r KOOPDAG het midden Haringhe. UK NENAGI E-GOEDEREN, Te Pollinchove. Donderdag 10 September 1846, ten twee uren na middag, ten sterf huize van de wed. sieur PieterDe Voghel, te Pollinehove, in de dorpplaets zuiden de weide van westen de Koopdag van den geheelen huisraed door de zelve overledene naergclaten, bestaende in koper,- tin,- gleys,- porcelyn,- blik en aerdewerktafelsstoelenstacnde horlogie kleederkassencommoden, beddebakken met behang, wolle matrassen en hoofdeinden, pluimen bedden en hoofdeinden, wollen deksels, tafel- en menagie-lynwaedveel droog brandhout en meerandere voorwerpen te lang om te verhalen. Met gereed geld. naest den zuiden eene weide toebehoorende de burgerlyke godshuizen te Yper, met den zuid-oost-einde de weide van den heer major Despot, zuid die van sieur Veranime, te Loo, met den zuidwest-hoek maeigras toebe hoorende bet burgerlyk godshuis te Loo, nog west maeigras toebehoorende de kinders Brutsaerl, te Pollinchove, west nae den noorden de weiden toebehoorende Mr. De Man, te Brugge, en het burgeriyk godshuis te Loo, de happe paeld van van den zelven De Man, en weide van Mr. Despot. Deze weide heeft vrye passagie over de zoo genoemde Lange-weide toebenoorende den neer major Despot, tot op de Reygersdyk- strael, leidende van het gehugte den Ilaeze- wynd naerden Wullebooni. Gebruikt door sieur Ferdinandus Feryn, te Reninghe, met paehtregt tot eersten October 1849, ten zeer geringen prys van 275 francs 7 ccntimen by jare, boven de contributien. De licitatie-verkooping der voorschreven weide is bevolen, by vonnis contradictoi- relyk uitgesproken door de rogtbank van eersten aenleg, zit ing houdende te Veurne, in daten 18 Jnlius 1846, om te gebeuren door het ambt van den notaris FLOOR, ter residentie van Loo, en ten overstaen van den heer vrederegter van ’t kanton van Haringhe. Stad van Loo. 2 on letten Koop. Een Huis met zyne afhangsels, staende ten zuid-einde aen de oost-zyde van de Zuid-straet, op eenen grond groot 3 aren 63 cent, toebehoorende het burgerlyk godshuis van Loo, in pacht ge houden tot 1 October 1848, aen 8 francs by jare, boven de contributien. Gebruikt door Joanna-Theresia Depuydt om handslag met 15 Maert 1847. De voorwaerden van deze verkoopingen met de bewyzen van eigendom berusten ter inzage der gegadigde, ten kantoore van den notaris FLOOR, teLoo. terug te winnen, maer in deze wending zich van hunne magt ontblootendewerd het zelve te zwak en het zwaerd der hun opvol gende Franschen maekte byna al die Vla mingen af. Het ander deel des vlaemschen legersstreed nog altyd melden zelfden moed, en schoon men hun lyfsgenade toeriep wilden zy zich niet overgeven. Weinige Vlamingen, ontsnapten den Fran schen bloeddorst, en zy die door toeval den dood ontkwamenwerden verplicht hun Vaderland te verlaten. Te Veurne geboren, naer de getuigenisse van echte bronnen, onder andere het Chro- nicum comilum Flandria, mag deze stad bezonderlyk op hem trotsch zynhy is een der roeinrykstezonen des Vaderlands, niet- tegenstaende den ongelukkigen uitslag zyner pogingen. De naem der Choorzangers van Mannequin, getuigt dat voor hem even als voor de Artevelden, het uer van regt geslagen heeft. Wie zyne pogingen om zvn land te bevryden miskentverdient een slaef van Frankryk tezyn I E. R. valsch is 1 slaet doodslaet dooden zinneloos van gramschap en woede, kiest elk Vlaming zyn slagtoffer om spoedig een ander weer aen te vallen duizende zwaerden en pieken doorbooren de borsten der wapen- looze, by spel en slaep in ’t leger overraste Franschen. Het werd eene algemeene verwar ring, en het algemeen geroep: Tout est perduGrace! stief onder het neerbonsen der knodsen en het gekletter der zwaerden. Alles poogde te vluchten,en de Vlamingen drongen altyd gedurig verder voort; zy waren slechts op kleenen afstand van de tent des Konings, en velen rekenden hem in hunne handen, wanneer onverwachts, een gedeelte der ruiter y, onder het bevel van Robert van Cassel, gewezen ruwaert van Vlaenderen, die in ’t Bergen-ambacht was gaen plunderen wederkwam en de konink- ïyke wacht wederhield, die reeds aen ’t vluchten sloeg. De Franschen van hunne eerste verbaest- heid bekomenbegonnen zich in tegenweer te stellen, zich te vereenigen, en een deel der vluchtelingen versamelden zich, als grave Willem van Henegauwe met dc troepen der achterhoede toesnellendeden Koning in veiligheid stelde. Alsdan, drongen de Franschen digter en digter, en men streed gedurende twee uren woedend, hunne rui- tery omsloot de Vlamingen zoo nauw dat zy als met een yzeren kring omvat waren. Onversaegd voor de menigte, buerden de Vlamingen elkaer de moed op, en ieder stap, ieder voet, iedere duim lands werd