k L‘ A MEN KAN BEKOM E N By den drukker dezer GESCHIEDENIS CJtixoeit Ptxtv LxcuDc ter) ■i in het kleyn te bekomen by Alles Voorts gewonnen vy I varen niet dé lit DE KERKSTRAET T E KI E U 1' O R T. In hel groot en BELGIEN. Brussel, 19 augusti. Men verzekert dat er eerlang nieuwe pro motion in de artillery zullen plaets hebben. Er is spraek, zegt men, om voor de feesten van september een groot muziek concours in te rigtcn zoo als hetgeen inde maendjuny te Keulen plaets heeft gehad. Valsche twecfrankstukken met de beeld- tenis van Napoleon en het jaertal 1810 zyn te Brussel in omloop, Zy zyn van binnen van geel koper. De buiterand is grof ingekrrf.t, en de létters der woorden Dien protégé la France stacu niet op gelyken afstand van elkander. fraters van Rhetorica is verhopen dat hy voort zal letteren te beoefenen. Onze Maetschappy van Rhetorica heeft het als een plicht aenschouwd van met al de beminnaers der Nederduitsche tael hulde toe te brengen aen de nagedachtenis van den heer J. F. Willems. Niet alleen heeft zy besloten, eene inschry vings-lyst onder hare leden te openen, om het hare toe te brengen aen een gedenkteekendat men zich te Gent voorstuit dien vcrdienslelyken man toet, wyden, zy wil mede het borstbeeld van Willems in hare vergaderzael plaetscn Dit besluit bewjsl ons, dat de Maetschappy vooruit wil met de andere genootschappen onzes vaderlands. Die een Willems weet te waerderen is een echt kenner der tael, die geroepen is om vroeg of lael hel eerepad te bewandelen, waer Willems zyne navolgers op roept. Dit hoofde der kwytschelding welke zyne Heyligheid den Paus vergunt heeft aen de staetkundige misdadigers, gaen de ro- incynen een kolossaal bronzen standbeeld opregten op den berg Pincioaen Pius IX. Deteckening van dit gedenkstuk is reeds verveerdigd. Het verbeeld den Paus zynen arm naer den hemel reykende cn ketenen onder zyne vóelen verbryzelcnde. Den 11. vader heeft ook al de gevangenen voor schuld beboerende lol de stad Hoornen, verlost, met uil zyn eigen byzondcre kas hunne schulden te betalen. Den Paus heeft bevolen, dat de behoeftige joden deel zouden hebben aen de aelmoessen, die hy doet uitdeden. De Israëlitische de putatie, die hem is komen gelukwcnschen is niet veel vriendelyklicid ontvangen geworden. Brieven uit China melden den wonder- lyken voortgang van het christen geloof aldaer. Sedert dat de vryheid van hetchristen geloof door een besluit van tien keyzer ge geven is geworden, zyn de missionarissen niet genoegzaam de ongelovigen verlaten de tempels van Boudna, en komen tot de eenvoudige kappellen aen den waren God toegewyd om er het doopsel af te smeken. Hel getal zendelingen in China beloopt tot 80 waarvan GO Franschen en 20 Italianers. Indien wy de fransclie dagbladeren mogen geloven, heeft Japonic zelfs het zalig ucr bereikt op hel welk er den afgodsdienst gaet omgeworpen en den waren godsdienst geplant worden, eene zending is te Gedo, hoofdstad van Japonic, ingerigt. Men leest in een Gendseh dagblad het volgende Onder de gebrekkige stelsels die in de policie van den dagelykschen handel gevolg worden mag men zonder tegenzeg de brood zetting of pegel plaatsen. En op welke wyze men ook dit stelsel zou keeren of wenden, kan het nooit anders dan gebrekkig wezen, De vieie van dit stelsel ligt in zyne toe passing, om reden dat het niet naerbe lmoren kan toegepast worden zonder de belangen* van den eenen of van den anderen kantgrootelyks te kwetsen. Ziet hierwaerom ücpegel wordt vastgesteld op den gemid delden prys, telken merktdag opgemaekt. Om dezen prys te vinden, begeven commis sarissen der regering zich ter merkt en ondervragen de verkoop'trs omtrent den prys hunner verkochte waren aenvankelyke de gene die de beste tarwe ter merkt gebragt hebben en vervolgends de gene die eene middenbare soort' hadden aengebragt. Uit deze vragen, die verscheidene inael herhacld worden wordt dan de midden-prys vastge steld waerop het slag of de pegel berekend wordt. By het opgeven dezer pryzen wordt er «eikens door den verkooper ten minsten vyf Goede roode en besten roze- en witten Champagne Malaga-wynfyne I.iqueuren en sterke Dranken. aen gematigden prys. t allerfynstc OEillette-olie alzoo goed dan Olyf-olie, aen fr. 1-20 c." de pinto, en allerbesten Wyn-azyn, aen 45 c." de pinte. Hy activeert alle proposition tegen brand- gevaer voor de maetschappy der Schelde te Antwerpen, eene der oudste en sterkste maetsehappyen van 't land. BELANGRYKE NIEUWIGHEDEN. FRANKRYK. Parvs, 11 Augusti. Ter gelegenheid van den 10.