I II 3 n GES CH I El) EN IS mede. Een Gazctlezer. Ten zelven avond heeft het gemeld muziek van S.“ Cecilia, onzen stadgenoot <1 heer Edmondus Ronse, met een zoetlui- dende avondmuziek of serenade vereerd uit hoofden hy den eersten prys van poezy in den dichtkundigen pryskamp, teMarcke, behaeld heeft. Heden zaterdag zal er in bet gouverne- ments-hótei, te Brugge, overggeacn worden tot de aenbesteding van het vervoer der depechentusschen Oostende langst Nieu- port op Veurne. Den aerd-appel oogst staetaldcrsehoonst, maer eensklaps is het gerugt verspreid ge worden dat de plaegdie ten voorleden jare zoo hevig gewoed heeftnog eens uit- berste. In den beginne wilden wy daer geen geloof aen geven, maer nu zyn wy overtuigt dat hel gcdeeltelyk alhier waer is, maer ge- lykcrwys dat de vroege aerdappels reeds ryp zyn, worden die alom uilgedaen. Het is te hopen dat dien geessel niet algemeen zal worden. digden konde verrigt worden, daer zouda niet meer overblyven te doen en den débar- cadèreaen de Panne, zoude ook ten voor- deele van onze stad Veurne, reeds in volle werkzaemheid zyn. Daer zyn toen ander bladjes die, om hunne stadjes ter baet te spreken den air hebben vanandere te willen vernederen of benadceligen. Daer zyn er verders om in hun graeuw koleur te hlyven die zy aengeaomen hebben, geduerig hunne lezers vervollen met zeer hevig tegen het een of het ander blad uitvallende artykels daer kan byna geen een nummer verschynen of zoo goed van den eenen of den anderen kant, leest men eene wederlegging of aenranding en zoo wiegen zy het geld uit de lezers scho ven. Ho! die slimme vossen! Onder ander voortbrengsels hebben wy gezien in een Blad van couleur en het was klaerlyk te bemerken dat dit uit lauter menschlievend- heid geschreven was) een artykel over de armoede in beide Vlaenderenen wat is er de oorzaek der groote armoede zoude gy zeggen? Hé wel.dat Blad zegt dat het nog min nog meer voortskomt om dat de afge- veerdigden, oh 1 'k wil zeggen, datde kiezende Vlamingen al te kalholyk zyn, om dat zy katholyke d^putés kiezen, en deze al eens zyn met de heeren pastors der prochien. Dezen schryver doet zi.-n dat hy toch kost dat kost in zyn couleur blyft, en zulke ongerymde gezegden worden ook gelezen. Oordeel met my, moet den lezer, voor welk couleur hy het houd de schouders niet optrekken en zyne verw ond cringe doen uitschynen van dcrgelyke arme en ongegronde geschriften in de kolonnen der Nieuwsbladen acnte- treffen en zeggen dat zy veel beter zouden doen gelykgy, mynheer den Uitgever, oneer- roovendehistorische en wetenschaplyke artikels te geven, als zulke ydel en tot twist en tweedragt ophilzende voortbrcngzels in het licht te geven. BELANGR ÏKE NIEUWIGHEDEN. BI.LG1EN.Astweri’cs, 27 Augusti. Sinds denigc dagen voeren de stooni- booten een groot gedeelte van onzen fruit oogst naer Engeland over, en dit is onge- tw yield wel eenedergrootsteredenen waeroin hel fruit zoo duer op onze merkten blyft. Woensdag werd erindenstoomer Antwerpen die denzellden middag naer Londen vertrok 2700 manden noten, inhoudeade 2,169,000 stuks )en 33 manden appelen en peeren in gescheept, en nog moest de kapitein 270 manden noten weigeren, dewyl zyne lading van zyn vaertuig volkomen was. Ook nam de Monaii h eene groote hoeveelheid vruchten Broggc, 28 Augustus. In den nacht van 20 tot 21 dezer, zyn uil eene boerdery aen den straetweg van Dudzeele naer Westcappelle (West-Vlacn- deren) 127 schapen gestolen; maer toen de movers met hunne razzia aen de brug kwammen welke over de vaert van Zclzaete ligtvonden zy er de tolbeambten op hunnen post, en vreczende van b. trapt te worden, kozen zy hel hazenpadde schapen in tien brand latende, welke aen den eigenacr zyn teruggegeven. Wy hebben van goederhand vernomen dal bet gouvernement middelen beraemd ti'g 'ii de groote armoede die ons ongelukkige 1 elio llige bevolking drukten dat het voor nemens is de onderhandelingcn met Frank- ryk heraenteknopen om tot de sluiting van een koophandel en industrieele associatie met dat land te komen. Men verzekert zelfs dat den graef de Meulcnare, gouverneur onzer provincie, naer Brussel is geroepen geweest om aen het ininisteriedc inlichting -n te geven die het zoude noodig hebben om die onderhandelingcn tot een goed einde te leid.ui. Het officieel getal der arme lieden, die in elke stad van West-Ylaenderen door het bureel van Weldadigheid moeten onder houden worden, is als volgd Brugge tcld 21,799armcn. Kortryk, 11,000. Dixmude, 1750. Veurne, 1770. lseghem,3300. Meenen, 3000. Nieuport, 1180. Oostende, 3230. Poperiughe, 3000. Rousselaerc, 3706. Thielt, 2901. Ihourout, 3800. Waesten, 1224. Wervick, 1433. Yper, 6239. Het totael dezer steden is dus 71,460 armen. Veurne, 29 Augustus. Dyssendag lestleden heeft de luistcr- ryké prysdeeling voor het bisschoppelyk Kollegieen de opperprimaire Schoolinde groote zael van het