betwist, en koste het leven aen eenige Fransche stryders. Getroffen door verschei dene doodelyke wonden, viel Zannequin. Evenwel, ontmoedigde do dood van hunne veldheer de Vlamingen niet. Van alle kanten door de Franschen aengetast, trachtten zy pal te staen. Niemand aerzelde; men streed voet tegen voet, borst tegen borsteene worsteling, by welke, veele ruiteren en een goed deeï des Franschen adels sneuvelde. Eindelyk vreezende, dat er nog meer edel bloed zoude gestort wordenin het gevecht door de Vlamingen met wanhoop voortgezet, openden de Franschen hunne rangen op dat zy zonder hinder zouden kunnen wyken. Het achterste deel zulks gewaer wordende poogde zyne vorige standplaets op den berg Veurni, 5 september. In ons voorigen nummer hebben wy gemeld dat er waerlyk een gevolg der ziekte onder de aerdappels uitberstte, zonder nog- tans te konnen uitleggen op welke manier dit bestondmaer sedert op de velden by de eigenaers der aerdappels geweest en met hun geredeneerd hebbende, terwyl zy, om onze nieuwsgierigheid te voldoeu er van dry verseheide soorten uitdedente weten vroege witte, de alhier genaemde Brugsche bollen, en roode winter-aerdappels die nog hun wasdom niet hehben, maer oader de brugsche bollen zyner eenige, en het sehynd slechts de opperste, die in het midden plekken krygen en bederven. Den oogst der witte is overvloedig en men ziet langst alle kanten wagens met schoone aerdappels ge laden doortrekken. Daer is alhier het ge roep der aerdappelkwael opgelost, en indien de winter-aerdappels, die tot heden nog zoo schoon staen niet door de placgeaengedaen wordenzal’er een overvloed van aerdap pels zyn. Ter gelegenheid der plechtige hulde toegebragt door ’tllhetorica, aen haren confrater, den heere Ronse, pryswinnaer teMarcke, is erop hetïooneel, onmiddelyk naer die huldeovergegaen tot het vertoonen van een blyspel en eene pantomime. Wat het blyspel betreftde omstandigheden zelve hadden de maetsehappy verpligt om een stuk uit te kiezen, waerin, de schoonste weerhelft van den menschenlyke geslachte, niet veel te verrichten, ten minsten te zeggen had. Dit was jammer; ondcrtusschen heeft men getracht, zoo goed mogelyk daer in te voorzien, door het kiezen van een doelmaetig stukje. Men speelde het eenigsins verhollandscht blyspel van den grootsten derwysgecrige tooneelschryvers,vanMolière: onsterfely k, als zommige menseben gebreken die hy acnvalt. Het Gedwongen huwelijk is grootendeels op eene zeer eigenaerdige wyze vertoond de hoofdrol van den ouden vryer en bruidegom is op veele plaetsen echt komisch voor gedragen de geleerde in usprofessor Mcevius, hebben wy het wel, wasgoed in zyne rol even als de koel-ironieke militair al de andere leden hebben dezen begrepen en bygestaen. Eene gedienstige jonge juffer dacht den triomf van onzen medebroeder ook hulde te moeten toebrengenmet aen de uitnoodiging der Maetsehappy te voldoen by het vervullen eener kleene rolle haer ongedwongen spel belooft veel; zy ga voort. BELANGRÏKE NIEUWIGHEDEN. FRANKRYK. Duthkerke 2 l.bre De inhulding van het standbeeld van den hertog van Orleans zal op zondag den 13 september te Saint-Omer plaets hebben. Het hof der pairs, na eene beraedslaging van zeven uren, heeft Joseph Henry pligtig verklaerd van aenslag op het leven des ko- nings; maer overwegende, zegt het vonnis, dat de straf moet gegradueerd worden vol gens den aerd en het gewigt der begane misdaed, verwyst den pligtigen tot eeuwig durende dwangarbeid. BELG1EN. Brugge, 4 september. Het vervoer van fruit, uit Antwerpen naer Engeland, word van dag tot dag grootcr hetzelve is van eene bovenmate duerte ge worden men heeft tot 50 francs voor twee manden zeer geincenepruimen betaeldeene vrugt die hier menigmael oin haren over vloed en ongezondheid op bevelin het water geworpen werd. De heeren Borguet en de Ridder zyn vrydagdoor het hof van assisen van Bra- band, van de hen opgelegde beschulding, vrygesproken. De bisschoppen van Belgien hebben oenen algeineenen inaetregel genomen we gens het onderwys der godsdienst-en zede- leer in de leegere scholen die aen de wet op het onderwys onderhevig zyn dezen maet- regel. goedgekeurd door het gouvernement, is door den lloniteur afgekondigd en behelst hoofdzakelyk het geen volgt Het onderwys der Godsdienst- en Zede- leer bevat in zich dry deelen de gewoone gebeden van eenen Christen mensch, het kortbegryp der Christelyke leering in den Catechismus des Bisdoms vervat, en de gewyde geschiedenis, zoo van het üud als van het Nieuw Testament. Deze dry deelen maken het verpligtend programme uit van den koers der Godsdienst en Zedeleer in de leegere schooien.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 5