*" verjaerdag zyner troon-beklimming heelt Z. M. grade verleend aen 502 veroordeelden. Eenieder is bekend met het edelmoedig gedrag van den looneelisl Arthur Dargis, by de vcrvaerlyke ramp tier Noorderspoor- baen, te Fampoux. De baronnesse de Boers heeft tien onbeschroomde!! redder harcr dochter eenen ring gezonden welken ge- vorind is uit hair van haer kind en verrykt met gesteenten van groote weerde. Zy heeft vyf aktien van den Noorderspoorweg by den ring gevoegd. BELGIEN.Antwerpen, 20 Augusti. Een cngelsche ingenieur bevindt zich sedert eenige dagen in Antwerpenmet plans voor eene brug over de Schelde. Deze brug zal gedeeltelyk op bogen rusten en gedeel- telyk hangend zj n gelyk vele bruggen thans in Engeland en Frankrjk. Het plan is door verscheidene bevoegde persoonen en door geschikte ingenieurs onderzocht geworden en deze geloovcn dat er de uitvoering van mogelyk is. Men verzekert dat de kosten op ongeveer twee m illioen francs zouden loopen. Dit is de tweede inael dal tic daerslelling van een brug lusschen Antwerpen en het Ylaemsch-hoofd ontworpen wordt. In den tyd van het keizerryk heelt de ingenieur de Ridder een plan gemankt, dal door den loop der gebeurtenissen verhinderd is ge worden in uitvoer te brengen. Moge het tegenwoordige plan een beter lot ondergaen dit zoude de nabyliggende streeken van Vlaenderen grootelyks verlevendigen en eene bron van rykdom zyn. De minister van oorlog heeft bevel gegevendat de kleine garnizoenen in do forten aen de Schelde, alle vyflien dagen, in plaets van alle maenden zullen afgelost worden uit hoofde van de aldaer heer- scheude koortsen. - f witte Wynen; ailer on ouden andere DEK Behelzende het gedenkjoeerdigSte dat er gedu rende hunne regering in de beide l laen- deren is voorgevallen. Veurne, 22 Augustus. Dyssendag, 25 dezer, zal de prysdeelihg in hel Kollegiealhier plaets hebben. Het genootschap der oud-wapenbroc- ders van het keizerryk, te Veurne, heeft op den 15 augutus, den verjaerdag van de ge boorte van den keizer Napoleongevierd. Heden 22 augustus 184(1 zal er ten tien uer precies ’s morgens, in hel gouverne- ments-hotel te Brugge, overgegaen worden tot de aeiibesteding der buitengewoone her stel lings en verbeteringswerken aen de rivier den Yzer, voor het versterken der dyken van dezelve rivier. Men schrylï ons uit Marcke Onze pryskampvan dichtkunst cn uitgal- ming is allerluistcrrykst geweest. Weinige dorpen kunnen zich beroemen dergelyke knnststryden in den laetsten tyde tot stand te hebben gebragt, onder betrekking der voor- treH’elykc stukken, welke medegedongen en 't aental declamatoren, die zich den palm in't ernstige en luimige vak betwist hebben. De oefeningen hadden plaets in 't kasteel van den kunstininnenden heer Burgmeester, hoofdman van't Rhetorica, ouder eene tent die tot 1000 mensclien kon bevatten. Zie hier de uitslag des pryskamps Poezv (onder werp: de Moederliefde) 1.' prys aen den heer Edmond House, lid van t Rhetorica te Veurne. 2.’ prysde heer Dejaegher, te Nicuport. Eerlyue melding: aen den heer Biebuyckte Vive S'. Eloy. Uitgalmingen in ’tdeftige; 1.' prys de heer Vande VVaeter, te Brugge; 2.' de heer De Weirdt te Kortryk. 3.' de heer Van de Rougstrate, te Waereghem. In TBoertige: 1.'prys; de heer d'Huygelaere, van Deynze. 2.' de neer Van lloorebeke, te te Zomerghem. Bybelvkagen 1.' prys de Maetschappy van Gulleghem. 2.’ deMact- sehappy van Rousselaere. Kanervraeg de .Maetschappy van Gulleghem. Pronkscurift 1.‘ prys L. Renier, zoon, onderwyzer te Harelbeke. 2.' prys A. Renierzoonkonst- schilder, te Deerlyk. Praelrykste inkomst en meest getal leden de maetschappy van We- velghem. De heer Vanduyse had een dichtstuk (de Moederliefde) aen de maetschappy opge dragen. Deze pryskamp had eene buiten gewoone menigte uitgelokt, onder de maet- schappyen die den praelstoet versierden bemerkte men degene van Heule, Gulle- ghem en Wevelghem, dingend naer den prys der praelryksteintrede: deze laclste had een rykversierdcn triomfwagen (deParuas), gevolgd van 95 leden der maetschappy. Het getal der dichtstukken beliep tol negen, het gene der uitgalmers tot 49. Er waren mededingers gekomen uit Brugge, Kortryk, Yperen, Nieuport, Veurne, Rousselaere, Iseghem Eecloo Ronsse, Harelbeke, Waer schoot, Somerghein .Deerlyk, Wareghem, Deynse, Rumbeke, Cachtem, Heule, Moor- seele, Gulleghem, Wevelghem en Vjve St. Eloy. Onze stadsgenooten hebben met de harte- lyksle deelneming vernomen, dal de eerste prys der Poezy door een onzer jonge con-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3