wieroken hem vol gens de langheid van tyd dat hy zyn afscheid genomen heeft. Macr laten wy de poëten daer, en voegen ons by de staatkundigen. Wy hebben, en nog wel by duizende in onsryksken, mannen die alle in slaet zyn om het bewind gade te slaenen de helft van den tyd heeft men moeite om ministers te krygen. Over eenige dagen liet ik my door den stoom tot in eene onzer grootc steden vervoeren en, nieuwsgierig zynde om te weten wat er al omgaendewas, trad ik in een café, en zette my by eene rond door een goed aantal heoren gezetene tafelwaer af eenen gedaagden heermet een gerimpeld voorhoofd bet voorzitterschap bekleedde zich zeer bedaard en met veel omzichtigheid uit. Hy was gclukkiglyk nog macr aen zyne inleiding, die liep op den slcgtcn staet onzer lynwaed-nyverheid, het duer leven liet te vereffenen koophandel-traktaet tus- sehcnHolland en ons, en viel wat uit over de lang vertoeving van’s Bataafs koning van dit te teekenen hy sprak ten voordeele van het Zolverein - verbond, en verders be gon hy in een wat verhevender toon het voor of nadeel der douane-vcrcening met Vrankryk voor oogen te leggen. Ik luisterde met aendagt en had wel gewild om ’k weet niet wat, dat dien agtingsweerd en ver- standigen heer nog lang zyne redenering had konneu voortzettenmacr eensklaps wierd do duer zeer hard geopend en ik zag een geheele groep lieden inkomende welke regtstreeks eene bygelegene plaets introkken zonder nogtans dedeur agter hun te sluiten. De meid by my komende, vraegde ik haer wat voor lieden dit waren; waer op zy my zeide het zyn de mcester-snydcrs die hier eene byeenkomst hebben. Ik ging by de deur der kamer staen, uit nieuwsgierigheid om te weten wat voor lieden snyders waren, en straks hoorde ik dat het de by ons genaemde Kleederinakers-meesters waren die, onder het nutten van eenige glasjes, in beraming waren om de daghuren hunner werklieden te kounen verminderen, ter oorzaek dat zy de pratieken hooren murmureéren over den fatsoenprys der kleedercn, om reden dezen veel te hoog by den prys der stoffie is, dat zy wel nog ruim de voering, knopen, garen etc. etc., in groote cyffers oprekenenmaer dat zy vreezen het welhaast ook zal beknib beld wordenen het géén door de oog der schaer kan, hoe groote stukken bet zyn, de zélve weerde niet meer heeft als voortyds, dat men reeds broeken, vesten etc. vooreen franc of twee ter merkt verkoopt, gereed gemaekt, en nog van soupieds voorzien, dat.... Inden zelven oogenblik begonnen een tiental zwervende muzikanten geheel het café in rep en roer te stellen, het welk my deed vertrekken. Naeuwelyks was ik op de straet of ik ontmoette eenen myner ook op reis zynde stadsgenootenaen welken ik al voortwandelende, hem vertelde wat ik ge- hoort had. Wy waren daerover nog lachende wanneer men in een café, in eene andere straet, veel volk hoorde; wy traden binnen en zagen een menigte lieden rond eene tafel geschaerd door eenen redenaar bezeten die, met eene fyn maer schitterende stem eene aenspraek deed waer uit wy wel verstonden dat het de kleedermakcrs-gasten waren die eene beraming hielden om gezamentlyk eene verhooging van loon te vragen, mits de le vensmiddels duer zyn on zy merkelyk zien dathunne meesters goede allairens doen, oin i-,5 5-00 g-00 9- 75 9- 25 10-5o i5-25 11-00 15*75 12-00 20-00 i5-5o 27-50 21-00 i3-5o 8-25 G-5o 3-7G 10- 85 8-20 10- 5o 8-00 5-oo HET ARME KIND. Verlaten was ’t hutje In *t doodnackte woud Daer jammerde een knaepje Ik heb het zoo koud Bewooners van ’t hutje Doet oj» voor een kind? Ach, geeft my wat te eten Zoo woest raast da wind! 1 15 3 9® 2 7 t 7 8 15 8 10

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 4