stadhuis, in de tegen woordigheid der stadsoverheden,eene hoe veelheid heeren pastors der omliggende gemeenten en andere geestelyke en wereld- lyke persoenenalsook een grooten toeloop van ouders, vrienden en nieuwsgierige, onder het geschal van het muziek en 't geluid der trioinphcklok, alhier plaets gehad. De eropeuing der klassen voor de opper primaire Schoolis op den 14 September vastgesteld en die voor het Kollegie op den 10 October daer na. Hlr. den Uitgever tan hel Advertentie-Blad. Gy weet dat er allen jare een slach van concours of kampstryd tusschen de collcgien of atheneen verrigt word, en dezen jare moesten de leerlingen eene redevoering in de moederlyke tael om best opstellen, welke handelwys eene groote bydrage tot bet aen- moedigeu der leerlingen en hunne onder- wyzers zelfs, toebrengt; om zoo meer en meer de goede en verstandige schryvers te vermenigvuldigen. Het gouvernement ziende dat er zoo veel boekdrukkenen ingerigt worden, ja zelfs, tot in de enkele gemeenten, en dat zy ook seffens in het uitgeven van een Nieuwsblad mededingenis het zelve in hi t goed gedagt gekomen zegt men, van ook ecu concouis onder alle de gazetdrukkers van het ryk te bevelen, op dal elkeen der zelve, uit eigene vinding, eene aensprack in het vlaemsclt en eene redevoering in bet fransch zoude op stellen het schynd, (heeft men ons voorders gezeid dat onze booge bewindhebbers dit willen om te zien of die genen die dit last op hun nemen, waerlyk de bekwaemheid heb ben, want zooniet, is er beweertzyn zy blootgesteld vanzomtyds bytende, vergiftige of eerroovende artykels toegezonden te wezen zonder den zin te konneii verstaen. Wy moeten aen dien maetregel toejuigen, want eene gazet drukken moet een last zyn en vereischt eene ware oplettendheid en gelvkerwys er twee’couleuren bestaen dat is te zeggen (of men wilt zeggen) de katholyke en de liberalenmoet men langst de een of de andere kant overhellen, en min of meer de artykels van dat couleur laugsl waer men held, in het blad plaetsen. Maer onder die arty kels zyn er nog al veel die ongegrond zyn, dat men om zoo te zeggen medclyden moet er mede hebben; hy voorbeeld: wy hebben in een hier by uitgegeven Bladjeeen slach van nog al wel opgesteld rouwklagt gelezenover het vernemen dat den reeds in hunne hersens liggenden yzerweg van Mons op Nieuport, van de hand gewezen is, en op het einde van dien klagt-artykel wilt den schryver aen zyne stadsgenoten doen zien dat hy waerlyk hunne belangens vooren- staet met die niet wel uitvallende zaek opdeafgeveerdigden, te wyten, om datzy niet genoeg gesproken hebben. Wy weten niet of het op de afgeveerdigden by de Provincie, by de kamers of by het scnaetzyn, en of die van Mons en al de plaetsen waer dien weg moest doorloopen, ook daer inbegrepen zyn. Wat daer van zy,wy agten dit voor ongegrond en slechtsgedaenoin tetoonen dat hy ook van een couleur is, waerschynlyk donker-bruin om niet veel ie schitteren indezon der reden- inaet, want dat al zulke zaken door het ge sprek of geraes van een of twee afgeveer- M E N K A N B E K 0 M E N Bij den drukker, dozer DER (jtcXOCH ViXtt Dctetj f Behelzende het gedenkioeerdigste dat er gedu rende hunne regering in de beide I laen- deren is voorg vallen. Aen de Choorzangers van Zannequin. De eerste kunstoefening der Choorzan gers van Zannequin is op woensdag laets- leden geschied. In afwachting, dat men van Neder- en Hoogduitsche Choorzangen voor zien zy, heeft men een groot en moeilyk fransch stuk uitgevoerd (Ze» Brigands espa- gnols), den liefhebberen der muziek alge meen bekend. 1).: zitting is niet afgeloopen voor dit zangstuk re ds met zekere bekwaem heid, door de vyflien werkende leden, werd uitgevoerd. Het tweede gedeelte er van, een gebed tot de Madonais met zoo veel gevoel gezongen dat het ons een groote hoop op den voortgang des Genootschaps geeft. Het reglement was voor de vergadering vastge steld het is eenvoudig, en daerom juist ligt uitvoer baer. Eenige nieuwe werkende leden hebben zich ter ba I loteri ng aengebodenWy wenschen, dat het getal der zelven aengroeije, vooral met jongelingen en mannen uit de werkendeklas. De zang is toch de kunstoefeningdie aen den werkmanbyzonder eigen is; dezang vordert geenc kosten, en levert groote vruchten op, als hy doelmagtig is ingerigt. Indien de tael gansch het volk is, zoo is de zang de poezy van het volk. Wie is Zannequin Vragen velen, die zeer wel weten wie Apollo is geweest, die nooit geweest is en die vooral bekend zyn met Caius-Julius-Cesar, Alexander, Leonidas, den Cid, of Turennc; immers, die slechts vreemd zyn aen hun eigen zelven en hun vaderland. Aen dezen hebben wy niets te zeggen voor anderen echter, die Zannequin als een vaderlandschen held achten, en echter zyne geschiedenis niet van naby kennen, doen wy gaerne onze perse werken. Zy zullen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3